paula2
27.02.10,15:26
Prosím o radu. V marci 2009 som si musela uzatvoriť životné poistenie kvôli úveru v istej nemenovanej poisťovni.Platila som 33,-Eur osem mesiacov a stal sa mi úraz,no vtedy som zistila,že tá poisťovňa nie je výhodná.Požiadala som o ukončenie zmluvy.Zmluva mi skončila v októbri 2009.Teraz som si chcela urobiť daňové priznanie (som SZČO,neplatca DPH), a odpočet dane.Zaslala som poisťovni mail,aby mi poslali potvrdenie ,ale oni mi odpísali,že ak som zrušila zmluvu , táto nesplňa podmienky na odpočet dane. Takže sa pýtam - nemôžem si to uplatniť (264,-Eur),aj ked mám doklady o úhrade živ.poistenia? Ved v zákone je - môže sa dať do DP najviac 398,33 Eur.
Tweety
27.02.10,14:32
Prosím o radu. V marci 2009 som si musela uzatvoriť životné poistenie kvôli úveru v istej nemenovanej poisťovni.Platila som 33,-Eur osem mesiacov a stal sa mi úraz,no vtedy som zistila,že tá poisťovňa nie je výhodná.Požiadala som o ukončenie zmluvy.Zmluva mi skončila v októbri 2009.Teraz som si chcela urobiť daňové priznanie (som SZČO,neplatca DPH), a odpočet dane.Zaslala som poisťovni mail,aby mi poslali potvrdenie ,ale oni mi odpísali,že ak som zrušila zmluvu , táto nesplňa podmienky na odpočet dane. Takže sa pýtam - nemôžem si to uplatniť (264,-Eur),aj ked mám doklady o úhrade živ.poistenia? Ved v zákone je - môže sa dať do DP najviac 398,33 Eur.

§ 11 Zákon o dani z príjmov
(4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj
a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.
(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.
Stanislav 1975
27.02.10,15:40
Prosím o radu. V marci 2009 som si musela uzatvoriť životné poistenie kvôli úveru v istej nemenovanej poisťovni.Platila som 33,-Eur osem mesiacov a stal sa mi úraz,no vtedy som zistila,že tá poisťovňa nie je výhodná.Požiadala som o ukončenie zmluvy.Zmluva mi skončila v októbri 2009.Teraz som si chcela urobiť daňové priznanie (som SZČO,neplatca DPH), a odpočet dane.Zaslala som poisťovni mail,aby mi poslali potvrdenie ,ale oni mi odpísali,že ak som zrušila zmluvu , táto nesplňa podmienky na odpočet dane. Takže sa pýtam - nemôžem si to uplatniť (264,-Eur),aj ked mám doklady o úhrade živ.poistenia? Ved v zákone je - môže sa dať do DP najviac 398,33 Eur.

samozrejme ze si to nemozes uplatnit,to by bola ina sila,keby sa toto dalo uplatnit...
Ociviste
28.02.10,09:33
Dobry den, chcela by som sa tiez opytat. Mam SZCO, ktoremu prislo potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnej casti zakladu pri poistnom. Chcem sa len uistit, ci to spravne davam v danovom priznani do riadku 74 v oddieli X ako znizenie zakladu dane podla § 11 zakona ods. 4 pism. c- poistne na zivotne poistenie.
Dakujem za odpoved.
Blankake
28.02.10,09:36
Dobry den, chcela by som sa tiez opytat. Mam SZCO, ktoremu prislo potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnej casti zakladu pri poistnom. Chcem sa len uistit, ci to spravne davam v danovom priznani do riadku 74 v oddieli X ako znizenie zakladu dane podla § 11 zakona ods. 4 pism. c- poistne na zivotne poistenie.
Dakujem za odpoved.
Áno
Ociviste
28.02.10,09:41
Dakujem za rychlu :-) odpoved.
31Jankal
08.06.10,05:16
Prosím Vás oplatí sa v dnešnej dobe uzatvoriť si životnú poistku? Dakujem za odpovede
31Jankal
09.06.10,04:45
posúvam
Xanti
09.06.10,04:51
31Jankal
podľa mňa krytie by malo byť v každej dobe. A hlavne ak má človek úvery a pozdlžnosti.
Ale ako bolo veľa krát spomínané je mnoho druhov poistiek :
1. kapitálová
2. investičná
3. riziková
4. úrazová
treba si len vybrať čo potrebujem. A treba si uvedomiť, že poistku uzatváram zvyčajne na veľmi dlhé obdobie a musím zvážiť či ju dokážem platiť to dlhé obdobie. Aby som nenadávala, že som zrušila poistku a odkupná hodnota nepokryla ani to čo som tam vložila.

