Genesis.SVK
01.03.10,10:27
Brat získal darovacou zmluvou chatu s pozemkom urcenu na rekreacne ucely v roku 2008 setember ... darca chaty vlastnil tuto nehnutelnost viac ako 5 rokov ... brat predal chatu v januari 2010 pricom cast platby obdrzal este v roku 2009 ... prevod nehnutelnosti a druha polovica platby bola realizovana v roku 2010. Kedze v darovacej zmluve nie je uvedena cena nehnutelnosti ani znalecky posudok a kebyze ma odviest dan z celej predajnej ceny tak su to nehorazne peniaze takze v súlade so zakonom si moze znizit zaklad dane tym ze si da teraz nehnutelnost ocenit znalcom ktory ju oceni k datumu jej nadobudnutia darovanim... potom odcita od ceny za ktoru ju predal cenu nehnutelnosti ktoru urcil znalec a z vyslednej ceny zaplati v roku 2011 dan. Je to spravne alebo sme nieco nespravne pochopili
JarkaL
01.03.10,09:33
Mal by zdaniť rozdiel medzi predajnou cenou chaty a nadobúdacou cenou - k darovacej zmluve nebol znal. posudok, kde by bola chata ohodnotená?
IvoM
01.03.10,09:33
Daň z predaja nehnuteľnosti neexistuje, voľakedy existovala daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti, tá však bola po reforme daní zrušená ešte za Dzurindu. Príjem z predaja chaty však bude predmetom dane z príjmu /§8.1b/, nakoľko sa nejedná o oslobodený príjem podľa §9.
Genesis.SVK
01.03.10,09:36
no pri darovani nebol uvedeny ziadny znalecky posudok ... predaj ju za 98000 euro... kolko cca bude suma penazi co bude musiet odviest ako dan?
hena22
01.03.10,09:37
Mal by zdaniť rozdiel medzi predajnou cenou chaty a nadobúdacou cenou - k darovacej zmluve nebol znal. posudok, kde by bola chata ohodnotená?

A platiť bude v marci 2010, pri podaní DP za tento rok. Takže dovtedy nech si pozháňa ten znalecký ak sa dá....
Genesis.SVK
01.03.10,09:44
takze ak to spravne chapem tak ako zaklad dane bude rozdiel medzi znaleckym posudkom a predajnou cenou. A kolkatimi percentami sa to zdanuje? 19 timi ? ... a okrem tejto dane uz nemusi platit ziadnu inu ?
hena22
01.03.10,09:52
takze ak to spravne chapem tak ako zaklad dane bude rozdiel medzi znaleckym posudkom a predajnou cenou. áno. Okrem znaleckého posudku by cena darovanej nehnuteľnosti mohla byť stanovená aj priamym uvedením v zmluve (darovacej). A kolkatimi percentami sa to zdanuje? 19 timi ? áno... a okrem tejto dane uz nemusi platit ziadnu inu ? nemusí už nič iné platiť, jedine daň z nehnuteľností za rok 2010 obci (ak sa samozrejme prihlásil)

Mimochodom, myslím, že niekde na porade už bolo riešené ako stanoviť nadobúdaciu cenu bez znaleckého, skús pohľadať....
Genesis.SVK
01.03.10,10:18
uz som hladal ale nenasiel som konkretne tuto situaciu ... pytal som sa ludi okolo a oni vravia ze s tym znaleckym posudkom je to blbost ... vraj bude musiet zaplatit cca 600000 sk co je enormne vela .. on vobec nemal tusenia ze nieco take bude platit .. s predajom tej chaty mu pomahalo vela ludi co uz nehnutelnosti predavali a nikto ho neupozornil na nieco take ... neexistuje ziadna moznost ako tuto ciastku minimalizovat ? bo takto bude musiet zrusit a kupu bytu a prepadne mu dalsich 60 000
hena22
01.03.10,10:26
uz som hladal ale nenasiel som konkretne tuto situaciu ... pytal som sa ludi okolo a oni vravia ze s tym znaleckym posudkom je to blbost ... vraj bude musiet zaplatit cca 600000 sk co je enormne vela .. on vobec nemal tusenia ze nieco take bude platit .. s predajom tej chaty mu pomahalo vela ludi co uz nehnutelnosti predavali a nikto ho neupozornil na nieco take ... neexistuje ziadna moznost ako tuto ciastku minimalizovat ? bo takto bude musiet zrusit a kupu bytu a prepadne mu dalsich 60 000

