Sahino
26.02.10,20:58
Chcel by som vas touto cestou poprosit o radu v nasledovnej veci.

Moja mamka si popri zamestnani privyraba formou sprostredkovania poistenia. Na zaklade mandatnej zmluvy uzatvara v mene poistovne poistne zmluvy. S poistovnou ma sucasne uzavretu aj dohodu o vykonani prace. Za kazdu uzavretu poistnu zmluvu sa jej poistovna revansuje formou financnej odmeny - provizie. V pripade, ze sa poistenec po case rozhodne od zmluvy ostupit resp. prestane platit poistne, musi mamka prijatu odmenu vratit. V priebehu minuleho roka, zrejme v dosledku vsadepritomnej krizy, jej takto postupne odstupilo viacero poistencov a mamka musela poistovni vratit viacej, ako za cely rok na proviziach zarobila. V niektorych pripadoch musela vratit proviziu z poistnych zmluv, ktore uzatvarala pred niekolkymi rokmi.

Chcel by som sa touto cestou opytat, ci je mozne, a ak ano tak ako formu, si takto vratenu proviziu uplatnit v danovom priznani. V minulych danovych priznaniach prijatu proviziu riadne priznala, nasledne z nej aj odviedla dan. Je mozne o tuto ciastku znizit aj zdanitelny prijem zo zavislej cinnosti (v roku 2009 bol jej prijem z provizii nizsii, ako bola celkova suma, ktoru musela za roky 2006 az 2009 v minulom roku poistovni vratit)? Za ake dle obdobie spatne sa da takto vratena provizia v roku 2009 uplatnit (ak sa samozrejme da)? Ma takto vratena provizia tiez v plyv na rocne zuctovanie zdravotneho poistenia, ak ano, aky?.

Je mozne si na takyto prijem uplatnit napriklad pausalne vydavky (samozrjme, keby bola v pluse)?

Vopred dakujem za cenne rady.
Stanislav 1975
26.02.10,20:14
nie,nie-nemoze si stornovane/vratene/provizie nijako dat do nejakeho vydavku alebo straty:to urcite nie
Sahino
19.03.10,10:51
Dakujem Stanislav za odpoved. Je to dost nespravodlive, ze dan bola odvedena za nieco, co v skutocnosti nenastalo.
Zita5
29.03.10,18:01
nie,nie-nemoze si stornovane/vratene/provizie nijako dat do nejakeho vydavku alebo straty:to urcite nie

Stanko , na základe čo si nemôže uplatniť storno provízie do výdavkov ?Môžeš mi napísať znenie §?:)
Sahino
20.02.11,12:11
Je to teda mozne?
Chobot
20.02.11,22:05
Je to teda mozne?

Nie je to možné. Je to ako so ziskom z podnikania. Predstav si, že v jednom roku dosiahneš zisk v podnikaná 100 tis. EUR. Z toho odvedieš daň 19 tis. EUR.

V druhom roku dosiahneš stratu - 50 tis. EUR. Ako to chceš vyrovnať so ziskom z minulého roku? Odpočítaš to? Bohužiaľ, to je riziko podnikania.

Jedine, že by v tom roku mala provízie 10 tis. EUR a musela by vrátiť 6 tis. EUR, vtedy by si do príjmu zahrnula len 4 tis. EUR a tie by zdanila. Ak ale mala provízie 3 tis. EUR a na vrátenie -5 tis. EUR, tak je to jej strata.
akynka
24.02.11,07:52
Mám rovnaký problém so sestrou.

Má zamestnaneckú zmluvu, popritom mala do 04/2010 živnosť na sprostredkovanie... V mesiacoch 1,2 a 5 - tak je to uvedené na potvrdení od poisťovne mala províziu cca 600 €. V decembri jej ale prišlo, že má vrátiť 270 , nakoľko boli porušené poistky.

Keďže je to v tom istom roku môžem to odrátať? Alebo musím dať celú províziu?

A nesedia mi tam tie mesiace, môže to byť takto aj keď mala živnosť už zrušenú?


Ďakujem za každú pomoc.
akynka
28.02.11,07:12
nevie nikto poradiť? prosím
Chobot
28.02.11,08:27
Mám rovnaký problém so sestrou.

Má zamestnaneckú zmluvu, popritom mala do 04/2010 živnosť na sprostredkovanie... V mesiacoch 1,2 a 5 - tak je to uvedené na potvrdení od poisťovne mala províziu cca 600 €. V decembri jej ale prišlo, že má vrátiť 270 , nakoľko boli porušené poistky.

