KMSport
28.02.10,22:55
Ahoj Poradaci.

Dostal som pre mna zaujimavu ponuku na prepravu tovaru v SR, v EU aj mimo EU.
Mohli by ste mi prosim vas popisat potrebne kroky ktore musim podniknut?
Prepacte za opakovanie casto kladenych otazok no po dvoch dnoch a nociach citania Porady v tom mam coraz menej jasno,totiz v US aj EU je podnikanie aj zivot jednoduchy len akosi na SK odmna
urady,policia,poistovne atd. ziadaju rozne nezmyselne doklady a certifikaty a potvrdenia a cojaviemcoeste az je mi z toho zle.

Co som doteraz zistil tak potrebujem:

1. ZL - ale v rozsahu volnych zivnosti je len "nakladna doprava vozidlom nepresahujucim celkovu hmotnost vratane privesu 3.5t" - nikde sa neviem docitat ci to je povolenie pre prepravu tovaru v ramci SR alebo medzinarodnu ci len v ramci EU??? a ci teda potrebujem dake dalsie povolenie?

2.Je mi nejasne tu z prispevkov na Porade ci musim viest knihu jazd ci nie a ak ano co tam zapisovat... a co to vlastne je a naco to je? Roky som jazdil v Irsku/UK a tam by ma asi s takou neakou blbou knihou vysmiali - nic v zlom.

3. Podla niektorych prispevkov musim platit dan za vozidlo inde sa cituje zakon ze ak je euro3 a vyssie tak neplatim... sorry nechapem to nikto vlastne nevie ako to je??

4. Ked budem mat v ruke ZL tak si zoberiem auto na leasing/prenajom a vsetky tie zbytocne papiere odnesiem dakej uctovnicke... ostatne uz musi vediet ona ci musim este nieco spravit vybavit kym sa vyberiem na nakladku tovaru?

Velmi pekne dakujem za kazdy napomocny riadok.

Pekny neskory vecer prajem vsetkym.
hanelie
01.03.10,08:07
1. ZL - ale v rozsahu volnych zivnosti je len "nakladna doprava vozidlom nepresahujucim celkovu hmotnost vratane privesu 3.5t" - nikde sa neviem docitat ci to je povolenie pre prepravu tovaru v ramci SR alebo medzinarodnu ci len v ramci EU??? a ci teda potrebujem dake dalsie povolenie?
ak si otvoríš slovenskú živnosť riadiš sa zákonmi slovenskej republiky / či už budeš jazdiť len v SK alebo aj v rámci EU - do 3,5 tony je to voľná živnosť

2.Je mi nejasne tu z prispevkov na Porade ci musim viest knihu jazd ci nie a ak ano co tam zapisovat... a co to vlastne je a naco to je? Roky som jazdil v Irsku/UK a tam by ma asi s takou neakou blbou knihou vysmiali - nic v zlom.
knihy jázd vedieš - / pri uplatňovaní 80% ceny PHM - zjednodušená evidencia/
je to záznam o počte km a účelu jazdy, slúži ako podklad k nároku na uplatnenie výdavkov / PHM/

3. Podla niektorych prispevkov musim platit dan za vozidlo inde sa cituje zakon ze ak je euro3 a vyssie tak neplatim... sorry nechapem to nikto vlastne nevie ako to je??
daň z MV platíš - veď budeš využívať MV na podnikanie / dosahovanie ziskov/ označenie EURO 3,4,5 platí pre zniženie tejto dane z hľadiska emisií

4. Ked budem mat v ruke ZL tak si zoberiem auto na leasing/prenajom a vsetky tie zbytocne papiere odnesiem dakej uctovnicke... ostatne uz musi vediet ona ci musim este nieco spravit vybavit kym sa vyberiem na nakladku tovaru? ak sa s ňou takto dohodneš tak áno, /že bude robiť kompletný servis /nie je to však samozrejmé - účtovníčka sa venuje predovšetkým účtovníctvu, ak budeš potrebovať rôzne povolenia a potvrdenia je to práca navyše /
:)
KMSport
01.03.10,11:32
Velmi pekne dakujem za strucne a vystizne ozrejmenie.
Co mi este nie je jasne je:
1.jazdenie samotne- mozem jazdit po vsetkych statoch europy /aj neclenskych/ a pri sebe musim vozit ZL ako doklad pre policajtov ze nejazdim nacierno?

2.kniha jazd je povinna?

4.Priklad v praxi-ak najdem uctovnicku ktora poskytne full servis tak jej odovzdam ZL alebo jeho kopiu,technicak od auta,leasingovu/najomnu zmluvu/kopiu a mozem ist nalozit auto?

5. Musim mat kancelariu?

6. Este ma napadlo- musim mat peciatku?
KMSport
01.03.10,12:36
Este som nasiel toto ale je to z Jula minuleho roku tak neviem ci to este plati:

Na podnikanie v medzinárodnej cestnej nákladnej doprave v rámci EÚ treba povolenie spoločenstva v zmysle nariadenia (EHS) č.881/92 a koncesnú listinu.

O povolenie spoločenstva nemusia žiadať dopravcovia, ak používajú len cestné nákladné motorové vozidlá, ktorých užitočná hmotnosť vrátane užitočnej hmotnosti prípojného vozidla neprevyšuje 3,5 tony alebo ich celková hmotnosť vrátane celkovej hmotnosti prípojného vozidla neprevyšuje 6,0 ton.

Na podnikanie vo vnútroštátnej cestnej nákladnej doprave treba koncesnú listinu.

Koncesná listina nie je potrebná na prepravu tovaru vykonávanú vozidlami, ktorých celková hmotnosť vrátane prípojného vozidla nepresahuje 3,5 t. Podľa zákona č. 168/1996 Z.z. sa to nepovažuje za podnikanie v cestnej doprave .

To znamená, že ak budete používať na podnikanie vozidlo (dodávku) do 3,5t, stačí Vám živnostenský list – voľná živnosť. Viac o založení živnosti Vám povedia na živnostenskom úrade.

V živnostenskom liste ako predmet činnosti by malo byť uvedené "Nákladná cestná doprava vykonávaná cestnými nákladnými vozidlami do celkovej hmotnosti 3,5 t vrátane prípojného vozidla".
KMSport
01.03.10,13:27
este som nasiel toto, moze mi to niekto vysvetlit?

Budem mat leasingove vozidlo a nehcem nic zbytocne vypisovat pred kazdou jazdou ani po ak nemusim tak prosim poradte ako to je najlepsie, a ak ano tak ako zaradim auto do majetku? Uctovnicka mi to spravi? Teda vie a moze ak chce?...
================================================== =========================
Ak auto zaradíš do podnikania môžeš si v roku 2010 uplatňovať paušálnu náhradu za spotrebu PHM bez vedenia knihy jázd vo výške 80 % ceny PHM. Ak je auto staré 2 roky, máš nárok len na dvojročný odpis (doba odpisovania auta je 4 roky).

Ak auto nebudeš mať v majetku, vedieš knihu jázd len na km, ktoré si najazdil v súvislosti s podnikaním. Daňovým výdavkom náhrada, ktorá sa skladá zo spotreby PHM a paušálnej náhrady za použ. súkr.mot.vozidla.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

edit: Toto som tusim pochopil- ak si ho dam do majetku tak nepisem knihu jazd ,stacia mi blocky z benzinky, chapem spravne? To by bolo super.