Inga6
27.02.10,01:33
Ahojte poradaci.
Chcem vas poprosit o radu. Kupili sme uzitkove auto - DHM. Mozem sa rozhodnut, ze sa danove odpisy budu rovnat uctovnym?

Majetok sme zaradili, chceme pouzit rovnomerny odpis.
Musim sa priznat, ze s odpismi a ich uctovanim nemam ziadne skusenosti a vobec neviem, ako dalej pokracovat. Viete mi poradit, ako v takomto pripade uctovat uctovne odpisy? Viem, ze danove sa neuctuju a zohliadna sa iba v danovom priznani.
Dakujem :)
Deganova
27.02.10,04:58
Účtovné odpisy sa sledujú mesačne na účte 551/07..08..Daňové odpisy sú ročnou kategóriou, zvolená metóda sa nemôže meniť,ak sa osobitne vedú účtovné a daňové odpisy, na konci účtovného obdobia treba vypočítať rozdiel a o jeho výšku upraviť základ dane.Preto sa najviac využíva účtovné odpisy = daňové odpisy.
Dáša_
27.02.10,06:18
Možno som trochu mimo, ale ja som presvedčená, že účtovné odpisy sa môžu rovnať daňovým iba v špecialnych prípadoch, t.j. ak používam zrýchlené odpisy, tak prvý rok. Alebo pri rovnomerných odpisoch vtedy, ked sa majetok zaradí v 1. mesiaci kalendarneho roka.
Inak treba sledovať osobitne účtovné odpisy a oobitne daňové. Po pravde, myslím, že to nie je až tak veľa roboty naviac.
marjankaj
27.02.10,07:22
Účtovné odpisy sa sledujú mesačne na účte 551/07..08..Daňové odpisy sú ročnou kategóriou, zvolená metóda sa nemôže meniť,ak sa osobitne vedú účtovné a daňové odpisy, na konci účtovného obdobia treba vypočítať rozdiel a o jeho výšku upraviť základ dane.Preto sa najviac využíva účtovné odpisy = daňové odpisy.


Celkom tak to nie je. Účtovné odpisy sa účtujú podľa odpisového plánu, teda záleží na tom ako si to stanoví účtovná jednotka. A účtovné obdobie je kalendárny rok. Teda aj účtovné odpisy sa môžu robiť ročne, ak je to v odpisovom pláne.
Inga6
27.02.10,09:16
My sme si u daneho uzitkoveho automobilu zvolili rovnomerneho odpisovanie a mali by sme ho odpisovat 4 roky. Ked som si odpisy nahodila do MRP, samozrejme mi to vyratalo odpisy rovnake danova aj uctovne, kedze som si to takto zaklikla.
Fakt nikde neviem najst info, ci sa uctovna jednotka moze rozhodnut, ze sa budu UO=DO.

A vedeli by ste mi tiez poradit, ako je lepsie odpisovat, ci rovnomerne alebo zrychlene?

UO - raz za rok. O tom som tiez vobec nevedela. To znamena, ze ak sa tak UJ rozhodne, tak uctovne odpisy zauctuje iba na konci roka ako jeden uctovny zapis? V com je to vyhodne a v com je to nevyhodne? Da sa to najst aj niekde v zakone?

dakujem:)
marjankaj
27.02.10,09:22
My sme si u daneho uzitkoveho automobilu zvolili rovnomerneho odpisovanie a mali by sme ho odpisovat 4 roky. Ked som si odpisy nahodila do MRP, samozrejme mi to vyratalo odpisy rovnake danova aj uctovne, kedze som si to takto zaklikla.
Fakt nikde neviem najst info, ci sa uctovna jednotka moze rozhodnut, ze sa budu UO=DO.

A vedeli by ste mi tiez poradit, ako je lepsie odpisovat, ci rovnomerne alebo zrychlene?

UO - raz za rok. O tom som tiez vobec nevedela. To znamena, ze ak sa tak UJ rozhodne, tak uctovne odpisy zauctuje iba na konci roka ako jeden uctovny zapis? V com je to vyhodne a v com je to nevyhodne? Da sa to najst aj niekde v zakone?

dakujem:)

Ak účtujete, tak by ste sa mali riadiť Zákonom o účtovníctve.

