simpurka
28.02.10,18:48
dobry den prajem.
potebujem poradit.. robim danove priznanie.
zivnost od 15.04.09 s tym ze dotycnej bol poukazany z uradu prace prispevok na to podnikanie.. za rok 2009 ale nemala ziadny prijem.
1. treba aj tak podat danove priznanie aj ked namala prijem ked tam bol tento prispevok??
2. a da sa v tomto pripade uplatnit 40% alebo treba spravit jednoduche ucto s blockami co mi odovzdala?

dakujem
Timka1
28.02.10,17:54
dobry den prajem.
potebujem poradit.. robim danove priznanie.
zivnost od 15.04.09 s tym ze dotycnej bol poukazany z uradu prace prispevok na to podnikanie.. za rok 2009 ale nemala ziadny prijem.
1. treba aj tak podat danove priznanie aj ked namala prijem ked tam bol tento prispevok??
2. a da sa v tomto pripade uplatnit 40% alebo treba spravit jednoduche ucto s blockami co mi odovzdala?

dakujem


ak budeš robiť účto, tak použitá výška dotácie je POZD, nepoužitá výška zostáva ako PNZD

ak by si ale chcela uplatniť paušál, tak celá výška dotácie vstupuje do POZD bez ohľadu nato, koľko si z nej už použila

treba zrátať výdaje a len tak zistíš čo je výhodnejšie, či paušál alebo urobiť klasické jednoduché účtovníctvo
Xanti
28.02.10,18:00
dobry den prajem.
potebujem poradit.. robim danove priznanie.
zivnost od 15.04.09 s tym ze dotycnej bol poukazany z uradu prace prispevok na to podnikanie.. za rok 2009 ale nemala ziadny prijem.
1. treba aj tak podat danove priznanie aj ked namala prijem ked tam bol tento prispevok??
2. a da sa v tomto pripade uplatnit 40% alebo treba spravit jednoduche ucto s blockami co mi odovzdala?

dakujem
Hm,
dotyčná je vydatá? Alebo má deti? Ak má tak kto na ne poberá daňový bonus?

A z čoho žila ak nemala za rok 2009 žiaden iný príjem? Odvody platila? Treba aj RZZP jej spraviť lebo má živnosť.
simpurka
08.03.10,12:34
dakujem. a este sa chcem spytat ak spravim danove 40% nie ucto. tak ona to potom ako predostre uradu prace ze naco minula tie peniaze?? to jej potom staci ukazat len faktury a blocky toho co za tie peniaze kupila?? tam sa danove priznanie nedava???
dakujem
hannahg
12.03.10,08:29
dakujem. a este sa chcem spytat ak spravim danove 40% nie ucto. tak ona to potom ako predostre uradu prace ze naco minula tie peniaze?? to jej potom staci ukazat len faktury a blocky toho co za tie peniaze kupila?? tam sa danove priznanie nedava???
dakujem

Dobrý deň,
prosím tiež by ma to zaujímalo či to má byť tak ako je napísané vyšie. Vie niekto poradiť - súrne vopred dík.:confused:
Zoltán Kovács
12.03.10,08:42
dakujem. a este sa chcem spytat ak spravim danove 40% nie ucto. tak ona to potom ako predostre uradu prace ze naco minula tie peniaze?? to jej potom staci ukazat len faktury a blocky toho co za tie peniaze kupila?? tam sa danove priznanie nedava???
dakujem

Jedna vec je účtovné a daňové vysporiadanie poskytnutej dotácie. A druhá vec je, ako treba vydokladovať použitie pri kontrole z ÚP. ÚP určite bude chcieť doklady.
Timka1
12.03.10,08:47
Dobrý deň,
prosím tiež by ma to zaujímalo či to má byť tak ako je napísané vyšie. Vie niekto poradiť - súrne vopred dík.:confused:

je treba si urobiť evidenciu dotácie a jej čerpanie hoci v Exceli, aby ste mali v tom prehľad a aj pre úrad práce bude ľahšie odkontrolovateľné, pričom všetky doklady budú riadne v účtovníctve vedené
Zoltán Kovács
12.03.10,08:48
je treba si urobiť evidenciu dotácie a jej čerpanie hoci v Exceli, aby ste mali v tom prehľad a aj pre úrad práce bude ľahšie odkontrolovateľné, pričom všetky doklady budú riadne v účtovníctve vedené

Otázka bola zameraná na prípad, ak sa robí paušál, a nevedie sa účto.
Timka1
12.03.10,08:52
Otázka bola zameraná na prípad, ak sa robí paušál, a nevedie sa účto.

aha, ale ten prehľad si môže urobiť či pre účto alebo pre paušál :) aby mala v tom jasno
va1ke
20.03.10,09:24
Ahojte, chcem sa spýtať na takýto prípad:
- od 1.10 začiatok žinosti - robí jednoduché účtovníctvo
- dostal príspevok z úradu práce 2500Eur - PVZD
- kúpil náradie 1000 Eur - Prevádzková réžia
- musí zdaniť z dotácie 1000 Eur - ako je to správne v uzávierkových operácia zaúčtuje 1000 Eur do POZD alebo cez daňové priznanie príjmy zvyšujúce základ dane?
- má 1 dieťa a chce daňový bonus
- príjem z podnikania má vo výške 800 Eur.
teraz mi tu vzniká situácia, že ak tú dotáciu dám cez POZD či sa počíta za príjem na uplatnenie daňového bonusu?
veronikasad
20.03.10,09:29
Ahojte, chcem sa spýtať na takýto prípad:
- od 1.10 začiatok žinosti - robí jednoduché účtovníctvo
- dostal príspevok z úradu práce 2500Eur - PVZD
- kúpil náradie 1000 Eur - Prevádzková réžia
- musí zdaniť z dotácie 1000 Eur - ako je to správne v uzávierkových operácia zaúčtuje 1000 Eur do POZD alebo cez daňové priznanie príjmy zvyšujúce základ dane?
- má 1 dieťa a chce daňový bonus
- príjem z podnikania má vo výške 800 Eur.
teraz mi tu vzniká situácia, že ak tú dotáciu dám cez POZD či sa počíta za príjem na uplatnenie daňového bonusu?
Príjem dotácie na účet je PNZD

Ak bude viesť JU, vyčerpanú časť dotácie zahrnieš na konci roka cez uzávierkové operácie ako POZD - oproti tomu bude mať výdavky v zmysle podn. plánu a dopad na základ dane z dotácie bude nula.

Ak by sa rozhodol pre paušálne výdavky, v prvom roku podnikania zdaníš celú čiastku poskytnutej dotácie.

Čo sa týka DB pri skutočných výdavkoch, podmienku príjmu splňa. Ďalšou je, že musí vykázať kladný základ dane - ak splňa aj túto podmienku má nárok na DB.
va1ke
20.03.10,09:54
Ďakujem za odpoveď