drako77
01.03.10,11:34
Chcem sa spýtať skúsenejších: Dôchodca ktorý poberá len starobný dôchodok si nárokuje vrátenie daní cez DP B z úrokov kreditného termín. účtu. Úrok je 2200 eur, t.j. je vyšší ako 2012,85 eur. Je možné získať celú daň z tejto čiastky, t.j. 418eur? Jeho manželka je tiež dôchodkyňa a poberá len starobný dôchodok. Je možné že by si určitú časť nárokoval na manželku?
JarkaL
01.03.10,11:47
No to je smola, mal radšej vybrať nejaké peniaze, aby ten úrok nebol až taký. Teraz už s tým nič nenarobí. Nemôže to prehodiť na manželku, keďže termínovaný účet je na jeho meno. Nabudúce nech založí 2 účty - jeden na seba a druhý na manželku. Potom tento problém nevznikne. (viem, že výška úroku závisí pri TU aj od výšky vkladu, ale treba to porovnať s tou zrazenou daňou, o kltorú teraz prišiel)

Ďakujem Katiji za opravu, naozaj je to tak ako píše ona, ide sa podľa §4.
Zoltán Kovács
01.03.10,11:58
Treba sa pozrieť, či ich dôchodky sú vyššie ako NČ. Ak sú nižšie, tak by mohli uplatniť rozdiel medzi NČ a dôchodkom. V tom prípade niečo aj dostali späť.
Katija
01.03.10,12:33
Chcem sa spýtať skúsenejších: Dôchodca ktorý poberá len starobný dôchodok si nárokuje vrátenie daní cez DP B z úrokov kreditného termín. účtu. Úrok je 2200 eur, t.j. je vyšší ako 2012,85 eur. Je možné získať celú daň z tejto čiastky, t.j. 418eur? Jeho manželka je tiež dôchodkyňa a poberá len starobný dôchodok. Je možné že by si určitú časť nárokoval na manželku?

No to je smola, mal radšej vybrať nejaké peniaze, aby ten úrok nebol až taký. Teraz už s tým nič nenarobí. Nemôže to prehodiť na manželku, keďže termínovaný účet je na jeho meno. Nabudúce nech založí 2 účty - jeden na seba a druhý na manželku. Potom tento problém nevznikne. (viem, že výška úroku závisí pri TU aj od výšky vkladu, ale treba to porovnať s tou zrazenou daňou, o kltorú teraz prišiel)
:confused: Nesúhlasím s touto odpoveďou.!!!
Ja takýto prípad riešim ináč a dovolím si tvrdiť, že dobre a presne podľa zákona.
Ak totiž nebola spísaná notárska zápisnica o zúžení bezpodielového spoluvlastníctva manželov na tento termínovný účet, tak je stále v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (je jedno na meno ktorého je založený) a môže sa použiť § 4 odsek 8 zákona 595/2003 Z.z.
Takže úroky nech si rozdelia, obaja nech podajú DPFO B, priložia potvrdenie z banky (alebo kópiu výpisu), v odd. XIII nech vysvetlia, že TÚ je bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a príjmy z neho si rozdelili v pomere ?:? (takom ako sa dohodnnú) a pekne si vypýtajú celú zrazenú dań.
:o Prajem im nech si svoje peniažky pekne užijú.
drako77
02.03.10,12:05
Dík, za pomoc. Bez podielové vlastníctvo bola jedna z vecí, ktorá ma tiež napadla, ale nevedel som ako by sa to v DP uplatnovalo a či by to bolo vôbec možné. Ešte raz pekne ĎAKUJEM.
drako77
03.03.10,20:33
:confused: Nesúhlasím s touto odpoveďou.!!!
Ja takýto prípad riešim ináč a dovolím si tvrdiť, že dobre a presne podľa zákona.
Ak totiž nebola spísaná notárska zápisnica o zúžení bezpodielového spoluvlastníctva manželov na tento termínovný účet, tak je stále v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (je jedno na meno ktorého je založený) a môže sa použiť § 4 odsek 8 zákona 595/2003 Z.z.
Takže úroky nech si rozdelia, obaja nech podajú DPFO B, priložia potvrdenie z banky (alebo kópiu výpisu), v odd. XIII nech vysvetlia, že TÚ je bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a príjmy z neho si rozdelili v pomere ?:? (takom ako sa dohodnnú) a pekne si vypýtajú celú zrazenú dań.
:o Prajem im nech si svoje peniažky pekne užijú.

Ešte jedna podotázočka: úrok pochádza z viacerých účtov. Potom zrejme máš na mysli priložiť komplet všetky výpisy k jednému aj druhému DP, pre jasnosť vysvetlenia o pomere rozdelenia príjmu v bezpodielovom vlastníctve v odd XIII.
sluzby
04.03.10,12:38
chcem sa opytat - vratenie dane moze si uplatnit aj pracujuci dochodca z TU?
Katy a R
04.03.10,12:42
chcem sa opytat - vratenie dane moze si uplatnit aj pracujuci dochodca z TU?
.. ak jeho príjem v súčte neprekročí dve tis euro.. tak áno
ewita888
31.01.11,08:08
Poprosím o radu v tomto smere skúsenejších:
Manželia /st.dôchodci/ majú vkladnú knižku, ktorá je písaná na obidvoch.. ak chcú vrátiť daň z úrokov, musia si dať DP každý z nich, alebo stačí jeden..
Lebo v par. 4 DzP ods 8 sa píše: príjmy, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva sa do základu dane zahŕňajú v rovnakom pomere, ak sa nedohodnú inak.. čiže sa môžu dohodnúť, že jeden z nich si to zahrnie celé? chápem dobre?