majka074
28.02.10,11:48
Dobrý deň! Potrebujem poradiť, som psychicky na dne. Viem,že by som mala niečo spraviť,ale neviem ako začať.
Som už takmer 1 a pol roka rozvedená. Po rozvode sme sa s ex priebežne ústne dohodli,že s deťmi ostaneme bývať v dome,ktorý sme spoločne postavili počas manželstva. Kedže ex má mladú babu, je finančne nezávislý nič ho netlačí, prenajal si 3 izbový byt. Neplatí mi výživné,spolu na 2 deti 10 tis.Sk,ale nekonám v tejto veci nič lebo platí elektriku,plyn ,vodu- približne v tej sume ako výživné,dokonca je to menej. Stáva sa, že je v platený nedisciplinovaný,už nás 2 krát na deň odpojili z vody a elektriky,potom to vyplatil. Žije na vysokej nohe, má firmu, kt. sme nadobudli počas manželstva. Som v závoze, neplatí výživné, ale na druhej stane platí réžiu domu,trvalý pobyt má v našom dome. Neviem to riešiť, lebo je v značnej finančnej výhode a ťaží z toho. Rozmýšľam nad podaním trestného oznámenia za neplatenie výživného, zároveň sa bojím,že sa spustí kolotoč a bude ma finančne a psychicky likvidovať. Prosím poradte mi. Ďakujem.
majka074
28.02.10,13:09
Dobrý, zatiaľ sa mi ešte nikto neozval. Nemá nikto skúsennosti ako postupovať v tomto prípade, čo najschodnejšou cestou. Vďaka za odpoveď. Potrebujem váš názor a rady.
Evanka
28.02.10,13:28
Dobrý deň! Potrebujem poradiť, som psychicky na dne. Viem,že by som mala niečo spraviť,ale neviem ako začať.
Som už takmer 1 a pol roka rozvedená. Po rozvode sme sa s ex priebežne ústne dohodli,že s deťmi ostaneme bývať v dome,ktorý sme spoločne postavili počas manželstva. Kedže ex má mladú babu, je finančne nezávislý nič ho netlačí, prenajal si 3 izbový byt. Neplatí mi výživné,spolu na 2 deti 10 tis.Sk,ale nekonám v tejto veci nič lebo platí elektriku,plyn ,vodu- približne v tej sume ako výživné,dokonca je to menej. Stáva sa, že je v platený nedisciplinovaný,už nás 2 krát na deň odpojili z vody a elektriky,potom to vyplatil. Žije na vysokej nohe, má firmu, kt. sme nadobudli počas manželstva. Som v závoze, neplatí výživné, ale na druhej stane platí réžiu domu,trvalý pobyt má v našom dome. Neviem to riešiť, lebo je v značnej finančnej výhode a ťaží z toho. Rozmýšľam nad podaním trestného oznámenia za neplatenie výživného, zároveň sa bojím,že sa spustí kolotoč a bude ma finančne a psychicky likvidovať. Prosím poradte mi. Ďakujem.
Ak ste nemali vysporiadanie BSM, tak patrí zatiaľ majetok obom. Ak by ste sa nevysporiadali do 3 rokov od rozvodu, zostalo by to tak aj naďalej. Ak tam má trvalý pobyt, mal by aj prispievať úmerne na výdavky spojené s bývaním. Výživné na deti nemá s tým nič spoločné a patrí deťom. Súd mu uložil jednoznačne prispievať na výživu detí v určitej výške. Nezdá sa mi, že si až v takej nevýhode. Ak nemá doklad o platení výživného, to, že platil iné položky neobstojí.

Prečo nechceš situáciu riešiť vysporiadaním BSM?
majka074
28.02.10,13:39
Ďakujem za odpoveď,ako sa mám vysporiadať mimosúdne? Na dome je hypotéka a ŠFRB,zatiaľ on platí hypo,...,ale dosť často mi chodia upomienky, som spoludlžníčka. Ako postupovať, lebo ex je veľký špekulant. Ešte sa chcem opýtať ako je to s firmou,keď bola založená počas manželstva,má v nej podiel 30%,mám nárok z nej aj s deťmi.
Evanka
28.02.10,13:58
Ďakujem za odpoveď,ako sa mám vysporiadať mimosúdne? Na dome je hypotéka a ŠFRB,zatiaľ on platí hypo,...,ale dosť často mi chodia upomienky, som spoludlžníčka. Ako postupovať, lebo ex je veľký špekulant. Ešte sa chcem opýtať ako je to s firmou,keď bola založená počas manželstva,má v nej podiel 30%,mám nárok z nej aj s deťmi.

To, že platí hypotéku aj po rozvode, by sa zohľadňovalo v jeho prospech.

Ak by ste sa však dohodli, vašu dohodu súd buede rešpektovať. Teda môže ti nechať aj celý dom, prepísať svoju časť na teba, alebo na deti. Ak však k dohode nedojde, majetok sa rozdeľuje na polovicu.

Aj hodnota obchodného podielu súčasťou BSM. Pri rozhodovaní o jeho vyporiadaní môže byť obchodný podiel prikázaný len spoločníkovi, takže osoba spoločníka sa meniť nebude, ale druhému manželovi vznikne nárok na polovicu hodnoty tohto obchodného podielu. Pri jeho oceňovaní sa pritom vychádza z jeho stavu v čase zániku manželstva.

