marion
02.10.05,12:44
Zacnem trochu obsirnejsie. Na jednom skoleni o informacnom systeme spominali, ze kazdy dokument, ktory pride do rirmy bude zoskenovany a dalej kolovat po firme len elektronickej podobe ako obrazok alebo pdf. Vrtalo mi v hlave ako bude z toho obrazku, ci pdf uctovnicka opisovat udaje faktury do uctovnictva a pod. Spoluskoliaci mi vysvetloval, ze kazda faktura musi byt oznacena podla standardov strelim napr. ICO ma v lavom rohu cisielko 03 a tym program vie, ze je to ICO. Este som sa s tym nestretla, ze by tak boli oznacene doklady. Skor kazda faktura je inak zorganizovana, kazda iny pocet udajov a inak nazvanych. Je uz nieco uzakonene, dohodnute v nejakej norme ako by mali vyzerat dokumenty pre elektronicke spracovanie, v ktorej norme sa nachadzaju a kde su v slovencine alebo cestine? Dakujem.
cleo
03.10.05,04:46
no neviem, u nas vo firme mame elektronicky obeh dokladov a funguje to tak, ze faktura sa oznaci (manualne) ciar. kodom, naskenuje, prenesie do systemu (SAP) a potom zodpovedna osoba (u nas sefka financneho) rozdeli faktury - vlastne im priradi transakcie, podla ktorych sa budu uctovat, ale samotne uctovanie robim s fakturou pred sebou v papierovej forme. Elektronicky archiv je uplne super prave od chvile, ked je faktura v uctovnictve a ma priradenu elekt. verziu. to sa potom krasne hlada. nemusis chytit sanon s fakturami do ruky ani ty ani nikto iny (napr. auditori, dan. kontrolori...).
marion
03.10.05,18:32
cleo

Mne prave vrtala hlavou ta technicka stranka veci, ze ako je nastaveny program, aby naskenoval spravne tu fakturu. Ci to je tvrdo len obrazok, ale pomocou OCR a pod. rozozna jednotlive udaje a vlozi do databazy ako keby si ty opisal z faktury - ICO, adresu, datumy, za co, cenu atd. atd atd. Proste ma fascinuju tieto technicke vymozenosti a chcem o nich vediet, co najviac.
cleo
04.10.05,04:51
vies, program je nastaveny tak, ze zoskenuje dokumenty, ktore ty vlozis do skenera a triedi ich podla ciarovych kodov (tzn. ked mas fa aj s prilohami priradi ich do dokumentu k predchadzajucemu ciar. kodu a nevytvori z kazdeho zosnimaneho kusu papiera jednotlivy dokument. funguje to tak, ze lepis manualne ciar. kod na skupinu "papierov", ktore chces archivovat ako jeden dokument) nic nefunguje "samo" za vsetkym su ludia, je to len priradeny dokument-obrazok, k uctovnemu dokladu, ktory musi zauctovat uctovnicka, program sam rozpozna len ciarovy kod, vsetky ostatne udaje zapisujes ako vzdy. neviem ci existuje program, ktory dokaze rozpoznavat sam taketo veci, ale vzhladom na to, ze kazda fa je uplne ina a udaje su na roznych miestach tak je to podla mna nemozne.
marion
05.10.05,20:59
Cleo,

je to mozne, aby boli rozpoznavane doklady, aj ked kazdy udaj je niekde inde, ak naozaj existuje norma, ktoru kamarat spominal. Hovoril, ze by to malo fungovat tak, ze Nazov dodavatela - 01, adresa dodavatela - 02 atd. je vzdy v lavom rohu pri udaji. To uz sa potom da pocitacovo spracovat, aby porovnaval tieto udaje pri skenovani a potom to zaradil do databazy. Len otazka je, ktora norma o EDI to hovori?
JanaSys
06.10.05,08:44
EDI nie je o skenovaní faktúr. EDI je elektronická výmena dát medzi dvoma rôznymi informačnými systémami odberateľa a dodávateľa. Údaje z jedného sa konvertujú do EDI formátu (určeného normou) a do druhého sa naimportujú zase konverziou z EDI do jeho inhouse formátu. Využíva sa u nás medzi obchodnými reťazcami. Zatiaľ.
Všeobecná norma je EDIFACT (pre automobilový priemysle z historických dôvodov niekedy ODETTE). Je to medzinárodný štandard , tzv. všeobecná a medziodborová norma. Má rôzne aplikačné normy = pre oblasť obchodu, najmä so spotrebným tovarom, je to norma EANCOM (podmnožina normy EDIFACT) - využíva EAN partnerov a EANy tovarov. Okrem toho sú tzv. subsety (podmnožiny správ) pre každú krajinu. A každý subset môže mať svoje verzie podľa konvertora. Trebars ORDERS D.96 A 008 - subset pre objednávky od Editelu, ktorý používa Makro.

Toto ale naozaj nemá nič spoločné so skenovaním faktúr. Ohľadne EDI pozri www.edizone.cz (http://www.edizone.cz)
marion
15.11.05,20:31
Medzicasom som bola na Invexe v Brne a dopatrala som sa akym sposobom su vlastne tie faktury a ine dokumenty skenovane a interpretovane do databazy. Polostrukturovane flexibilne formulare ako su napriklad faktury, objednavky a pod. zvlada napriklad program FlexiCapture Studio od ABBYY. Predtlacene formulare vypisovane strojom alebo rukou, napriklad poistne zmluvy, mesacne vykazy do Socialnej poistovne a pod. zvladne ABBYY FineReader.
cleo
05.01.06,05:08
Vôbec si neviem predstaviť to rozpoznávanie a chybovosť. Zahraničné faktúry, ktoré k nám chodia sú každá úpne iná a údaje o dodávateľovi na každej inde, hore, dolu, aj mikro písmenkami.....
olga.valchovnikova
13.03.06,06:00
Má niekto skúsenosti s uplatňovaním štandardu IAS 38 (nehmotné aktíva vytvorené vlastnou činnosťou - výskum, vývoj)? Prípadne neviete o najbližšom termíne konania semináru na túto tému ?
Ďakujem_
bosinonr
14.07.06,10:25
Na spracovanie skenovaných dokladov formulárového "typu" slúži softvér ABBYY FormReader - ale len pri pevne stanovenej štruktúre. Pri flexibilných formulároch sa používa ABBYYY FlexiCapture Studio. Pri oboch programoch je možné vyťažené údaje uložiť do databázy.