pufík
01.03.10,16:41
Dobrý večer, prosím o radu môj klient dostal dotáciu z úradu práce vo výške 2415,15 eur. výdavky si uplatňuje paušálne 40%, ide celá výška dotácie do príjmov?
Timka1
01.03.10,15:42
Dobrý večer, prosím o radu môj klient dostal dotáciu z úradu práce vo výške 2415,15 eur. výdavky si uplatňuje paušálne 40%, ide celá výška dotácie do príjmov?

pri paušále vstupuje celá výška dotácie do príjmov aj keď nie je vyčerpaná, pri vedení účtovníctva len do výšky vyčerpanej sumy
slavka124
01.03.10,16:46
pozor- úp si žiada aby szčo viedol jú nie pavšálne výdavky
Xanti
01.03.10,16:49
pozor- úp si žiada aby szčo viedol jú nie pavšálne výdavky
Daj predpis, ...
UP je srdečne jedno čo vedieš. Len musíš preukázať účelnosť vynaloženej dotácie v súlade s podnikateľkým plánom.

Musiš vedieť vydokladovať dotáciu ale DP si môžeš robiť ako to tebe vyhovuje.
Timka1
01.03.10,16:51
pozor- úp si žiada aby szčo viedol jú nie pavšálne výdavky

Slavka, už to tu bolo rozoberané .... hľadaj, môže si uplatniť paušál alebo viesť účtovníctvo, ako mu to viac vyhovuje .... Xanti máš pravdu
mariana11
01.03.10,17:35
Slavka, už to tu bolo rozoberané .... hľadaj, môže si uplatniť paušál alebo viesť účtovníctvo, ako mu to viac vyhovuje .... Xanti máš pravdu

Aj ku mne prišiel SZČO s tým že chce paušalne výdavky a jedna účtovníčka mu povedala že nemôže. Ja som vedela, že môže, ale aby som si bola úplne istá a aj pre to že som si tu ohľadom toho prečítala veľa rôznych názorov na túto tému, tak som zavolala na UP. Pracovníčka samozrejme tvrdila že musí viesť JU. Pýtala som sa na základe akého zákona. Vravela že v ich vnýtorných pokynoch to je a že to podnikateľom vravia. Tak sa jej pýtam či to majú v dohode , lebo ja som to tam nikde v podmienkach nenašla. Nemala ani predstavu čo je to JU a čo paušálne výdavky. Nakoniec mi povedala že si musia podať DP. Vravím, že to je jasné že si podá....ale na to nepotrebuje viesť JU.Povedala som jej, že tomu nerozumie, tak nech mi dá niekoho kto tomu bude rozumieť. Nakoniec to dopadlo tak, že nech jej zavolám o chvíľu, že sa spýta vedúcej. A vedúca samozrejme povedala, že nemusí viesť účtovnístvo.
76katrin
02.03.10,13:43
OK . Príjem je jasný - paušálne výd. celá suma dotácie do príjmu; vedenie JÚ len pomerná časť čiže koľko vyčerpal.... ale do výdavkov nejde to čo z dotácie nakúpil.... len pre jasno vo veci...
Timka1
02.03.10,13:46
OK . Príjem je jasný - paušálne výd. celá suma dotácie do príjmu; vedenie JÚ len pomerná časť čiže koľko vyčerpal.... ale do výdavkov nejde to čo z dotácie nakúpil.... len pre jasno vo veci...

ide do výdajov to čo z dotácie nakúpil, čiže použil napr. 1000 € dotácie, do zdan. prímu vstupuje suma 1000 € a tiež do výdajov ovply. základ dane vstupuje suma 1000 €, čiže výsledok je 0
76katrin
02.03.10,13:49
teda to bola otázka ; že okrem ostatným preukázateľných výdavkov, ktoré idú do výdavkov, tie z dotácie/príklad vysávač, pc, tlačiaren a pod/ do výdavkov nejdú??
Timka1
02.03.10,13:51
teda to bola otázka ; že okrem ostatným preukázateľných výdavkov, ktoré idú do výdavkov, tie z dotácie/príklad vysávač, pc, tlačiaren a pod/ do výdavkov nejdú??

do výdajov ovplyvňujúcich základ dane dávaš všetky preukázeteľné výdavky na dosiahnutie príjmov, nielen výdaje nákupov z dotácie
Ivík32
02.03.10,17:35
Ráta sa dotácia z ÚP do príjmu pri posudzovaní toho, či musí SZČO povinne platiť odvody do SP?
Dana1
02.03.10,17:38
áno
Ivík32
02.03.10,17:42
bez ohľadu na to, či sa požije JU alebo paušálne výdavky?
Timka1
02.03.10,17:49
Ráta sa dotácia z ÚP do príjmu pri posudzovaní toho, či musí SZČO povinne platiť odvody do SP?

