dobjan
27.02.10,15:43
Dobrý deň, mohol by niekto poradiť aj mne, otcovi dieťaťa ktorý somnou žil v domácnosti po rozvode od jeho 10 rokov. Tesne pred osomnástkou sa rozhodol bývať s matkou a mne súd určil nemalé vyživné. Keďze syn má už po osemnástke a stále študuje na strednej škole, chcem sa sním dohodnúť na zmene výšky výživného smerom nadol, keďze mám ešte dve maloleté deti, ktoré jedno z ních ide od septembra do prvého ročníka ZŠ. Preto sa pýtam či sa môžem dohodnúť mimosúdne so synom o znížení výživného aby to nemohol nikto v budúcnosti napadnúť na súde. Keďže syn už má 18r. môžem mu posielať výživné na jeho účet? Keď ešte ako 17r. som musel posielaľ výživné k rukám matky dieťaťa. Za skorú odpoveď ďakujem.
zdenka131
27.02.10,18:06
Dobrý večer. Ak ste mali výživné na dieťa stanovené rozhodnutím súdu, aj jeho zmenu je potrebné urobiť súdnou cestou.
dobjan
27.02.10,18:21
Aj napriek tomu že už je plnoletý?
Mgr.Shrek
27.02.10,20:35
Aj napriek tomu že už je plnoletý?

§ 62 ods. 1 z.č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine hovorí nasledovné:
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
Takže otázka na tvoju odpoveď je áno.
dobjan
28.02.10,08:12
A na jeho účet mu posielať výživné môžem?
Xanti
28.02.10,14:11
A na jeho účet mu posielať výživné môžem?
Hm? Ak Ti to dovolí súd tak áno. V opačnom prípade sa môže stať, že matka dieťaťa ťa bude naháňať, že neplatíš výživné. A exekútor je drahý špás.
Flinstone
28.02.10,15:29
Pokiaľ ťa syn písomne požiada aby si výživné určené na neho posielal na jeho účet číslo: **** tak mu môžeš posielať na jeho účet. Musí to byť účet na jeho meno. Výživné patrí deťom a po 18-tke matka nemôže podať na súd ohľadom výživného, pretože už nieje oprávnená osoba.
Pokiaľ chceš výživné aby bolo nižšie, je skutočne potrebné aby vašu dohodu odobril súd rozsudkom, lebo neskôr by si to mohol rozmyslieť a požadovať doplatenie.
dobjan
01.03.10,10:08
Pokiaľ ťa syn písomne požiada aby si výživné určené na neho posielal na jeho účet číslo: **** tak mu môžeš posielať na jeho účet. Musí to byť účet na jeho meno. Výživné patrí deťom a po 18-tke matka nemôže podať na súd ohľadom výživného, pretože už nieje oprávnená osoba.
Pokiaľ chceš výživné aby bolo nižšie, je skutočne potrebné aby vašu dohodu odobril súd rozsudkom, lebo neskôr by si to mohol rozmyslieť a požadovať doplatenie.
Ďakujem za odpoveď.
Keď so synom spýšem dohodu o zmene výživného / v mojom prípade smerom na dol / a overíme podpisi, bolo by to už v poriadku, Nemohol by to už napadnúť?
Ča sa jedná posielania výživného na jeho účet, alebo jeho meno, napr. poštovou poukážkou a upovedomil by som na to telefonicky alebo SMS jeho matku Bolo by to už v poriadku? Veď jeho matka s výživným na 18 ročné dieťa nemá už nič spoločné pokiaľ dieťa nieje zbavené svojprávnosti.
Flinstone
01.03.10,13:56
Ďakujem za odpoveď.
Keď so synom spýšem dohodu o zmene výživného / v mojom prípade smerom na dol / a overíme podpisi, bolo by to už v poriadku, Nemohol by to už napadnúť?
Ča sa jedná posielania výživného na jeho účet, alebo jeho meno, napr. poštovou poukážkou a upovedomil by som na to telefonicky alebo SMS jeho matku Bolo by to už v poriadku? Veď jeho matka s výživným na 18 ročné dieťa nemá už nič spoločné pokiaľ dieťa nieje zbavené svojprávnosti.
výživné je určené rozsudkom, a pokiaľ sa dohodnete smerom nadol, je skutočne potrebné aby takúto dohodu odobril súd, lebo neskôr by bola možnosť z jeho strany napadnúť takúto dohodu.
O posielaní na účet jeho matku nemusíš vyrozumieť... je to otázka dobrej vôle. Ona by aj tak nemohla podať oznámenie o neplatení výživného, lebo po 18 roku dieťaťa nevystupuje ako oprávnená.
Xanti
01.03.10,16:33
Ďakujem za odpoveď.
Keď so synom spýšem dohodu o zmene výživného / v mojom prípade smerom na dol / a overíme podpisi, bolo by to už v poriadku, Nemohol by to už napadnúť?
Ča sa jedná posielania výživného na jeho účet, alebo jeho meno, napr. poštovou poukážkou a upovedomil by som na to telefonicky alebo SMS jeho matku Bolo by to už v poriadku? Veď jeho matka s výživným na 18 ročné dieťa nemá už nič spoločné pokiaľ dieťa nieje zbavené svojprávnosti.
Hm... trošku budem polemizovať o tomto tvojom výroku zvýraznenom. Nakoľko ja si myslím, že matka s výživným na 18 r. syna má stále čo povedať. Lebo býva pod jej strechou, ona mu pere, varí aj ked má už 18 rokov.

A ruku na srdce zrátaj výživné od teba, a vynásob dvoma ( ak by od matky dostal syn to isté ) a ked mu matka zúčtuje bývanie služby a stravu či to aj málo nebude.

Môj názor všetko riešiť cez súd .. je to pre tvoju ochranu.
dobjan
04.03.10,09:40
Hm... trošku budem polemizovať o tomto tvojom výroku zvýraznenom. Nakoľko ja si myslím, že matka s výživným na 18 r. syna má stále čo povedať. Lebo býva pod jej strechou, ona mu pere, varí aj ked má už 18 rokov.

A ruku na srdce zrátaj výživné od teba, a vynásob dvoma ( ak by od matky dostal syn to isté ) a ked mu matka zúčtuje bývanie služby a stravu či to aj málo nebude.