V každom prípade by bolo vhodné spojiť sa právnikom, zaoberajúcim sa vysporiadavaním BSM po rozvode. Je to potrebné hlavne, keď píšeš, že manžel nie je veľkorysý, ale naopak.
majka074
28.02.10,14:13
Pri písaní sa pozorujem,že racio hovorí vysporiadať sa, ale stále je vo mne strach,čo bude so mnou a deťmi. Ohľadom výživného, ako ho donútim aby mi spätne doplatil čo dlhuje.Nechcem zájsť až tak ďaleko, že sa vyostria vzťahy. Asi som mäkká,čo by ste robili v mojej situácii.
majka074
28.02.10,14:19
Čo je to obchodný podiel? To čo vložil vklad, alebo sa tam ráta hnuteľný a nehnuteľný majetok,zisky a pod. Ja vlastne ani neviem jeho hodnotu, lebo ma držal v nevedomosti a bude skreslovať situáciu. Ako sa dostať k tým údajom. Poskytne mi Daňový úrad jeho DP, ako o to žiadať.
Xanti
28.02.10,14:19
Pri písaní sa pozorujem,že racio hovorí vysporiadať sa, ale stále je vo mne strach,čo bude so mnou a deťmi. Ohľadom výživného, ako ho donútim aby mi spätne doplatil čo dlhuje.Nechcem zájsť až tak ďaleko, že sa vyostria vzťahy. Asi som mäkká,čo by ste robili v mojej situácii.
Majka,
podla toho čo píšeš, tak o ten dom tak či tak prídeš. Lebo ak by ste sa s mng. vysporiadali BSM , tak ty nebudeš mať nato splácať hypo a pôžičku z ŠFRB. A tiež nenájdeš prostriedky na prevádzku domu, a tiež na vyplatenie mng.

Podľa mňa by si mala dať návrh na súd na vysporiadanie BSM, dom a dlžoby nech pripadnú ex.
Polovicu zo zaplatenej časti úveru počas manželstva nech TI mng. dá.

A čo sa týka výživného, vieš to vymáhať spätne stačí navštíviť exekútora, alebo predtým mng. upozorniť, že zanedbanie povinnej výživy je trestným činom. A že Ti dlhuje výživné.

Neboj sa toho. S deťmi začneš nový život aj ked na začiatok len v podnájme, ale budeš mať pokoj od ex a nebude ťa vydierať a platiť Ti menej ako má.
majka074
28.02.10,14:30
Dík Xanti za odpoveď,zdá sa mi to rozumné,je ťažké si pripustiť, že budeme začínať opäť od nuly. Ako by si postupoval?
Xanti
28.02.10,14:43
Dík Xanti za odpoveď,zdá sa mi to rozumné,je ťažké si pripustiť, že budeme začínať opäť od nuly. Ako by si postupoval?
No v prvom rade treba sa zbaviť domu. Treba sa porozprávať s exmng., a dohodnúť sa na vysporiadaní BSM. Ak nebude súhlasiť, tak by som navštívila právnika, aby mi pomohol spísať návrh na súd na vysporiadanie BSM.

Našla by som si podnájom a vysťahovala sa z domu. Dalej by som žiadala o spätné vyplatenie výživného na deti. Lebo to, že platil dom nie je výživné. Môže požadovať od teba polovicu súm vynaložených na energie, vodu resp. aj celú sumu, lebo on dom neobýval. Poprípade ho žiadaj doplatiť rozdiely do výživného za obdobie bývania v dome.
To sa dohodnete pri vysporiadaní BSM, lebo suma splateného úveru počas trvania manželstva je aj tvoja.

Vieš radšej začať od nuly ako sa nechať držať v šachu. A nepohneš sa dalej. Myslím, že podnájom ťa výjde trošku menej ako prevádzka domu. A tiež ťa nikto neodpojí od vody a elektriny pokiaľ budeš platiť.

Čo sa týka obchodného podielu vo firme, tak máš nárok na polovicu z času rozvodu. DP a výkazy by Ti mali pomôcť zistiť akú mala firma hodnotu a cenu na trhu v tom čase. Myslím, že tu by si si sa mala určite obrátiť na právnika, ktorý si tieto údaje môže vyžiadať.

Držím palce a snaž sa odsťahovať čím skôr aby nemohol započítať energie s výživným na vaše deti.
kaco11
28.02.10,14:46
Dík Xanti za odpoveď,zdá sa mi to rozumné,je ťažké si pripustiť, že budeme začínať opäť od nuly. Ako by si postupoval?

postupovala.:) Ved ti to práve napísala;)
Evanka
28.02.10,14:50
Ja by som sa najskôr snažila dohodnúť, je to predsa jednoduchšia cesta. Vieš akú má tvoj exmanžel predstavu o vysporiadaní BSM? Ak nie, priamo sa ho na to spýtaj. V prípade, ak sa sa jeho predstavy veľmi odlišujú od tvojich a nedá sa s ním dohodnúť, je potrebné ísť inou cestou. Rozhodne by som však nejednala bez právnika. Treba sa obrátiť, ako som už písala na právnika, ktorý sa zaoberá priamo vysporiadaním BSM.
majka074
28.02.10,19:46
Nemám predstavu,pravdepodobne chce aby deti bývali v dome.To boli reči predtým,je to typ,ktorý jedno hovorí a koná niečo iné. Kedže viem, že je dobrý manipulátor a má ten dar reči keď chce niečo dosiahnúť,je to ťažké. On keď si niečo zaumieni tak to aj dosiahne všelijakými obkľukami.