Ewisska
01.03.10,18:00
Ahojte moja mama vlastni pozemok, prisli za nou z realitky a dali jej podpisat zmluvu,ze oni vybavia zameranie pozemkov,kedze ide o obrovsky pozemok a nasledne aj potiahnutie sieti,plyn voda a el...takisto pretransf.ornej pody na stav.pozemok...mne sa to nejako nezda,co som vyrozumela,mam uz szluvu podisala,lebo jej povedali,ze vsetci vlastnici naokolo to uz podpisali.... urobili na nu bu bu bu... poslala mi teraz nejaku cast zmluvy a prekopiruje to....prelozite mi to do normalnej reci?
co to pre moju mamu znamena?
Objednávateľ má/nemá záujem o sprostredkovanie predaja svojho spoluvlastníckého podielu sprostredkovateľom. Sprostredkovateľ sa na základe tejto dohody so záujemcom dohodol, že zabezpečí odplatný prevod spoluvlastnického podielu záujemcu na tretiu osobu. Sprostredkovateľ a záujemca sa dohodli, že odmenu sprostredkovateľa do tejto dohody doplnia v lehote najneskôr do jedného roka od podpísania zmluvy. Odmena sprostredkovateľa bude dohodnutá v rozmedzi od 5% z ceny predávaného spoluvlatníckeho podielu nehnuteľnosti, nesmie byť však dojednaná vyššie ako 30E .
takisto od nej ziadaju teraz 800 eur vraj za to vymeranie,ktore sa ale este neuskutocnilo...vlastne nic z toho...
kaco11
01.03.10,17:20
Ahojte moja mama vlastni pozemok, prisli za nou z realitky a dali jej podpisat zmluvu,ze oni vybavia zameranie pozemkov,kedze ide o obrovsky pozemok a nasledne aj potiahnutie sieti,plyn voda a el...takisto pretransf.ornej pody na stav.pozemok...mne sa to nejako nezda,co som vyrozumela,mam uz szluvu podisala,lebo jej povedali,ze vsetci vlastnici naokolo to uz podpisali.... urobili na nu bu bu bu... poslala mi teraz nejaku cast zmluvy a prekopiruje to....prelozite mi to do normalnej reci?
co to pre moju mamu znamena?
Objednávateľ má/nemá záujem o sprostredkovanie predaja svojho spoluvlastníckého podielu sprostredkovateľom. Sprostredkovateľ sa na základe tejto dohody so záujemcom dohodol, že zabezpečí odplatný prevod spoluvlastnického podielu záujemcu na tretiu osobu. Sprostredkovateľ a záujemca sa dohodli, že odmenu sprostredkovateľa do tejto dohody doplnia v lehote najneskôr do jedného roka od podpísania zmluvy. Odmena sprostredkovateľa bude dohodnutá v rozmedzi od 5% z ceny predávaného spoluvlatníckeho podielu nehnuteľnosti, nesmie byť však dojednaná vyššie ako 30E .
takisto od nej ziadaju teraz 800 eur vraj za to vymeranie,ktore sa ale este neuskutocnilo...vlastne nic z toho...


tvoja mama má/nemá záujem o predaj pozemku prostredníctvom realitky. Realitka sa na základe tejto dohody s mamou dohodla, že za určitú sumu sprostredkuje predaj jej pozemku. Sumu doplnia do tejto zmluvy najneskôr do jedného roka od podpísania tejto zmluvy. Suma bude v rozmedzí od 5 percent z ceny, za ktorú bude predávať pozemok, nie vsak viac ako 30E.

Bolo by fajn vidieť tu zmluvu. Daj ju sem, ak vies
Ewisska
01.03.10,17:35
ok.
Ewisska
01.03.10,17:58
tak somti to poslala
Ewisska
01.03.10,18:18
tak tu hadzem celu tu zmluvu
cl.1 /
Táto zmluva sa posudzuje podľa ustanovení Občianskeho zákonníka ako zmluva zmiešaná, pričom tam kde sa v zmluve
uvádha pojem sprostredkovanie, sprostredkovateľ alebo záujemca,obsah týchto ustanovení sa vykladá podľa ustanovené Ob.zákonníka týkajúcich sa sprostredkovateľskej zmluvy a tma kde sa v zmluve uvádza pojem dielo objednávateľ, zhotoviteľ, obsah týchto ustanovení sa vydkladá podľa ustanovení Ob.zákonníka týkajúcih sa zmluvy o dielo. Ostatné ustanovenia tejto zmluvy sa posudzujú podľa obsahu, ktorý si zmluvné strany vopred dohodli a upresnili. Vzhľadom k tomu, že záujemca rokov a o obsahu tejto zmluvy a mal možnosť dohodnúť si presne podmienky, vyhlasujem že jeho právne vedomie a stav mysle v čase podpisu tejto zmluvy u neho vytvára presvedčenie, že sa nejedná o spotrebiteľskú zmluvu.
čl.2
Objednávateľ je výlučným vlastníkom nehnuteľnosti-pozemku pra .1053 o výmene XX m2 druh orná pôda, nachádzajúcom sa v okrese xx obec xxxx zapísaného na LV č.9058 Správy katastra xx.
č.3/