Môj názor všetko riešiť cez súd .. je to pre tvoju ochranu.

Áno posielam mu 2000 SK + rodinné prídavky 640 + dňový bonus 650 = 3290, Nech mu Dá matka ďalšie 2000 keďže pracuje a zarába ako ja, Spolu by to bolo5290SK. V druhom mabželstve mám dve mololrté deti a nikto z nich nemá taký peniaz na seba, ba ani ja čo pracujem a nemôžem si niˇnavyše dovoliť
dobjan
04.03.10,09:55
Hm... trošku budem polemizovať o tomto tvojom výroku zvýraznenom. Nakoľko ja si myslím, že matka s výživným na 18 r. syna má stále čo povedať. Lebo býva pod jej strechou, ona mu pere, varí aj ked má už 18 rokov.

A ruku na srdce zrátaj výživné od teba, a vynásob dvoma ( ak by od matky dostal syn to isté ) a ked mu matka zúčtuje bývanie služby a stravu či to aj málo nebude.

Môj názor všetko riešiť cez súd .. je to pre tvoju ochranu.

Áno posielam mu 2000 SK + rodinné prídavky 640 + dňový bonus 650 = 3290, Nech mu Dá matka ďalšie 2000 keďže pracuje a zarába ako ja, Spolu by to bolo5290SK. V druhom mabželstve mám dve mololrté deti a nikto z nich nemá taký peniaz na seba, ba ani ja čo pracujem a nemôžem si niˇnavyše dovoliť
Xanti
04.03.10,11:21
Áno posielam mu 2000 SK + rodinné prídavky 640 + dňový bonus 650 = 3290, Nech mu Dá matka ďalšie 2000 keďže pracuje a zarába ako ja, Spolu by to bolo5290SK. V druhom mabželstve mám dve mololrté deti a nikto z nich nemá taký peniaz na seba, ba ani ja čo pracujem a nemôžem si niˇnavyše dovoliť
Milý tato,
ja som nepísala, že platíš málo. Písala som, že každú dohodu by mal odobriť súd.

Tebe syn podpíše zníženie výživného, a o dva roky povie, že si ho donútil podpísať. A poštve na teba exekútora. Každú dohodu treba potvrdiť súdne. Vtedy syn už do budúcna nezmôže nič.

Add .. ty si uplatnuješ danový bonus na syna, ked s tebou nežije v spoločnej domácnosti? A ked si ho uplatnuje aj tvoja ex, tak ho ty budeš vraciať. Daj si toto do poriadku. Nemôžete si daňový bonus a ani prídavky uplatňovať obaja.

Ja som to písala v dobrom, aby si sa nepopálil.
Takže šup sa na súd s návrhom ak syn bude súhlasiť súd to schváli a hotovo.
dobjan
04.03.10,13:54
Neuplatňujem, Dostáva to ona. Išlo mi len o zrátania financií na syna.
Aankaa
04.03.10,14:16
Neuplatňujem, Dostáva to ona. Išlo mi len o zrátania financií na syna.

uf, tak si to vyrátal teda špeciálne presne :confused::confused:
Výživné je výživné!
Bonus ani prídavky na dieťa nie sú od teba, sú to príspevky od štátu, tak nerozumiem, čo to zaratávaš.
Má ti ONA spočítať skutočne výdavky na jedného 18-ročného syna? Od spodného prádla, topánok, svetrov, stravy, štúdia až po coca-colu na piatok večer?
To, že sa staráš o ďalšie deti je ok, ale nešpekuluj takým spôsobom nad peniazmi pre syna prvého. Alebo to je pomsta za to, že sa rozhodol vrátiť k matke? Ak nemáš príjem, žiadaj o zníženie, dokladuj to na súde. Občas sa aj spravodlivosť nájde, ale skôr to tu od teba vyznieva ako špekulatstvo voči matke.
Flinstone
04.03.10,18:19
uf, tak si to vyrátal teda špeciálne presne :confused::confused:
Výživné je výživné!
Bonus ani prídavky na dieťa nie sú od teba, sú to príspevky od štátu, tak nerozumiem, čo to zaratávaš.
Má ti ONA spočítať skutočne výdavky na jedného 18-ročného syna? Od spodného prádla, topánok, svetrov, stravy, štúdia až po coca-colu na piatok večer?
To, že sa staráš o ďalšie deti je ok, ale nešpekuluj takým spôsobom nad peniazmi pre syna prvého. Alebo to je pomsta za to, že sa rozhodol vrátiť k matke? Ak nemáš príjem, žiadaj o zníženie, dokladuj to na súde. Občas sa aj spravodlivosť nájde, ale skôr to tu od teba vyznieva ako špekulatstvo voči matke.
nie celkom rozumiem reči tvojho kmeňa... spomína, že jeho ďalšie dve deti nemajú takú životnú úroveň, resp. finančne vychádza menej na jedného člena rodiny... Neraz tu matky požadujú na deti viac ako je príjem priemernej 4 člennej rodiny. Trochu súdnosti... Podľa zákona by mal deťom zabezpečiť životnú úroveň primeranú vlastnej... a čo jeho zvyšné deti, tie už nemajú nárok na takúto životnú úroveň len preto že nieje znovu rozvedený???
kyblik
04.03.10,19:05
mimotemy

Áno posielam mu 2000 SK

Ja prispievam sumou 2x 2000 na dve deti "predškolského" veku...
Xanti
04.03.10,19:08
mimotemy


