manest
28.02.10,12:52
Dobry den, chcel by som vas poprosit o pomoc. Uvazujem nad sprostredkovavanim predaju elektroniky a neviem ako viest v uctovnictve PRIJMY.
Viem ze ODMNENU za sprostredkovanie budem evidovat ako moj zisk no co so sumou ktoru mi konecny zaujemca zaplati za sprostredkovany tovar? Mam na mysli celkovu sumu za tovar vratane mojej odmeny. Vedie sa ako klasicky prijem v uctovnictve alebo v uct. vediem len dosiahnutu odmenu(zisk)? Dakujem

Som maly zivnostnik a dostal som ponuku na par produktov ktore by som mohol sprostredkovavat. Kedze ide ale o drahsie elektro na ktore nebude dostatok financnych prostriedkov no hlavne by som nechcel byt platitelom DPH koli presiahnutiu limitu ktory nam ako danovnikom prislucha ziadam vas o radu. Este raz vdaka
samod
28.02.10,12:05
Vážený pane,

predovšetkým je potrebnné uvedomiť si, že o sprostredkovanie pôjde len vtedy, keď budete konať v cudzom mene a na cudzí účet. V takom prípade zahrniete do základu dane len svoju odmenu a príjem za predaj bude príjmom inej osoby - pre ktorú predaj sprostredkujete. Akonáhle budete vystupovať vo svojom mene a na cudzí účet pôjde o komisionársku zmluvu a to znamená, že príjmy budú všetky Vaše ,pričom výdavkami budú platby pôvodnému vlastníkovi za tovar a z hľadiska DPH sa to bude považovať ako keby ste tovar sám kúpil a sám predal to znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa stanete platiteľom DPH.