zeppka
01.03.10,08:40
Dobrý deň,
prosím vás, ak si učiteľka v mš čerpá dovolenku alebo paragraf (1 deň alebo celý týždeň,...), má si tá učiteľka, ktorá ju zastupuje podať na OÚ žiadosť o zastupovanie? Ako sa v tomto prípade odlišuje zastupovanie od nadčasu? Alebo ju primeranou sumou ohodnotia v osobnom príplatku? Ďakujem
pe.pe
01.03.10,07:55
Dobrý deň,
prosím vás, ak si učiteľka v mš čerpá dovolenku alebo paragraf (1 deň alebo celý týždeň,...), má si tá učiteľka, ktorá ju zastupuje podať na OÚ žiadosť o zastupovanie? Ako sa v tomto prípade odlišuje zastupovanie od nadčasu? Alebo ju primeranou sumou ohodnotia v osobnom príplatku? Ďakujem

Ahoj,

podľa § 3 ost. 5 317-ky sa za 1 hodinu práce nadčas považuje hodina priamej výchovno-vzdelávacej činnosti prevyšujúca základný úväzok PZ. T.j. Pri zastupovaní teda dochádza automaticky k práci nadčas. Rozdiel je len v tom, že "zastupovaním" priamo definujeme prácu nadčas, pretože "zastupovanie" sa nariaďuje len pri zabezpečení priamej činnosti.
Nadčas môžeš získať aj z nepriamej činnosti, ale potom len ak je práca nadčas vykonávaná nad rámec týžd. pracovného času.
Mzda za prácu nadčas sa vypláca podľa predpisu 553-ky: ide o hodinovú sadzbu funkčného platu, zvýšená o 30 %. (ak ide o deň nepretržitého odpočinku o 60 %.) Rovnako sa ale so zamestnávateľom môžeš dohodnúť na čerpaní NV za prácu nadčas. Ale pozor, najskôr vzniká povinnosť preplatiť prácu nadčas, dohoda o poskytnutí NV je na druhom mieste.

Žiadať OÚ o zastupovanie...no neviem, myslím že zabezepečenie zastupovania a evidencia práce nadčas prináleží riaditeľovi.
zeppka
01.03.10,08:48
volala som aj kompetentným osobám na kšú, a oni mi povedali, že učiteľky si to majú vrátiť :confused: ako keby si požičali kilo cukru... veď za paragraf aj dovolenku patrí zamestnancovi fin. ohodnotenie, prečo by to mal niekomu vraciať - práve naopak, ak bude on niekoho zastupovať má to mať tiež ako nadčas. by s nami chceli dobre vybabrať. A najviac na tom smutné je to, že to povedali ľudia, ktorí by mali iným radiť... :cool:

