dixy37
01.03.10,16:12
Prosim Vas potrebujem poradit musim v danovom odpisat odpocitatelnu polozku na danovnika???ked ju uplatnim tak som v minuse a chcel by som byt aspon daco v pluse dakujem
Lianka
01.03.10,16:24
V "minuse" nie si, len nemas povinnost platit dan.
dixy37
01.03.10,16:26
ale chcel by som uz nieco zaplatit lebo uz som treti rok v minuse
JarkaL
01.03.10,16:27
mimotemy Aké pekné od Teba...
Lianka má pravdu, základ dane máš plusový, len nebudeš platiť daň po odčítaní NČ.
dixy37
01.03.10,18:25
ale musim davat odpocitatelnu polozku do danoveho pokial nechcem???
hanelie
01.03.10,18:51
máš nárok na NČ, ale nikde sa nepíše, že je povinnosť si ju uplatniť
Lianka
02.03.10,09:16
ale musim davat odpocitatelnu polozku do danoveho pokial nechcem???

Chcela by som mat tvoje problemy... :)
Prima73
02.03.10,17:12
Zdravim, chcem sa spytat, ci sa nezdanitelna cast na danovnika krati, alebo sa môze uplatnit za cely rok, aj ked zamestnanec odpracoval iba 4 mesiace? Dakujem za odpoved.
Lanaj
02.03.10,17:14
Zdravim, chcem sa spytat, ci sa nezdanitelna cast na danovnika krati, alebo sa môze uplatnit za cely rok, aj ked zamestnanec odpracoval iba 4 mesiace? Dakujem za odpoved.

Nekráti sa, uplatní sa celá 4025,70 €
Timka1
02.03.10,17:15
Zdravim, chcem sa spytat, ci sa nezdanitelna cast na danovnika krati, alebo sa môze uplatnit za cely rok, aj ked zamestnanec odpracoval iba 4 mesiace? Dakujem za odpoved.

NČ sa nekráti, uplatňuješ za celý rok vo výške 4025,70 €, bez ohľadu na to koľko mesiacov odpracoval
ruwolf
03.03.10,15:01
Nekráti sa, uplatní sa celá 4025,70 €Z čoho je táto čiastka 4025,70€?

Vychádzam z JASPI.Justice.Gov.Sk:

Rek(onštrukcia so všetkými novelami) zákona 595/2003 Z.z. (o dani z príjmov)
Účinnosť od: 1.1.2010
§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1)
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum")
...
§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane
(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima
...
39a) § 2 písm. a) zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Rek(onštrukcia so všetkými novelami) zákona 601/2003 Z.z. (o životnom minime)
Účinnosť od: 1.1.2009
§ 2 Sumy životného minima
a) 178,92 eura mesačne, ak ide o jednu plnoletú1) fyzickú osobu,

Keď si to zrátam, dostávam 19,2 * 178,92€ = 3435,26€ (a nie 4025,70€).

Kde robím chybu?
Zdenka175
03.03.10,15:13
Z čoho je táto čiastka 4025,70€?

Vychádzam z JASPI.Justice.Gov.Sk:

Rek(onštrukcia so všetkými novelami) zákona 595/2003 Z.z. (o dani z príjmov)
Účinnosť od: 1.1.2010
§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1)
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum")
...
§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane
(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima
...
39a) § 2 písm. a) zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Rek(onštrukcia so všetkými novelami) zákona 601/2003 Z.z. (o životnom minime)
Účinnosť od: 1.1.2009
§ 2 Sumy životného minima
a) 178,92 eura mesačne, ak ide o jednu plnoletú1) fyzickú osobu,

Keď si to zrátam, dostávam 19,2 * 178,92€ = 3435,26€ (a nie 4025,70€).

Kde robím chybu?
Menil sa zákon v priebehu roka, je to aj vo vysvetlivka v DP
Andyke
03.03.10,15:33
ruwolf :
Od 1.3.2009 platí § 52g ods. 1 a 2 Zák. o dani z príjmov.
Keď prečítaš dostaneš odpoveď na Tvoju otázku.
Nová NČZD sa rovná = 22,5 nás. ŽM
22,5 x 178, 92 = 4025,70
Rizotka
08.03.10,21:01
A ako sa vypočíta nezd.položka na manželku,ktorá podnikala 2 mesiace v roku,a teraz je na úrade práce,pracovala na dohodu v roku 2009.Chcela by pomôcť manželovi,aby nemusel platiť daň z príjmu.
Hľadám na porade,ale sa mi nedarí.Pomôžte.
Timka1
08.03.10,21:04
A ako sa vypočíta nezd.položka na manželku,ktorá podnikala 2 mesiace v roku,a teraz je na úrade práce,pracovala na dohodu v roku 2009.Chcela by pomôcť manželovi,aby nemusel platiť daň z príjmu.
Hľadám na porade,ale sa mi nedarí.Pomôžte.