Objednávateľ má/nemá záujem o sprostredkovanie predaja svojho spoluvlastníckého podielu sprostredkovateľom. Sprostredkovateľ sa na základe tejto dohody so záujemcom dohodol, že zabezpečí odplatný prevod spoluvlastnického podielu záujemcu na tretiu osobu. Sprostredkovateľ a záujemca sa dohodli, že odmenu sprostredkovateľa do tejto dohody doplnia v lehote najneskôr do jedného roka od podpísania zmluvy. Odmena sprostredkovateľa bude dohodnutá v rozmedzi od 5% z ceny predávaného spoluvlatníckeho podielu nehnuteľnosti, nesmie byť však dojednaná vyššie ako 30E .


bez DPH za 1m2 predávanej nehnuteľnosti-pozemku. Návrh na doplnenie ustanovení o výške a sposobe vyplatenia odmeny podá sprostredkovateľ záujemcovi v termíne najneskôr do 10 kal.mesiaco od podpisu tejto zmluvy. Pokiaľ sa záujemcovi nebude v lehote jedného mesiaca od doručenia návrhu odmeny preukázateľné písomné odporovať výšku navrhnutej doplnenej odmeny. platí že záujemca s takouto odmenou súhlasí. Odmena sprostredkovateľa však nesmie byť proti dobrým mravom. V odmene sprostredkovateľa sú zahrnuté aj náklady za právne služby JUDr. Jána xxx advokáta, ktoré znáša sprostredkovateľ.
čl.4/
Objednávateľ si touto dohodou zároven objednáva a splnomocnuje u zhotoviteľa k všetky právne úkony smerujúce k zabezpečeniu urbanistickej štúdie na území na ktorom sa nachádza pozemok, ktorého je výlučným vlastníkom, t.j. pozemku, parc.č.1053 o výmere XXX m2, kruh orná pôda, nachádzajúcom sa v okrese XX, obec XXX, zapísaného na LV č. 905 Správy katastra XX. Zároven jasne, zrozumiteľne a určito vyslovuje súhlas s vypracovaním takejto urbanistickej štúdie. Pre účely vypracovavania takejto urbanistickej štúdie dáva záujemca výslovný súhlas, že do budúcna súhlasím s dočasným odnatím poľnohospodárskej pôdy čo znamená že tento súhlas je vyjadrením účastníka v zmysle §17 ods.5 písm.f/ zákona č.220/2004 Z.z o ochrane a využívaní poľnohosp.pôdy a o zmene zákona č.245/2003 Z,z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania život.prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Objednávateľ zároven vyhlasuje, že na základe tejto dohody dáva zhotoviteľovi generálnu plnu moc na vykonávanie vypracovávania urbanistickej štúdie vo vymedzhenom územi. Objednávateľ zároven vyhlasuje súhlas s vypracovaním identifikácie vlastnikov pre účely tak urbanistickej štúdie ako aj výkupu pozemkov,ktoré bude zabezpečovať a sprostredkúvať zhotoviteľ. objednávateľ vyjadruje súhlas, aby zhotoviteľ v jeho mene zabezpečil, prípadne vyjadril súhlas s vypracovaním geometrického plánu podľa náležitosti určených v zákone č.162/1995 Z,z,za účelom identifikácie parciel. Objednávateľ si u zhotoviteľa objednáva vykonanie diela, ktoré spočiva v zabezpeční geometického plánu na vytvorenie nových parciel, v zabezpečení urbanistickej štúdie.Všetky vyhlásenia v tomto člnku sú aj súhlasným stanoviskom pre účely obecnej samosprávu pri jej schvaľovacom procese urbanistickej štúdie, zmeny a doplnenie územného plánu na ktoré bude miestna samospráva vyžadovať súhlasné stanovisko vlastníka pozemku.
čl.5/
Objednávateľ poveruje zhotoviteľa, aby vykonal všetky úlony smerujúce k zabezpečeniu vytvorenia samostatnej parcely, ktorá bude slúžiť ako podložie pre pístupovú cestu.Zhotoviteľ sa s objednávateľom dohodol, že pri zabezpečovaní vytvorenia takejto samostatnej parcely bude dbať na to aby ojednávateľ mal k novovytvorenej parcele spoluvlastnícky podiel.
čl.6/
Pokiaľ bude potrebné vysporiadať spoluvlastnícke vzťahy, objednávateľ týmto dáva súhlas na vysporiadanie spoluvlastnických vzťahov. Za týmto účelom do budúcna vystaví zhotoviteľovi osobitnú plnú moc s úradne osvedčeným podpisom na trovy uhotoviteľa.
čl7/
Sprostredkovateľ sa o objednávateľom dohodol, že za vykonanie diela zaplatí objednávateľ zhotoviteľovi odmenu 800E.
kaco11
01.03.10,18:38
mne to pripadá tak, že niekto niekde našiel pôdu vhodnú na vytvorenie nových pozemkov a následne sa dohodol s nejakou realitkou nech osloví a ukecá ľudí, aby to zaplatili a potom si to od nich cez tú realitku kúpi a predá za drahšie. Tak mi to pripadá. Ale je to také nezrozumiteľné. Tvoja mama chcela s tou parcelou niečo robiť?

