Dantess
01.03.10,15:37
Ahoj, hľadal som veci ohľadom brigádnikov, ale nič konkrétne som nenašiel. Zaujímalo by ma, že ak chcem zamestnať študenta VS ako brigádnika len na víkendy čo na to potrebujem urobiť ? Som živnostník. Musím potom zaňho odvádzať nejaké dane, alebo niečo platit do SP, ZP ?

Aký by mal byť správny postup, aby som neporušil nijak zákon ?

Ďakujem za rady
Timka1
01.03.10,14:41
môžeš ho zamestnať na Dohodu o brigádnickej práci študentov alebo na Dohodu o pracovnej činnosti, prihlásiš sa ako zamestnávateľ Sociálnej poisťovne aj jeho a platíš odvody len úrazové poistenie a garančné poistenie z odmeny, ale len ty ako zamestnávateľ, on neplatí žiadne odvody. Ďalej sa treba prihlásiť na Daňový úrad na daň zo závislej činnosti.
evelien
01.03.10,14:41
najst si uctovnicku
Dantess
01.03.10,15:07
môžeš ho zamestnať na Dohodu o brigádnickej práci študentov alebo na Dohodu o pracovnej činnosti, prihlásiš sa ako zamestnávateľ Sociálnej poisťovne aj jeho a platíš odvody len úrazové poistenie a garančné poistenie z odmeny, ale len ty ako zamestnávateľ, on neplatí žiadne odvody. Ďalej sa treba prihlásiť na Daňový úrad na daň zo závislej činnosti.
Tolko somarín koli jednemu brigadnikovi.... A ake prachy sa platia za to nemocenske a urazove a garančne či čo to tam bolo ? A platí to všetko aj v prípade, že ja sám ešte niesom platcom DPH ? Dakujem
Timka1
01.03.10,15:10
Tolko somarín koli jednemu brigadnikovi.... A ake prachy sa platia za to nemocenske a urazove a garančne či čo to tam bolo ? A platí to všetko aj v prípade, že ja sám ešte niesom platcom DPH ? Dakujem

no zasmiala som sa z teba ...... presne toľko somarín kvôli jednému brigádnikovi .....
garančné poistenie 0,25% z vym. základu
a úrazové poistenie 0,8 % z vym. základu čiže z odmeny

DPH nemá vplyv na zamestnávanie, je jedno či si alebo nie si plátcom dph
jacekova
01.03.10,15:12
Tolko somarín koli jednemu brigadnikovi.... A ake prachy sa platia za to nemocenske a urazove a garančne či čo to tam bolo ? A platí to všetko aj v prípade, že ja sám ešte niesom platcom DPH ? Dakujem


naozaj radšej poslúchni evelien a nájdi si účtovníčku-mzdárku...
Máš v tom chaoz a sám to nezvládneš.
Zamestnávanie brigádnika nemá absolutne nič spoločné s DPH.
Do sociálky sa platí urazove poistenie vo výške 0,8% a garančné vo výške 0,25% z vymeriavacieho základu.
Dantess
01.03.10,15:16
Vôbec sa nečudujem malým firmám a zivnostnikom, že zamestnavaju ludi na čierno. Vy v tom máte jasno a beriete to ako samozrejmosť, ale mať 2 brigádnikov a starať sa o všetko... Jupí podpora podnikania na Slovensku je skvelá !!! Každopádne ďakujem za rady a zasa som sa nesklamal v tomto skvelom štáte. Pomaly musím platiť dane aj za svoje vlastné prdy
Timka1
01.03.10,15:19
Vôbec sa nečudujem malým firmám a zivnostnikom, že zamestnavaju ludi na čierno. Vy v tom máte jasno a beriete to ako samozrejmosť, ale mať 2 brigádnikov a starať sa o všetko... Jupí podpora podnikania na Slovensku je skvelá !!! Každopádne ďakujem za rady a zasa som sa nesklamal v tomto skvelom štáte. Pomaly musím platiť dane aj za svoje vlastné prdy

no dúfam, že aspoň my poraďáci sme ťa nesklamali :):):)
Lianka
01.03.10,15:23
Dan sa plati zo zisku, ak zisk nemas, dan neplatis.

Dan, ktora sa odvadza zo mzdy brigadnika, znasa on sam - zraza sa mu z jeho hrubej mzdy. Pre teba ako zamestnavatela su cele mzdove naklady, t. j. hruba mzda + vyssie spomenute poistne, danovym nakladom.

Praca na dohodu je najlacnejsi druh "pracovneho pomeru" na zaklade Zakonnika prace. Je pravda, ze je s tym spojena velmi velka administrativa.
Dantess
01.03.10,15:28
ok dajme si konkrétne príklady. Mám 2 brigádnikov, ktorý makajú len cez víkendy. 1 z nich zarobí za mesiac 80 eur. Ja ako zivnostnik dajme tomu v hrubom za mesiac 1500 eur. Kolko platim odvody ?

Prepáčte moju sprostosť, ale v tomto mám naozaj španielsku dedinu :)
Timka1
01.03.10,15:31
za zamestnanca platíš len z tých 80,0 € výška odmeny je vymeriavací základ, tie čo som vyššie písala - garančné a úrazové poistenie
Dantess
02.03.10,11:24
Každopádne dakujem Vam vsetkym za rady. Vyuzijem tu s uctovnickou - mzdarkou, lebo na 1 človeka je toho skutočne vela. Dakujem a prajem pekny den :)
evelien
02.03.10,11:33
Taketo ocenenie by sme potrebovali pocut castejsie. Za vsetkych dakujem :)
Dantess
02.03.10,11:38
Taketo ocenenie by sme potrebovali pocut castejsie. Za vsetkych dakujem :)
Aj som Vam všetkym rozdal body, aby som nezostal nič dlžný :D