gridaZ
27.02.10,19:30
Dobry večer.Chcela by som sa spytať čo porušil spravca a domovnik ak bez suhlasu vlastnikov začal vykonavať prace v bytovke,bez zvolania domovej schôdze,bez predloženej ponuky a dokonca všetko začali bez zmluvy.Ďakujem
sito
27.02.10,18:49
Vlastne správca nemusel porušiť nič čo je v súlade so Zákonom 182/1993 a zmluvou o výkone správy. Záleží na jej obsahu a dohodnutých právomoci správcu domu a zástupcu vlastníkov ( domovníka, ľudovo).
gridaZ
28.02.10,10:10
Nejak sa mi to nezda ako to že neporušil nič ved prace su platene z penazi vlastnikov bytovky.To niesu jeho peniaze
sito
28.02.10,10:18
Nenapísal som, že neporušil, ale nemusel porušiť.

Doporučujem prečítať, preštudovať si zákon 182/1993, od § 8 až po §14, minimálne. Zmluvu o výkone správy a právomoci zástupcu vlastníkov.

Tu je ten zákon.

http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-aktualne-znenie.html
najag
28.02.10,10:55
Dobry večer.Chcela by som sa spytať čo porušil spravca a domovnik ak bez suhlasu vlastnikov začal vykonavať prace v bytovke,bez zvolania domovej schôdze,bez predloženej ponuky a dokonca všetko začali bez zmluvy.Ďakujem

Chyba mi tu jeden dolezity fakt, do akej financnej vysky je opravneny rozhodovat sam zastupca vlastnikov bytov s prostriedkami fondu oprav. Pretoze, ak ju neprekrocil a neporusil ani ostatne ustanovenia zakona, ktorymi je obmedzeny, tak nepotreboval ani suhlas vlastnikov. To je moj nazor k problemu, u ktoreho nevieme vela faktov, aby sme mohli povedat aj korektny nazor.Pretoze nevieme, ake prace, v akej financnej vyske, pri akom opravneni zastupcu....vela neznamych na to, aby sme sa mohli korektne zaoberat problemom.
anonym222
28.02.10,19:29
gridaZ, ak trochu preženiem, hádam by ste nechceli aby zastupca vlastnikov bytov zvolával schôdzu, ak je treba vymeniť žiarovku na chodbe? A keďže nevieme aké má právomoci má, a o akú opravu sa jedná, tak nie je možné ani zodpovedne poradiť.
gridaZ
01.03.10,06:25
Ďakujem za reakcie.Už som sa pytala pravnika.Aby som objasnila išlo rozvody na teplu užitkovu vodu alebo niečo táke presne nam to neobjasnil nikto.Problem bol vtom že pred 2 rokmi to bolo odsuhlasene v cene 120000skale teraz je suma 300000sk.A robila to firma ktora patri spravcovi.A ako ste spominali s tymi žierovkami mate pravdu lebo vtedy nam domovnik povedal aby sme si ju kupili zo svojich,tak isto to bolo aj z vypinačom na spoločnej chodbe.A zamok na spoločne dvere sme si museli tiež zakupiť zo svojich vlastnych penazi.Ešte raz ďakujem ste zlaty
vimar_77
04.03.10,19:51
Rada by som sa opýtala dve veci?

Kontext: náš bytový dom je spravovaný správcovskou spoločnosťou a my máme novozvoleného dôverníka.

1. Kde môžem zistiť, do AKEJ výšky môže disponovať s finančnými prostriedkami spoločného FUaO náš vchodový dôverník? Vraj je to do výšky 12 000 Sk, teda nej. 400 eur - v akom dokumente je to určené a ako sa k nemu dostanem (pozn. na žiadnej zo schôdzí vlastníkov, ktoré boli, sa o takom niečom nehlasovalo, aspon nie na tých posledných, ktorých sme sa zúčastnili za posledné 4 roky čo tu bývame...)

2.) Dajme tomu, že výška do akej môže bez rozhodovania vlastníkov uhrádzať faktúry dôverník je 400 eur. Je potrebné uhradiť faktúru vo výške 150 eur. Je potrebné/nevyhnutné - aby o tejto skutočnosti informoval vopred (napr. zvolaním schôdze) ostatných vlastníkov, alebo ju môže uhradiť a následne pri dalšej schôdzi o tom už len informuje vlastníkov, že ju uhradil?

