ZDENIELA
01.03.10,14:59
Hľadám ... a nenachádzam, tak zakladám novú tému. SZČO vezme pred začiatkom svojej podnikateľskej činnosti dotáciu z UPSVaR. Viem, že dotáciu v jednoduhom účtovníctve treba časovo rozlišovať a dávať nákladov podľa nákupov... No nie je mi jasné, čo ak kúpi neaký DHIM za nižšiu cenu ako uviedol do podnikateľského zámeru. Čo s tým rozdielom?
JanaJB
01.03.10,15:15
Hľadám ... a nenachádzam, tak zakladám novú tému. SZČO vezme pred začiatkom svojej podnikateľskej činnosti dotáciu z UPSVaR. Viem, že dotáciu v jednoduhom účtovníctve treba časovo rozlišovať a dávať nákladov podľa nákupov... No nie je mi jasné, čo ak kúpi neaký DHIM za nižšiu cenu ako uviedol do podnikateľského zámeru. Čo s tým rozdielom?
S tým rozdielom nerobíš nič. Väčšinou sa to robí tak, že už v podnikateľskom zámere je navýšená suma nákupu DHM, čiže uvedie tam viac ako v skutočnosti nakúpi a to práve preto, aby v prípade rozdielnej nákupnej ceny s uvedenou nákupnou cenou v PZ mohol dočerpať dotáciu nákupom iného DHM.
ZDENIELA
01.03.10,15:56
Takže ak zvyknú rozdiely a dotácia nebude celá vyčerpaná, môže z rozdielu kúpiť ešte neaký DHIM a to i taký, ktorý nie je v podnikateľskom zámere uvedený? To sa mi moc nezdá ... alebo môže zvyšok využiť na platbu odvodov?
Timka1
01.03.10,16:00
Takže ak zvyknú rozdiely a dotácia nebude celá vyčerpaná, môže z rozdielu kúpiť ešte neaký DHIM a to i taký, ktorý nie je v podnikateľskom zámere uvedený? To sa mi moc nezdá ... alebo môže zvyšok využiť na platbu odvodov?

kalkulácia sa robí na vyššiu sumu ako je skutočná dotácia a tým pádom aj keď suma jednotlivého majetku je nižšia to nevadí, len nesmie byť vyššia.

ak sa ti zvýšili peniažky z dotácie, je tu možnosť požiadať úrad práce o pozmenenie kalkulácie, uvedieš dôvod a k tomu, že dokúpiš nejaký drobný majetok, už som to robila a vyšli mi v ústrety, aby dotyčný nevracal zvyšnú časť dotácie
veronikasad
01.03.10,16:03
Takže ak zvyknú rozdiely a dotácia nebude celá vyčerpaná, môže z rozdielu kúpiť ešte neaký DHIM a to i taký, ktorý nie je v podnikateľskom zámere uvedený? To sa mi moc nezdá ... alebo môže zvyšok využiť na platbu odvodov?
Ak chce vyčerpať celú dotáciu, musí požiadať UPSVaR o zmenu podnikatelského plánu
ZDENIELA
01.03.10,16:55
No konečne tomu rozumiem, bolo jasné, že si tie penieze nemôže nechať len tak. A ešte ak môžem otravovať dokedy musí o zmenu požiadať a akou formou?
Timka1
01.03.10,16:57
No konečne tomu rozumiem, bolo jasné, že si tie penieze nemôže nechať len tak. A ešte ak môžem otravovať dokedy musí o zmenu požiadať a akou formou?

žiadosť treba podať písomne, treba k nej pripojiť novú kalkuláciu nákladov a vysvetliť prečo žiadaš o zmenu, ja som ju odovzdala osobne a do týždňa som mal aj súhlas, čím skôr požiadaj, kým neprišli na kontrolu
luciana1
16.02.11,18:06
taktiež mám dotáciu z úradu práce a v podnikateľskom pláne je uvedené, že ju použijem aj na odvody do ZP. Lenže dotácia bola pridelená v roku 2009 a odvtedy sa odvody do ZP zvýšili. Môžem ju použiť aj na tieto zvýšené odvody, alebo toľko ako je uvedené v podnikateľskom pláne?
luciana1
17.02.11,10:03
taktiež mám dotáciu z úradu práce a v podnikateľskom pláne je uvedené, že ju použijem aj na odvody do ZP. Lenže dotácia bola pridelená v roku 2009 a odvtedy sa odvody do ZP zvýšili. Môžem ju použiť aj na tieto zvýšené odvody, alebo toľko ako je uvedené v podnikateľskom pláne?
Timka1
17.02.11,10:06
taktiež mám dotáciu z úradu práce a v podnikateľskom pláne je uvedené, že ju použijem aj na odvody do ZP. Lenže dotácia bola pridelená v roku 2009 a odvtedy sa odvody do ZP zvýšili. Môžem ju použiť aj na tieto zvýšené odvody, alebo toľko ako je uvedené v podnikateľskom pláne?

zvyčajne sa do kalkulácie nákladov uvádza suma na zdravotné poistenie cca o niečo vyššia ako je aktuálna výška ZP mesačne, neviem ako to máš ty, ale môžeš ju použiť aj na vyššie zdravotné poistenie až kým celú sumu čo máš uvedenú nevyčerpáš
luciana1
17.02.11,10:17
jasne, takže len do výšky, ktorá je určená na odvody. Ďakujem