enida
28.02.10,11:46
dobry den,

mam uzavrety normalny pracovny pomer a mala by som moznost robit - pravdepodobne na dohodu - pre inu firmu. Avsak moja pracovna zmluva obsahuje klauzulu o tom, ze praca pre tretie osoby mimo tohto pracovneho pomeru podlieha suhlasu zamestnavatela.

chcela by som sa spytat, ci je toto pravne vymozitelne, ako by sa dala vykonavat praca pre niekoho ineho i s touto klauzulou, ak som si nie ista ci by sa mi podarilo ziskat suhlas zamestnavatela. podotykam, ze nejde o konkurencnu cinnost.

okrem toho planujem dat z tohto sucasneho zamestnania vypoved pokial si najdem novu pracu ako HPP (viem ze v sucasnosti sa HPP a VPP uz nerozlisuje)

dakujem za pomoc
zdenka131
28.02.10,10:50
Podľa § 83 ods. 1 Zákonníka práce platí, že zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom. Pritom je jedno, či zamestnanec takúto zárobkovú činnosť vykonáva v inom pracovnoprávnom vzťahu, alebo na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, či dokonca ako živnostník.

Nie je teda dôležité, na akom právnom základe zamestnanec vykonáva inú zárobkovú činnosť. Podstatné je to, že táto činnosť je buď zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa. Predpokladá sa, že ide o opakujúcu sa činnosť, a nie o jednorazovú záležitosť.

Na výkon inej zárobkovej činnosti popri svojom zamestnaní v pracovnoprávnom pomere teda zamestnanec potrebuje vopred daný písomný súhlas zamestnávateľa. Ak zamestnanec takýto súhlas nemá, alebo ak zamestnávateľ daný súhlas neskôr písomne odvolá, zamestnanec je povinný bez zbytočného odkladu inú zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov. Teda napríklad výpoveďou, dohodou o skončení pracovného pomeru, či zrušením živnosti.

Súhlas zamestnávateľa sa nevyžaduje na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti. Zamestnanec, ktorý vykonáva inú zárobkovú činnosť bez písomného súhlasu zamestnávateľa sa vystavuje riziku dania výpovede alebo dokonca okamžitému skončeniu pracovného pomeru zamestnávateľom z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny.
enida
28.02.10,10:54
Zdenka dakujem za velmi rychlu odpoved, praca o ktoru sa jedna je uplne ineho charakteru - cize nie je zhodna ani obdobna s predmetom cinnosti zamestnavatela.
Co vsak asi moc nemeni a suhlas zamestnavatela si musim pytat, i keby som bola uz vo vypovednej lehote?