hanulla
03.10.05,08:37
Ak 4 FO, ktoré sú v združeni uvažujú ukončit svoju spoločnú činnost - čo ich čaká?? najväčší problem je v tom že majú veľké skladové zásoby a skoro viac než polovica nepredajných - starých zásob. 1,4 melóna. čo zo spoločným zariadením, autá by sa predali ale nevedno kedy hoci su to N1 -4,5 ročé

Ako postupovat a čo by bolo treba spraviť aby to pre prípad rozchodu tak nebolelo. prosím poradte - oni naozaj uvažujú o rozchode.

A čo ak 1 z nich chce pozastaviť živnost alebo začat podnikať v úplne inom

Účtuje sa v JU a sú platcami DPH
juliska
03.10.05,07:20
Ja keď som robila združenie, tak si pri rozchode museli sadnúť a jednoducho si majetok rozdeliť, keďže účtujúci je v združení určený jeden, na ktorého je všetko napísané, tak sa radšej podelili o majetok. Aj keď jeden z nich pozastaví živnosť, musí si podať DP, kde bude aj zahrnutý jeho podiel/ či už príjmu alebo náklad/.
gita
03.10.05,08:25
Ja som robila zdruzenie 4 osob, minuleho roku jedna zrusila zivnost, urobilo sa nove zdruzenie o 3 osobach, t. r. dalsi zrušil zivnost, od aprila zostal podnikat len jeden. Podobne sme mali v evidencii 1,3 mil. zasob, starych, tak pri rozpustení sa rozpočítali podiely tovaru - záväzky + pohľadávky + finančné prostriedky a takto vypočítaný podiel tovaru na konci zdania, alebo ako nám poradil auditor - daruje naspat tomu čo zostal v tom podnikat. Pre mna to bola robota jak na kostole, lebo takto podnikali od r. 1991 a co za stary tovar je v evidencii - to je najhorsie, ze sa ho nedá nijak zlikvidovat, kde-kade som sa radila, musia ho zdanit, ani neviem ci to je s tym darovanim dobre, ale tak im povedal auditor, tak jeden to chce zdanit, druhy daruje, je to na nich.
hanulla
03.10.05,09:04
ak som správne pochopila:
sklad sa rozdelí na 4 potom + 1/4 pohľadávok / a čo s takými čo nám už nezaplatia npr.z r. 2000-2003/ potom - 1/4 záväzky a + 1/4 fin. prost. a to čo výjde sa sdaní.
A keby aj jeden druhému niečo odpredali akože čo s tým čo nikto nechce?
No mám z toho guláš.
Dana K.
03.10.05,09:12
My keď sme končili združenie, daňový poradca nám povedal, že dobré riešenie pre podnikateľov neexistuje. Je iba zlé a ešte horšie riešenie. My sme ale zakladali následne s.r.o.,tak sme staré zásoby a majetok postupne predali zo združenia eseročke. Z nespotrebovaných zásob budete musieť určite odviesť DPH a to, čo si uplatnili do nákladov dať do príjmov.
andrej_rv
04.10.05,19:06
Ak 4 FO, ktoré sú v združeni uvažujú ukončit svoju spoločnú činnost - čo ich čaká?? najväčší problem je v tom že majú veľké skladové zásoby a skoro viac než polovica nepredajných - starých zásob. 1,4 melóna. čo zo spoločným zariadením, autá by sa predali ale nevedno kedy hoci su to N1 -4,5 ročé
Ako postupovat a čo by bolo treba spraviť aby to pre prípad rozchodu tak nebolelo. prosím poradte - oni naozaj uvažujú o rozchode.
A čo ak 1 z nich chce pozastaviť živnost alebo začat podnikať v úplne inom
Účtuje sa v JU a sú platcami DPH Súhlas s Danou K. - je len zlé a horšie riešenie.
Ak pri založení združenia nejaký majetok resp. zásoby vkladali - každému vrátiť to, čo vložil. Ak nie, zásoby predať - čím skôr, hocikomu a za akúkoľvek cenu. Neviem o aké zásoby ide, ale hoci aj za cenu šrotu. (zato by bolo dobre doložiť aspoň nejakým inzerátom a pod. v miestnej tlači, že sa opakovane ponúkali na predaj za stále nižšiu cenu).
Zariadenie (nie DHM) - najlepšie vyradiť, odpísať, prípadne formálne predať - opäť za čo najnižšiu cenu (susedom, kamarátom... nie tzv. blízkym osobám)
Dlhodobý majetok buď predať alebo preradiť do osobného užívania a rozdeliť.
Ak sú nejaké pohľadávky, ktoré sa nedajú daňovo odpísať - tiež postúpiť, predať - hoci za 5 korún.
hanulla
06.10.05,13:06
Velmi dakujem za rady, ak bude mat biekto ešte nejaký nápad a skúsenost prosím prispejte. MOC dík.