Keďže je to v tom istom roku môžem to odrátať? Alebo musím dať celú províziu?

A nesedia mi tam tie mesiace, môže to byť takto aj keď mala živnosť už zrušenú?


Ďakujem za každú pomoc.

Za rok 2010 mala príjem z provízií:

+600
-270
------
+330

Teda za rok 2010 zarobila na províziách 330 EUR, toto uvedie aj do príjmu.
Stanislav 1975
28.02.11,08:32
Za rok 2010 mala príjem z provízií:

+600
-270
------
+330

Teda za rok 2010 zarobila na províziách 330 EUR, toto uvedie aj do príjmu.

tibor, a platí to aj ked si to nerefundovali a ten nedoplatok ešte neuhradila? Podľa mňa nie...:confused::cool:
akynka
01.03.11,08:09
A teda takto - doľlo jej to v decembri a ona to uhradila v januári. Ehm,.. to je blbé s tými províziami, veď keď má doklad, že to musela vrátiť, prečo by to nemohli uznať ako napríklad "dobropisovú faktúru" ... ach :-/
gabrielik
08.03.11,13:55
Ja by som sa tiež chcela spýtať na tie provízie. Kedy sa zahrnajú do danového priznania? Je to v období kedy to bolo vyplatené? Lebo známej vyplatili províziu z roku 2009 v 1/2010, v roku 2010 jej tým že mala storná provízia vyšla 6 Eur, ktoré jej dodnes nevyplatili. Tak si do danového zahrnie len ten príjem ešte z roku 2009?
akynka
11.03.11,11:43
Oumm, teda zhodli sme sa na tom, že môžem storno provízie 2010 odrátať z príjmu 2010? aj keď bolo platené v januári 2011?..
ehm? vie mi ešte niekto pomôcť, robili ste takéto haky-baky? :-)
salamun
22.03.11,07:19
Chcel by som sa tiez opytat k tejto teme. Sesternica ma poprosila, ci by som jej neurobil DP a rocne zuct. zdrav. p. Je zamestnana, a popri tom robi poradcu OVB. mala v roku asi 4 provízie, ale jednu jej zatial vobec nevyplatili a provizie pod 10€ im nevyplacaju koli nejakym storno rezervam. pochopil som to tak, ze su to jej peniaze, ale zadrziavaju ich oni na nejakom ucte (asi keby doslo ku stornovaniu zmluv). Co vsetko si ma uviest do DP ako prijem okrem zamestnania? Skutocne peniaze, ktore jej prisli na ucet, alebo aj to co bude vyplatene az v r. 2011 a co s tym zadrznym na storno rezervy? treba priznat aj to? (Dalsia len kontrolna otazka: je to prijem podla §6 Prijem z cinnosti sprostredkovatelou, ktore niesu zivnostou?)
podla mna by mala zdanit iba prijem, ktory realne dostala na ucet, ale niesom si v tom isty.
Ako je to potom zo zdravotnymi odvodmi? staci podat rocne zuct.? aky druh tlaciva pouzit? ako pre SZCO + zamestnanca?
vopred dakujem za odpovede
montina
28.03.11,09:40
Chcel by som sa tiez opytat k tejto teme. Sesternica ma poprosila, ci by som jej neurobil DP a rocne zuct. zdrav. p. Je zamestnana, a popri tom robi poradcu OVB. mala v roku asi 4 provízie, ale jednu jej zatial vobec nevyplatili a provizie pod 10€ im nevyplacaju koli nejakym storno rezervam. pochopil som to tak, ze su to jej peniaze, ale zadrziavaju ich oni na nejakom ucte (asi keby doslo ku stornovaniu zmluv). Co vsetko si ma uviest do DP ako prijem okrem zamestnania? Skutocne peniaze, ktore jej prisli na ucet, alebo aj to co bude vyplatene az v r. 2011 a co s tym zadrznym na storno rezervy? treba priznat aj to? (Dalsia len kontrolna otazka: je to prijem podla §6 Prijem z cinnosti sprostredkovatelou, ktore niesu zivnostou?)
podla mna by mala zdanit iba prijem, ktory realne dostala na ucet, ale niesom si v tom isty.
Ako je to potom zo zdravotnymi odvodmi? staci podat rocne zuct.? aky druh tlaciva pouzit? ako pre SZCO + zamestnanca?
vopred dakujem za odpovede

nik neporadí??