§ 28

(3) Účtovná jednotka uvedená v odseku 1 je povinná zostaviť si odpisový plán, na základe ktorého vykonáva odpisovanie majetku. Uvedený majetok sa odpisuje len do výšky jeho ocenenia v účtovníctve.
Dav
27.02.10,09:31
Daňové odpisy sú zákonom stanovenou možnosťou daňových výdavkov.
Účtovné odpisy, stanovené v odpisovom pláne, sú skutočným vyjadrením opotrebenia IM. Ak účtovná jednotka predpokladá životnosť IM nie 4 roky, ale 6, tak si stanoví životnosť 6 rokov, 6 rokov bude odpisovať účtovne, a v základe dane použije daňové odpisy. Naopak, ak si stanoví životnosť IM 2 roky, účtovné odpisy budú vyššie ako daňové, preto základ dane upraví podľa zákona o dani z príjmov.
Účtovné odpisy sa rovnajú daňovým iba ak ide o lízing, alebo o zaradenie IM v januári.
Dobré stanovenie odpisového plánu IM (pri zaradení IM) je jedna z možností optimalizácie hospodárskeho výsledku v účtovníctve - účtovného zisku, alebo účtovnej straty.
Inga6
27.02.10,14:17
Takze, ak tomu dobre rozumiem, ak sa UJ rozhodne, ze UO=DO, tak by to malo byt v poriadku? Ked je to na jej rozhodnuti a sama si vyhodnoti, ze dany DHM sa aj vzhladom na opotrebenie bude odpisovat tolko rokov, kolko je to uz DO, tak by to malo byt OK, nie?

DO - ked som si ich zadala do MRP pod dany DHM, tak sa mi neratali za cely kalendarny rok, ale iba za tie mesiace, kto od zaradenia do konca roka uplynu. Tak je to aj pri stanovovani uctovnych odpisov, ze?

Odpisovany plan - staci, ak si vytvorim v MRP pod DHM polozku daneho DHM, vyznacim si tam odpisy, triedu, OC a pod., MRP mi vyrata tak uctovne ako aj danove odpisy a hotovo? Moze sa toto pokladat za odpisovany plan?

dakujem :)
betka
03.03.10,20:18
Nikdy sa mi nerovnajú UO a DO, ako už bolo vyššie spomenuté. Neuľahčujme si to. Raz zoberie kontrola do ruky kartu, a uvisí UO=DO, a je po riti.

Zoberme si notebook za 2 tis.€.
Daňovo odpisujem 4 roky. Nepustia ma.
Účtovne si stanovím predpokladanú dobu životnosti. Aká by to mala byť??

Ak používam môj netebook 16 hod. denne, budem rada, ak jeho životnosť bude napr. 24 mes. (výrobca by mal niečo garantovať, toje však detail). Budem odpisovať účtovne 24 mes.

Ak ja používam môj notebook 2 hod. denne, jeho životnosť by mohla byť napr. 8 rokov.

Takže jeho životnosť je čas, za aký ho zničím, až kým nebudem potrebovať nový.

Mám VZV, ktorý je zaradený do 2. OS 6 rokov.
Používam ho pri nakládke tovaru, vrčí mi 1 hod. denne. Dobu živostnosti môže mať i 15 rokov.

Ak mi beží VZV napr. 20 hod. denne pri nepretrž. prevádzke, môže mať životnosť len 30 mes.

Mám budovu-napr. novostavbu, kt. je zaradená do 4.OS= 20 rokov.
Ak ju budem využívať ako kancelárske priestory, môže byť jej živostnosť 40 rokov, budem robiť údť´žbu a opravy.

Ak mám výrobnú prevádzku, v kt. sú otrasy, proste sa humpluje...., môžem mať predpokladanú živostnosť len 10 rokov.
Dáša_
03.03.10,20:28
no ja som neznalá pred rokmi dala UO=DO pri nehnutelnosti, naviac, zrýchlený odpis.
Budova sa za ten čas neikoľkokrát technicky zhodnotila, odpisujem mesačne.

A teraz dopatrať sa a dopočítať, ake vlastne maju byt uctovne odpisy, ked budovu technicky zhodnotím 2x počas roka a odpisujem účtovne mesačne je skoro nadľudký výkon.

Dajme tomu, že jedno technické zhodnotenie urobím v januári, to je fajn, vtedy viem dokážem vypočítať celoročný odpis daňový=účtovnému. Ale ako to poriadne urobiť, ked druhé TZ urobím v novembri, to je väčší oriešok.

