denisadam
01.03.10,17:13
Dobrý deň,
môže sa živnostník rozhodnúť, že výdavky, ktoré mal predchádzajúci rok s podnikaním si nepremietne do nákladov??? - začiatky podnikania( nákup dlhodobého hmotného majetku - môže prvý rok neodpisovať??? alebo internet, mobil, iné - môže si ich jednoducho neuplatniť???) chce zobrať hypotéku, prijem z podnikania bol jeho jediný príjem
ZDENIELA
01.03.10,16:52
Zdaniť svoje príjmy je jeho povinnosťou, no uplatniť si náklady je jeho právo a ak sa tohto práva vzdá je to iba jeho vec, takže áno, nemusí si uplatniť všetky náklady a odpisy môže prerušiť.
denisadam
01.03.10,18:26
veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď, a ak dovolíte ešte jednú otázku k tejto téme: doklady mám evidovať ako neďaňové??? lebo niektoré potrebujem evidovať(napr. drobný hmotný majetok kúpovaný na fa- keď dodávateľ má fa zaevidovanú tak ju musím evidovať) môžem ju zaučtovať ako výdavok neovplyvniteľný základ dane??? (viem, že každý má opačný problém) ale prosím o radu,
vďaka
denisadam
02.03.10,07:57
dobrý deň,
môže živnostník - prijaté faktúry zaeviduje do knihy záväzkov a ich úhrady dávať ako VNZD (výdavky neovplyvňujúce základ dane)?napr. za internet, mobily
vďaka
Zoltán Kovács
02.03.10,07:59
dobrý deň,
môže živnostník - prijaté faktúry zaeviduje do knihy záväzkov a ich úhrady dávať ako VNZD (výdavky neovplyvňujúce základ dane)?napr. za internet, mobily
vďaka

ÁNo môže.
ankajanko
14.03.10,14:15
Môžem v prvom roku podnikania dať do nákladov odvody do soc. poisťovne aj keď sú dobrovoľné?.Pýtam sa preto, lebo v prvom roku podnikania nie je povinnosť platiť odvody.
Anja111
14.03.10,14:22
Môžem v prvom roku podnikania dať do nákladov odvody do soc. poisťovne aj keď sú dobrovoľné?.Pýtam sa preto, lebo v prvom roku podnikania nie je povinnosť platiť odvody.
Áno. Aj dobrovoľné odvody do SP sú VOZD.
ankajanko
14.03.10,14:33
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, mala som to v nákladoch, ale kdesi som čítala, že" dobrovoľné poistenie je dobrovoľné" a preto nemôže byť nákladom,tak som to vylúčila z nákladov ale teraz mám hrozný základ dane.!!!! Ihneď to idem opraviť.
Timka1
14.03.10,14:34
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, mala som to v nákladoch, ale kdesi som čítala, že" dobrovoľné poistenie je dobrovoľné" a preto nemôže byť nákladom,tak som to vylúčila z nákladov ale teraz mám hrozný základ dane.!!!! Ihneď to idem opraviť.

len doplním, dobrovoľné poistenie sa stáva povinným prihlásením sa naň a povinnosť platenia zaniká dňom odhlásenia sa z neho - odhláškou na RL, preto si ho môžeš dať do VOZD