Ak sa niektorý z vlastníkov na schôdzi vyjadrí, že je NEVYHNUTNE, aby na uhradenie tejto faktúry (vo výške 150 eur) získal písomný súhlas všetkých ostatných vlastníkov (čo je podľa mna úplne absurdná blbosť, kedže môže rozhodovať sám...), má túto požiadavku vôbec akceptovať alebo ako sa má zachovať (aby to bolo aj písomnej podobe, kedže v zápisnici zo schôdze je len uvedená len tá požiadavka vlastníka x.y. a nie je tam ZIADNE stanovisko dôverníka, takže nevieme, čo dalej...)

Dakujem pekne za radu.
lubica_02
04.03.10,20:16
Všetky naležitosti ohladom čerpania finančných prostriedkov z FPÚ a O sú špecifikované a zakotvené v zmluve o výkone správy.
V prípade určeného čerpania z FPÚ a O domu - nie je presiahnutý limit na tú istú prácu - ako je určené a odsúhlasené, nie je potrebné prejednávať alebo odsúhlasovať so všetkými vlastníkmi v dome, ale je oveľa vhodnejšie informovať - napr. aj vyvesením oznamu, na čo bolo vynaložené spoločné financie.
vimar_77
04.03.10,20:20
Dakujem za rýchlu odpoved.

Ešte k tomu poslednému bodu:
aký argument teda môžeme použiť voči vlastníkovi x.y., ktorý sa dožaduje (je to aj v zápisnici zo schôdze), aby táto faktúra bola odsúhlasená všetkými vlastníkmi a že ju teda nemôže dôverník len tak uhradiť...Radi by sme ho totiž informovali písomne a aby o tom vedeli aj ostatní vlastníci, stačí to formou listu niekde na nástenke vo vchode, alebo zvolať extra kvôli tomu schôdzu alebo jednoducho faktúru uhradiť a následne o tom už len informovať?
sito
04.03.10,21:13
Rada by som sa opýtala dve veci?

Kontext: náš bytový dom je spravovaný správcovskou spoločnosťou a my máme novozvoleného dôverníka.

1. Kde môžem zistiť, do AKEJ výšky môže disponovať s finančnými prostriedkami spoločného FUaO náš vchodový dôverník? Vraj je to do výšky 12 000 Sk, teda nej. 400 eur - v akom dokumente je to určené a ako sa k nemu dostanem (pozn. na žiadnej zo schôdzí vlastníkov, ktoré boli, sa o takom niečom nehlasovalo, aspon nie na tých posledných, ktorých sme sa zúčastnili za posledné 4 roky čo tu bývame...)

2.) Dajme tomu, že výška do akej môže bez rozhodovania vlastníkov uhrádzať faktúry dôverník je 400 eur. Je potrebné uhradiť faktúru vo výške 150 eur. Je potrebné/nevyhnutné - aby o tejto skutočnosti informoval vopred (napr. zvolaním schôdze) ostatných vlastníkov, alebo ju môže uhradiť a následne pri dalšej schôdzi o tom už len informuje vlastníkov, že ju uhradil?

Ak sa niektorý z vlastníkov na schôdzi vyjadrí, že je NEVYHNUTNE, aby na uhradenie tejto faktúry (vo výške 150 eur) získal písomný súhlas všetkých ostatných vlastníkov (čo je podľa mna úplne absurdná blbosť, kedže môže rozhodovať sám...), má túto požiadavku vôbec akceptovať alebo ako sa má zachovať (aby to bolo aj písomnej podobe, kedže v zápisnici zo schôdze je len uvedená len tá požiadavka vlastníka x.y. a nie je tam ZIADNE stanovisko dôverníka, takže nevieme, čo dalej...)

Dakujem pekne za radu.

1. V zmluve o výkone správy. Prípadne v zápisnici zo schôdze vlastníkov, ak sa suma schvaľovala dodatočne.

Zákon 182/1993, § 8b, odsek 2, písmeno f

(2) Pri správe domu je správca povinný

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

2. Predsa ste mu dali dôveru, tak netreba s neho robiť poskoka. Uhradí a informuje. Správca musí informovať každého v ročnej správe, Na požiadanie musí aj predložiť faktúry.

3. §14, odsek 2

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

O tom akú sumu môže zástupca vlastníkov správcovi schváliť na úhradu bez zvolania schôdze je možné rozhodnúť podľa druhej vety odseku 2.
lubica_02
05.03.10,05:23
Dakujem za rýchlu odpoved.