viem kto je objednávateľ, kto je sprostredkovateľ, ale kto je zhotoviteľ diela? ak je to realitka tak to napísali dobre. Tým pádom si účtuje za sprostredkovanie predaja plus ako zhotoviteľ za všetky ostatné úkony.

zaujímavá zmluva. To je všetko čo máš? niekde nejaké povinnosti, sankcie a tak? A čo chce vlastne mama s tým pozemkom robiť?
Ewisska
01.03.10,18:58
ano to je vsetko co ma.
mama chce pozemok predat,niekedy v buducnosti,oni slubuli,ze daju vlastnikov pozemkov dokopy,vystavia so suhlasom vlast.pozemkov cestu,a urobia aj vymeriavaci plan,na pozemky...nieco ako plan satelitu,ci radovej vystavby....aspon tak jej to vysvetlili...Vlastne ta realitka predstupuje pred obec s planom na toto...
tiez vravim,ze kto vykona to dielo? do akej doby? sankcie...zijem v zahranici,tak s mamou som v kontakte len cez pc a tel...

podla teba co by mala mama spravit,aby sa poistila aby ju neoblafli...?
kaco11
01.03.10,19:07
na jednej strane je to fajn. V podstate z ornej pôdy /ak správne chápem/ spravia stavebné pozemky. Tým pádom stúpa predajná cena. Ale V podstate majú projekt a chcú ho realizovať, ale štandartne sa to robí tak, že realitka skúpi tie pozemky a následne si to rieši po vlastnej osi. A ostatní vlastníci? koľko ľudí je v tom zapletených ešte?
Ewisska
01.03.10,19:22
je tam tusim okolo 20 ludi.ak som dobre pochopila,starosta obce povedal,ze ak tam chcu stavat,vstky siete a prist.cestu si musia spravit na vlastne naklady,kedze tym majitelov je viecej prisla nejaka realitka s tymto navrhom,ze oni vypacuju studiu,a takisto aj veci s tym spojene ako je zabezpecenie sieti,aby sa pretransf.tie pozemky na stavebne...v takom pripade,vlastne starosta nema problem dat potvrdenie na vystavbu,ci zaclenenie to uzem.planu obce.vraj to uz podpisal,ze s tou studiou suhlasi.ak to chapem dobre,tak ako jednotlivci by nemali sancu,preto to podpisali,ze bude sanca ze tie pozemky sa stanu hodnotnejsimi.ako viem ze moja mama nemieni pozemky predat, chce ich rozdelit medzi man a brata ak v buducnosti budeme chciet mat vlastne byvanie,tak vraj ok.
Ewisska
01.03.10,19:24
lebo z toho jej velkeho pozemku by mali byt 4 mensie...planuje 2 predat a 2 nechat pre nas.ale potrebovala by to nejak osetrit aby to bolo ako priloha zmluvy
kaco11
01.03.10,19:34
tak v tom prípade dodatok k zmluve. Ak sa jej parcela bude deliť na 4 pozemky tak 2 si nechá.
sarasara
01.03.10,20:09
Tak tých 800 eur má zaplatiť preto, lebo je to uvedené v zmluve. V zmluve nie je uvedené, kedy má sumu uhradiť, znamená to teda, že po vyzvaní zhotoviteľom. A zhotoviteľ nemá termín, dokedy rôzne úkony urobí. No možno aj neurobí. Pre tvoju mamu nie dobrá zmluva. Keď príde návrh na vyplatenie odmeny sprostredkovateľovi, treba trvať na tom, že odmena sa vyplatí z predajnej ceny, pri odplatnom prevode nehnuteľností. Nie skôr. Nie tak, ako tých 800 eur.
Mgr.Shrek
01.03.10,20:47
Na konci zmluvy je Sprostredkovateľ s objednávateľom.
Tu je potrebné vychádzať zo zákonnej úpravy sprostredkovateľskej zmluvy, ktorá je obsiahnutá v § 774 až 777 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.
Podstatou tejto zmluvy je, že sprostredkovateľ sa zaväzuje obstarať záujemcovi uzavretie zmluvy. Až keď dôjde k uzavretiu zmluvy, má sprostredkovateľ nárok na odmenu.
To znamená, že pokiaľ nebude, v tomto prípade kúpna, zmluva uzavretá, nemá sprostredkovateľ nárok na odmenu. Teda, kým tvoja mamina nepodpíše zmluvu a nedôjde k prevodu vlastníckeho práva, tak nemá tá realitka nárok na 800 Eur.
To isté platí aj v prípade, ak sprostredkovateľ obstará uzavretie zmluvy so zhotoviteľom. Je potrebné ju najprv podpísať.
§ 777 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník hovorí o písomnom plnomocenstve.
Túto zmluvu za plnomocenstvo nemožno považovať už len z dôvodu, že tam nie je formulka, že Splnomocnenec plnomocenstvo prijíma.
Ďalej by som argumentoval tým, že táto zmluva je nejasná a poskytuje možnosti na špekuláciu, keďže jednotlivé subjekty tzn. Objednávateľ, sprostredkovateľ, zhotoviteľ, nie sú jasne určené.
Toto je jasný príklad špekulácie a toho, ako sa niekto až tak snaží vylákať od iného peniaze, až sa zapletie.
Celá zmluva je neplatná a navrhujem ju písomne vypovedať. Ak budú požadovať náhradu nákladov, musia byť účelne vynaložené. Tak nech Vám vydokladujú, čo už spravili. Inak neplatiť. Môžu Vás dať jedine na súd a neverím, že by na nejakom súde takáto zmluva obstála.
Oliwa
02.03.10,15:55
Toto je jasný príklad špekulácie a toho, ako sa niekto až tak snaží vylákať od iného peniaze, až sa zapletie.
Celá zmluva je neplatná a navrhujem ju písomne vypovedať. Ak budú požadovať náhradu nákladov, musia byť účelne vynaložené. Tak nech Vám vydokladujú, čo už spravili. Inak neplatiť. Môžu Vás dať jedine na súd a neverím, že by na nejakom súde takáto zmluva obstála.

