bolacka
28.02.10,18:32
AHojte,

ak som zaradila zle temu, ospravedlnujem sa ale nakolko sa nevyznam v uctovnictve netusila som kam je to spravne zaradit.

Ide o to ze mame firmu, ktora robi graficke prace a pod., ide o eserocku ktora nieje platcom dph a na vykon cinnosti potrebujeme aj nejaky lepsi fotoaparat..tie fotoaparaty sa pohybuju v dost vysokych cenach.

Uvadzam konkretny priklad:
Ak chcem kupit fotoaparat za 1400eur tak ho mozem dat do uctovnictva na jedenkrat, cize ho nemusim odpisovat viackrat nakolko neprekrocim limit ceny hmotneho majetku.
No a potrebujem k tomu aj nejaky objektiv, bez toho by nedokazal ten fotak fotit. Objektiv sa pohybuje v cene 700eur a bude vyfukturovany v inej fakture ako fotak.

V tomto pripade presiahneme sumu 2100eur, co zo zakona znamena pravdepodobne odpis na viac rokov tohto "setu" fotak +objektiv.

No a ide o to ze tych objektivov by sa kupovalo viac..urcite nie hned v den nakupu fotaku ale dajme tomu v obdobi napriklad pol roka..

Bolo by najlepsie pre nas keby sa ten fotak odpisal hned v tomto roku, cize aby nepresiahol ten limit a neodpisoval sa na viac rokov.

Ako to teda funguje? Staci ked kupim objektiv napr za 50eur aby vytvoril s fotakom funkcny set za 1450eur a potom objektivy ktore budem dodatocne dokupovat uz budu ako samostatne polozky?

Alebo na konci roku sa zrataju dokopy ceny za vsetky objektivy a aj za fotak (co urcite dokopy presiahne tu limitnu sumu a muselo by sa to odpisovat na viac rokov)?

Dakujem za radu a za pochopenie.

Pekny den. Zuzana
IvoM
01.03.10,06:53
Podľa mňa ak máte vo firme len jeden foťák, a kúpite len telo a objektív tak žiadne z nich nie je samostatne funkčné zariadenie, a lacným setovým objektívom to podľa mňa nevyriešite, lebo rozne typy objektívov zvyšujú úžitkovú hodnotu fotoaparátu, takže ak kúpite objektív a foťák v jednom roku a ich spoločná cena presiahne 1 700 EUR tak je to DHM a treba ho odpisovať. Iné je to v ďalšich rokoch, ak jednotlivé objektívy v ďalších rokoch nepresiahnu sumu 1700 EUR spolu v jednotlivom roku tak to môže ísť do nákladov.