Ak chceš poistku aj zo šporením tak to sú kapitálové a investičné, samozrejme s potrebnými pripoisteniami.
Ak chceš poistku len na krytie rizík tak si môžeš zvoliť rizikovú alebo úrazovú. Ak sa nič nestane žiadna poistná udalosť, tak nedostaneš z tohto typu poistky nič.
31Jankal
09.06.10,04:56
31Jankal
podľa mňa krytie by malo byť v každej dobe. A hlavne ak má človek úvery a pozdlžnosti.
Ale ako bolo veľa krát spomínané je mnoho druhov poistiek :
1. kapitálová
2. investičná
3. riziková
4. úrazová
treba si len vybrať čo potrebujem. A treba si uvedomiť, že poistku uzatváram zvyčajne na veľmi dlhé obdobie a musím zvážiť či ju dokážem platiť to dlhé obdobie. Aby som nenadávala, že som zrušila poistku a odkupná hodnota nepokryla ani to čo som tam vložila.

Ak chceš poistku aj zo šporením tak to sú kapitálové a investičné, samozrejme s potrebnými pripoisteniami.
Ak chceš poistku len na krytie rizík tak si môžeš zvoliť rizikovú alebo úrazovú. Ak sa nič nestane žiadna poistná udalosť, tak nedostaneš z tohto typu poistky nič.
Známy má tiež uzatvorenú poistku, mal 2 mesiace zlomenú ruku a dostal 33 €. Mesačne si platí 16,60. Tak mu akoby vrátili tú sumu za 2 mesiace čo tak aj zaplatil, tak ma to neláka ju uzatvoriť pre seba a radšej si šetriť tie peniažky niekde inde, neviem sa v tom orientovať.
Xanti
09.06.10,05:00
Známy má tiež uzatvorenú poistku, mal 2 mesiace zlomenú ruku a dostal 33 €. Mesačne si platí 16,60. Tak mu akoby vrátili tú sumu za 2 mesiace čo tak aj zaplatil, tak ma to neláka ju uzatvoriť pre seba a radšej si šetriť tie peniažky niekde inde, neviem sa v tom orientovať.
No známy asi nemal poistné krytie na vysokú sumu skôr na nízku a zvyšok mu zrejme ide do šporenia v poistke.
AJ môj známy ak by ochrnul po úraze dostal by od svojej poisťovni 17 000 sk, tož to ja od svojej by som dostala 2 100 000 Sk, a to platím oveľa menej za poistné krytie ako môj známy.
Rozhodujúci je vek, povolanie ...
estoklasova
15.06.10,10:03
danovu ulavu nie je mozne si uplatnit v pripade, ze bola zmluva zrusena..aj tak ste na tom fajn, kedze zmluvu mate od roku 2009 a teda slo iba o to ci je alebo nie je mozne uplatnit ulavu. horsie by bolo kebyze ju mate dlhsie, zrusite a nasledne je nutne danovu ulavu za vsetky uplatnovane roky vratit...( samozrejme , ze na to clovek ma 3 roky a teda nemusi celu ziskanuz vyskuk ulavy vratit na raz..)
u.martina
01.11.10,19:41
Dobry vecer, chcem sa spytat, ze ak som si uplatnovala v DP danovu ulavu 2roky, potom zrusim poistku tak po dobu troch rokov musim vratit danuvu ulavu, ktoru som si za dva roky uplatnila. rozumiem spravne? a este sa chcem spytat, ze ak poistku zrusim a uzavriem novu s inou poistovnou tiez treba danovu ulavu vratit zo starej poistky a z novej si ju mozem uplatnit? dakujem
bubkoch
01.11.10,19:49
Dobry vecer, chcem sa spytat, ze ak som si uplatnovala v DP danovu ulavu 2roky, potom zrusim poistku tak po dobu troch rokov musim vratit danuvu ulavu, ktoru som si za dva roky uplatnila. rozumiem spravne? a este sa chcem spytat, ze ak poistku zrusim a uzavriem novu s inou poistovnou tiez treba danovu ulavu vratit zo starej poistky a z novej si ju mozem uplatnit? dakujem

rozumies tomu uplne spravne