aadik
27.02.10,21:17
Dobrý deň,
mám otázku, ktorá sa týka výpočtu materskej. Pracujem ako učiteľka od septembra 2006.
S výnimkou jedného mesiaca (august 2009-menila som zamestnávateľa a mesiac som nepracovala) som platiacou nemocenského poistenia. Momentálne mám pracovnú zmluvu na dobu určitú - do júna 2010. Od 15. januára som však na PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Je možné, že do nástupu na materskú budem stále na PN. Predpokladaný termín pôrodu mám 15. septembra 2010.
Viete mi poradiť ako si môžem vypočítať výšku materskej s ohľadom na dané skutočnosti?
Ešte ma zaujíma, ako by bola ovplyvnená výška materskej, keby som sa teraz (marec 2010) začala pripoisťovať do sociálnej poisťovne, aby som mala vyššiu materskú (a akou sumou by to bolo pre mňa najvýhodnejšie)?
Nebolo by pre mňa finančne výhodnejšie dať výpoveď, dobrovoľne platiť nemocenské; či nejaká kombinácia týchto riešení?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a radu.
brčko
28.02.10,12:22
Dobrý deň,
mám otázku, ktorá sa týka výpočtu materskej. Pracujem ako učiteľka od septembra 2006.
S výnimkou jedného mesiaca (august 2009-menila som zamestnávateľa a mesiac som nepracovala) som platiacou nemocenského poistenia. Momentálne mám pracovnú zmluvu na dobu určitú - do júna 2010. Od 15. januára som však na PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Je možné, že do nástupu na materskú budem stále na PN. Predpokladaný termín pôrodu mám 15. septembra 2010.
Viete mi poradiť ako si môžem vypočítať výšku materskej s ohľadom na dané skutočnosti?
Ešte ma zaujíma, ako by bola ovplyvnená výška materskej, keby som sa teraz (marec 2010) začala pripoisťovať do sociálnej poisťovne, aby som mala vyššiu materskú (a akou sumou by to bolo pre mňa najvýhodnejšie)?
Nebolo by pre mňa finančne výhodnejšie dať výpoveď, dobrovoľne platiť nemocenské; či nejaká kombinácia týchto riešení?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a radu.

Vyššiu materskú z DNP možno získať len v prípade, že sa prihlásiš na DNP do 8tt a nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od tohto prihlásenia a to najneskôr 6týžd. pred pravdep.termínom pôrodu, čo ti napíše lekár na žiadosť o materké. A to ty už nestíhaš. Tj. z DNP môžeš získať nárok na materské len z minima.
Ale od začiatku. Tvoj PTP je 15.9.2010. T.j. v období cca dvoch rokov pred pôrodom si mala nasledovné nem.poistenia:
1. PPč.1 predpokladám trvalo minimálne od 9/2008 do 31.7.2009 je ukončené
2. PPč.2 1.9.2009-30.6.2010

Ak si budeš uplatnovať nárok na materské v ochrannej dobe po ukončení NPč.2, tak nárok ti vzniká presne 6týžd. pred pôrodom (pozor na to, aj keby ti trvala PN až do pôrodu, nedaj sa vypísať skôr!!! príp. ukáž lekárovi Zákon o sociálnom poistení § 50.

Ak máš ukončené nem.poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom a z neho máš už teraz splnenú podmienku aspon 270dní NP, tak ti stačí sa prihlásiť na DNP pred nástupom na MD a uplatniť si nárok na materské aj z tohto nem.poistnenia. Dni ukončeného PPč.1 sa ti prirátajú ku dnom z DNP a podmienku 270dní splníš. Nárok na materské z DNP bude rátaný z minim.odvodu t.j. na 1kalend.den to bude 319,58:30x55%. Počas poberania materského dobrov.poistenie platiť nemusíš. Ak chceš, môžeš sa prihlásiť aj z vyššieho VZ (po ukočení poberania materského, ak nezrušíš DnP môžeš poberať nem.dávky), príp. aj na dobr.poistnenie v nezam.

DOPLNAM: Takže ak sa prihlásiš na DNP, môžeš si uplatniť nárok na materské z dvoch nem.poistení. PPč.2 + DNP. Treba od lekára 2x žiadosť o materské.

Ale treba tiež sledovať, či sa nezmení do nástupu na MD zákon o soc.poistení.

