paula2
26.02.10,17:40
Dobrý večer,prosím niekoho o radu.Mala som zákazku,pracoval pre mňa živnostník(kamarát),podpísali sme Zmluvu o dielo medzi sebou.Pracoval podľa nej ,až ku koncu (asi dva týždne)dokončenia diela,nechodil do práce.Čiže porušil aj Zmluvu,lebo nedokončil dielo.Problém je aj v niečom inom - a to ,že som mu dávala peniaze ,ako si pýtal , raz na alimenty,potom na autoopravu a pod...Tvrdil ,že to odpracuje...Bol to kamarát,tak som mu verila,no zmýlila som sa !!! Nedal mi ani faktúru za vykonané práce(mala byť na 1100,-Eur) a ja som mu už vyplatila peniaze ,bez nejakého dokladu.Neviem ako postupovať,mám ho upovedomiť listom,aby poslal FA ,telefón nedvíha.Teraz si to nemôžem dať ani do nákladov...Bola som aj na Daň.úrade,ale tam mi len povedali,že musím vyčkať a po 31.3. ho nahlásiť,že nepriznal príjem.
Evanka
26.02.10,18:10
Dobrý večer,prosím niekoho o radu.Mala som zákazku,pracoval pre mňa živnostník(kamarát),podpísali sme Zmluvu o dielo medzi sebou.Pracoval podľa nej ,až ku koncu (asi dva týždne)dokončenia diela,nechodil do práce.Čiže porušil aj Zmluvu,lebo nedokončil dielo.Problém je aj v niečom inom - a to ,že som mu dávala peniaze ,ako si pýtal , raz na alimenty,potom na autoopravu a pod...Tvrdil ,že to odpracuje...Bol to kamarát,tak som mu verila,no zmýlila som sa !!! Nedal mi ani faktúru za vykonané práce(mala byť na 1100,-Eur) a ja som mu už vyplatila peniaze ,bez nejakého dokladu.Neviem ako postupovať,mám ho upovedomiť listom,aby poslal FA ,telefón nedvíha.Teraz si to nemôžem dať ani do nákladov...Bola som aj na Daň.úrade,ale tam mi len povedali,že musím vyčkať a po 31.3. ho nahlásiť,že nepriznal príjem.

Zdá sa, že aj ty si urobila niekoľko chýb. Neviem, či bola zmluva uzatvorená podľa občianskeho, alebo obchodného zákona. Ale veľké odlišnosti v tom nie sú.

Píšeš, že nechodil do práce. Ak by mal chodiť do práce, mal by mať pracovnú zmluvu, tú však nemal. Takto si sa vyhla plateniu odvodov, aj dane, ale vzájomný vzťah je iný ako keby sa jednalo o pracovnoprávny vzťah.

Ak nemáš doklad, ako chceš dokázať, že si mu dala peniaze? To nebude jednoduché.

Ak sa jedná o fyzickú osobu, nie je potrebné, aby ti vystavil faktúru. Ako podklad môže slúžiť zmluva, objednávka, ....
paula2
27.02.10,14:58
Ďakujem za odpoveď...Vlastne on pre mňa pracoval ako živnostník-subdodávka,čiže je to pracovnoprávny vzťah ,ale na základe Zmluvy o dielo.Musela som ho zamestnať? Jedná sa o fyzickú osobu,neplatcu DPH. Takže môžem si to dať do nákladov,aj ked mám len Zmluvu o dielo?(žiadny iný doklad..)Lenže zase tu je problém,lebo v Zmluve je stanovená cena za vykonané dielo - 1800,-Eur. A on nedokončil prácu,tak mu vyšlo za skutočne vykonané práce len 1100,-Eur. Prosím ešte raz o radu.
paula2
05.03.10,13:52
Prosííííííííííííím o radu.....
Zoltán Kovács
05.03.10,14:01
Ďakujem za odpoveď...Vlastne on pre mňa pracoval ako živnostník-subdodávka,čiže je to pracovnoprávny vzťah ,ale na základe Zmluvy o dielo.Musela som ho zamestnať? Jedná sa o fyzickú osobu,neplatcu DPH. Takže môžem si to dať do nákladov,aj ked mám len Zmluvu o dielo?(žiadny iný doklad..)Lenže zase tu je problém,lebo v Zmluve je stanovená cena za vykonané dielo - 1800,-Eur. A on nedokončil prácu,tak mu vyšlo za skutočne vykonané práce len 1100,-Eur. Prosím ešte raz o radu.


