anka2007
27.02.10,12:53
V roku 2009 som mala popri príjmu zo závislej činnosti aj príjem na základe Príkaznej zmluvy vo výške asi 50 €.
Je treba zdaniť aj tento príjem a podať daňové priznanie?
Ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
27.02.10,13:20
Nie.
kety1
02.03.10,10:06
Toto aj mňa zaujíma. Môžete mi napísať prečo nie? aj ja som mala príkaznú zmluvu na 80 Eur,a nebola mi zdanená zamestnávateľom.
Cent
02.03.10,10:49
Toto aj mňa zaujíma. Môžete mi napísať prečo nie? aj ja som mala príkaznú zmluvu na 80 Eur,a nebola mi zdanená zamestnávateľom.
Podľa môjho názoru nie. Keď práca vykazovala znaky závislej činnosti podľa §5, tak príkazca mal zdaniť tento príjem, ak tak neurobil, zrejme išlo o iný druh práce, tj zaradila by som to medzi príležitostné príjmy (§8) a tie sú oslobodené do 5násobku živ.minima. Je to len môj názor, možno sa mýlim. Počkaj ešte na názory iných.
Z praxe môžem povedať, že zamestnávatelia radi vyúžívajú túto formu odmeňovania-nie však správne, totiž keď práca vykazuje znaky závislej činnosti, v žiadnom prípade nemôže ísť o príkaznú zmluvu, a ešte k tomu z tohoto príjmu nezrážajú ani daň. Správnejšie je prihlásiť zamestnanca na DoVP, odviesť minimálnne odvody do SP a zraziť daň.
ilona
27.06.11,12:12
Skúsim svoj názor na príkaznú zmluvu napísať aj do tejto témy a dúfam,že mi ho potvrdia,alebo vyvrátia skúsení poraďáci. Od 1.1.2011 ak príkazná zmluva nebude posudzovaná podľa par. 5 zákona o dani z prijmu,ale podľa par. 8 bude si musieť zaplatiť daň a zdravotné poistenie v ročnom zučtovaní ten,kto dostal príjem z príkaznej zmluvy.Samozrejme jedná sa o nejakú jednorázovú činnosť. Ďakujem.