jabĺčko15
01.03.10,18:54
Chcem sa spýtať, či môže zamestnávateľ požiadať zamestnanca, ktorý je dlhodobo PN, aby prišiel do svojej práce počas určených vychádzok a dokončil si robotu, ktorú nestihol, keďže náhle vážne ochorel a jeho robotu - je to kancelárska práca,samozrejme nikomu zo zamestnancov, ktorý sú v práci, nepridelil, ani neprerozdeli. Podľa mňa, nemá nato zákonný dôvod, aby ho nútil počas vychádzok na PN chodiť do roboty :( a ďalej, či by zamestnanec, takýmto konaním neporušil aj zákon.:mee: Netrpezlivo čakám na Vaše rady.
VERONIKA6
01.03.10,18:00
Chcem sa spýtať, či môže zamestnávateľ požiadať zamestnanca, ktorý je dlhodobo PN, aby prišiel do svojej práce počas určených vychádzok a dokončil si robotu, ktorú nestihol, keďže náhle vážne ochorel a jeho robotu - je to kancelárska práca,samozrejme nikomu zo zamestnancov, ktorý sú v práci, nepridelil, ani neprerozdeli. Podľa mňa, nemá nato zákonný dôvod, aby ho nútil počas vychádzok na PN chodiť do roboty :( a ďalej, či by zamestnanec, takýmto konaním neporušil aj zákon.:mee: Netrpezlivo čakám na Vaše rady.
Zametnávateľ zamestnanca nútiť počas PN nemôže, no zase by sa nič nestalo, keby zamestnanec v rámci vychádzok a v rámci dobrých vzťahov so zamestnávateľom tú prácu urobil.
zdenka131
01.03.10,18:02
Zamestnanec je povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom.
JarkaL
01.03.10,18:02
Zametnávateľ azmestnanca nútiť počas PN nemôže, no zase by sa nič nestalo, keby zamestnanec v rámci vychádzok a v rámci dobrých vzťahov so zamestnávateľom tú prácu urobil.
U nás ekonómov samozrejmá a bežná vec - DPH, výplaty, dane majú prednosť pred PN a OČR.
Ak som nešla do práce ja, priniesli mi domov šanóny.
VERONIKA6
01.03.10,18:19
Zamestnanec je povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom.
Ale tu hovoríme o práci "v rámci vychádzok".
adi11
01.03.10,19:01
Chcem sa spýtať, či môže zamestnávateľ požiadať zamestnanca, ktorý je dlhodobo PN, aby prišiel do svojej práce počas určených vychádzok a dokončil si robotu, ktorú nestihol, keďže náhle vážne ochorel a jeho robotu - je to kancelárska práca,samozrejme nikomu zo zamestnancov, ktorý sú v práci, nepridelil, ani neprerozdeli. Podľa mňa, nemá nato zákonný dôvod, aby ho nútil počas vychádzok na PN chodiť do roboty :( a ďalej, či by zamestnanec, takýmto konaním neporušil aj zákon.:mee: Netrpezlivo čakám na Vaše rady.
Zamestnanec by porusil liecebny poriadok, cize porusil by zakon.
drobeceva
01.03.10,19:06
Zamestnanec by porusil liecebny poriadok, cize porusil by zakon.
Ale v čase vychádzky je to na ňom...na vzájomnej komunikácii medzi z-com a z-ľom. Že on v tom čase bude v robote a nie niekde na vychádzke, na nákupe, to by som nepovažovala za porušenie zákona /ak samozrejme dodrží čas vychádzky/
terezamaria
01.03.10,19:11
Chcem sa spýtať, či môže zamestnávateľ požiadať zamestnanca, ktorý je dlhodobo PN, aby prišiel do svojej práce počas určených vychádzok a dokončil si robotu, ktorú nestihol, keďže náhle vážne ochorel a jeho robotu - je to kancelárska práca,samozrejme nikomu zo zamestnancov, ktorý sú v práci, nepridelil, ani neprerozdeli. Podľa mňa, nemá nato zákonný dôvod, aby ho nútil počas vychádzok na PN chodiť do roboty :( a ďalej, či by zamestnanec, takýmto konaním neporušil aj zákon.:mee: Netrpezlivo čakám na Vaše rady.

Je to úplne Tvoja vec, kam pôjdeš počas vychádzok určených lekárom a čo budeš robiť. Záleží od toho, ako vychádzaš so zamestnávateľom a aká je Tvoja snaha mu pomôcť.