Ešte k tomu poslednému bodu:
aký argument teda môžeme použiť voči vlastníkovi x.y., ktorý sa dožaduje (je to aj v zápisnici zo schôdze), aby táto faktúra bola odsúhlasená všetkými vlastníkmi a že ju teda nemôže dôverník len tak uhradiť...Radi by sme ho totiž informovali písomne a aby o tom vedeli aj ostatní vlastníci, stačí to formou listu niekde na nástenke vo vchode, alebo zvolať extra kvôli tomu schôdzu alebo jednoducho faktúru uhradiť a následne o tom už len informovať?
Najlepšie je prejednať a odsúhlasiť na schôdzi, aby sa mohli vyjadriť viacerí vlastníci , preto je dobré si presne vyšpecifikovať úhrady FA za jednotlivé práce a takto dať do zmluvy - teraz formou dodatku.
vimar_77
08.03.10,22:55
vdaka
cisarovna
10.10.10,12:31
Dobrý den chcela by som sa spýtat či by ste vedeli poradit vo veci "Domovník"v našom činiaku kde je zhruba 70 bytoviek , vykonáva pracu ako domovník , ako kurič, čo sme ani ako vlastníci bytoviek nevedi že sme mu zplatili školenie na kuriča (a nebol ani vyvesený papier alebo oznam ktoby mal záujem túto činnost alebo prácu vykonávat ) jednoducho si to asi preddstavenstvo odsuhlasilo bez názoru vlastníkov bytoviek , alebo aspon zvolaním shcodze, (čo neviem či spravne konali ?)a ešte robí aj upratovača , žial je to pán s ktorým je vela ludi nespokojních , ale ako to ž býva boja sa povedat to nahlas na shodzi , je pravda že odkedy tu bývam som sním nemal problém javil sa ako normalny šikovný chlap až neskor ked prídu deti tak si človek nevšíma že koko sa kde platí no ked sú deti tak každy z nás otačao to euro aby vyžil, a človek robí 8 hodímn niekedy aj viac a nemá taky plat ako on vychádza mu zo všeho všudy 600eur v hrubom ,no pokračujem že som nemal problém až do kial mi nepreštikol moje vlastené chodbové svetlo (slúži ked niekto je za dverami a nevidím tak si zaplaim od nuka )a to nehovoriac že zmizli aj veci ked sa prerábal byt , bohužila tento pán potrebuje všetko a navyše je arogatný a dokaže udriet aj dieta , no tak na shodzi by sme ho chceli prediskutovat , jeho pracovnú zmluvu čo píše že pracuje 8 hodin noz toho asi len 3hodiny , ked treba tak ludom čo su predstavenstve prerába byty v pracovnom čase , no ONI si ho zastanú , je zaujímave že s niektorími ludmi čo sú vyššie postavený vychádza dobre a mi normalny bežny ludia tak nie , vždy číha čo kde sa udeje ,a čo by mohol zle spravit , osprvedlnujem sa že som sa rozpísl ale som na nervy z takého to človeka a či by sa dalo niečo sním robit aspon mu dat na dohodu zmluvu nie na dobu neručitú! kuič mož robit dalej ale ako upratovača by sme ho nechceli , alebo ako ho odvolat?žil nie sme ani informovaný na nastenke , že kolko s fondu udržby sa použili peniaze , kde sa davaju , kolko sa minulo kolko zostalo jedine čo visi na nastenke je že vo fonde máme tolko a tolko penazí a na uver išlo tolko a tolko , to je všetko a čo sa tka uveru , ked sa stvala vlastna kotolna tak chodili na podpis a povedlai že sa bude splacat na 5 rokov dnes po preskúmaní je tomu inak udajne je kotolna na 15 rokov !!!ako je to možne že neinformujú vlastníkov bytovky ?alebo ako ,je tomu?hlvan enám ide ab ysme dosihali domovníka na dohodu čo neviem pri ludoch čo sa boja sa niečo dá aj robit :)no škoda budem vdačná za každu odpoved , radu a pomoc dakujem a ešte som zabudla dodat že ruším ako vlastníčka bytu jeho upratovanie a odpis meračov čo si už dva roky nahlasujem spravcovi domu tak prečo by som mu mala platit ??!!pretože aj za to dostáva penaize , chcem sa opýtat nemože túto profesiu vykonávat aj pracovnej dobe?myslím že by to stíhal a nie ešte osobitne byt za to platení ?!dkujem
verkaz
10.10.10,16:58
Každý má právo nahliadnúť do dokladov t.j. aj vidieť faktúru. Zápisnicu doručte dôverníkovi a dohodnite si s ním termín, kedy môžete vidieť faktúru. Ak ste ho však splnomocnili nakladať s finančnými prostriedkami do určitej výšky, tak nič neporušil. Musí však v správe o hospodárení všetko uviesť.
verkaz
10.10.10,17:06
cisárovna - o všetkom rozhodujete sami. Váš správca je povinný Vás informovať o svojej činnosti na vaše spravovanie. Čo máte všetko zakotvené v zmluve so správcom a aké ste mu dali právomoci ? Ak správca poveril domovníka odpisovaním spotreby vody, tak je v poriadku, že od teba požaduje tento údaj. Správca má určite iné povinnosti. Ak ste však s vaším domovníkom nespokojní, nevidím žiadny problém ho na schôdzi odvolať.
cisarovna
12.10.10,18:36
Dobrý večer chcela by som sa informovat aký je postup , ked nie sme (niektorí ludia )v činžiaku spokojný s upratovaním domovníka a k tomu ešte osobitne si dá zaplatit že chodí odpisovat merače, pýtamsa či možem spravcovi činžiaku nahlasit, že nechcem platit za upratovanie a že si budem upratovat sama pred dverami , a 2roky už nahlasujem osobne spravcovi stav meračov a domovníka nepúštam do svojho bytu.(aj preto že je arogatný, a drzý )taksa pýtam ako možme postupovat ????Dakujem
Matias.S
13.10.10,04:03
Dobrý večer chcela by som sa informovat aký je postup , ked nie sme (niektorí ludia )v činžiaku spokojný s upratovaním domovníka a k tomu ešte osobitne si dá zaplatit že chodí odpisovat merače, pýtamsa či možem spravcovi činžiaku nahlasit, že nechcem platit za upratovanie a že si budem upratovat sama pred dverami , a 2roky už nahlasujem osobne spravcovi stav meračov a domovníka nepúštam do svojho bytu.(aj preto že je arogatný, a drzý )taksa pýtam ako možme postupovat ????Dakujem