Ja prispievam sumou 2x 2000 na dve deti "predškolského" veku...
mimotemy Teeeeeda,
každý podľa výšky svojho príjmu. :D Známy posielal 500€ na dieťa predškolského veku. Pred krízou. Teraz je to menej. Ale stále sa to hýbe kolo 100 €
KulovaM
04.03.10,19:30
Ak je právoplatným rozsudkom určené výživné na dieťa, je záväzné, ak chcete zmenu, musí prebehnúť súd a vydať o tejto zmene rozsudok - za konanie vo veci výživného sa súdne poplatky neplatia. Návrh na zmenu výšky výživného podávate na súd, a len vtedy, pokial sa zmenili skutočnosti, ktoré boli v čase vydania prvého rozsudku o výživnom. Zjavne sa u Vás tieto skutočnosti zmenili. Zo zákona, rodičia si musia plniť vyživovaciu povinnosť do 25 roku veku dieťaťa, pokial sa nedokáže samo živiť. Ak je už syn plnoletý, o výživnom budete jednať výhradne s ním, pokial v tejto veci nedá syn plnú moc matke. Platiť môžte akokoľvek, relevantným dokladom o zaplatení výživného je rovnako tak ustrižok poštovej poukážky, ako ja výpis z účtu. Doporučujem doklady uschovať pre prípadné nezrovnalosti v platení výživného.
Aankaa
05.03.10,14:13
nie celkom rozumiem reči tvojho kmeňa... spomína, že jeho ďalšie dve deti nemajú takú životnú úroveň, resp. finančne vychádza menej na jedného člena rodiny... Neraz tu matky požadujú na deti viac ako je príjem priemernej 4 člennej rodiny. Trochu súdnosti... Podľa zákona by mal deťom zabezpečiť životnú úroveň primeranú vlastnej... a čo jeho zvyšné deti, tie už nemajú nárok na takúto životnú úroveň len preto že nieje znovu rozvedený???

:) reč môjho kmeňa? milé :):) Otcovia ak majú platiť na deti z predošlých vzťahov stále vytýkajú ich matkám, nech platia koľkokoľvek,že platia VEĽA. Nepoznám, nepočula som, nečítala som nikde o tom, že je niektorý chlap spokojný s tým, koľko platí na dieťa.
Tiež som toho názoru, že vec sa má riešiť len a len súdne.... išlo mi o to, ako šikovne spočítava príjmy na študenta, pričom zaratáva aj štátne dávky a nespomína v akých pomeroch žije jeho syn teraz, iba to, že jeho matka pracuje. Je sama, má niekoho, kto jej pomáha? Všetko sa zohľadňuje,... no a 66 EUR na 18 r. študenta...hmmm to nie je bohviečo. Ale, nevidím do jeho financií, rozpočtu...on vie, koľko môže. Aj tak to musí riešiť cez súd.
kyblik
05.03.10,22:46
Nepoznám, nepočula som, nečítala som nikde o tom, že je niektorý chlap spokojný s tým, koľko platí na dieťa.

Ahoj Anka. Som spokojný s tým kolko platím na moje deti. Karol
dobjan
06.03.10,17:50
Hm... trošku budem polemizovať o tomto tvojom výroku zvýraznenom. Nakoľko ja si myslím, že matka s výživným na 18 r. syna má stále čo povedať. Lebo býva pod jej strechou, ona mu pere, varí aj ked má už 18 rokov.

A ruku na srdce zrátaj výživné od teba, a vynásob dvoma ( ak by od matky dostal syn to isté ) a ked mu matka zúčtuje bývanie služby a stravu či to aj málo nebude.

Môj názor všetko riešiť cez súd .. je to pre tvoju ochranu.


Syn býval somnou v domácnosti od desiatich rokov do osemnáctich a matka už ako zamestnná mu prispievala 640 sk určené súdom lebo má o dva roky steršieho syna a zárobok jej priateľa do úvahy súd nebral, čo sa v mojem prípade nedá povedať ,po odchode syna k matke zárobok mojej priateľky súd do úvahy bral a to že mám ďalšie dve deti nieje až tak podstatné, najdôležitejšie je dieťa rozvedených rodičov. No čo k tomu dodať.........Sudca žena, kurátor žena a moja bývalá žena a ženy sú chránené štátom.
Ja som mu tiež pral, varil, poskytoval mu služby ako to popysuješ a môžem s rukou na srdce potvrdiť, že rod. prídavky daň bonus a nejakých dve tisíc sk bolo dostačujúce na výchovu môjho syna a tých 640sk ktoré prispievala jeho matka bolo len navyše a to mal vždy značkové oblečenie - veď každy mesiac si nekupoval nové botasy, ryfle a tričká.
Xanti
06.03.10,17:54
Dobjan,
ja ťa nesúdim ani neodsudzujem.

Ja Ti radím len na tvoju ochranu. Pochop, čo je súdom dané to platí. Ak syn o dva roky povie tato doplať mi peniaze. A urobí mu to slušnú pálku a vyhrá súd a potom za tie peniaze si kúpi nejaké ojazdené auto .. to chceš?

Myslím, že nie.

Preto hovorím daj návrh na súd na zníženie výživného, ak syn súhlasí súd vám to potvrdí a máš aj ty srdce na pokoji ....
dobjan
06.03.10,18:13
uf, tak si to vyrátal teda špeciálne presne :confused::confused:
Výživné je výživné!
Bonus ani prídavky na dieťa nie sú od teba, sú to príspevky od štátu, tak nerozumiem, čo to zaratávaš.
Má ti ONA spočítať skutočne výdavky na jedného 18-ročného syna? Od spodného prádla, topánok, svetrov, stravy, štúdia až po coca-colu na piatok večer?
To, že sa staráš o ďalšie deti je ok, ale nešpekuluj takým spôsobom nad peniazmi pre syna prvého. Alebo to je pomsta za to, že sa rozhodol vrátiť k matke? Ak nemáš príjem, žiadaj o zníženie, dokladuj to na súde. Občas sa aj spravodlivosť nájde, ale skôr to tu od teba vyznieva ako špekulatstvo voči matke.

Viem že sú to príspevky od štátu, ale keď syn bol so mnou tie príspevky som dostával ja a boli to peniaze na syna, veď súd mi vypočítal výživné so zárobku za posledných 12 mesiecov a v tedy som daňový bonus na syna poberal, čiže zárobok bol o to vyšší, takže je na mieste že to spočitávam, veď čo je otec horší ako matka?
Nemusí mi ONA nič spočitávať, žil so mnou, viem koľko to stojí a každy mesiac som mu nekupoval svetre a topánky a to mal vždy všetko značkové. Môžem potvrdiť že výdavky na 18r. syna ma stáli okolo dvoch tisíc + rodinné prídavky a vlastne všetky veci ktoré som mu kupil si so sebou zobral a nebolo to len do tašky.
dobjan
06.03.10,18:56
Dobjan,
ja ťa nesúdim ani neodsudzujem.

