Veronka 2
01.03.10,12:49
Uctujem v PU, v 11/2009 sme mali havariu auta, faktury za opravu sme zaplatili v 12/2009, ale poistovna nam poistnu udalost vybavila a preplatili faktury 16.1.2010. FA v roku 2009 som dala do nákladov,sumu ktoru mi vratila poistovna 16.1.2010 mozem dat do vynosov roku 2009?
IvoM
01.03.10,12:32
Musíte.:)
Veronka 2
01.03.10,13:04
Este sa chcem opytat, mam aj taku poistnu udalost,mame FA za opravu na 4000,- EUR, ja som ju zaevidovala do nákladov, ale poistovna poslala EUR firme ktorá mam auto opravola, tak mi sme fakturu uz neplatili, musim to zauctovat ako naklad daňový a vynos daňový?
IvoM
01.03.10,14:16
Samozrejme, zaúčtuje pohľadávku voči poisťovni 378/648 a potom započítate s faktúrou za opravu 321/378 ak ste plátci DPH tak tú poisťovňa zvyčajne neprepláca a musíte ju servisu zaplatiť.
babi2
01.03.10,14:25
Este sa chcem opytat, mam aj taku poistnu udalost,mame FA za opravu na 4000,- EUR, ja som ju zaevidovala do nákladov, ale poistovna poslala EUR firme ktorá mam auto opravola, tak mi sme fakturu uz neplatili, musim to zauctovat ako naklad daňový a vynos daňový?
Aj u nás niektoré poistné udalosti prebehnú tak, že autoservis pošle faktúru, ktorú vystavuje na nás, aj poisťovni, následne poisťovňa preplatí sumu, ktorú uzná priamo servisu. Servis nám potom oznámi sumu, ktorú im máme preplatiť my, je to minimálne DPH, ktorú poisťovňa neprepláca, ale väčšinou to býva aj suma za spoluúčasť na poistnej udalosti.
Dajanka
25.05.10,08:14
Aj u nás niektoré poistné udalosti prebehnú tak, že autoservis pošle faktúru, ktorú vystavuje na nás, aj poisťovni, následne poisťovňa preplatí sumu, ktorú uzná priamo servisu. Servis nám potom oznámi sumu, ktorú im máme preplatiť my, je to minimálne DPH, ktorú poisťovňa neprepláca, ale väčšinou to býva aj suma za spoluúčasť na poistnej udalosti.
My sme mali tento mesiac tiež poistnú udalosť. Môže sa to riešiť dvoma spôsobmi: 1. Zaplatíme za opravu my, servis vystaví faktúru a keď ju uhradíme, pošleme ju na preplatenie poisťovni a ona následne pošle na náš účet peniaze - poistné plnenie bez DPH. 2. možnosť je úhrada pomocou krycieho listu - podáme žiadosť na poisťovňu na vystavenie krycieho listu k poistnej udalosti, a vtedy servis posiela faktúru aj nám aj poisťovni na preplatenie. My už uhradíme iba spoluúčasť, ktorá je vyčíslená na krycom liste opravcovi. DPH je vždy mimo poistného plnenia, tú znáša vždy firma. Pokiaľ poistná udalosť ešte nie je vysporiadaná - nebolo opravené všetko čo sa týkalo poistnej udalosti, oznamuje sa poisťovni o neukončení PU a čaká sa na konečnú opravu a následne sa to poisťovni opäť zašle na preplatenie. Účtovanie tak ako uviedla IvoM vyžšie. Pekný deň všetkým čo sú na porade.