Sotonakova
27.02.10,21:13
Zdravím všetkých,
mám živnostníka, ktorý používa svoje súkromné auto na podnikanie-má zaplatenú daň z MV, vedie si knihu jázd, odkladá si bločky za bezín. Môžem u neho použiť vzorec /KM x 0,183/+/ KM:100 x priem.spotreba/7,50/ x priemernná cena phm/ ? Toto sú tie paušálne výdavky?
ego.mc
27.02.10,21:16
Pri SZČO nemôžeš použiť priemernú cenu PHM, ale skutočnú v čase nákupu, t.j. podľa bločkov.
Inak by to podľa mňa bolo v poriadku.
Sotonakova
27.02.10,21:19
ja tie bločky nasčítavam všetky spolu za jeden mesiac, aké boli ceny a z toho spravím priemernú cenu napr.v mesiaci január, tak je to zle? pr. 1,103 1,117 , 1,100 tieto spočítam vydelím 3 = 1,106 t.j.priemerná cena phm
Sotonakova
27.02.10,21:21
:)
ego.mc
27.02.10,21:28
To môžeš použiť iba pri zamestnancovi, ktorý používa súkromné auto.
Pre SZČO platí § 19 ZoDP:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,
Sotonakova
27.02.10,21:57
ďakujem za objasnenie!
Evanka
28.02.10,01:40
ja tie bločky nasčítavam všetky spolu za jeden mesiac, aké boli ceny a z toho spravím priemernú cenu napr.v mesiaci január, tak je to zle? pr. 1,103 1,117 , 1,100 tieto spočítam vydelím 3 = 1,106 t.j.priemerná cena phm
Môžeš aj tak.
mondes
28.02.10,10:29
Dobrý deň, prosím Vás SZČO chodí na služobné cesty do zahraničia - Švajčiarsko, nemá tam stálu prevádzku, miesto výkonu práce má zmluvne dohodnuté. Môže si takáto SZČO uplatniť stravné v plnej výške + vreckové 40% zo stravného. alebo len to vreckové? (Niekde som čitala, že vraj si môže uplatniť len to vreckové, tak preto sa pýtam.) Vďaka.
Evanka
28.02.10,11:34
Dobrý deň, prosím Vás SZČO chodí na služobné cesty do zahraničia - Švajčiarsko, nemá tam stálu prevádzku, miesto výkonu práce má zmluvne dohodnuté. Môže si takáto SZČO uplatniť stravné v plnej výške + vreckové 40% zo stravného. alebo len to vreckové? (Niekde som čitala, že vraj si môže uplatniť len to vreckové, tak preto sa pýtam.) Vďaka.
Ak je to pre SZČO zahraničná pracovná cesta, môže si uplatniť aj stravné, a to podľa času strráveného na PC. Vreckové sa tiež úmerne kráti ako aj stravné v prípade, ak nestrávi na PC viac ako 12 hodín.