To bol posledný kus, kde som dala UO=DO. Odvtedy aj v tej najmenšej firme radsej robím rozdielne odpisy. Je to minimum práce naviac.
Naviac, na prvý pohľad aj v daňovom priznaní vidieť, že je to tak robené a myslím, že je to malé plus pri kontrole.
Manual
03.03.10,20:39
Ano je to tak, ale nedá mi sa zastaviť pri takej skutočnosti ako je, predpokladaná doba životnosti DHM, ktorú si stanoví UJ. Ako si ju stanoví ? UO vyjadruje opotrebovanie daného DHM.
Ono by bolo dobré mať po ruke nejakú všeobecne platnú "normu", akú životnosť má ten - ktorý výrobok, ale to je zbožné prianie.
Pretože firma A si pri takej istej intenzite využitia stanoví pre ten istý stroj UO napr. 48 mesiacov a firma B si stanoví 96 mesiacov. Čo je teraz správne ? Má pravdu firma A aj firma B ?
Ak si ako UJ stanovím UO na auto 3 roky alebo 6 rokov, to je moje vlastné rozhodnutie a neznamená to, že to auto bude za 3 roky nepoužiteľné = úplne zhuntované.
Ako to vo firmách robíte ? Radia vám u toho nejakí technici ?
Pretože poznám veľa ľudí, kde si to "odstrelia" ako sa im páči.
Rozalka
03.03.10,20:48
Pomáham si starou vyhláškou z r. (cca 1971), od bývalých kolegov z odd. Starostlivosť o základné fondy - medzi nami, je to už riadny šalát ...... :):):)
Inga6
04.03.10,16:45
.....salat, ne-salat, ale v konecnom dosledku toto je realita:).
Ja z dovodu "nekomplikovania" si zivota to teda tentoraz urobim tak, ako kopec uctovnicok v mojom okoli a teda OU=DO.

A aj tak som presvedcena o tom, ze ak sa takto rozhodnem a budem mat kopec argumentov pri DK, ze preco je to tak a z mojich argumentov nepopustiim, ako ma moze DK kontrolova presvedcit o niecom inom? Ak to nie je rezolutne dane v zakone a nejaka zakonna neurcitost mi toto umoznuje, tak preco nie?

.....a teda, ak si zaradim DHM do MRP do majetku a tam sa mi vyrata rovno danovy aj uctovny odpis, mam tym padom vytvoreny odpisovy plan? A mimochodom, ved samotny SW mi umoznuje nastavit si, ze DO=UO :).

.....a prosim tiez o radu, pri uzitkovom aute je lepsie pouzit zrychleny alebo rovnomerny odpis?

dakujem :)
Manual
04.03.10,18:55
Pomáham si starou vyhláškou z r. (cca 1971), od bývalých kolegov z odd. Starostlivosť o základné fondy - medzi nami, je to už riadny šalát ...... :):):)
Ďakujem za úprimné :) vyjadrenie
betka
04.03.10,22:00
.....salat, ne-salat, ale v konecnom dosledku toto je realita:).
Ja z dovodu "nekomplikovania" si zivota to teda tentoraz urobim tak, ako kopec uctovnicok v mojom okoli a teda OU=DO.

A aj tak som presvedcena o tom, ze ak sa takto rozhodnem a budem mat kopec argumentov pri DK, ze preco je to tak a z mojich argumentov nepopustiim, ako ma moze DK kontrolova presvedcit o niecom inom? Ak to nie je rezolutne dane v zakone a nejaka zakonna neurcitost mi toto umoznuje, tak preco nie?

.....a teda, ak si zaradim DHM do MRP do majetku a tam sa mi vyrata rovno danovy aj uctovny odpis, mam tym padom vytvoreny odpisovy plan? A mimochodom, ved samotny SW mi umoznuje nastavit si, ze DO=UO :).

.....a prosim tiez o radu, pri uzitkovom aute je lepsie pouzit zrychleny alebo rovnomerny odpis?

dakujem :)

NAjprv k otázke pri užitkovom aute. Optimalizujeme, kalkulujeme daň z príjmov do budúcnosti. A pomocou rýchlych a rovných sa to dá. Odpisy a ich spôsob je jedným s optimalizačných metod ZD.

K odpovedi DO=UO. Kludne to tak urobte, a načo trápiť sa. Potom tie účtovníctva i tak vyzerajú. Keby som takto všetko plieskala bez trápenia, možno by ma ten žlčník tak neserinkal. to je však moja chyba poctivky.

NA karte mi pekne svieti Do=UO. Je to možné?????

Príklad:
AKo subjekt som obstarávala v roku 2009 nehnutelnosť len za 1 mil. €;).
Hurá v roku 12/2009 prebehla kolaudácia, a dokonca bol návrh na vklad do katastra s dátumom 20.12.2009.
Som šikovná, urobím si kartu, a šup UO = DO.
Môj účtovný odpis, čo je mesačná kategoria, je vo výške 50 tis. € za mesiac december.

A osobne, ak by som bola kontrolorka, by ma toto vytočilo, pretože by mal byť cca 4167 €. A bác pokuta, porušenie najzákladnejšej zásady účtovníctva: vernosť a pravdivosť.