áno ,dotácia z úradu práce sa ráta do celkového príjmu na posúdenie platenia odvodov od 1.7. bez ohľadu na to či sa použije účtovanie alebo paušál,
rozdiel je len v tom, že ak vedieš účtovníctvo, tak do príjmu vstupuje dotácia len v skutočne vyčerpanej výške prvý rok a pri paušále hneď celá bez ohľadu na to, koľko si vyčerpal
Dana1
02.03.10,17:51
na posúdenie či bude alebo nebude szčo povinná platiť od 1.7.2010 odvody do SP rozhoduje výška príjmov zo szč.

- ked sa uplatní paušál ide dopríjmu celá dotácia
- ked sa vedie JÚ do príjmu ide iba tá časť dotácie , ktorá bola v tom roku aj vyčerpaná
Ivík32
02.03.10,17:57
na posúdenie či bude alebo nebude szčo povinná platiť od 1.7.2010 odvody do SP rozhoduje výška príjmov zo szč.

- ked sa uplatní paušál ide dopríjmu celá dotácia
- ked sa vedie JÚ do príjmu ide iba tá časť dotácie , ktorá bola v tom roku aj vyčerpaná
toto by sa mi viac páčilo, lebo manžel dostal v roku 2009 dotáciu vo výške 3775,24 eur a mal samozrejme aj nejaké príjmy z podnikania, to znamená od 1.7.2010 platiť do SP alebo nie?
Timka1
02.03.10,18:01
toto by sa mi viac páčilo, lebo manžel dostal v roku 2009 dotáciu vo výške 3775,24 eur a mal samozrejme aj nejaké príjmy z podnikania, to znamená od 1.7.2010 platiť do SP alebo nie?

aj jedna aj druhá odpoveď bola o tom istom, len trošku ináč napísaná

či budeš mať povinnosť platiť poistné alebo nie, záleží od toho čo sme písali .....

príjmy prirátaš k dotácii vyčerpanej - vedenie JÚ

príjmy prirátaš k celkovej dotácii - paušál

a na základe toho zistíš či bude mať povinnosť alebo nie
Ivík32
02.03.10,18:06
OK, zatiaľ dotáciu vôbec nepoužil, takže ak nechce platiť odvody do SP, použijem jednoduché účtovnícvo, potom idú do príjmov len príjmy z podnikania.
Ešte jedna otázka, môžem si na neho uplatniť odpočet pri Ročnom zúčtovaní dane z príjmu ( jeho príjem bude menší ako 4025,70 €)???
Timka1
02.03.10,18:11
OK, zatiaľ dotáciu vôbec nepoužil, takže ak nechce platiť odvody do SP, použijem jednoduché účtovnícvo, potom idú do príjmov len príjmy z podnikania.
Ešte jedna otázka, môžem si na neho uplatniť odpočet pri Ročnom zúčtovaní dane z príjmu ( jeho príjem bude menší ako 4025,70 €)???

tak pre neho je lepšie vedenie JU ak nepoužil ešte dotáciu .....

môžeš si naňho uplatniť odpočet NČ, ale len rozdiel NČ a jeho príjmov mínus odvody
Dana1
02.03.10,18:12
ak budú príjmy vyššie ako 3834,96 EUR, bude povinný sa prihlásiť do SP a od 1.7.2010 platiť odvody.
Ivík32
02.03.10,18:14
;)
tak pre neho je lepšie vedenie JU ak nepoužil ešte dotáciu .....

môžeš si naňho uplatniť odpočet NČ, ale len rozdiel NČ a jeho príjmov mínus odvody
Ďakujem, ďakujem, ďakujem, toto ma potešilo úplne najviac, aspoň nejaké eurá z neho vyžmýkam :-)
Viba
04.03.10,08:21
Podnikateľ dostal dotáciu v 11. mesiaci ale nejaké drobné náradie, ktoré má v kalkulácii v podnikateľskom pláne nakúpil už 9. a 10. mesiaci. Čo s tým. Dá sa to použiť ako nákup z dotácie alebo do koša
Ďakujem
Timka1
04.03.10,08:26
Podnikateľ dostal dotáciu v 11. mesiaci ale nejaké drobné náradie, ktoré má v kalkulácii v podnikateľskom pláne nakúpil už 9. a 10. mesiaci. Čo s tým. Dá sa to použiť ako nákup z dotácie alebo do koša
Ďakujem

