matus-x1
01.03.10,02:50
Vopred sa ospravedlňujem, že tu omielam čo už bolo určite x-krát napísané, ale proste mi nedá uistiť sa lebo témy zo založením živnosti sú tu už dosť staré.

Najprv info:
Po zmaturovaní som rok a pól pracoval v jednej firme a po novom roku som bol evidovaný ako nezamestnaný, ale plány v blízkej budúcnosti ma už nútia si založiť živnosť aby som sa mohol oficiálne prezentovať.

Budem mať volné živnosti (tvorba web stránok, sprostredkujúce služby, obchodovanie, atď).

A teraz k otázkam.

1. Prvý rok nebudem platiť odvody, ale ako to je z odvodmi do sociálky? Som povinný si ho platiť? Lebo bratranec ,,ako študent neplatí" nič, ale pri tom už neštuduje, tak mi to nejde do palice. (Možno si založil živnosť keď ešte študoval...)

2. Predpokladám, že budem musieť ísť najprv na úrad práce aby som sa odhlásil alebo to až potom ako dostanem živnosť?

3. Sú nejaké ,,kixi" čo so sa týka odkladania výdavkových bločkov a faktúr a ziskových faktúr čo robia nováčikovia? Aby som sa potom o rok vyhnul zbytočným problémom. :rolleyes:

4. Prináša mi tá ,,kríza" nejaké výhody od štátu?
Timka1
01.03.10,05:12
1. Prvý rok živnosti odvody nie sú povinné, avšak ďalší rok si povinný zaniesť Výpis z DP do Sociálnej poisťovne - ak príjem (nie ZD) za rok 2009 bode vyšší ako 3834,96 € tak od 1.7.2010 je povinne nemocensky a dôchodkovo poistenou osobou do SP.

2. Odhlásiš sa z Úradu práce až keď budeš mať živnosť v rukách, donesieš kópiu živnosti na základe ktorej ťa vyradia z evidencie uchádzačov.

3. Je dobré všetky doklady, faktúry odkladať a na faktúrach musia byť údaje podľa živnosti, IČO a DIČ