...s tou žiadosťou len preto, lebo zriaďovateľom je obec, a nechcú nič preplácať, ani pracovný poriadok sme nepodpisovali, lebo nijaký nie je, tak je to taký galimatiáš...
pe.pe
01.03.10,08:53
Už som tu párkrát zaregistroval, že obce si s vami robia čo chcú, je to neuveriteľné, a tá odpoveď z KŠÚ...nekomentujem.
Môžete sa ohradiť len zákonom, ten je jednoznačný a zriaďovateľ ho musí rešpektovať! :(
zeppka
01.03.10,11:44
Zriaďovateľovi zákon asi nič nehovorí- keď som sa naň odvolávala (slovne) nepomohlo to, len sa vyhovára a skoro až vyhráža, že bude musieť skrátiť úväzok mne a MŠ bude fungovať ln na doobednú prevádzku...
Ešte sa chcem opýtať čo sa týka tej žiadosti o zastupovanie..- nemalo by byť v prac. zmluve, Pracovnom poriadku (kt. doteraz pre MŠ nemáme), alebo cez túto žiadosť určené, kto zastupuje, aby to bolo podložené, keď by náhodou k niečomu došlo?
Fany1000
02.03.10,05:58
Neviem, možno tomu nerozumiem... U nás, učiteľka, ktorá zastupuje kolegyňu, ktorá je na dovolenke, PN a pod. si píše prácu nadčas. A potom, keď klesne počet detí, alebo sa vyskytne iná situácia si v 1. rade berie náhradné voľno za to zastupovanie a až potom dovolenku. Nebola som s tým za zriaďovateľom, veď ty, ako poverená riaditeľovaním, máš tiež určité kompetencie. Zriaďovateľ predsa nie je študovaný pedagóg (aspoň si myslím:)) a nerozumie sa mnohým veciam. Vtedy je tvoje miesto argumentovať. A neboj sa obrátiť aj ja ministerstvo, ak si na KŠU napochodila. Ja viem, ako to mysleli, robí sa to na škôlkach tak. Ale nie pri dlhodobom výpadku. A čo sa týka pracovného poriadku. Ja by som ti radila, aby si sa dohodla so starostom tak, že ty ho vypracuješ a dáš mu ho posúdiť a podpísať. Aj tu si myslím, že ty sa lepšie vyznáš v problematike, on nevie, aká je organizácia v škôlke... Všetko je to o jednaní a jednaní a jednaní. Máš sťaženú úlohu zrejme tým, že ste jednotriedna MŠ, ak si dobre pamätám z predchádzajúcich príspevkov. Ale skús osloviť inú riaditeľku jednotriednej materskej školy a opýtať sa, ako ona rieši podobné problémy. Nehovorím, aby si kopírovala prácu iného, len sa nechala inšpirovať. A nevzdávaj sa :). S problémami sa boríme všetci, či riaditeľ jednotriedky, čo viac triednej materskej školy. Len tie problémy sú iné v malých odtienkoch. Držím palce.
P.S. Ja tiež pracujem na pracovnom poriadku. Už dúfam finišujem, ak budeš chcieť, potom ti môžem poslať ten náš. Zatiaľ sa drž.
zeppka
02.03.10,08:21
Problém je v tom, že nechce akceptovať prácu nadčas, ani ju preplácať, ani dať náhradné voľno. Uvidím ako to pôjde ďalej, ale niekedy už strácam chuť- ťažko sa diskutuje a argumentuje, keď má niekto klapky na očiach a hlavne na ušiach.
Ako inšpirácia by mi tvoj prac. poriadok pomohol, zatiaľ mám len ten všeobecný z roku 2006. Vy ste jednotriedka?
Fany1000
02.03.10,10:10
Nie, my sme troj triedna MŠ. Ja viem, ako to beží na obciach. A viem aj to, že sa ťa nikto nezastane. Preto odporúčam, čokoľvek máš, pýtaj odpoveď na ministerstve, to je naša najvyššia inštitúcia, ktorou sa môžeme obhajovať. Pani Hajdúková je podľa mňa veľmi príjemný človek a super odborník. A pracovný poriadok som robila podľa vzorového, asi je na minedu. Ak by si chcela pokročiť skôr, ako ho ja dokončím. Ale potom ti ho prepošlem bez problémov. Možno tam nájdeš niečo, čo si potom ešte dodatočne opravím:). Ale nesľubujem termín, lebo už nad ním sedím od októbra. Mala som pocit, že už aj bude hotový a zmenila sa legislatíva.
Vebi34
09.03.10,15:07
Ako sa ráta v MŠ náhradné voľno, ak na triede sú 2 učiteľky. Jedna je na PN a deti majú exkurziu v múzeu. Ide s nimi učiteľka, ktorá mala mať poobednú zmenu a zastupujúca učiteľka tiež z poobednej zmeny. Čiže obidbve pracujú nadčas, lebo mali pracovať poobede. Ako sa im zarátajú odpracované hodiny nadčasu ako priama alebo nepriama činnosť? Pracujú napr. 3,5 hod. nadčas.Ďakujem.
mskids
10.04.13,13:59
Dobry den, tiez by som potrebovala vysvetlit ako funguje zastupovanie - praca nadcas a jej preplacanie.
Priklad: moja pracovna doba zacina o 7.30 a konci o 13.00 vratane obednej prestavky. Moja kolegyna by mala nastupit do zamestnania o 9.30 do 16.00. ale ma v ten den volno. Ako sa klasifikuje cas, pocas ktoreho som na triede sama ale mali by sme byt dve? Cize od 9.30 do 13.00?
Dakujem