Gajka
01.03.10,09:56
Ahojte.
Chcem sa opytat, ako v Alfe zauctovat zrazenu a odvedenu dan z BU u brigadnika.
Dakujem.
rodina1
01.03.10,09:06
Ahojte.
Chcem sa opytat, ako v Alfe zauctovat zrazenu a odvedenu dan z BU u brigadnika.
Dakujem.
Daň zaúčtuješ ako výdavok z BU - peňažný denník v členení Mzdy (analytické členenie - zrážková daň.) Ale najskôr musíš mať túto zrážkovú daň v záväzkoch, a potom klasicky uhradíš záväzok, ako som už vyššie písala.
hanelie
01.03.10,09:33
daň je zrážková alebo preddavková?
Gajka
01.03.10,09:52
Daň je zražková.

Velmi pekne dakujem.
rodina1
01.03.10,10:03
Daň je zražková.

Velmi pekne dakujem.
Ak máte viacerých zamestnancov a niektorí poberajú aj daňový bonus, nemusíte zrážkovú daň odvádzať, môžete o túto zrážkovú daň znížiť v Prehľade ... za príslušný Q daňový bonus. Ak však máte len tohto jedného pracovníka, tak pri odvedení zrážkovej dane postupujete ako som už písala.
Jenny-jana
01.03.10,10:05
Dobrý deň, prave som hladala odpoveď na túto tému? Chcem sa spýtať či je nutné riešiť to cez záväzky, nemôžem to účtovať priamo z BU v členení zražkova dan. Tak isto učtujem aj odvody do ZP cez BU v členení MZDY a ODVODY DO FONDOU ale všetko cez banku v ramci uhrady? ?

a viete mi poradiť na konci roka je potrebne zaúčtovať do záväzkov mzdy a odvody ktore idu v 01/2010? čiže vo vykaze budem mať v zäväzkoch prave tieto mzdove veci ak mam ostatné faktury(t.j.zaväzky)vysporiadane??

ĎAKUJEM :)
rodina1
01.03.10,10:26
Dobrý deň, prave som hladala odpoveď na túto tému? Chcem sa spýtať či je nutné riešiť to cez záväzky, nemôžem to účtovať priamo z BU v členení zražkova dan. Tak isto učtujem aj odvody do ZP cez BU v členení MZDY a ODVODY DO FONDOU ale všetko cez banku v ramci uhrady? ?

a viete mi poradiť na konci roka je potrebne zaúčtovať do záväzkov mzdy a odvody ktore idu v 01/2010? čiže vo vykaze budem mať v zäväzkoch prave tieto mzdove veci ak mam ostatné faktury(t.j.zaväzky)vysporiadane??

ĎAKUJEM :)
Záväzky voči SP a ZP sa v zmysle § 15 ods. 4 zákona o účtovníctve evidujú v knihe záväzkov.
Na konci roka treba dať do záväzkov mzdy zamestnancov za 12/09, odvody, či už za zamestnancov aj za SZČO, treba tam dať pripadnú daň z mot. vozidiel, tiež RZZP ako aj daňové priznanie SZČO.
Jenny-jana
01.03.10,10:35
Ďakujem ešte raz. Ale do knihy záväzkov zaučtujem tieto odvody ku 12/09? v priebehu roka to nie je potrebne riešiť cez záväzky?
Možno by ste mi ešte vedeli poradť tržbu je možne zaúčtovať raz za mesiac jedným dokladom alebo je potrebne každý den? A ak som v roku 07,08 nerobila vybery z pokladne pre vlastnu potrebu podnikatela a sa mi tam nazbieralo okolo 7tis eur, nedesedel mi skutočny(fyzický) zostatok na pokladnu a tak aj prevod z SKK pokladnice do eurovej (nemam taký doklad o zmene SKK na euro)je to velky problem???
rodina1
01.03.10,10:40
Ďakujem ešte raz. Ale do knihy záväzkov zaučtujem tieto odvody ku 12/09? v priebehu roka to nie je potrebne riešiť cez záväzky?
Možno by ste mi ešte vedeli poradť tržbu je možne zaúčtovať raz za mesiac jedným dokladom alebo je potrebne každý den? A ak som v roku 07,08 nerobila vybery z pokladne pre vlastnu potrebu podnikatela a sa mi tam nazbieralo okolo 7tis eur, nedesedel mi skutočny zostatok na pokladnu a tak aj prevod z SKK pokladnice do eurovej je to velky problem???
Odvody sa v knihe záväzkov evidujú mesačne. Ja dennú tržbu účtujem denne. Pretože ak máš za deň viac výdavkov, mohla by si sa v pokladni dostať do mínusu.
Robila si si inventarizáciu pokladne? Alebo ako vieš, že ti nesedel skutočný stav pokladne s účtovným stavom? Na konci roka 2008 si mala vybrať všetky peniaze v SK mene, aby si mala zostatok nula, a na začiatku roka 2009 si mala dať vklad podnikateľa už v Eur.
Jenny-jana
01.03.10,10:43
AHA, Ďakujem. Da sa potom zaslať opravny vykaz o prijmoch a vydajoch lebo ja mam v pokladnici tých 210 tis SK ku koncu roka. alebo čo by ste mi poradili? Stav mi určite nesedel lebo tolko v pokladni namaju, len ja som nevedela že to môžem robiť cez ten osobny vyber preto sa mi tolko nazbieralo.
Jenny-jana
01.03.10,10:45
Pripadne mam na vypise z BU niečo ako emis.vklad 1000eur, necham v pokladni za rok 2008 tých 30 126? s tým že sa odniesli v januari do banky? ale čo s tým výkazom ked mi nebude sedieť pokladnica :-(
rodina1
01.03.10,13:25
AHA, Ďakujem. Da sa potom zaslať opravny vykaz o prijmoch a vydajoch lebo ja mam v pokladnici tých 210 tis SK ku koncu roka. alebo čo by ste mi poradili? Stav mi určite nesedel lebo tolko v pokladni namaju, len ja som nevedela že to môžem robiť cez ten osobny vyber preto sa mi tolko nazbieralo.
Skúsim ti poradiť takto: aby si nemusela opravovať výkaz o majetku a záväzkoch, nechaj rok 2008 tak. Začiatkom roka, napr. 2. januára daj celú sumu, čo máš v pokladni ako osobná spotreba podnikateľa. Dostaneš nulu. Nedávaj to do banky, lebo by ti nesedela banka, nemala by si na výpise z banky vklad do banky. Keďže začiatkom roka do 16. 1. sa používali obe meny (Eurá aj Sk). Dňa 3. 1. daj do pokladne vklad podnikateľa sumu, aby si nebola v mínuse. A vždy, keď budeš mať veľký zostatok, daj buď výber - osobná spotreba, alebo ak vkladajú nejaké peniaze na účet, tak ako vklad do banky. A opačne. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
Jenny-jana
01.03.10,13:43
ÁNO, ĎAKUJEM VELMI PEKNE POMOHLA SI MI, bala som sa čo s tým . :(