saglucka
02.10.05,13:41
Dobrý deň všetkým,


mala by som taký problém, teda nie ja ale moja kamoška. Je študentka, robí si kurz nechtového dizajnérstva a chcela by si popri škole privyrábať takto, spraviť živnosť. Zaují ma ma, či by musela mať registračnú pokladnicu? Ako by to mala s odvodmi ak by si založila živnosť ešte tento rok, keď doteraz neplatila odvody. Bolo by pre ňu lepšie založiť si ju a začiatkom budúceho roka? Ak výšku odvodov by platila prvý rok, z čoho sa to vypočítava?

Ďakujem všetkým poraďácom za rady.

Papa
saglucka
03.10.05,14:31
Prosím Vás nikto mi neviete pomôcť???
liba2
03.10.05,14:38
Skús si tu pohľadať a prečítať:

http://www.porada.sk/search.php?searchid=440433
blcha
04.10.05,05:49
Predpokladám, že nebude onechtíkovaným zákazníčkam vystavovať faktúry, preto ak berie peniaze v hotovosti, potrebuje ich evidovať v ERP. Fondy sa platia od 1.7. do 30.6. : do SP zatiaľ do 30.6. 2006 nebude musieť platiť, iba ak by sa chcela dobrovoľne poistiť. V ZP nie som istá (po novele od 1.9.2005), tam by som sa šla opýtať. Od 1.7.2006 bude platiť podľa daňového priznania za rok 2005. Ak by začala s podnikaním v roku 2006 a prvé priznanie podávala do 31.3.2007, tak aj povinnosť platiť odvody by sa presunuli na 1.7.2007.
Osobne by som na nič nečakala, ak má chuť podnikať, nech začne okamžite. Za tú dobu, čo bude špekulovať okolo fondov, jej ujde ku konkurencii mnoho zákazníčok (a zákazníkov). Bez živnostenského listu sa nebude môcť ani poistiť pre prípad, že by ju nejaká poškodená zákazníčka žalovala - a na tom môže prerobiť omnoho viac.