gbt
02.10.05,18:32
ahojte poradaci
tuto temu mam napisanu aj v programoch Sunsoft, ale zial tam mi nikto nepomaha, tak sa skusam obratit na pomoc aj tu v jednoduchom uctovnictve...potrebujem surne pomoc a preto vas prosim o kazdu vzacnu radu....

FO si faktury vystavuje externe sam v programe Winoasis. Uctovnicka mu ich registruje v casovom slede a v slede cisiel faktur v JU programe Sunsoft v knihe vydanych faktur.
Moj problem je taky, ze FO vystavila vo Winoasise dobropisy asi k 5 fakturkam, ktore mu samozrejme program dal do poradia ako cisla faktur, iba ich program nazval "Dobropis c. /do poradia faktur/ k fakture c. /ta, ktorej sa to tykalo". Moj problem je taky, ze neviem ako to mam ako uctovnicka zauctovat, pretoze tieto faktury neboli uhradene takze mi to vobec nejde cez pokladnu alebo bankovy ucet. Ide mi len o spravnost, aby mi to napriklad na konci roka, ked budem vytlacat knihu pohladavok a zavazkov, nevybehlo ako neuhradena pohladavka....
V programe Sunsoft som vobec nenasla nic take ako dobropis, ktory by mi nejako stornoval fakturu tak, aby som mohla zaevidovat aj dobropisy do poradia faktur.
Nasla som iba storno faktury, ktora mi vlastne vymaze sumu, na ktoru bola faktura vystavena, ale ako potom zaevidujem ten dobropis, aby mi to nenarusilo sled faktur podla cisla??????
dakujem pekne za vsetky rady
KEJKA
02.10.05,16:52
ako sa to zrealizuje v programe - neviem. Ale može byť v evidencii pohľadávok OF a k nej dobropis. Nemalo by to ísť cez peňažný denník, lebo nešlo o uhradené sumy.
Dá sa to obísť, ale nebola by to pravda. Ale v knhe faktúr - v evidencii bude možné tie doklady nejako označiť možno ručne že su vyrovnané. Možno v uzávierkových prácach.
Evanka
02.10.05,16:59
Dobropis - zadaj mínusové hodnoty.
gbt
02.10.05,17:39
Ano, dala by som minusove hodnoty - dobropis.... vlastne o ten dobropis ako samotny mi ani nejde, ide mi skor o to, ako to fyzicky nahodim do uctovnictva, kedze dobropis ma cislo ako vydana faktura do poradia a neviem ako to mam nahodit, aby mi to neukazovalo pohladavky v knihe vydanych faktur... pretoze ta faktura sa cela zrusi tym dobropisom.... ako teda nahodim ten dobropis, ze neguje fakturu????