skús toto http://www.porada.sk/969068-post62.html
JarkaL
01.03.10,10:43
600 000 Sk by vyšla daň, ak by zdanil celú prijatú sumu predajnej ceny bez toho, aby z toho odpočítal tú hodnotu predávanej nehnuteľnosti. To určite nie je správne. Keďže hodnotu nemáte stanovenú v darovacej zmluve, pomohol by Vám ten znalecký posudok. Pr. Ak znalec chatu ohodnotí na 2 500 000 Sk, tak brat zdaní rozdiel 2 950 000-2 500 000, čiže 450 000 bude jeho zisk z predaja - t.j. daň 19 % je 85 500,- Sk.
Genesis.SVK
01.03.10,11:32
takze jedina jeho zachrana je utekat teraz za nejakym znalcom ktory urobi ocenenie. I ked neviem ako urobi ocenenie k datumu kedy ziskal nehnutelnost darom
JarkaL
01.03.10,12:02
To sa neboj, oni to vedia, majú všelijaké tabuľky na to.
Genesis.SVK
01.03.10,12:09
no tu nejde o mna len pre neho to je hotova pohroma ... ked clovek pride o 600000 + 50 000 behom jedneho dna len preto ze aj napriek tomu ze sa snazil vsemozne informovat (radilo mu 11 ludi) a daval si pri predaji bacha tak je to tak na nervove zrutenie prinajmensom. A to nehovoriac o tom kolko sa namakal kym to predal a kym nasiel vyhovujuci byt na kupu
hena22
01.03.10,14:14
Ja by som to zase nevidela až tak čierno.
Vzhľadom k vývoju cien nehnuteľností je možné aj to, že nebude platiť žiadnu daň. A hlavne, ak sa predaj uskutočnil v roku 2010, máte ešte kopu času pozháňať potrebné doklady.
Genesis.SVK
01.03.10,14:42
tak viete ono sa to lahko hovori ... lenze pre neho su to obrovske peniaze sak robi v statnej sprave to znamena ze plat ma jak nastupny plat sekretarky v sukromnej sfere... ma kupovat byt a teraz nevie ci si ho vobec bude moct dovolit ... a kedze predtym mu radilo 11 ludi a aj napriek tomu mu hrozi taka strata penazi tak moc uz doveru nema ani v ten znalecky posudok ani v tom co sa tu pise na internete ... ale tak pravdepodobne je to jeho jedina nadej ako nebyt okradnuty statom
hena22
01.03.10,15:47
tak viete ono sa to lahko hovori ... lenze pre neho su to obrovske peniaze sak robi v statnej sprave to znamena ze plat ma jak nastupny plat sekretarky v sukromnej sfere... ma kupovat byt a teraz nevie ci si ho vobec bude moct dovolit ... a kedze predtym mu radilo 11 ludi a aj napriek tomu mu hrozi taka strata penazi tak moc uz doveru nema ani v ten znalecky posudok ani v tom co sa tu pise na internete ... ale tak pravdepodobne je to jeho jedina nadej ako nebyt okradnuty statom