Nezabudeni po pôrode si podať prihlášku na dôch.poistnie!!!, po ukončení PP zájsť na zdrav.poisťovnu
aadik
28.02.10,16:22
Dobrý deň,
ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Strašne ma mrzí, že k takýmto informáciam sa človek dostáva neskoro, a to aj vďaka náhodnému rozhovoru s cudzou budúcou mamičkou, ktorá to tiež nestihla. Pre budúcnosť však budem vedieť, že v rámci plánovania musím riešiť aj takéto záležitosti.
Ešte by som sa chcela opýtať, či táto finančná podpora - materská je v období polroka po pôrode všetka finančná pomoc od štátu (okrem jednorázového príspevku pri narodení 1., 2. a tretieho dieťaťa), alebo sa dá počítať ešte s niečim, keď už nevyšla tá vyššia materská? (Lebo ak nie, dlho s dieťatkom byť doma si mladá rodina naozaj nemôže dovoliť, takže ma bude čakať hľadanie práce skôr ako som si myslela.)
Ešte raz veľmi pekne ďakujem :-)
brčko
28.02.10,17:04
od štátu od mesiaca narodenia dieťaťa máš nárok
(píšem to dosť všeobecne, t.j. nielen pre teba)

A. jednorázovo:
príspevok pri narodení dieťaťa 151,37eur (na každé dieťa)
+ príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (na dieťa, ktoré sa matke narodilo ako prvé, druhé alebo tretie po dožití 28dní), 678,49eur na dieťa
t.j. spolu cca 25.000,-Sk

B. mesačne (okerm dc=príspevku rodičovi, tej je jednorázový) na:
a) rodinné prídavky 21,99eur na dieťa,
b) manžel na dan.bonus 20eur na dieťa (ak nemá dostatočné príjmy na uplatnenie DB, tak ak je matka dôchodkyna, tak má nárok miesto DB na príplatok k rodinným prídavkom, tuším cca 200-300Sk)
c) na materské zo soc.poisťovne obvykle po dobu 28týždnov alebo 37týž. od nástupu na MD a
po ukončení poberania materského bud:
d) na rodič.príspevok do troch rokov dieťaťa (pri dlhod.nepriaznivom zdr.stave dieťaťa do 6rokov), ak nebudeš zárobkovo činná.
Výška RP:
da) ak si mala nárok na materské (alebo pred narodením dieťaťa si bola v posledných dvoch rokoch aspon 270dní nem.poistená) do dvoch rokov dieťaťa mesačne 256eur, potom do troch rokov 164,22eur (resp. by sa malo vždy od 1.1. meniť).
db) ak si nemala nárok na materské ani 270dní NP, tak do troch rokov 164,22 resp. valorizovanú výšku.
dc) JEDNORAZOVY príspevok rodičovi na ulahčenie vstupu alebo návrat na trh práce, ak začína pracovať a predtým poberal RP, vo výške 25% z výšky RP do troch rokov dieťaťa. V prípade, že takáto osoba, ktorej bol vyplatený príspevok rodičovi, prestane pracovať=byť zárobkovo činná a opätovne požiada o RP, tak sa jej vypláca už len vo výške 75% jeho výšky mesačne.
e) na príspevok na starostlivost o dieťa do troch rokov (u detí s dlhod.nepriaz. zdrav. stavom do 6rokov), ak si zárobkovo činná:
- ak sa o dieťa stará babka, manžel, niekto bez živnosti, vo výške 25% z nižšieho RP,t .j. 25% z 164,22eur= tuším 41eurna mesiac a dieťa
- ak dieťa navštevuje škôlku, jasle, stará sa on niekto na živnost, tak vo výške preukázaných nákladov, max. vo výške nižšieho RP t.č. 164,22eur na mesiac a dieťa

3.ročne na:
- príspevok rodičovi, ktorému sa súčasne narodili 3deti aleob viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá do 15roku dieťaťa (suma na dieťa závisí od veku dieťaťa)

neviem, či som na niečo zabudla. Aha, ak si zárobkovo činná a máš staršie dieťa na ktoré by si ešte poberala rodič.príspevok, ale nemáš nan nárok kvôli tomu, že začínaš poberať materské, tak máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (staršie) od mesiaca, kedy už nepoberáš nan rodič.príspovok do mesiaca, kedy má mladšie dieťa 6týždnov.

trošku som to ešte doplnila o príspevky rodičovi a sumy jednorázových prísp.
Maja2
01.03.10,07:44
Prosím o radu. Doteraz som nikdy nebola vedená na úrade práce a teraz mi to hrozí. Chcem sa spýtať, ak pôjdem na materskú z úradu práce, ako sa mi bude počítať materské? Z podpory alebo z predchádzajúceho príjmu? Ak je tu o tom nejaká diskusia, prosím Vás, usmernite ma.

Ďakujem.
aadik
02.03.10,07:39
Ďakujem veľmi pekne za odpovede,
mám v tom konečne jasnejšie :-)
magdalena ceskova
21.08.10,11:13
Dobry den,
chcem sa spytat na vysku mojej materskej. Moja situacia:
V aprili 2007 som nastupila na MD a nasledne na RD ako zamestnanec na dobu neurcitu. Dna 12.6.2010 som dostala vypoved /koncila mi vtedy RD/, od 13.6. som na UP ako nezamestnana. V maji 2010 som zistila, ze som otehotnela a kedze som uz riesila vypoved, dobrovolne som sa 21.5.2010 nemocensky poistila, pricom VZ mam1084, 55 EUR. Od nastupu na RD az po dobrovolne platenie NP som nemala ziadny VZ.Predpokladam, ze splnam podmienku poistenia 270 dni, aka ale bude vyska mojej materskej, ked predpokladany termin porodu je 21.1.2011? dakujem za odpoved