dá sa to použiť z dotácie, ak mal živnosť otvorenú skôr a dotácia mu prišla neskôr, veď úrad práce má 30 dní na vyplatenie dotácie
Viba
04.03.10,08:30
Živnosť mal otvorenú od 1.11. takže to asi nepoužijem
robin1
04.03.10,11:13
SZCO dostal dotáciu z UP, chce ísť na poušálne výdavky, takže dotáciu prirátam k príjmu - do ktorého riadku DP ide táto dotácia?
dana11
04.03.10,12:07
Ak takýto príjem plynie daňovníkovi, ktorý postupuje podľa § 6 odst.10, t.j. uplatňuje tkz. paušálne výdavky, celý príjem, teda dotáciu vo výške 2415,15€ zahrnie do základu dane v zdaňovacom období kedy dotáciu prijal.
a_je_to
04.03.10,12:40
Podnikateľ dostal dotáciu v 11. mesiaci ale nejaké drobné náradie, ktoré má v kalkulácii v podnikateľskom pláne nakúpil už 9. a 10. mesiaci. Čo s tým. Dá sa to použiť ako nákup z dotácie alebo do koša
Ďakujem


Živnosť mal otvorenú od 1.11. takže to asi nepoužijem

A prečo nie ? Prečítaj si § 4, ods. 4 ZoDP ....tam je napísané, že pri začatí podnikania môžeš daňovo uplatniť aj vlaňajšie preukázateľné výdavky, nielen mesiac pre začatím podnikania. Že či ich možno uplatniť aj z poskytnutej dotácie, to nie som si istý. To by mal zodpovedať poskytovateľ dotácie, alebo by to malo byť v zmluve o dotácii. Ak to tam nie je vylúčené tak ... myslím tiež, že áno. Je to predsa dotácia na rozbeh podnikania. Uplatniteľné výdavky spred začatia živnosti zaúčtuješ v zmysle citovaných § najskôr s dátumom dňa začatia živnosti, alebo aj po dni poskytnutia dotácie, ako § odsúhlasený "nákup od seba".... a je to !
sjuzn
07.03.10,18:52
ahojte poraďáci,
ja by som sa Vás chcela opýtať, ku ktorej možnosti by ste sa viacej priklonili:
mám totiž SZCO od 1.12.2009, dotáciu z UP dostal v novembri, tak sa chcem spýtať, či za rok 2009 možem uplatnit pausalne výdavky, aj ked mal vlastne iba zaplatenú ZP za 12/09 a v roku 2010 viest JU vzhladom na dotáciu alebo už aj za rok 2009 účtovat v JU, len neviem, kde uvediem vo výkazoch tú dotáciu, lebo zatial z nej nebolo do konca roku čerpané....
ďakujem Vám za Váš názor....
IKA K
08.03.10,00:23
Nejako mi nesedí, že dotáciu dostal v novembri a živnosť má od 1.12.2009.
Ak bol do 1.12. vedený na ÚP ako uchádzač o zamestnanie, tak v tom prípade sa mu určite oplatí uplatňovať si v r. 2009 paušálne výdavky, zahrnúť si dotáciu v celej výške do príjmu. Avšak treba prihliadať aj na jeho príjmy do 1.12. Treba to prepočítať, podľa výšky celoročných príjmov.
Zita5
08.03.10,04:43
ahojte poraďáci,
ja by som sa Vás chcela opýtať, ku ktorej možnosti by ste sa viacej priklonili:
mám totiž SZCO od 1.12.2009, dotáciu z UP dostal v novembri, tak sa chcem spýtať, či za rok 2009 možem uplatnit pausalne výdavky, aj ked mal vlastne iba zaplatenú ZP za 12/09 a v roku 2010 viest JU vzhladom na dotáciu alebo už aj za rok 2009 účtovat v JU, len neviem, kde uvediem vo výkazoch tú dotáciu, lebo zatial z nej nebolo do konca roku čerpané....
ďakujem Vám za Váš názor....


Pri paušálnych výdavkoch sa Výkazy oPaV, a Výkazy MaZ nezostavujú , lebo daňovník nie je účtovnou jednotkou.
Pri týchto výdavkoch zdaňuje dotáciu v plnej výške bez ohľadu na čerpanie týchto finančných prostriedkov .

Pri vedení účtovníctva sa Výkazy zostavujú a dotáciu uvediete v príjmoch vo výške čerpania v danom roku prostredníctvo uzávierkových operácii .

Rozhodnutie je na SZČO .

Zákon o dani z príjmu
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,