Nie je to pracovnoprávny vzťah, ale obchodný. Zmluvu ste mali podpísať podľa obchodného zákonníka. Bez dokladu o platbe nemôžeš nič dať do výdavkov (nie nákladov, náklady sú v podvojnom účtovníctve).
Zita5
05.03.10,14:06
Dobrý večer,prosím niekoho o radu.Mala som zákazku,pracoval pre mňa živnostník(kamarát),podpísali sme Zmluvu o dielo medzi sebou.Pracoval podľa nej ,až ku koncu (asi dva týždne)dokončenia diela,nechodil do práce.Čiže porušil aj Zmluvu,lebo nedokončil dielo.Problém je aj v niečom inom - a to ,že som mu dávala peniaze ,ako si pýtal , raz na alimenty,potom na autoopravu a pod...Tvrdil ,že to odpracuje...Bol to kamarát,tak som mu verila,no zmýlila som sa !!! Nedal mi ani faktúru za vykonané práce(mala byť na 1100,-Eur) a ja som mu už vyplatila peniaze ,bez nejakého dokladu.Neviem ako postupovať,mám ho upovedomiť listom,aby poslal FA ,telefón nedvíha.Teraz si to nemôžem dať ani do nákladov...Bola som aj na Daň.úrade,ale tam mi len povedali,že musím vyčkať a po 31.3. ho nahlásiť,že nepriznal príjem.

Peniaze sa bez dokladu nevydávajú . Ani bez dokladu ako tu bolo písané , si nemôžete uplatniť výdavky , nakoľko výdavok musíte preukázať . Vy nemáte s čím .
Pokiaľ viete , koľko ste mu vyplatili , treba si vypísať Výdavkový pokladničný doklad a spojiť sa s "kamarátom" a snažiť sa o zmier a dohodu a nech Vám prevzatie sumy potvrdí . Ak to nevyjde , tak máte smolu .
Zita5
05.03.10,14:09
Dobrý večer,prosím niekoho o radu.Mala som zákazku,pracoval pre mňa živnostník(kamarát),podpísali sme Zmluvu o dielo medzi sebou.Pracoval podľa nej ,až ku koncu (asi dva týždne)dokončenia diela,nechodil do práce.Čiže porušil aj Zmluvu,lebo nedokončil dielo.Problém je aj v niečom inom - a to ,že som mu dávala peniaze ,ako si pýtal , raz na alimenty,potom na autoopravu a pod...Tvrdil ,že to odpracuje...Bol to kamarát,tak som mu verila,no zmýlila som sa !!! Nedal mi ani faktúru za vykonané práce(mala byť na 1100,-Eur) a ja som mu už vyplatila peniaze ,bez nejakého dokladu.Neviem ako postupovať,mám ho upovedomiť listom,aby poslal FA ,telefón nedvíha.Teraz si to nemôžem dať ani do nákladov...Bola som aj na Daň.úrade,ale tam mi len povedali,že musím vyčkať a po 31.3. ho nahlásiť,že nepriznal príjem.

Ešte sa pozastavím pri hrubo vyznačenom . Ako Vám také niečo mohli povedať , však medzi Vami a kamarátom by to bolo tvrdenie proti tvrdeniu . Nahlásiť ho môžete , že nepriznal príjem , ale musíte mať v ruke doklad, že mu aj bol nejaký vyplatený .A to musíte dokázať .Podiel viny máte aj Vy a o ostatných chybách ani nehovorím .
JanaKop
05.03.10,14:11
Podľa môjho názoru si bohužiaľ nemáš čo dať do nákladov, lebo samotná zmluva neznamená, že bola dodržaná a teda uskutočnená.
Pre budúcnosť by som ti poradila ak dávaš niekomu peniaze tak si vypíš výdavkový doklad a ten dotyčný nech ti ho podpíše, tak budeš krytá a budeš mať doklad, ktorý si môžeš dať do nákladov. Ak učtuješ v JU tak ti nepomôže ani vystavená fa, lebo účtuješ len o uskutočnených platbách teda potrebuješ pokladničný doklad alebo výpis z účtu, že boli peniaze odoslané.
Ak sa dá tak sa sním skús dohodnúť aby ti podpísal výdavkový dokad, že prijal peniaze a do účelu daj že to vyplácaš na základe zmuvy o dielo
paula2
05.03.10,17:45
Veľmi pekne ďakujem všetkým za odpovede....V budúcnosti aspoň viem ako postupovať, no bohužiaľ som dobrá duša a vypomstilo sa mi to...Človek sa učí celý život !!!
paula2
14.01.11,17:54
Teraz, po dvoch rokoch ,mi "kamarát" poslal faktúru na 9 000,-Eur (neviem odkiaľ prišiel na takúto sumu,ked odrobil len za 1 100,- Eur) .... Čo mám robiť ???? Právnik mi povedal,že mu mám poslať list s textom - toto neakceptujem. Stačí to ,nebude ma ťahať po Daňových úradoch?