No ak chce mať info z prvej ruky, nech zoberie darovaciu aj predajnú zmluvu na najbližší daňový úrad, vyhľadá referenta pre styk s verejnosťou a poradí sa s ním :). Alebo môže dať dotaz na stránke www.drsr.sk
SamuelG
01.03.10,15:58
No ja som si to práve prečítal a skoro som chytil infarkt. Mám zdá sa rovnaký problém. Tiež som predal nehnutelnosť ktorú som dostal darom a vôbec ma ani nenapadlo, že z toho mám platiť nejakú daň a nieto ešte že 19 percentnú. A to som sa radil s ľuďmi z realitky. V darovacej zmluve nemám uvedenú cenu nehnuteľnosti ani k nej nemám znalecký posudok. Keďže som to predával koncom minulého roka znamená to že do konca marca mam štátu odviesť niečo okolo milióna. Toto je teda riadne svinstvo od štátu. Mal by fyzické osoby na túto skutočnosť upozorniť. Keby som vedel, že budem platiť takú nehoráznu daň tak ten pozemok nikdy nepredám dosť že som tratil na tom že predávam v kríze. Ak by náhodou niekto vedel ešte o nejakom inom spôsobe ako sa to dá moja situácia riešiť tak prosím napíšte. Rozhodne pomôžete minimálne dvom ľudom z dosť veľkej šlamastiky.
SamuelG
01.03.10,17:54
Genesis ten tvoj brat sa odkiaľ dozvedel že je povinný platiť tú daň? keby som si náhodou neprečítal toto vlákno tak ani nemám ani šajn že niečo také existuje. Čo je najhoršie že ja som financie z ktorých mám platiť daň minul na nákup bytu v ktorom bývame takže neviem z čoho budem môcť tú daň zaplatiť. Bože dúfam že je na tom aspoň trocha pravdy že tým znaleckým ocenením sa to dá aspoň nejak zachrániť. Ja ani spať nebudem. Na jednu vec pri predaji nehnutelnosti nedáte pozor a zrazu prídete o milión :( človek predsa nemôže vedieť všetko :( dosť že musí dávať pozor aby ho neokradol kupujúci a napokon ho okradne štát len preto že nevedel že musí vlastniť nehnuteľnosť 5 rokov aby ju mohol predať bez pokuty. Žena ma zabije. Prosím ťa genesis ak náhodou niečo ešte zistíš pomimo prosím daj mi vedieť.
Genesis.SVK
01.03.10,18:49
on sa to dozvedel tiez uplne nahodou ... Ironiou bolo ze sa to dozvedel od uplne cudzej osoby v cechach ze ma na slovensku platit dan ... vela ludi to na slovensku nevie alebo o tom maju sajnu ale ich to v tom momente ked ma nenapadne ... snazime sa zhanat informacie ... to co tu pisali na porade je rozumne ale nie som si tym celkom isty ... a suhlasim s tebou stat je zodpovedny za taketo okradanie fyzickych osob ... brat si cely predaj a zmluvu robil cez pravnika a aj tak mu to bolo prd platne ochranil sa sice pred okradnutim zo strany kupujuceho ale napokon sa trasie doma ze ho okradne stat len preto ze zpomedzi vsetkych tych veci spojenych s predajom nehnutelnosti jednoducho nezistil ze musi vlastnit nehnutelnost 5 rokov
JarkaL
01.03.10,18:53
To mi je ľúto, že ste o tom nevedeli, ale viete, realitka chce predať, je rada že má kšeft. Nie je povinná Vás školiť o zákone o dani z príjmov. A to môžete byť radi, že už je zrušená daň z prevodu nehnuteľnosti, my, keď sme predávali byt, nás to lízlo, ak by sme byt predali o 4 mesiace neskôr, uštríme na dani z prevodu 80 000.- Sk. V žiadnom prípade však nezdaňujete celú predajnú cenu.

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
j) ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, a ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 2 písm. b)],
k) príjmy z derivátových operácií.

(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

(3) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňajú zdaniteľné príjmy neznížené o výdavky, ak ide o

a) príjmy podľa odseku 1 písm. i) a j), ktoré plynú zo zdrojov v zahraničí,
b) dôchodky.37)

(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.



A ešte §25:

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
e) suma vo výške pohľadávky, ktorá je zabezpečená prevodom vlastníckeho práva k hmotnému hnuteľnému majetku a k hmotnému nehnuteľnému majetku, ktorý pri nezaplatení pohľadávky alebo jej časti prechádza do vlastníctva veriteľa, 115) znížená o čiastku splateného úveru alebo pôžičky,
f) zostatková cena majetku zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania okrem majetku vylúčeného z odpisovania,
g) obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania.
h) pre jednotlivé oddeliteľné súčasti podľa § 22 ods. 15

1. obstarávacia cena, 118)
2. cena určená podľa kvalifikovaného odhadu alebo posudkom znalca, ak nie je k dispozícii cena uvedená v prvom bode.

(2) Súčasťou vstupnej ceny je technické zhodnotenie v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odpisovaní technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu.

(3) Zostatkovou cenou na účely tohto zákona je rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. a)].

(4) Technické zhodnotenie pri použití zrýchleného spôsobu odpisovania podľa § 28 na účely výpočtu ročnej výšky odpisu a priradenia ročného koeficientu zvyšuje zostatkovú cenu (ďalej len "zvýšená zostatková cena"); to neplatí, ak bolo technické zhodnotenie vykonané v prvom roku odpisovania.