Prečo mi môj zdravý sedliacky /nie právnický/ rozum nahovára, že by to mohlo skončiť u Patrika Hermana v nedeľnej Lampárni ako reportáž s názvom napr. "Ako neprísť o 800 €" :eek: alebo "Ako neprísť o pozemok" :eek:?
A nemusí to byť vždy taká veľká kauza ako "Bitka pri Slavkove" /o pozemky/...:cool: Nemá každý také možnosti...::o

A čo vlastne podpísal starosta? :( Zmenu územného plánu? A všetci terajší majitelia pozemkov už dali písomný súhlas tej realitke a na základe toho to podpísal?
Nech mi prepáči každý čestný a neskorumpovaný predstaviteľ komunálnej politiky, ktorému ide len o blaho vlastnej obce ;), ale vieš vylúčiť so 100%-nou istotou, že neexistuje žiadne prepojenie medzi tou "realitkou" a starostom? A aké by mal na to dôvody? :confused: Možností je neúrekom - môže mať známeho /príbuzného/ v tej realitke a sám mohol dať tip na tie pozemky, môže sa tešiť na províziu /ak ju ešte nemá/, môže to byť protislužba... Mimochodom, možno trochu mimotemy, ale koľké volebné obdobie je vo funkcii a čo všetko pre obec urobil? Ak má dôveru ľudí a aj Tvoja mama je s ním spokojná, potom sú tieto moje hypotézy mimotemy... No ak nie - vieš, ako sa hovorí: Príležitosť robí ... Bárs by som sa mýlila!!! :rolleyes:
To podozrenie nemám z mojej hlavy, ale sú to odpozerané skúsenosti ľudí, ktorí boli v minulosti proti vlastnej vôli hlavnými účinkujúcimi v tejto relácii :( a mnohým zostali len oči pre plač :mee:.
paluci
05.03.10,09:49
Tak tato zmluva je jeden "mis - mas", odmena za sprostredkovanie vo vyske min 5% max 30 € za 1m2 je vysoka, odmena za zhotovenie diela 800 € zahrna vsetky naklady zhotovitela spojene so zhotovenim diela alebo nie? nie je tam stanovena minimalna kupna cena za ktoru je zaujemca ochotny pozemok predat (ja osobne by som to tam chcela mat) atd. Jednoducho nevyhodna zmluva.