tanusik
26.02.10,20:13
Ahojte,
od r.2004 sa na ťahá na 321 na strane MD preplatok (suma, kt. firma pravdepodobne uhr. dva-krát) alebo sa to vtedy nejako zle zúčtovalo (keďže dodávateľ tento preplatok nevrátil). Jedna sa zhruba o 4600 €. Ako by to trebalo zúčtovať, oproti akému účtu? :confused:
Ďakujem
Tara1
26.02.10,20:37
Už je to aj premlčaná vaša pohľadávka...ja by som ju odpísala ako nedaňový výdavok 546/321
Gabi03
26.02.10,20:41
No ak máte podklady o čo sa jedná, ešte lepšie, pokiaľ máte inventarizáciu pohľ. a záv. potom to môžete podľa zákona o dani z príjmov odpísať a v tomto prípade je to aj daňový náklad.
Rozalka
26.02.10,20:46
Ak je pohľadávka premlčaná, jej odpis nie je daňový výdavok.
tanusik
27.02.10,15:02
ďakujem za rady....
práve že tam sa odsúhlasenie nikdy neposielalo a keď aj áno, tak odpoveď od dodávateľa nedošla...
takže mi neostáva nič iné a odpísať ju a pripočítať k výsledku hospodárenia pred zdanením, pravda?
Danila
27.02.10,16:25
Ahojte,
od r.2004 sa na ťahá na 321 na strane MD preplatok (suma, kt. firma pravdepodobne uhr. dva-krát) alebo sa to vtedy nejako zle zúčtovalo (keďže dodávateľ tento preplatok nevrátil). Jedna sa zhruba o 4600 €. Ako by to trebalo zúčtovať, oproti akému účtu? :confused:
ĎakujemSlovíčka pravdepodobne, asi, neviem, do účtovníctva nepatria. Možno to ani nebol preplatok, možno teda nie je ani pohľadávka, možno len úbytok finančných prostriedkov cez účet 321. Ak nemáš podklady z inventarizácie, akoby si nemala nič, a teda vysporiadať nedaňovo je jediná možná alternatíva.
tanusik
27.02.10,17:38
Danila....máš pravdu v tom ako si napísala, že asi-neviem...nepatria do účta, to priznávam...ale účto som prebrala a takýchto účtov, kde mi akosi nesedia veci-sú ešte 4 a ja neviem, čo s tým....za tie roky som počas roka na ne účtovala v poriadku, ale menšie nezrovnalosti sa ťahajú....a ja by som to už chcela dať do poriadku, aby mi na nich ostalo už iba to čo má ostať....čo s tým....?????? dá sa to riešiť napr. cez 588/688 a následne to pripočítam k základu dane? ....fakt by som to už chcela mať o.k.
Tara1
27.02.10,21:51
Danila....máš pravdu v tom ako si napísala, že asi-neviem...nepatria do účta, to priznávam...ale účto som prebrala a takýchto účtov, kde mi akosi nesedia veci-sú ešte 4 a ja neviem, čo s tým....za tie roky som počas roka na ne účtovala v poriadku, ale menšie nezrovnalosti sa ťahajú....a ja by som to už chcela dať do poriadku, aby mi na nich ostalo už iba to čo má ostať....čo s tým....?????? dá sa to riešiť napr. cez 588/688 a následne to pripočítam k základu dane? ....fakt by som to už chcela mať o.k.
Presne toto som riešila pred pár rokmi s audítorkami. Prevzali sme účto, kde sme ani pri veľkej snahe nedokázali presne identifikovať niektoré účty a to sme zisťovali u dodávateľov, v poisťovniach, na DÚ. Čo sme nedokázali určiť zúčtovali sme 588, 688. Ale taký malý postreh...nie všetky rozdiely boli nákladové a výnosové..treba rozpitvať každý účet.
tanusik
28.02.10,15:36
Však to.....čo môžem teda rozpitvám, ak sa to časovo podarí, tak ešte do 31.marca, a keď nie, tak v priebehu roka si na to sadnem...
Danila
01.03.10,08:14
Však to.....čo môžem teda rozpitvám, ak sa to časovo podarí, tak ešte do 31.marca, a keď nie, tak v priebehu roka si na to sadnem...Takže rekonštrukcia účta cesta najschodnejšia....
tanusik
01.03.10,18:11
Možno trocha blbá otázka, ale čo si mám predstaviť pod rekonštrukciou účta....že si prejdem konkrétny účet 4-5-6 rokov do zadu? bližšie popíš Danila...ďakujem...
tanusik
01.03.10,19:15
Už som si tu dačo prečítala o rekonštrukcii.....panebože, zasa v takom strašnom stave ako tu niektorí popisujú to účtovníctvo nie je, to vôbec nie...
Danila
05.03.10,09:31
Už som si tu dačo prečítala o rekonštrukcii.....panebože, zasa v takom strašnom stave ako tu niektorí popisujú to účtovníctvo nie je, to vôbec nie...To, čo tu niektorí popisujú čítaj s nadhľadom. Nie je rekonštrukcia, ako rekonštrukcia, a účto ako účto. Čo nie je pre teba strašné, pre mňa môže byť priam odstrašujúce. A veľakrát to, o čom sa tu píše, nie je účto vôbec. Nedaj sa pomýliť. Ak preštuduješ v príslušnom zákone, če je účtovníctvo a čo komu poskytuje, tak práve zistíš, že ani tie tvoje účta nimi nie sú, ale len haldou dokladov, vraj zaúčtovaných v akomsi programe......Takže vlastne všetky opravy v účte niekoľko rokov dozadu sú minimálne údržbou, ak nie rekonštrukciou. A ak inak nedáš, tak účtovníctva.:);)
tanusik
05.03.10,13:34
no ja si myslím, že ja vediem účto, ale bohužiaľ kto robí, robí aj chyby, pripúšťam...aj ten najlepší účtovník sa kopnúť môže...nie?
azla
05.03.10,14:23
Tanusik, ak ide o preplatok (ak 2x išla úhrada) je to akoby pohľadávka.
Pohľadávku odpíšeš cez účet 546 (bude to nedaňový výdavok).

Takúto radu si už dostala v príspevku č. 2.
V príspevku č. 5 to maš odsúhlasené a ja mám ten istý názor.
tanusik
05.03.10,18:56
Azla....ďakujem....áno, vlastne som si sama potvrdila odpoveď ...
ale troška ma "rozčaroval" príspevok č.13 od Danily....klobúk dole pred jej účto a daňovými schopnosťami, kt. pravdepodobne súvisia aj s rokmi praxe, ale nemusí hádzať všetkých do jedného vreca...ale takých ľudí si vážim, čo na srdci to na jazyku...
Danila
06.03.10,06:08
Azla....ďakujem....áno, vlastne som si sama potvrdila odpoveď ...
ale troška ma "rozčaroval" príspevok č.13 od Danily....klobúk dole pred jej účto a daňovými schopnosťami, kt. pravdepodobne súvisia aj s rokmi praxe, ale nemusí hádzať všetkých do jedného vreca...ale takých ľudí si vážim, čo na srdci to na jazyku...Som rada, že ma chápeš. Účtovník je dnes kormidlom aj na sociálnej politike. Lebo ak správne zaúčtuje, dostane sa niečo z toho aj na onkológie, aj na dôchodcov, a nielen cez DPH našim upracovaným bielogolierikom.:rolleyes: Takže ja budem v mojej názorovej neposlušnosti neoblomná aj naďalej......;)