Ja Ti radím len na tvoju ochranu. Pochop, čo je súdom dané to platí. Ak syn o dva roky povie tato doplať mi peniaze. A urobí mu to slušnú pálku a vyhrá súd a potom za tie peniaze si kúpi nejaké ojazdené auto .. to chceš?

Myslím, že nie.

Preto hovorím daj návrh na súd na zníženie výživného, ak syn súhlasí súd vám to potvrdí a máš aj ty srdce na pokoji ....

Dík za radu, som len s toho nerôzny, prečo neposudzujú otcov detí tak ako matky. Kurátorka ktorá zastupovala môjho syna sa sprava la pred súdo dvojako.
Keď bol syn prisúdený mne a žiadal som o zvýšenie výživného spravala sa ako jej advokátka, zastávala si ju a jej staršieho syna /nieje môj/ a nezastupovala záujmi môjho syna.
KEĎ BOL PRISÚDENÝ JEJ VTEDY BOL MôJ SYN NA PRVOM MIESTE.ROZUMIEŠ TOMU?
Xanti
06.03.10,19:00
Dík za radu, som len s toho nerôzny, prečo neposudzujú otcov detí tak ako matky. Kurátorka ktorá zastupovala môjho syna sa sprava la pred súdo dvojako.
Keď bol syn prisúdený mne a žiadal som o zvýšenie výživného spravala sa ako jej advokátka, zastávala si ju a jej staršieho syna /nieje môj/ a nezastupovala záujmi môjho syna.
KEĎ BOL PRISÚDENÝ JEJ VTEDY BOL MôJ SYN NA PRVOM MIESTE.ROZUMIEŠ TOMU?
Hej rozumiem svetom bohužial vládne nespravodlivosť.
A vrcholom drzosti je to čo sa stalo kamoške, vymáhala výživné exekučne. A právnik jej ex napísal exekútorovi, že má jeho mandant preplatok na výživnom - pričom také čosi pri maloletých neexistuje, a je § kde sa píše, že spotrebované výživné sa nevracia.
A exekútor moju kamošku zaviedol a dal jej podpísať papier, že súhlasí s krátením výživného po dobu dvoch mesiacov ( čo bol ten tzv. preplatok na výživnom ).

Takže bohužial nielen na chlapov sú nespravodlivý, ale aj na mnohé ženy.

Určite ale daj návrh na súd. Ak to neurobíš len sebe ublížiš do budúcna.

"CO JE PSÁNO, TO JE DÁNO "
dobjan
06.03.10,19:44
Čo hovoríte na na takúto odpoveď od právnika?
>
> On Mon 01/03/10 12:24 , Ružomberok dobjan@zoznam.sk sent:
> Dobrý deň, mohol by niekto poradiť aj mne, otcovi dieťaťa ktorý
> somnou žil v domácnosti po rozvode od jeho 10 rokov. Tesne pred
> osomnástkou sa rozhodol bývať s matkou a mne súd určil nemalé
> vyživné. Keďze syn má už po osemnástke a stále študuje na strednej
> škole, chcem sa sním dohodnúť na zmene výšky výživného smerom
> nadol, keďze mám ešte dve maloleté deti, ktoré jedno z ních ide od
> septembra do prvého ročníka ZŠ. Preto sa pýtam či sa môžem
> dohodnúť mimosúdne so synom o znížení výživného aby to nemohol
> nikto v budúcnosti napadnúť na súde. Keďže syn už má 18r. môžem
> mu posielať výživné na jeho účet? Keď ešte ako 17r. som musel
> posielaľ výživné k rukám matky dieťaťa. Za skorú odpoveď ďakujem.
> Ján

> Dobry den,
> Do mojej pravnej poradne ste zadali otazku k Vasmu pravnemu
>problemu.
Dobry den,
Moja odpoved je, ze sa mozete dohodnut mimosudne, ked je uz dospely a ma 18 rokov. MOzete mu posielat peniaze aj na jeho ucet.
S uctou.
Mgr.Shrek
06.03.10,19:50
Čo hovoríte na na takúto odpoveď od právnika?
>
> On Mon 01/03/10 12:24 , Ružomberok dobjan@zoznam.sk sent:
> Dobrý deň, mohol by niekto poradiť aj mne, otcovi dieťaťa ktorý
> somnou žil v domácnosti po rozvode od jeho 10 rokov. Tesne pred
> osomnástkou sa rozhodol bývať s matkou a mne súd určil nemalé
> vyživné. Keďze syn má už po osemnástke a stále študuje na strednej
> škole, chcem sa sním dohodnúť na zmene výšky výživného smerom
> nadol, keďze mám ešte dve maloleté deti, ktoré jedno z ních ide od
> septembra do prvého ročníka ZŠ. Preto sa pýtam či sa môžem
> dohodnúť mimosúdne so synom o znížení výživného aby to nemohol
> nikto v budúcnosti napadnúť na súde. Keďže syn už má 18r. môžem
> mu posielať výživné na jeho účet? Keď ešte ako 17r. som musel
> posielaľ výživné k rukám matky dieťaťa. Za skorú odpoveď ďakujem.
> Ján

> Dobry den,
> Do mojej pravnej poradne ste zadali otazku k Vasmu pravnemu
>problemu.
Dobry den,
Moja odpoved je, ze sa mozete dohodnut mimosudne, ked je uz dospely a ma 18 rokov. MOzete mu posielat peniaze aj na jeho ucet.
S uctou.

Dotyčný právnik by mal vrátiť diplom. Súdne rozhodnutie nie je možné meniť dohodou. Išlo by o marenie výkonu úradného rozhodnutia a zanedbanie povinnej výživy. Jedine súd môže zmeniť výšku výživného.
Xanti
06.03.10,19:53
Čo hovoríte na na takúto odpoveď od právnika?
>
Dobry den,
Moja odpoved je, ze sa mozete dohodnut mimosudne, ked je uz dospely a ma 18 rokov. MOzete mu posielat peniaze aj na jeho ucet.
S uctou.
No ja Ti neviem, ale takáto odpoved nebudí dôveru. Ako s účtom súhlasím. Ale čo sa týka mimosúdne.
Tvoj syn bude v budúcnosti sa ohánať súdne určeným výživným a bude môcť vymáhať nedoplatok.