to ste spoločnstvo alebo družstvo ? .... ak spoločenstvo ....1/4 zvolať schôdzu a dať tento problém do programu schôdze ... ak družstvo ... požiadať ich o zvolanie schôdze ak nemáte podporu u zástupcu a tiež to riešiť ...
upratovanie sme mali podobný problém, kedže upratovacia služba vo vchode nepáchla ako je mesiac dlhý, takže sme zvolali schôdzu a zrušili ich upratovaaciu službu a dohdli sa na upratovaní z vchodu (pani, ktorej sa platí za upratovanie) ....
cisarovna
17.05.11,07:24
Dobrý den poprosila by som o radu ako postupovat , ked nie som spkojna s upratovanim nášho domovníka , pretože na vlastené náklady si upratujem sama , zzhladom na to že náš domovnik je človel ktorý robi ludom zle , napriklad mne 3krat pozametal smeti , na rohožku pred dverami a do kvetináča tak som povedal že napíšem stažnost na domovnika a podam tuto stažnost správcovi bytovky a spoločenstvu , mám zvolit takýto postup??alebo je nás 6 ludi a nie sú tiež spkojný tak ma napisat sama stažnost alebo spisat stažnost na podpisi ktorý nie su spkojný sa podpíšu a prednesia sa to spravcovi a aj predstavenstvu, ??nevieme ako na neho pretože je tažke žit v činžiaku kde si platite najomne a chcete mat sukroie , ale človek ako je ON dokaže robit strašnú skazu ludom či je to sklobodna mamička s detmi alebo starý človek , horšie je že predstavenstvo ho podrží retože večinu z nich prerábal byty , viete mi poradit ,ako na neho , myslim si že keby sme spísali stažnost viacerí tak aspon by mse chceli dosiahnut prehodnotene jeho pracovnej zmluvy a plat je to možne ? a este malý dodatok :nedodržuje svoj pracovný čas
myslim me si že takehto človeka by nikto nechcel zamestavat ked dokaže ubližit a vyhrážat sa ludom v činžiaku dakujem