od NČ 4025,70 odrátaš jej príjmy bez poistného zo živnosti, z dohody a dávky v nezametnanosti a rozdiel si môžeš uplatniť
veronikasad
08.03.10,21:05
A ako sa vypočíta nezd.položka na manželku,ktorá podnikala 2 mesiace v roku,a teraz je na úrade práce,pracovala na dohodu v roku 2009.Chcela by pomôcť manželovi,aby nemusel platiť daň z príjmu.
Hľadám na porade,ale sa mi nedarí.Pomôžte.
aké si mala príjmy = tržby z podnikania ? (nie základ dane)
apajtinkova
09.03.10,09:31
Dobrý deň,

mohla by som Vás poprosiť o radu? Manžel bol v mesiacoch 01-10/2009 zamestnaný na TPP. Pracovný pomer skončil 18.10.2009. Odpočítateľná položka na daňovníka bola 3256,30 (mesiace 01-10/2009). Ešte v októbri 2009 sa zamestnal na dohodu u iného zamestnávateľa (mesiace 10-12/2009) U neho podpísal Vyhlásenie, čiže aj u neho mal za mesiac 10/2009 uplatnenú nezdaniteľnú položku. Chcela by som sa spýtať, aký to má vplyv na daňové priznanie za rok 2009, keď mal vlastne v októbri uplatnenú nezdaniteľnú položku 2x. Ďakujem za odpovede.
Timka1
09.03.10,09:34
Dobrý deň,

mohla by som Vás poprosiť o radu? Manžel bol v mesiacoch 01-10/2009 zamestnaný na TPP. Pracovný pomer skončil 18.10.2009. Odpočítateľná položka na daňovníka bola 3256,30 (mesiace 01-10/2009). Ešte v októbri 2009 sa zamestnal na dohodu u iného zamestnávateľa (mesiace 10-12/2009) U neho podpísal Vyhlásenie, čiže aj u neho mal za mesiac 10/2009 uplatnenú nezdaniteľnú položku. Chcela by som sa spýtať, aký to má vplyv na daňové priznanie za rok 2009, keď mal vlastne v októbri uplatnenú nezdaniteľnú položku 2x. Ďakujem za odpovede.

Vyhlásenie mohol podpísať len raz a keď mal podpísané u hlavného zamestnávateľa, nemal podpísovať ku dohode. Zúčtujete to v DP, uplatníte NČ 4025,70 a základ dane bude vyšší ako je napotvrdení spolu, teda aj daň bude vyššia, treba prerátať presne príjmy z hlavného PP a z dohody, nakoľko si neuviedla príjem z dohody, ťažko povedať aká suma dane vyjde
apajtinkova
09.03.10,09:46
ale TPP mu u hlavného zamestnávateľa skončil 18.10.2009 a potom bol vlastne nezamestnaný, keď uzatvoril dohodu s ďalším zamestnávateľom. Príjmy z dohody (10-12/2009) mal 509,40. Príjmy z TPP (1-10/2009) 3557,03. Poistné 474,65 a preddavky na daň 42,05....
Timka1
09.03.10,09:50
ale TPP mu u hlavného zamestnávateľa skončil 18.10.2009 a potom bol vlastne nezamestnaný, keď uzatvoril dohodu s ďalším zamestnávateľom. Príjmy z dohody (10-12/2009) mal 509,40. Príjmy z TPP (1-10/2009) 3557,03. Poistné 474,65 a preddavky na daň 42,05....

pri týchto príjmoch a uplatnení celej NČ, nebude mať nedoplatok, aj celú zrazenú daň 42,05 mu vrátia, len treba do DP uviesť správne tú NČ a to 4025,70
apajtinkova
09.03.10,09:55
Timka, ďakujem za odpovede:) pomohli ste mi;)...lebo som nevedela, čo s tým jedným "zdvojeným" mesiacom. Ešte raz vďaka.
martina100
11.03.10,13:03
Ahojte, prosim, ako sa zaokruhluje odp. polozka. Zaklad dane mam 25557,10 Eur. Nezd. cast na danovnika bude 1483,20 alebo 1483,21 Eur?
ivustek
11.03.10,13:10
Ahojte, prosim, ako sa zaokruhluje odp. polozka. Zaklad dane mam 25557,10 Eur. Nezd. cast na danovnika bude 1483,20 alebo 1483,21 Eur?

Zaokrúľuje sa na eurocenty nahor.
DeniskaP
11.03.10,20:09
Takže aj keď bol SZČO dva mesiace PN, počas týchto mesiacov nemal žiadne príjmy, uplatňuje si celú odpočitateľnú položku 4025,7?
Ďakujem pekne
ivustek
12.03.10,05:59
Určite celú.
Rizotka
12.03.10,16:30
Dobrý deň,mala som príjmy asi nejakých 600 Eur,poistenie som uhradila až po ukončení živnosti.Pozrela som do zákona a tam sa uvádza,že treba odpočítať aj poistenie.
Jenny-jana
16.03.10,22:43
Dobrý den, ak bol zamestnanec v TPP do 30.9 , medzi tým aj PN. a od 1.10 bol na urade prace aj poberal davku z uradu prace odpočitava sa tato davka od odpočit.položky alebo sa s tým nebí nič a dava sa cela??? čo treba doložiť do priloh pri predkladani?? dakujem
cloe
16.03.10,22:49
Dobrý den, ak bol zamestnanec v TPP do 30.9 , medzi tým aj PN. a od 1.10 bol na urade prace aj poberal davku z uradu prace odpočitava sa tato davka od odpočit.položky alebo sa s tým nebí nič a dava sa cela??? čo treba doložiť do priloh pri predkladani?? dakujem

Odpočitateľnú položku na daňovníka si uplatní celú.
K daňovému priznaniu prikladá Potvrdené o zdaniteľných príjmoch a zrazených preddavkoch, ktoré mu vystavil zamestnávateľ a potvrdenie z úradu práce od kedy do kedy bol evidovaný.
cloe
16.03.10,22:53
Dobrý deň,mala som príjmy asi nejakých 600 Eur,poistenie som uhradila až po ukončení živnosti.Pozrela som do zákona a tam sa uvádza,že treba odpočítať aj poistenie.

Pri ukončení živnosti bolo treba urobiť účtovnú závierku. Vo výkaze o majetku a záväzkoch uvádzaš aj záväzok za poistné na ZP, prípadne SP.
O tento záväzok si v daňovom priznaní znížiš základ dane.
Prípadne, ak by si mala pohľadávku, túto v DP pripočítaš k základnu dane.