Ako možno extremne riešenie. Ale ...

ak by súd nepristúpil k zníženiu výživného, tak môžete s mng. požiadať o zrušenie BSM, môže tvoja mng. požiadať o výživné na tvoje maloleté deti. A tým už by sa súd mal zaoberať. A nemal by rátať príjem partnerky do výpočtu výšky tvojho príjmu, lebo budete mať oddelené peniaze.

Právnici dá sa čosi také? Hm?
Mgr.Shrek
06.03.10,20:08
uf, tak si to vyrátal teda špeciálne presne :confused::confused:
Výživné je výživné!
Bonus ani prídavky na dieťa nie sú od teba, sú to príspevky od štátu, tak nerozumiem, čo to zaratávaš.
Má ti ONA spočítať skutočne výdavky na jedného 18-ročného syna? Od spodného prádla, topánok, svetrov, stravy, štúdia až po coca-colu na piatok večer?
To, že sa staráš o ďalšie deti je ok, ale nešpekuluj takým spôsobom nad peniazmi pre syna prvého. Alebo to je pomsta za to, že sa rozhodol vrátiť k matke? Ak nemáš príjem, žiadaj o zníženie, dokladuj to na súde. Občas sa aj spravodlivosť nájde, ale skôr to tu od teba vyznieva ako špekulatstvo voči matke.

mimotemyHmm...neznie to trocha zatrpknuto??:D:D
Mgr.Shrek
06.03.10,20:23
No ja Ti neviem, ale takáto odpoved nebudí dôveru. Ako s účtom súhlasím. Ale čo sa týka mimosúdne.
Tvoj syn bude v budúcnosti sa ohánať súdne určeným výživným a bude môcť vymáhať nedoplatok.

Ako možno extremne riešenie. Ale ...

ak by súd nepristúpil k zníženiu výživného, tak môžete s mng. požiadať o zrušenie BSM, môže tvoja mng. požiadať o výživné na tvoje maloleté deti. A tým už by sa súd mal zaoberať. A nemal by rátať príjem partnerky do výpočtu výšky tvojho príjmu, lebo budete mať oddelené peniaze.

Právnici dá sa čosi také? Hm?

No nemyslím, že by bolo potrebné vyporiadavať BSM.
Vyživovacia povinnosť je nie len po rozvode, ale aj počas manželstva. Musí podať návrh na súd a zdokladovať príjmy a výdavky.
Problematiky výživného je veľmi zložitá.
Základnou myšlienkou je vlastne to, aby deti zdieľali životnú úroveň svojich rodičov a aj manželia navzájom. Je nepodstatné či manželstvo trvá alebo už nie.
Aj medzi rozvedenými manželmi je vyživovacia povinnosť maximálne 5 rokov od rozvodu.
Ale odbočujem.
Musíš podať návrh na súd na zníženie výživného. Nijaká súkromná dohoda. Musí to ísť cez súd a rob to čo najskôr, lebo už spotrebované výživné sa nevracia.
Xanti
06.03.10,20:27
rob to čo najskôr, lebo už spotrebované výživné sa nevracia.
No to máš pravdu, ale spotrebované výživné sa nevracia pri maloletých deťoch. A jeho syn je plnoletý. Takže by to bolo bezdôvodné obohatenie si myslím
zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/


§ 78

(1) Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.

(2) Ak dôjde k zrušeniu alebo zníženiu výživného pre maloleté dieťa za uplynulý čas, spotrebované výživné sa nevracia.

(3) Pri zmene pomerov sa vždy prihliadne na vývoj životných nákladov.
ivka70
06.03.10,20:29
No nemyslím, že by bolo potrebné vyporiadavať BSM.
Vyživovacia povinnosť je nie len po rozvode, ale aj počas manželstva. Musí podať návrh na súd a zdokladovať príjmy a výdavky.
Problematiky výživného je veľmi zložitá.
Základnou myšlienkou je vlastne to, aby deti zdieľali životnú úroveň svojich rodičov a aj manželia navzájom. Je nepodstatné či manželstvo trvá alebo už nie.
Aj medzi rozvedenými manželmi je vyživovacia povinnosť maximálne 5 rokov od rozvodu.
Ale odbočujem.
Musíš podať návrh na súd na zníženie výživného. Nijaká súkromná dohoda. Musí to ísť cez súd a rob to čo najskôr, lebo už spotrebované výživné sa nevracia.

Spotrebovane vyzivne sa nevracia u maloletych deti.
U dospelych deti uz to mozne je.

§ 78

(1) Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.

(2) Ak dôjde k zrušeniu alebo zníženiu výživného pre maloleté dieťa za uplynulý čas, spotrebované výživné sa nevracia.
....
Mgr.Shrek
06.03.10,20:35
Beriem späť. Moja chyba. Zle som prečítal §. Ďakujem za opravu a poučenie.
Podotýkam však, že o bezdôvodné obohatenie by nešlo, lebo tam právny dôvod existuje, a ním rozsudok.
dobjan
07.03.10,12:15
PREČÍTAL SOM SI CELÝ ZAKON O RODINE A NIKDE SA NEPRIKAZUJE "LEN DOHODA PRED SÚDOM PRE PLNOLETÉ DETI." TU JE CITÁT:

(1) Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.
Mgr.Shrek
07.03.10,14:38
Pozri dobjan.
Určite máš viac skúseností s právom ako ja. 90% ľudí ti tu radí, že to máš riešiť súdne, jeden právnik povedal mimosúdna dohoda. Tak si vyber.
Inak, ako si ten citát pochopil?? Ja som ho pochopil tak, že je v ňom podmienka, kedy možno meniť dohody a súdne rozhodnutia o výživnom. Nič iné tam nie je.

PS: Právo je ucelený systém na seba nadväzujúcich právnych predpisov. Nemôžeš vysvetľovať jeden zákon bez toho, aby si nechápal iné. A toto robíš.
dobjan
07.03.10,15:57
Pozri dobjan.
Určite máš viac skúseností s právom ako ja. 90% ľudí ti tu radí, že to máš riešiť súdne, jeden právnik povedal mimosúdna dohoda. Tak si vyber.
Inak, ako si ten citát pochopil?? Ja som ho pochopil tak, že je v ňom podmienka, kedy možno meniť dohody a súdne rozhodnutia o výživnom. Nič iné tam nie je.

