Janka Moravčíková
27.02.10,14:23
Ahojte,

som začínajúca účtovníčka a potrebujem pomoc. Prebrala som firmu po inej účtovníčke. Účtujem v JÚ a sme platci DPH.
Na sklade mám nepredajný tovar, ktorého by sme sa chceli zbaviť.

1. Môžem ho predať pod nákupnú cenu?

2. Ak ho budem predávať ako akciový tovar a chcela by som ho dať ako darček k inému zakúpenému tovaru môže byť cena za akciový tovar napr.
1 € ?

3. Z akej ceny potom platím DPH?

Ďakujem za radu:)
hena22
27.02.10,13:47
Ahojte,

som začínajúca účtovníčka a potrebujem pomoc. Prebrala som firmu po inej účtovníčke. Účtujem v JÚ a sme platci DPH.
Na sklade mám nepredajný tovar, ktorého by sme sa chceli zbaviť.

1. Môžem ho predať pod nákupnú cenu? áno

2. Ak ho budem predávať ako akciový tovar a chcela by som ho dať ako darček k inému zakúpenému tovaru môže byť cena za akciový tovar napr.
1 € ? áno, aj za 0,01€

3. Z akej ceny potom platím DPH? z predajnej

Ďakujem za radu:)



Odpovede sú v texte.
Janka Moravčíková
27.02.10,13:49
Ďakujem za odpoveď.
Janka Moravčíková
27.02.10,13:56
Ešte niečo....ako ošetrím taký predaj pre prípad daňovej kontroly. Mám spísať nejakú evidenciu o predaji tovaru za akciové ceny?
Rozalka
27.02.10,16:58
Sprav zoznam s vybranými tovarmi, vylož na viditeľné miesto v obchode.
Sprav leták napr. Vybrané tovary -99%
vylep do výkladu a odfoť výklad a aj to miesto v obchode.
AdaMtiM
28.01.13,20:34
Naozaj menusím odviesť štátu DPH z rozdielu nákupnej ceny tovaru /z tej bola uplatnená DPH/ a predajnej ceny /odvediem DPH cez ERP/ pri predaji zľavnených tovarov oveľa menšej ako bola nákupná cena? A čo v prípade nepredajného tovaru, ktorý mi zostane ležať? Predám ho za 1 euro a v poriadku? Nejako sa mi to nevidí..... Poradíte?
veronikasad
28.01.13,20:35
Naozaj menusím odviesť štátu DPH z rozdielu nákupnej ceny tovaru /z tej bola uplatnená DPH/ a predajnej ceny /odvediem DPH cez ERP/ pri predaji zľavnených tovarov oveľa menšej ako bola nákupná cena? A čo v prípade nepredajného tovaru, ktorý mi zostane ležať? Predám ho za 1 euro a v poriadku? Nejako sa mi to nevidí..... Poradíte?
Pokial budeš postupovať podľa odpovede v prísp. č. 5 - nemusíš.
marions
20.02.13,18:16
Naozaj môžem nakúpiť tovar za 500,- € a potom predať za 1,- € ? Nebolo to niekedy tak, že sa nemohol predať pod nákupnú cenu? Máme na sklade nepredajný tovar a je si lámem hlavu, čo s tým. Jednoducho sa predá napr. za polovičnú cenu a je to v poriadku? Ďakujem
marions
21.02.13,15:20
Prosím, je to v poriadku? žiaden zákon to nezakazuje predávať pod cenu a dph odviesť len z predajnej ceny?
calimero1
21.02.13,21:38
Prosím, je to v poriadku? žiaden zákon to nezakazuje predávať pod cenu a dph odviesť len z predajnej ceny?

Zákon hovorí, že podnikanie je sústavná činnosť vykonávaná za účelom dosiahnutia zisku.
Každý predaj pod cenu musí mať nejaké racio. Pokiaľ má firma na sklade tovar, ktorý tam leží dajme tomu dva roky a je nepredajný, nevidím dôvod, aby sa ho firma zbavila aj predajom pod cenu. Ďalší prípad - darčeky. Pokiaľ zákazník spraví väčší nákup, dám mu nejaký tovar zadarmo. Tiež ho v podstate predám pod cenu, ale viem to zdôvodniť. Alebo ďalší príklad. Zákazník vráti eshopu tovar v 7 dňovej lehote v poškodenom obale alebo bez obalu. Predajca ho už nemôže predávať ako nový, ponúkne ho vo výpredaji za zníženú cenu. Myslím, že takéto prípady sa dajú ľahko obhájiť.
marions
22.02.13,06:17
ďakujem za odpoveď.
KEJKA
22.02.13,06:39
Naozaj môžem nakúpiť tovar za 500,- € a potom predať za 1,- € ? Nebolo to niekedy tak, že sa nemohol predať pod nákupnú cenu? Máme na sklade nepredajný tovar a je si lámem hlavu, čo s tým. Jednoducho sa predá napr. za polovičnú cenu a je to v poriadku? Ďakujem
súhlasím s odpovedou ale doplním, že tento predaj sa sleduje u spriaznených osôb. Ale ked tržbu za predaj pod cenu máš v ERP - vlastne na anonymného zákazníka, problém nebude.
marions
22.02.13,16:42
ďakujem veľmi pekne, ste ma potešili, lebo som myslela, že sa musí doodvádzať dph do výšky nákupnej ceny. Na sklade máme tovar, ktorý naozaj už nikto nekúpi a stále sa skladuje pre prípad kontroly. Takto ho môžeme predať a vyhodiť. Pekný večer
certik
16.03.13,12:51
Prosím poradiť. SRO platiteľ DPH mál na sklade vysoké zásoby tovaru. Tento rok ich predal pod cenu. A teda riadne pod cenu. O rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou chce upraviť základ dane, teda ten rozdiel dať ako nedaňový. Ako to mám urobiť? Môžem cez opravnú položku?
Len neviem či je to možné v tom istom roku, vytvoriť opravnú položku napríklad vo výške 70% hodnoty tovaru:
505/196
a následne pri predaji 196/132 70% + 504/132 30%.
A potom v DP 505 dať ako pripočítateľnú položku.
Alebo je to úplná somarina?
Ďakujem pekne.
certik
18.03.13,08:13
Poradí prosím niekto, či to môžem takto účtovne urobiť?
Tweety
18.03.13,08:15
Prosím poradiť. SRO platiteľ DPH mál na sklade vysoké zásoby tovaru. Tento rok ich predal pod cenu. A teda riadne pod cenu. O rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou chce upraviť základ dane, teda ten rozdiel dať ako nedaňový. Ako to mám urobiť? Môžem cez opravnú položku?
Len neviem či je to možné v tom istom roku, vytvoriť opravnú položku napríklad vo výške 70% hodnoty tovaru:
505/196
a následne pri predaji 196/132 70% + 504/132 30%.
A potom v DP 505 dať ako pripočítateľnú položku.
Alebo je to úplná somarina?
Ďakujem pekne.
ÁNo, je to somarina, nesprávne. Ak neide o predaj medzi spriaznenými osobami, tak nič viac ako predaj neriešiš.
certik
18.03.13,09:13
Je to predaj medzi spriaznenými osobami. Sro predáva konateľovi, na jeho živnosť :o((((