Calinka
26.02.10,22:23
Ahojte, stala sa nám taká vec, že sme si objednali firmu na vykonanie nejakej služby. Firma služby vykonala, my sme ju prevzali a aj riadne zaplatili faktúru na základe ktorej sme si uplatnili odpočet DPH. Prišla nám daňová kontrola a pri preverovaní zistili, že tento náš dodávateľ túto nami zaplatenú DPH neodviedol. Keďže nereagoval na výzvy DÚ, aby sa dostavil na prejednanie, DÚ nám tento nadmerný odpočet neuznal ako neoprávnený. Keďže sa to ťahá už dosť dlho - odvolania, opätovné kontroly a pod., prestali sme sa odvolávať a zmierili sme sa s tým, že tieto peniaze už neuvidíme.

A teraz nastáva môj problém - ako zaúčtovať tento neuznaný nadmerný odpočet?? Stále ho mám na 343 ako pohľadávku voči DÚ. Oproti akému účtu ju vynulujem? :confused:
Deganova
27.02.10,03:49
Nám lektorka na kurze vravela, že takúto pohľadávku po uplynutí 3 rokov je možné odpísať na účet 315( s analytikou) ako dlhodobý spor príp. nevymožiteľnú pohľadávku.
Calinka
27.02.10,19:03
Nám lektorka na kurze vravela, že takúto pohľadávku po uplynutí 3 rokov je možné odpísať na účet 315( s analytikou) ako dlhodobý spor príp. nevymožiteľnú pohľadávku.

to ako preúčtovať to na 315/343 a potom odpísať cez 546/315 ?? Mám rozhodnutie z DÚ, že nám tú DPH nevrátia, tak hádam nemusím čakať 3 roky?
zuzana cinova
06.07.13,13:42
Calinka mám teraz presne ten istý problém ako si si s ním poradila nakoniec? Tiež mám rozhodnutie z kontroly - NO neuznali. Ako to vysporiadať?
KEJKA
06.07.13,17:57
odpovedám vzhľadom na komentár - aktuálnosť zadania pre inú osobu
Pokiaľ je rozhodnutie DU, že vám neuznali NO DPH, resp. odpočet DPH z konkrétnej faktúry, táto DPH sa zaúčtuje do nákladov /píšeš, že sa vzťahovala na službu/, účtovala by som vzhľadom na časový posun 548/343.
Ak si chcete túto DPH vymáhať ako škodu voči firme, ktorá DPH neodviedla /to asi nie je reálne/, tak by sa to mohlo zúčtovať 315/343 a vymáhať.
KEJKA
06.07.13,17:58
odpovedala som, ale mohla si zadať ako súvisiacu otázku - neoživovať 2 roky starú tému.