matus-x1
28.02.10,00:39
Po roku a pól od toho čo som vyštudoval a začal pracovať som bol vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a ihneď ako prvé pri okienku po mne žiadala úradníčka maturitný list, čo ma dosť prekvapilo. Povedali že im mám dať kópiu pri ďalšom stretnutí v budúcnosti.

Na čo im to bude? Som povinný im ho dať? (Ako nerobí mi to problém, skôr ma zarazilo, že ho po mne žiadajú).
misoft
28.02.10,09:48
Trochu divné, že zdravotná poisťovňa žiada nejaký doklad o vzdelaní. Im je to totiž úplne na h***o. Ibaže by z neho chceli zistiť, kedy si ukončil štúdium. Ale to im nepomôže, tam je väčšinou dátum vyhotovenia tohto dokumentu a nie ukončenie štúdia.

Spýtaj sa ich, na čo im je to potrebné - sú povinní ti to zdôvodniť. Pokiaľ by sa "šprajcovali" - tak im jednoducho povedz, že je to tvoj doklad o vzdelaní, sú na ňom niektoré osobné údaje a tento doklad nemá nič spoločné so zdravotným poistením.
zdenka131
28.02.10,09:49
V zmysle zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov je poistenec povinný si splniť o uvedenej skutočnosti / ukončenie školy/oznamovaciu povinnosť do ôsmich dní na príslušnej pobočke VšZP, kde je evidovaný a to tlačivom Oznámenie poistenca/platiteľa a príslušným dokladom o zmene.
Blankake
28.02.10,10:01
Po roku a pól od toho čo som vyštudoval a začal pracovať som bol vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a ihneď ako prvé pri okienku po mne žiadala úradníčka maturitný list, čo ma dosť prekvapilo. Povedali že im mám dať kópiu pri ďalšom stretnutí v budúcnosti.

Na čo im to bude? Som povinný im ho dať? (Ako nerobí mi to problém, skôr ma zarazilo, že ho po mne žiadajú).
Keď som bola oznámiť zmenu školy môjho syna, tak ma tiež upozornili, že keď ju skončí, treba doniesť kópiu maturitného vysvedčenia ako doklad o ukončení strednej školy.

Zo stránky VšZP:

Ukončil si strednú školu?

Za ukončenie strednej školy sa považuje deň zloženia maturitnej skúšky, a to na gymnáziách, stredných odborných školách, stredných odborných učilištiach a nadstavbových štúdiách. Poistné za teba platí štát najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium ukončené (do 31.8.) Všetky zmeny platiteľa si povinný oznámiť do ôsmych dní od zmeny platiteľa (napr.: evidovanie na Úrade práce a podobne) urobiť tak môžeš v ktorejkoľvek pobočke alebo expozitúre VšZP.

Tlačivo: Oznámenie poistenca/platiteľa poistného

Doklady: doklad o ukončení štúdia na strednej škole (napr.: doklady vystavené školou alebo kópia maturitného vysvedčenia a podobne), potvrdenie o nástupe na VŠ, ak by štúdium pokračovalo ďalej v štúdiu na VŠ.

Ak nastúpiš do zamestnania po maturite je povinný zamestnávateľ za teba splniť oznamovaciu povinnosť pri zmene platiteľa poistného a to do 8 dní od nástupu do zamestnania. Nie je však povinný oznámiť ukončenie štúdia.
Evanka
28.02.10,10:08
Po roku a pól od toho čo som vyštudoval a začal pracovať som bol vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a ihneď ako prvé pri okienku po mne žiadala úradníčka maturitný list, čo ma dosť prekvapilo. Povedali že im mám dať kópiu pri ďalšom stretnutí v budúcnosti.

Na čo im to bude? Som povinný im ho dať? (Ako nerobí mi to problém, skôr ma zarazilo, že ho po mne žiadajú).

Je možné, že nemáš niektoré dni "vykryté".

Poistencom štátu si bol najviac do konca školského roku, kedy si ukončil strednú školu. Ak si nepokračoval v štúdiu na VŠ.
Škola by mala posielať databázu študentov poisťovni. Ak si splnila svoju povinnosť, mal by si tam v školskom roku, kedy si končil byť uvedený. V takom prípade nie je nutné žiadať od teba doklad o ukončení štúdia.

Najlepšie je spýtať sa priamo, prečo od teba žiadajú tento doklad.
matus-x1
28.02.10,11:19
Ďakujem všetkým za odpovede.