PS: Právo je ucelený systém na seba nadväzujúcich právnych predpisov. Nemôžeš vysvetľovať jeden zákon bez toho, aby si nechápal iné. A toto robíš.
Ja som ho pochopil tiež tak ako pýšeš, áno je v ňom podmienka za akých okolnosstí sa dá podať návh na súd,alebo uskutočniť dohody, ale posledná veta smeruje k cielu, že pri neplnoletých deťoch len súdnou cestou. Môj názor je: keď zákon neprikazuje alebo nezakazuje - tak dovoluje.
Nerozumiem sa zákonom ani nechcem nikomu radiť ale chcem mať v tom 100% jaso, nielen 90%.
Xanti
07.03.10,16:01
Ja som ho pochopil tiež tak ako pýšeš, áno je v ňom podmienka za akých okolnosstí sa dá podať návh na súd,alebo uskutočniť dohody, ale posledná veta smeruje k cielu, že pri neplnoletých deťoch len súdnou cestou. Môj názor je: keď zákon neprikazuje alebo nezakazuje - tak dovoluje.
Nerozumiem sa zákonom ani nechcem nikomu radiť ale chcem mať v tom 100% jaso, nielen 90%.
Nechápeš?
Ty máš súdne rozhodnutie, a podla neho musíš platiť. Keby si to rozhodnutie nemal tak sa môžeš dohodnúť.
Teraz Ti ostáva len súd... ak sa dohodneš so synom na znížení ( o čom pochybujem ) .... tak súd ti tú dohodu potvrdí a bude právoplatná.

A v práve nič nie je na 100% ved § sa krúti, a ak je dobrý právnik tak sa vynájde.
A len aby tebe nakoniec neostali oči pre plač, ak ťa vlastný syn poženie pred súd. Alebo podá na teba trestné oznámenie za neplnenie vyživovacej povinnosti.
Mgr.Shrek
07.03.10,16:09
PREČÍTAL SOM SI CELÝ ZAKON O RODINE A NIKDE SA NEPRIKAZUJE "LEN DOHODA PRED SÚDOM PRE PLNOLETÉ DETI." TU JE CITÁT:

(1) Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.


Ja som ho pochopil tiež tak ako pýšeš, áno je v ňom podmienka za akých okolnosstí sa dá podať návh na súd,alebo uskutočniť dohody, ale posledná veta smeruje k cielu, že pri neplnoletých deťoch len súdnou cestou. Môj názor je: keď zákon neprikazuje alebo nezakazuje - tak dovoluje.
Nerozumiem sa zákonom ani nechcem nikomu radiť ale chcem mať v tom 100% jaso, nielen 90%.

No to sa mýliš.
Posledná veta hovorí, že :Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.
To znamená, že pokiaľ sa je predmetom konania výživné pre maloleté dieťa, konanie súd môže začať na návrh alebo z vlastnej iniciatívy.
V ostatných prípadoch, len na návrh.
Výživné je určené súdom. Či už je to súdom schválená dohoda, alebo rozsudok. Tak, či onak, zmena tohto rozhodnutia súdu je možná len iným súdnym rozhodnutím. Nie je právne možná zmena dohodou.

Chceš 100%? Tak to máš smolu, vybral si si zlý živočíšny druh. V živote máš len jednu vec na 100% istú. A to smrť.

Koľko ľudí ti musí povedať, že je to takto a nie inak??? Nakoniec sa aj tak rozhodneš sám. Možno a ti nepáči "tón" môjho príspevku, ale už sa tu opakujeme a ty stále hudieš svoje. Radiť ti, je ako hrach o stenu hádzať.
HOWGH
Mgr.Shrek
07.03.10,16:24
Pozri dobjan.
Je sympatické, že si si naštudoval Zákon o rodine. Ale ty nie si právnik. Nechápeš a nemáš ani ako pochopiť systematiku práva. Zákon o rodine je tzv. lex specialis (špeciálny zákon) a Občiansky zákonník tzv. lex generalir (základný zákon).
Ustanovenia špeciálneho zákona musíš aplikovať podľa ustanovení základného zákona. Inak sa to nedá.

Nehraj sa na hrdinu a rob ako ti radíme. Alebo to urob, ako ti poradil ten jeden právnik, ale potom sa nečuduj, keď po teba prídu páni v uniformách.
dobjan
07.03.10,16:27
No to sa mýliš.
Posledná veta hovorí, že :Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.
To znamená, že pokiaľ sa je predmetom konania výživné pre maloleté dieťa, konanie súd môže začať na návrh alebo z vlastnej iniciatívy.
V ostatných prípadoch, len na návrh.
Výživné je určené súdom. Či už je to súdom schválená dohoda, alebo rozsudok. Tak, či onak, zmena tohto rozhodnutia súdu je možná len iným súdnym rozhodnutím. Nie je právne možná zmena dohodou.

Chceš 100%? Tak to máš smolu, vybral si si zlý živočíšny druh. V živote máš len jednu vec na 100% istú. A to smrť.

Koľko ľudí ti musí povedať, že je to takto a nie inak??? Nakoniec sa aj tak rozhodneš sám. Možno a ti nepáči "tón" môjho príspevku, ale už sa tu opakujeme a ty stále hudieš svoje. Radiť ti, je ako hrach o stenu hádzať.
HOWGH
Teraz som tomu uź pochopil. Asi som to potreboval riadne vysvetliť. Dík
Mgr.Shrek
07.03.10,16:30
Konečne :D:D:D
Skutočne som rád a držím palce.
kyblik
07.03.10,18:32
Teraz som tomu uź pochopil. Asi som to potreboval riadne vysvetliť. Dík

Nedá mi :


mimotemy no vidíš a stačilo nám na to iba 42 príspevkov... keby všetkým tak pálilo...:confused:

PS: neber vážne, toto je recesia...;)
dobjan
07.03.10,18:47
Pohoda, neberemvážne. Budem rád keď poradíte aj nabudúce.
karin vajdova
10.03.10,10:50
Dobrý deň, aj ja by som sa rada informovala vo veci výživného. Moja dcéra bude mať 18 rokov, je stále študentom SŠ, ako to bude s výživným od jej otca po dovŕšení 18 roku veku dieťaťa? musí ona podať návrh na predlženie, alebo ja ešte predtým? Dostávame 60€/mesačne, otec zarába slušne, ja mám už tri roky len minimálnu mzdu, myslíte, že by som mohla požiadať aj o zvýšenie? dakujem
kyblik
10.03.10,11:30
Nárok na prídavky má každé nezopatrené dieťa, a síce:

Nezaopatrené dieťa podľa zákona o prídavku na dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov, ak sa
sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

Na súd teda treba písať iba v prípade záujmu o vyššie výživné.
Macd69
11.03.10,06:50
Syn ma 19 a ,,chodi"do skoly.Oznamil mi,ze cakaju dieta a do skoly pojde externe.Ako je to s vyzivnym??
kyblik
11.03.10,07:53
Sú dve možnosti.
1. Matka dieťaťa ho neuvedie ako otca dieťaťa a bude to fungovať ako doteraz. Ako slobodná matka by teoreticky zo sociálky dostala aj nejaké peniaze.
2. Ako otec dieťaťa stráca nárok na prídavky. Pôjde sa hlásiť (keďže je študent) na sociálku a oni mu poskytnú príspevok. Neviem v akej výške, je to individuálne.
Macd69
11.03.10,08:06
Dakujem,ale co ja?Pytam sa ja,ako platca vyzivneho,ked bude navstevovat skolu externe?Ake plynu povinnosti mne?
kyblik
11.03.10,08:12
V prípade č. 2 máš po starostiach. ;)
Macd69
11.03.10,08:18
Dakujem...
dobjan
29.03.10,12:01
Aký máte názor na sudcov v prípadoch mužov pri rozvodoch, výživnom a pod. sú k ním zhovievavejší sudcovia muži alobo ženy? ďakujem
Flinstone
29.03.10,13:00
Aký máte názor na sudcov v prípadoch mužov pri rozvodoch, výživnom a pod. sú k ním zhovievavejší sudcovia muži alobo ženy? ďakujem
záleží od povahy... ale možno je žena lepšie... aspoň vymáhateľka výživného nemôže použiť argument "muži si nadŕžajú", ale tým to asi končí, ostatné je asi na šťastí...
dobjan
30.03.10,21:44
Syn bol pri mne prisúdený sedem rokov po rozvode. Po osemnastke sa nasťahuval k matke a teraz si podal o zvyšenie výžuivného pol roka po právoplatnosti rozsudku. Mám naklady také aké som mal pri určení výživneho pred pol rokom.
No navyše sa mi znížil čistý mesačný zárobok o minimálne 40eur. Zvýśia mu výživné? Alebo si mám žiadať o znížnie výživného.
Ďakujem Ján
Flinstone
31.03.10,08:24
Syn bol pri mne prisúdený sedem rokov po rozvode. Po osemnastke sa nasťahuval k matke a teraz si podal o zvyšenie výžuivného pol roka po právoplatnosti rozsudku. Mám naklady také aké som mal pri určení výživneho pred pol rokom.
No navyše sa mi znížil čistý mesačný zárobok o minimálne 40eur. Zvýśia mu výživné? Alebo si mám žiadať o znížnie výživného.
Ďakujem Ján
ak sa nezmenili pomery, na jeho strane, napr nastúpenie na vysokú a p. tak je zvýšenie málo pravdepodobné. Návrh na zníženie môžeš podať, ale súd bude skúmať, či máš nejakú zásluhu na poklese prijmu, takže je to dosť neisté, lebo zníženie výživného je dosť zriedkavý jav...
chpeter
31.03.10,10:27
ak sa nezmenili pomery, na jeho strane, napr nastúpenie na vysokú a p. tak je zvýšenie málo pravdepodobné. Návrh na zníženie môžeš podať, ale súd bude skúmať, či máš nejakú zásluhu na poklese prijmu, takže je to dosť neisté, lebo zníženie výživného je dosť zriedkavý jav...

Aj ked clovek nema ziadnu zasluhu na tom, ze prisiel o pracu, tak sud neznizi...aspon v mojom pripade...poberam davku v HN a vyzivne platim omnoho vyssie...v tomto state je vsetko mozne...sudcu nezaujima, ze nemam pracu, ze poberam davku v HN...ona vie, ze zijem v chudobnom kraji, ale treba sa snazit...snazim sa snazim a nic :-((
gabooz
01.04.10,10:13
Zmena vysky vyzivneho je platna LEN ROZHODNUTIM SUDU ! Na ine dohody, dary a podobne sud neprihlada. Nebudete platit vyzivne stanovene v rozhodnuti a dapostite sa trestneho cinu zanedbania vyzivy.

Naozaj pozor na to, jedno pojdnavanie na tuto temu som uz uspesne abslovoval :)
dobjan
04.04.10,06:38
Zabudol som na jednu dôležitú vec. Syn odišiel s mojej domácnosti k matke dobrovolne /nevyhodil som ho/ a tým sa mu zvýšili náklady na cestovnom /dochadzka do školy a pod..../ To je jeden s dôvodou prečo si podal na zvýšenie výživného. Je možné že mu to súd odsúhlasí?
Flinstone
04.04.10,08:28
Zabudol som na jednu dôležitú vec. Syn odišiel s mojej domácnosti k matke dobrovolne /nevyhodil som ho/ a tým sa mu zvýšili náklady na cestovnom /dochadzka do školy a pod..../ To je jeden s dôvodou prečo si podal na zvýšenie výživného. Je možné že mu to súd odsúhlasí?
platiteľ alimentov je v rebríčku hodnôt na poslednom mieste, takže je to možné... Nemyslím, že obstojí argument, že takého zvýšenie nákladov si zapríčinil sám. On sa nepresťahoval z bližšieho internátu do vzdialenejšieho, ale presťahoval sa k matke. Od jedného rodiča k druhému. Rozviedli sa rodičia, ale deti predsa majú dvere otvorené u oboch.
dobjan
05.04.10,16:19
Rozumiem, ale on mal už 18 rokov keď odišiel a to s toho dôvodu lebo ma nechcel rešpektovať.
Flinstone
05.04.10,20:38
Rozumiem, ale on mal už 18 rokov keď odišiel a to s toho dôvodu lebo ma nechcel rešpektovať.
súd nebude strkať nos do vašich osobných sporov... oni poznajú len "rodič je povinný" ostatné je im ukradnuté.
Ak je dospelý, možno by stálo za úvahu uzavrieť s ním dohodu, veď pred súdom sa bude zastupovať sám... niečo rozumné pre obe strany... súd dohodu schváli a nebude sa v tom rýpať...
dobjan
06.04.10,08:12
súd nebude strkať nos do vašich osobných sporov... oni poznajú len "rodič je povinný" ostatné je im ukradnuté.
Ak je dospelý, možno by stálo za úvahu uzavrieť s ním dohodu, veď pred súdom sa bude zastupovať sám... niečo rozumné pre obe strany... súd dohodu schváli a nebude sa v tom rýpať...



