dilla
28.02.10,22:05
Zdravím zaoberám sa dovozom tovaru ( hodiniek ) z krajín EU.
Som 1/ živnostník 2/ fyzická osoba 3/ neplátca DPH
Podnikám od septembra minulého roka

Minulý rok som doviezol tovar za cca 5000 eur

Som alebo bol som povinný sa nejako registrovať na danovom úrade ?
zatial som za min. rok doviezol z Eu za 5000
a tento rok za 2000 euro tovar.
Tento rok behom prebiehajucich 3 mesiacov by som rad doviezol asi za 20 000euro.

Asi sa budem musieť zaregistrovať ako plátca DPH podla § 7 buduci mesiac.
A chcel by som vedieť čo ma čaká a čo budem musieť robiť a aké výkaznictvo a podobne.
Resp. čo to obnáša?


Dakujem
Dana1
28.02.10,22:18
Ak hodnota dovezeného tovaru z eú dosiahne v kalendárnom roku sumu 13 941, 45 EUR, ste povinní sa ešte pred tým zaregistrovať na dú podľa §7 za registrovanú osobu pre daň.

podľa §7 sa neregistrujete za platiteľa dane.

pri tejto registrácii (§7) vám vzniká povinnosť samozdaniť tovar, ktorý doveziete z eú a odvádzať daň.
Dana1
01.03.10,07:43
ešte doplním, daňová povinnosť vzniká 15 deň masiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom došlo k nadobudnutie tovaru z eú. to znamená, že do 15 dní nasledujúceho mesiaca musíte podať DP a zaplatiť daň.

máte povinnosť viesť evidenciu o nadobudnutom tovare z eú.
dilla
01.03.10,08:48
dakujem,
takže nemal som doteraz žiadnu povinnosť.

Ešte by som sa chcel vrátiť k tomu pojmu " samozdaniť tovar "
Hladal som aj na google ale nič som jednoducho nenašiel.
Ja si to vysvetlujem takto.

Dan. úrad mi pridelí číslo, ktorým ked sa preukážem v zahraničí
tak mi pri nákupe u mojho dodávatela nenaúčtuje DPH.

Nakúpim viac krát a evidujem si to. Následne raz štvrťročne podám priznanie a odvetiem príslušnému danovému úradu DPH, ktoré by som inak odviedol členskému štátu odkial bol tovar nakupovaný.
Ešte pripomeniem nakupujem online a moji dodávatelia ponukaju odpocet dph.


Ospravedlnujem sa ale naozaj sa nevyznám.
Dakujem za rady súrne ich potrebujem
dilla
01.03.10,09:00
ešte doplním, daňová povinnosť vzniká 15 deň masiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom došlo k nadobudnutie tovaru z eú. to znamená, že do 15 dní nasledujúceho mesiaca musíte podať DP a zaplatiť daň.

máte povinnosť viesť evidenciu o nadobudnutom tovare z eú.

a toto sa nevstahuje na nejaký obnos hodnoty dovezeného tovaru?
Dúfam že je to dodatok k tomu registracií ako platca DPH podla § 7
Poprosím Vás o presnejšie špecifikovanie
Dana1
01.03.10,11:04
dakujem,
takže nemal som doteraz žiadnu povinnosť.

Ešte by som sa chcel vrátiť k tomu pojmu " samozdaniť tovar "
Hladal som aj na google ale nič som jednoducho nenašiel.
Ja si to vysvetlujem takto.

Dan. úrad mi pridelí číslo, ktorým ked sa preukážem v zahraničí
tak mi pri nákupe u mojho dodávatela nenaúčtuje DPH.

Nakúpim viac krát a evidujem si to. Následne raz štvrťročne podám priznanie a odvetiem príslušnému danovému úradu DPH, ktoré by som inak odviedol členskému štátu odkial bol tovar nakupovaný.
Ešte pripomeniem nakupujem online a moji dodávatelia ponukaju odpocet dph.


Ospravedlnujem sa ale naozaj sa nevyznám.
Dakujem za rady súrne ich potrebujem
Nie raz štvrťročne, ale do 15 dní. to znamená, ak sa zaregistrujete vo marci, dostanete pridelené číslo z dú a to pošlete dodávateľom z eú. doveziete tovar z eú (v marci). ku ZD, ktorý bude na faktúre pripočítate 19% daň a do 15 apríla podáte DP a zapltíte daň.

pripomýnam , toto platí ak budete registrovaný podľa §7, §7a
ivuska1212
08.03.10,10:07
Dobry den, zivnostnik nie je platcom DPH a v tomto roku nakupil z Ciech tovar zatial len do vysky 400 eur. Nema povinnost zaregistrovat sa na DU podla par.7. Znamena to teda, ze tovar nakupeny v CR aj s ich DPH, moze tu na Slovensku predat so svojim rabatom bez ziadnej povinnosti k DU?
Nemam s tym ziadne skusenosti. Dakujem.
marcelaStanakova
09.03.10,10:38
SZČO neplatca DPH, kupuje IM zariadnie do firmy za vyše 14000 eur je povinný sa ešte predtým regisrovať ako platca DPH?
Dana1
14.03.10,16:55
SZČO neplatca DPH, kupuje IM zariadnie do firmy za vyše 14000 eur je povinný sa ešte predtým regisrovať ako platca DPH?
nemá povinnosť sa zaregistrovať ako platca DPH, ale ak bude nakupovať v niektorom štáte EU tak má povinnosť sa zaregistrovať pre daň podľa § 7 a odviesť daň z nakúpeného tovaru.
VladoaKatka
19.08.12,21:03
Bežne rieším klasické prípady, teraz potrebujem poradiť:

SZČO registrovaný pre daň podľa §7 doteraz prijímal len služby z EU,
moje rozmýšlanie "nahlas"
rovnako to je aj s tovarom resp. materiálom ktorý nakúpi v EU - prizná daň na SK ?
(samozrejme FA zahraničný dodávateľ vystaví bez DPH)
tictac7
19.08.12,21:08
Bežne rieším klasické prípady, teraz potrebujem poradiť:

SZČO registrovaný pre daň podľa §7 doteraz prijímal len služby z EU,
moje rozmýšlanie "nahlas"
rovnako to je aj s tovarom resp. materiálom ktorý nakúpi v EU - prizná daň na SK ?
(samozrejme FA zahraničný dodávateľ vystaví bez DPH)

...áno, daň na výstupe ;)