A verte, že toto v blízkej budúcnosti, bude najjednoduhší spôsob šibania pokút. Nebudú hľadať, či ten a onen náklad mal byť súčasťou ZD, alebo nemal.
Zoberú sa do ruky výkazy a ide sa od celku, kt. sa potom začne analyzovať.... Pokuty v účte sú neskutočné.....
Lenka1979
04.03.10,22:05
NAjprv k otázke pri užitkovom aute. Optimalizujeme, kalkulujeme daň z príjmov do budúcnosti. A pomocou rýchlych a rovných sa to dá. Odpisy a ich spôsob je jedným s optimalizačných metod ZD.

K odpovedi DO=UO. Kludne to tak urobte, a načo trápiť sa. Potom tie účtovníctva i tak vyzerajú. Keby som takto všetko plieskala bez trápenia, možno by ma ten žlčník tak neserinkal. to je však moja chyba poctivky.

NA karte mi pekne svieti Do=UO. Je to možné?????

Príklad:
AKo subjekt som obstarávala v roku 2009 nehnutelnosť len za 1 mil. €;).
Hurá v roku 12/2009 prebehla kolaudácia, a dokonca bol návrh na vklad do katastra s dátumom 20.12.2009.
Som šikovná, urobím si kartu, a šup UO = DO.
Môj účtovný odpis, čo je mesačná kategoria, je vo výške 50 tis. € za mesiac december.

A osobne, ak by som bola kontrolorka, by ma toto vytočilo, pretože by mal byť cca 4167 €. A bác pokuta, porušenie najzákladnejšej zásady účtovníctva: vernosť a pravdivosť.

A verte, že toto v blízkej budúcnosti, bude najjednoduhší spôsob šibania pokút. Nebudú hľadať, či ten a onen náklad mal byť súčasťou ZD, alebo nemal.
Zoberú sa do ruky výkazy a ide sa od celku, kt. sa potom začne analyzovať.... Pokuty v účte sú neskutočné.....
mimotemy... Jani, nestraš.. myslím s tými pokutami...:---
betka
04.03.10,22:14
mimotemy... Jani, nestraš.. myslím s tými pokutami...:---

Nestraším.

Aj ja budem mimotemy, dnes mi volal známy poraďák, človek vysokej kvality, kt. si nesmierne cením, šikovníček, prispieva už málo, ale tie jeho kvalitné šajby, a a a ... (napr. dlhé diskusie v DPH v minulosti....) ale Vás naťahujem, čo.....

....., držím palce, aby účtovníctvo nebolo voľnou živnosťou, verím, že sa to presadí vďaka Tebe.
Dav
04.03.10,22:20
mimotemy... Jani, nestraš.. myslím s tými pokutami...:---
mimotemyKontroly z DÚ sa budú venovať aj správnosti vedenia účtovníctva...verný a pravdivý obraz...:rolleyes:
Lenka1979
04.03.10,22:25
mimotemyKontroly z DÚ sa budú venovať aj správnosti vedenia účtovníctva...verný a pravdivý obraz...:rolleyes:

Obávam sa však,že pravdivý a verný obraz účtovníctva v mnohých prípadoch chceme vidieť iba my-účtovníci,ktorí nie sme ani konateľmi ani spoločníkmi, ani nerozhodujeme o činnostiach spoločnosti.. oni bohužiaľ o týchto skutočnostiach mnohokrát nechcú ani len počuť... ja viem, pokutu dostanú oni, ale kto si to "zlízne"...???
..ale to už som riadne mimotemy..tak už nemrníkujem...:---:D:---
marjankaj
04.03.10,22:32
mimotemyKontroly z DÚ sa budú venovať aj správnosti vedenia účtovníctva...verný a pravdivý obraz...:rolleyes:

Tak to som zvedavý ako skontrolujú účto v SDKÚ. A aj v iných stranách to bude podobné. :eek:
marjankaj
04.03.10,22:35
[QUOTE=Dáša_;1321429]no ja som neznalá pred rokmi dala UO=DO pri nehnutelnosti, naviac, zrýchlený odpis.
Budova sa za ten čas neikoľkokrát technicky zhodnotila, odpisujem mesačne.

A teraz dopatrať sa a dopočítať, ake vlastne maju byt uctovne odpisy, ked budovu technicky zhodnotím 2x počas roka a odpisujem účtovne mesačne je skoro nadľudký výkon.

Dajme tomu, že jedno technické zhodnotenie urobím v januári, to je fajn, vtedy viem dokážem vypočítať celoročný odpis daňový=účtovnému. Ale ako to poriadne urobiť, ked druhé TZ urobím v novembri, to je väčší oriešok.
QUOTE]

Skús tabuľku
http://www.porada.sk/blog_attachment.php?attachmentid=476&d=1257611998