Vravíš že nebude strkať nos do sporov, ale zákon o rodine §43 - (2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. To už neplatí. Platí len povinnosť rodiča?
Flinstone
06.04.10,19:26
Vravíš že nebude strkať nos do sporov, ale zákon o rodine §43 - (2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. To už neplatí. Platí len povinnosť rodiča?
bohužial, ak ťa dieťa bude mať aj za ftáka, môžeš ho vydediť, ale výživného sa nezbavíš... A to dokonca aj vtedy, ak by sudca uznal, že chápe tvoje pohnútky, ale uzavrie to argumentom, že záujmy dieťaťa sú prvoradé...
dobjan
10.04.10,07:24
bohužial, ak ťa dieťa bude mať aj za ftáka, môžeš ho vydediť, ale výživného sa nezbavíš... A to dokonca aj vtedy, ak by sudca uznal, že chápe tvoje pohnútky, ale uzavrie to argumentom, že záujmy dieťaťa sú prvoradé...


Tak to si ma vôbec nepotešil, eśte dobre že mám ďalšie dve maloleté deti s terajšom manželkou. Dufam že sudca bude brať do úvahy aj ich záujmi. Akého si názoru?
willma
10.04.10,12:49
nakoľko je mladý plnoletý, nič mu nebráni nájsť si nejakú brigádu a tým si zlepšiť svoju finančnú situáciu, čo pri tvojich ďalších maloletých deťoch asi nie je reálne. Možno by to sudca bral do úvahy.
Flinstone
10.04.10,12:59
Tak to si ma vôbec nepotešil, eśte dobre že mám ďalšie dve maloleté deti s terajšom manželkou. Dufam že sudca bude brať do úvahy aj ich záujmi. Akého si názoru?
súd je povinný brať do úvahy aj ich záujmy, ale pojednávanie bude o staršom synovi. Na zabezpečenie spravodlivosti by som ja išiel na súd len s právnikom. To značne zvyšuje šance na priaznivý výsledok, hlavne ak nebude syn ochotný sa dohodnúť
dobjan
10.04.10,14:58
súd je povinný brať do úvahy aj ich záujmy, ale pojednávanie bude o staršom synovi. Na zabezpečenie spravodlivosti by som ja išiel na súd len s právnikom. To značne zvyšuje šance na priaznivý výsledok, hlavne ak nebude syn ochotný sa dohodnúť


Skúsim to zatiaľ bez právnika. Mám možnosť sa odvolať v prípade môjho neúspechu a tam už by som s pravnikom prišiel.
Počul som aj taký názor, že "na právnika peniaze mám a pre syna nie" - ževraj by to tak sudca mohol brať.
Flinstone
10.04.10,17:12
Skúsim to zatiaľ bez právnika. Mám možnosť sa odvolať v prípade môjho neúspechu a tam už by som s pravnikom prišiel.
Počul som aj taký názor, že "na právnika peniaze mám a pre syna nie" - ževraj by to tak sudca mohol brať.
sudca to nemôže takto brať, lebo nechať sa zastupovať na súde je ústavné právo.

Ústava Slovenskej republiky
čl. 47
(2) Každý má právo na právnu pomoc v konaní pred súdmi, inými štátnymi orgánmi alebo orgánmi verejnej správy od začiatku konania, a to za podmienok ustanovených zákonom.

Odvolanie je vec, kde odvolací súd môže rozhodnúť už na základe zhromaždených dôkazov bez toho aby vytýčil hlavné pojednávanie. Čo nezachrániš na pojednávaní prvostupňového súdu, už sa ti odvolaním nemusí podariť, alebo len zmierni následky.
Navyše advokát bude brániť nielen teba, ale aj tvoje ďalšie dve deti, lebo čím viac ti súd ukrojí z rodinného rozpočtu výživným, tým menej ostane im.
dobjan
14.04.10,17:41
bohužial, ak ťa dieťa bude mať aj za ftáka, môžeš ho vydediť, ale výživného sa nezbavíš... A to dokonca aj vtedy, ak by sudca uznal, že chápe tvoje pohnútky, ale uzavrie to argumentom, že záujmy dieťaťa sú prvoradé...


Mal si pravdu. Dnes som mal súd a iné ako príjmi a výdavky do úvahy nebral.
Flinstone
15.04.10,08:14
Mal si pravdu. Dnes som mal súd a iné ako príjmi a výdavky do úvahy nebral.
dúfam, že si tam nešiel bez advokáta...
Michal-L1
28.06.11,18:59
Dorbý deň, zmenu výživného je oprávnený vyknať len súd, takže akákoľvek mimosúdna dohoda medzi Vami a dieťaťom by bola právne neuznaná a preto je na Vás, či podáte návrh na zníženie výživného, kde uvediete relevantné dôvody, pre ktoré je potrebné výživné znížiť. V opačnom prípade, ak urobíte so synom nejakú dohodu, a nebudete platiť toľko koľko máte vystavujete sa trestnému stíhaniu za zanedbanie povinnej výživy.Týmito dôvodmi sú napríklad, že na toto dieťa už nie sú vynakladané také náklady, ako boli vminulosti, taktiež treba uviesť, že okrem tohto dieťaťa máte ešte dve vyživovacie povinnosti a Váš príjem by nemusel stačiť na pokrytie týchto nákladov, ktoré sú prvoradé. K otázke, či môžete platiť na účet syna výživné, v zásade je potrebné uviesť, že súd Vám určil výživné k rukám matky, takže taktiež Vás odkazujem na vyššie uvedené konanie, kde už znížené výživné bude upravené tak, že v rozsudku bude uvedené, že o budete dávať k rukám syna a je už len na Vás kam tieto peniaze pošlete, či na jeho účet alebo poštovou poukážkou. S úctou