(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.

(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

(7) Pri zvýšení vstupnej ceny alebo znížení vstupnej ceny, ku ktorému dochádza pri už odpisovanom hmotnom majetku z iného dôvodu, ako je jeho technické zhodnotenie (ďalej len "upravená vstupná cena"), sa odpis určí z upravenej vstupnej (zostatkovej) ceny pri zachovaní platnej ročnej odpisovej sadzby alebo koeficientu podľa § 27 alebo § 28.

(8) Súčet vstupných cien jednotlivých oddeliteľných súčastí uvedených v § 22 ods. 15 sa rovná vstupnej cene tohto hmotného majetku.
buchač
01.03.10,19:02
Riešte asi tak ako...

Štepánka Mádlová


...ako priznala, v ekonomickej oblasti sa až tak dobre nevyzná.

„Nesnažila som sa získať peniaze nekalým spôsobom," uviedla Štepánka M. vo svojom záverečnom slove.

"" Neznalá "" ......ale , kua , šikulka :D:D:D:D:D....alebo šikovná k....???;)

http://www.google.sk/search?hl=sk&client=opera&hs=2dq&rls=sk&q=madlova+Privil%C3%A9gium+&btnG=H%C4%BEada%C5%A5&meta=&aq=f&oq=
Genesis.SVK
01.03.10,19:08
dakujem jarka ze sa nam snazis pomoct ... vies ja si to citam len tomu moc nerozumiem ... znamena to ze ak nasa babka ktora bratovi darovala nehnutelnost nakupila tu nehnutelnost pred neviem kolkymi rokmi za v tedy 100 000 kčs a brat ju predal za 2,9 miliona tak bude platit 19percentnu dan z 2,8 miliona ? myslim ze to ho moc nepotesi :( ... v darovacej zmluve neni ale ziadna cena ani posudok ... jedine v kupnej zmluve co mala babka je suma 100 000 kcs teda to som nevidel len mi to povedala babka.
JarkaL
01.03.10,19:13
dakujem jarka ze sa nam snazis pomoct ... vies ja si to citam len tomu moc nerozumiem ... znamena to ze ak nasa babka ktora bratovi darovala nehnutelnost nakupila tu nehnutelnost pred neviem kolkymi rokmi za v tedy 100 000 kčs a brat ju predal za 2,9 miliona tak bude platit 19percentnu dan z 2,8 miliona ? myslim ze to ho moc nepotesi :( ... v darovacej zmluve neni ale ziadna cena ani posudok ... jedine v kupnej zmluve co mala babka je suma 100 000 kcs teda to som nevidel len mi to povedala babka.
Ten §25 sa ešte odvoláva na §25 Zákon o účtovníctve (to je tá odvolávka 118)
5) Na účely tohto zákona sa rozumie

a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,
b) reprodukčnou obstarávacou cenou cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje,
c) vlastnými nákladmi

Táto veta je pre Vás dôležitá - takže znalec stanoví túto cenu, za akú by sa nehnuteľnosť obstarala dnes, nie pred 50 rokmi. Ten rozdiel medzi predajnou cenou a reprodukčnou obstarávacou cenou by teda nemal byť veľký.
Genesis.SVK
01.03.10,19:18
dakujem velmi pekne teda dufam ze to dopadne dobre ... poradila si nam viac ako vsetci znami naokolo teda okrem este par ludi tu z porady ktorym tiez dakujem ... nasi znami nam dali akurat take rady ze nech to neplati vraj na to nepridu ze tam maju bordel a druha polovica neda sa nic robit vraj nech zaplati 600000 takze rady ziadne.
JarkaL
01.03.10,19:27
Neviem ako teraz, ale predtým kataster posielal na DU oznámenie o prevode nehnuteľnosti, nespoliehala by som sa na to, že sa to na DU nedozvedia. Neboj sa, dopadne to dobre, len zožeňte toho znalca. Veď znalcov zyknú zamestnávať aj realitky, tak nech Vám tá Vaša s tým pomôže.
SamuelG
01.03.10,20:05
Ak to chápem dobre tak si musím zohnať znalca aby určil hodnotu nehnutelnosti v čase keď som ju získal darovacou zmluvou. Túto sumu odčítam od sumy za ktorú som nehnuteľnosť predal ja a tým získam základ dane. A 19 percent zo základu dane potom budem musieť zaplatiť štátu. Chápem to správne? môže toto niekto potvrdiť?
Genesis.SVK
03.03.10,07:04
dobre este posledny krat teda pre istotu. uvediem konkretny priklad pretoze sa uz bojime ze zas niekde prehliadneme nechtiac nejaku veticku v zakone a sa nedoplatime potom:

Brat zdedil darovacou zmluvou chatu s pozemkom urcenu na rekreacne ucely v roku 2008 setember ... darca chaty vlastnil tuto nehnutelnost viac ako 5 rokov ... brat predal chatu v januari 2010 pricom cast platby obdrzal este v roku 2009 ... prevod nehnutelnosti a druha polovica platby bola realizovana v roku 2010. Kedze v darovacej zmluve nie je uvedena cena nehnutelnosti ani znalecky posudok a kebyze ma odviest dan z celej predajnej ceny tak su to nehorazne peniaze takze v súlade so zakonom si moze znizit zaklad dane tym ze si da teraz nehnutelnost ocenit znalcom ktory ju oceni k datumu jej nadobudnutia darovanim... potom odcita od ceny za ktoru ju predal cenu nehnutelnosti ktoru urcil znalec a z vyslednej ceny zaplati v roku 2011 dan. Je to spravne alebo sme nieco nespravne pochopili.

Ospravedlnujem sa ak sa neustale pytam na to iste ale bohuzial snazime sa to overovat kde sa da aby sme nahodou nieco neprehliadli bo tu vazne nejde o drobne a peniaze na pokuty tiez nie su.
SamuelG
03.03.10,08:38
Počuj genesis ja som si to tiež overoval u ludí okolo čo poznám a polovica z nich tvrdí že toto je pravda a druhá že musím zaplatiť daň z celej predajnej sumy. Podľa toho ako to rozumiem ja po prečítaní zákona tak máš pravdu ty a jarka a teda že si základ dane môžeš znížiť. Snažil som sa informovať na daňovom úrade a čo ma najviac nahnevalo že tam mi skoro žiadne informácie neposkytli. Právnik mi tiež s istotou nevedel povedať či je to pravda. Ešte skúsim zohnať nejakého daňového poradcu.
Genesis.SVK
03.03.10,09:11
no nam pravnik tiez nepomohol potom co som mu ukazal to co bolo uvedene na porade povedal ze mohlo bz to tak byt ale tiez mi nedal ziadnu istotu ... mne to zatial potvrdila jedna uctovnicka i ked nie s uplnou istotou co poznam a potom 2 uctovnicky tu z porady ... dnes chcem skocit na danovy ale po tom co si napisal ze ti tam neporadili som moc stastny neni
SamuelG
03.03.10,10:15
no vidím že obaja sme na tom rovnako. Tiež vieme že možno sa s tým dá niečo robiť ale nevieme to na isto. Ja sa ešte bojím aj toho oceňovania. Bo čo ak to ten znalec ocení na malú hodnotu. Potom si moc nepomôžem
Genesis.SVK
03.03.10,12:19
no tak teta volala na danovy urad a mal si pravdu samuel ako oni sami nic nevedia ... nevedeli jej odpovedat na otazky len ju stale niekam prapajali. Takze doteraz som si neni isty ci si tym posudkom mozeme znizit zaklad dane.
katka
03.03.10,12:45
[QUOTE=Genesis.SVK;1320170]dobre este posledny krat teda pre istotu. uvediem konkretny priklad pretoze sa uz bojime ze zas niekde prehliadneme nechtiac nejaku veticku v zakone a sa nedoplatime potom:

Brat zdedil darovacou zmluvou chatu s pozemkom urcenu na rekreacne ucely v roku 2008 setember ... darca chaty vlastnil tuto nehnutelnost viac ako 5 rokov ... brat predal chatu v januari 2010 pricom cast platby obdrzal este v roku 2009 ... prevod nehnutelnosti a druha polovica platby bola realizovana v roku 2010.

Ten príjem z predaja prijatý v r.2009 je zdaniteľným príjmom už v r.2009 aj napriek tomu,že prevod vlasníckeho práva prebehol až v r.2010.