Samozrejme "zákonný dôvod" na to zamestnávateľ nemá, aby si chodil/a/ do práce robiť kancelársku robotu, ktorú si nestihol /a/ urobiť, keď si ešte nebol/a/ PN. Nútiť Ťa v žiadnom prípade nemôže. Skús sa so zamestnávateľom dohodnúť, či nepristúpi na nejakú mimoriadnu odmenu za Tvoju ochotu cez vychádzky.
Timka1
01.03.10,19:16
je namieste aj posúdiť či je zamestnanec, ktorý vážne ochorel, ako bolo písané v príspevku zadaváteľa, schopný vykonávať prácu počas vychádzky, možno, že ani nevyužíva tie vychádzky .....
ak sa cíti dobre a je schopný si porobiť svoju prácu, nebolo by mu na škodu sa so zamestnávateľom dohodnúť si porobiť aspoň časť svojej práce, určite to ocení ..... počas vychádzky ho nikto nekontroluje kde je a čo robí ....
adi11
01.03.10,19:20
Ale v čase vychádzky je to na ňom...na vzájomnej komunikácii medzi z-com a z-ľom. Že on v tom čase bude v robote a nie niekde na vychádzke, na nákupe, to by som nepovažovala za porušenie zákona /ak samozrejme dodrží čas vychádzky/

A co ked sa mu v tej praci stane nejaky uraz ?
Paula
01.03.10,19:29
Bez ohľadu na vzťahy, odmenu, atp., je v konečnom dôsledku ten dobrovoľník práceschopný alebo práceneschopný? ;)
jabĺčko15
01.03.10,19:54
Samozrejme, že je to bežná vec,aj keď to, čo je bežné, nemusí byť v súlade so zákonom, ale ja si myslím, že zákon o nemocenskom poistení hovorí "Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu (§ 11 zákona č. 272/2004 o ochrane zdravia ľudí) a nemá nárok na mzdu, plat, odmenu za prácu alebo služobný príjem" - zákon jasne hovorí, že nemá nárok na iný príjem!!! Podľa mňa, teda mu zamestnávateľ nemôže oficiálne za vykonanú prácu zaplatiť - aj on potom porušuje zákon, keď mu dá načierno peniaze - krátenie odvodov, atď a nehovorím o tom, že mu môže prísť v robote zle a pod. Podľa mňa, nie všetko, čo zamestnávatelia vyžadujú od zamestnanca je v súlade so zákonom. A dobré mravy v tomto ohľade musia ísť bokom, podľa mňa, lebo aj sociálna poisťovňa v prípade kontroly sa na to môže pozerať inak, nie ako na výpomoc v práci. Inak, ďakujem za odpoveď.
terezamaria
01.03.10,19:59
Bez ohľadu na vzťahy, odmenu, atp., je v konečnom dôsledku ten dobrovoľník práceschopný alebo práceneschopný? ;)

Správny postreh. Toto je všeobecná " choroba " zamestnávateľov, ktorým ochorejú zamestnanci - mzdári, administratívne sily a podobné pracovné zaradenia. Povedia chorým, však v rámci vychádzky. Ale čo keď maródia napr. na kríže, chrbticu a pod. a zle sa im sedí, tie vychádzky majú na to, aby sa naozaj poprechádzali a nesedeli v kancelárii. Ja osobne by som nenaliehala na na svojich zamestnancov, je to riziko. Potom sa vlastne PN-ka predlžuje a môžu vzniknúť aj iné problémy so Soc.poisťovňou.
brčko
01.03.10,20:57
Samozrejme, že je to bežná vec,aj keď to, čo je bežné, nemusí byť v súlade so zákonom, ale ja si myslím, že zákon o nemocenskom poistení hovorí "Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu (§ 11 zákona č. 272/2004 o ochrane zdravia ľudí) a nemá nárok na mzdu, plat, odmenu za prácu alebo služobný príjem" - zákon jasne hovorí, že nemá nárok na iný príjem!!! Podľa mňa, teda mu zamestnávateľ nemôže oficiálne za vykonanú prácu zaplatiť - aj on potom porušuje zákon, keď mu dá načierno peniaze - krátenie odvodov, atď a nehovorím o tom, že mu môže prísť v robote zle a pod. Podľa mňa, nie všetko, čo zamestnávatelia vyžadujú od zamestnanca je v súlade so zákonom. A dobré mravy v tomto ohľade musia ísť bokom, podľa mňa, lebo aj sociálna poisťovňa v prípade kontroly sa na to môže pozerať inak, nie ako na výpomoc v práci. Inak, ďakujem za odpoveď.

Prednedávnom som hladala zákony okolo PN, tak ma zaujal aj tebou spomenutý zákon a §. Ale Zákon o ochrane zdravia som našla pod č.272/1994 a v § 11 som nič také nenašla, aj ked neviem aké sú novely. Zákon 272/2004 je o inom. Máš prosím ta niekde link na ten zákon a §? Dík.

Inak súhlasím, že donútiť zamestnanca nemôže a záleží od vzťahov, tiež akú prácu ide, jej rozsah, akú diagnozu a čo nariadil lekár aký liečebný režim/životosprávu má dodržiavať.

NO a osobne mám skúsenosť, že zamestnávatel nenaliehal a práca počkala, aj ked danové sa podávalo neskôr.
brčko
01.03.10,21:32
aha, tak som sa prelúskala cez tie § a § 11 zákona 272... a to je odkaz na tú karanténu a nie na ten príjem, čo ma zaujalo.

A k príjmu:
Zamestnanec má nárok na nemocenské len v prípade, že nemá príjem, ktorý sa považuje za vym.základ pre nem.poistenie za obdobie v ktorom je PN - vid zákon o sociálnom poistení § 30 písm.b) Ale ak má príjem na dohodu, tak to nevadí. Samozrejme ak dodožiava liečebný režim určený lekárom.

Aj ked by som to dohodou počas PN neriešila.