hanulla
03.10.05,08:43
Ak 4 FO, ktoré sú v združeni uvažujú ukončit svoju spoločnú činnost - čo ich čaká?? najväčší problem je v tom že majú veľké skladové zásoby a skoro viac než polovica nepredajných - starých zásob. 1,4 melóna. čo zo spoločným zariadením, autá by sa predali ale nevedno kedy hoci su to N1 -4,5 ročé

Ako postupovat a čo by bolo treba spraviť aby to pre prípad rozchodu tak nebolelo. prosím poradte - oni naozaj uvažujú o rozchode.

A čo ak 1 z nich chce pozastaviť živnost alebo začat podnikať v úplne inom

Účtuje sa v JU a sú platcami DPH

Keby sa im nepodarilo veľa vecí predať čo by museli potom zdaniť?
Zita5
03.10.05,06:57
No môžem Ti povedať , že rozchod združenia je dosť problematická vec , pokiaľ sa nedohodnú seriózne . Mne len 1 člen združenia vystupoval k 31.5.2005. Musela som spraviť uzávierku a následne zúčtovanie . Ak sa mi podarí prilepím link .
Zita5
03.10.05,07:01
http://www.porada.sk/showthread.php?t=12560&highlight=zdru%BEenie

Ak by určite k rozpadu združenia prišlo , nezabudnúť napísať oznam na daňový úrad . Najlepšie by bolo ukončenie k 31.12.2005 mala by si to spojené s uzávierkou JÚ . Bolo by to trošilinku ľahšie .
hanulla
03.10.05,09:23
?zitka dakujemza príspevok, je obsiahli. kedze JU sa vedie na jedného tak vlastne ako to bude? A pohladávky ktoré su nedobitné aj tie sa prirátavajú?

a ten blbí sklad s tým čo?
Leasing naštastie nie je žiadny ani úver- len osobné požička a tie by sa vrátili z predaja aut.
Keby dvaja skončili - respekt. by nepokračovali v v tejto branži a dvaja pokračovali to by tie zásoby museli zdaniť? ako strata
Už som sa asi zamotala.

Porad mi aj ako ich odhovorit od rozchodu, aby to potiahli ešte aspon rok, maju na to len sa musia viac rozhýbat a viac sa propagovat. Ako ich odradím?
Zita5
03.10.05,09:45
?zitka dakujemza príspevok, je obsiahli. kedze JU sa vedie na jedného tak vlastne ako to bude? A pohladávky ktoré su nedobitné aj tie sa prirátavajú?

a ten blbí sklad s tým čo?
Leasing naštastie nie je žiadny ani úver- len osobné požička a tie by sa vrátili z predaja aut.
Keby dvaja skončili - respekt. by nepokračovali v v tejto branži a dvaja pokračovali to by tie zásoby museli zdaniť? ako strata
Už som sa asi zamotala.

Porad mi aj ako ich odhovorit od rozchodu, aby to potiahli ešte aspon rok, maju na to len sa musia viac rozhýbat a viac sa propagovat. Ako ich odradím?

Treba im to vysvetliť , neviem aký dôvod ich k tomu v skutočnosti vedie . Ak to je len tak z určitej ješitnosti alebo z nezhôd zo spolupráce , tak nech si sadnú , povedia si jeden druhému , čo majú na srdci a nech idú ďaľej . Viem dneská je veľmi ťažká doba pre každého podnikateľa.

Vlastne oni sa budú podielať 1/4 a na pohľadávkach celkom . Neviem z akého pohľadu vravíš o pohľadávkach , ktoré sa nedajú vymôcť . Máte aj otvorené konania ohľadom vymáhania , alebo ako to s tým stojí ?Čo ste pre to spravili , aby pohľadávky boli zaplatené ? Čo sa týka pohľadávok ku dňu zrušenia združenia sa delia všetky pohľadávky aj keď nie sú zaplatené rovnakým dielom , taktiež aj záväzky/ aj nezaplatené / .

Neviem čo je osobná pôžička , pokiaľ túto má jeden z členov , treba mu ju odrátať z podielu . Pokiaľ ju majú ako celok všetci členovia , treba ju vysporiadať trebárs z predaja áut .

Delíte všetko zostatok na účte , zostatok v pokladni , podiel na drobnom majetku , IM, pohľadávky, záväzky, skladové zásoby . Treba spraviť prehľad o vyplatení financií jednotlivému členovi - tu daj pozor , aby nebol niekto z nich ukrátený - myslím tým osobnú spotrebu .

Čo sa týka firmeného auta , myslím , že máte 4 . Najpohodlnejšie a najčistejšie ich je predať , alebo ako sa dohodnú . Vieš to preto , lebo nemá každé auto rovnakú hodnotu , stačí rozdiel nejakých 20 000,- a budú sa sekať , môže to mať dohru aj na súde .

Treba vrátiť vnesené hodnoty každého člena združenia späť - to len v prípade , ak niečo vniesli .

Ten sklad - mali sa o to starať už pred tým , že majú nepredajné zásoby . Mali spraviť dáku akciu - výpredaj . Nakoniec to môžu spraviť aj teraz . Peniaze nech použijú na zaplatenie záväzkov .

Na toto treba všetko kľud a rozvahu a práve preto nech to nechajú k 31.12.2005 , keď už tak sa chcú rozísť , ale najlepšie by bolo zotrvať .

Mám partiu , ktorá spolu podniká v združení od 1995 . Aj sa povadia , sú aj zlé chviľe , nepreiaznivá finančná situácia atď . , ale vždy sú pri sebe a svorne to všetko držia po hromade .