emese
01.03.10,10:58
Dobrý deň,

prosím pekne tých, ktorí už riešili uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane a daňový bonus pri vstupe do zamestnania v priebehu kalendárneho mesiaca, tým že si ich už zamestnanec uplatnil v tomto mesiaci u iného zamestnávateľa, aby sa mi vyjadrili, či správne postupujem....

Zamestnankyňa nastúpila do PP 16.01.2010 a predložila potvrdenie o tom, že si nezd. časť a daň. bonus uplatnila za január u predchádzajúceho zamestnávateľa. Ja som jej za tento mesiac vyhlásenie, ktoré sa podpisuje pri vstupe do pracovného pomeru nedala podpísať, predložila som jej ho na podpis až 1.2.2010. V mysle § 36 ods. 1 zákona o dani z príjmu, sa tieto časti uplatnia až za marec 2010?????
Katka0208
01.03.10,10:11
nie, uplatnia sa už za mesiac február
Katka0208
01.03.10,10:25
§36 ods. 1 - zamestnanec, ktorý si uplatňuje DB, je povinný preukázať zamestnávateľovi splnenie podmienok na priznanie DB najneskôr do konca kal. mesiaca, v ktorom tieto podmienky splňa. Na predložené doklady zamestnávateľ prihliadne začínajúc kal. mesiacom nasledujúcim po mesiaci, v ktorom sa zamestnávateľovi preukážu...
emese
01.03.10,13:04
Katka ďakujem pekne za rýchlu odpoveď..
Keď zamestnanec nastúpi do pracovného pomeru v priebehu kalendárneho mesiaca a v tomto kalendárnom mesiaci preukáže na základe potvrdenia od predchádzajúceho zamestnávateľa, že nárok na DB a nezdan. časť dane nemá uplatním ich už za február.
A ako postupovať s podpísaním vyhlásenia? Keď vidím, že nárok na tieto časti nevznikne za mesiac v ktorom zamestnanec nastúpil, dám mu podpísať vyhlásenie? alebo ho podpíše až na začiatku toho mesiaca v ktorom spĺňa? Nemám v tomto jasno, totiž čítala som poradcu Mzdová účtáreň, kde bolo uvedené, že ak zamestnanec podpíše vyhlásenie neskôr ako pri vstupe do zamestnania, zamestnávateľ prihliada na daňový bonus a nezdaniteľnú časť až po mesiaci v ktorom vyhlásenie podpísal..
Prosím vedel by niekto uviesť ako to presne má byť...?????
emese
01.03.10,13:12
§ 36 ZDP
(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a na daňový bonus, ak zamestnanec podá do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia písomné vyhlásenie o tom,
a) že uplatňuje daňový bonus a že spĺňa podmienky na jeho priznanie, prípadne kedy a ako sa zmenili,
b) že súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a daňový bonus u iného zamestnávateľa a že právo na daňový bonus na tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje iný daňovník,
c) či je poberateľom dôchodku uvedeného v § 11 ods. 7.

V zmysle tohto zamestnacovi, ktorý pri vstupe do PP preukáže, že za tento mesiac nárok na daňový bonus a nezdaniteľnú časť základu dane nemá, NEPODPISUJE pri vstupe vyhlásenie!! Už len to by som potrebovala vedieť, ak ho podpíše v ďalšom mesiaci, či sa môže uplatniť už za tento mesiac keď podpísal alebo až nasledujúci?????