Jovana
01.03.10,19:19
Ahojte,

1.prosím Vás poraďte mi mám známeho, ktoré mu idem robiť DP, je živnostník, chcem mu uplatniť NČ na manželku, ale manželka za rok 2008 bola na predĺženej materskej a 9,10,11,12 mesiac robila na dohodu chcela by som vedieť aké potvrdenia potrebuje doložiť k DP a ešte pre kontrolu keď budem uplatňovať NČ na manželku tak musím odpočítať z NČ manželkin príjem?(NČ 4025,70€ -dohoda 874,05€)

2. ešte mám jednu otázku musí si manželka podať DP keď mala príjem na dohodu 874,05€?
Timka1
01.03.10,18:23
ak uplatňuješ NČ na manželku urobíš rozdiel NČ a príjmu z dohody a len ten rozdiel uplatníš

manželka si nemusí podať DP ak mala príjmy do polovice NČ čo je 2012,85 €, avšak ak nemala podpísané vyhlásenie na uplatnenie NČ, zrážali jej daň, tak by sa jej vrátila
hanelie
02.03.10,05:49
pre účel odpočtu na manželku sa do jej prijmu započíta aj materský príspevok / rodičovský nie - to je štátna sociálna dávka
Jovana
02.03.10,06:37
ak nemala podpísané vylásenie na uplatnenie NČ? ako to zistím je to spomenuté v potvrdení lebo tá daň tam je zrazená a môže si to ešte uplatniť, a má si to uplatniť u zamestnávateľa alebo si má podať samá DP a dá sa to ešte do konca marca.
Jovana
04.03.10,13:05
prosím Vás poradí mi ešte niekto ako si môže uplatniť manželka viď v príspevku daň ktorá je bola zrazená aký je tam postup
evina
04.03.10,13:08
prosím Vás poradí mi ešte niekto ako si môže uplatniť manželka viď v príspevku daň ktorá je bola zrazená aký je tam postup

Podá DP typ A, uplatní si na seba celú NČ. Čo sa týka príjmov je rôzdiel, či mala príjmy materskú alebo RP.
Jovana
04.03.10,16:15
dakujem za odpoveď, dotyčna bola na predlženej materskej a dostávala len RP, ešte mám dotaz keď si na seba uplatni celú NČ tak tým pádom manžel živnostník si už nemôže uplatniť na manželku NČ správne tomu rozumiem?
Lanaj
04.03.10,16:19
dakujem za odpoveď, dotyčna bola na predlženej materskej a dostávala len RP, ešte mám dotaz keď si na seba uplatni celú NČ tak tým pádom manžel živnostník si už nemôže uplatniť na manželku NČ správne tomu rozumiem?

Keď si manželka uplatní na seba nezdaniteľnú časť, môže aj manžel na manželku. Sú to dva od seba nezávislé nároky.
Jovana
04.03.10,16:53
takže to ide a aký tam je postup vypíše danove priznanie typu A a môže si to sama alebo to musí zamestnávateľ a môže to podať ešte teraz v marci?
Lanaj
04.03.10,16:58
takže to ide a aký tam je postup vypíše danove priznanie typu A a môže si to sama alebo to musí zamestnávateľ a môže to podať ešte teraz v marci?

Podá DP typu A, nakoľko zamestnávateľa mohla požiadať do 15.2.
Timka1
04.03.10,17:02
takže to ide a aký tam je postup vypíše danove priznanie typu A a môže si to sama alebo to musí zamestnávateľ a môže to podať ešte teraz v marci?

ak boli príjmy len zo závislej činnosti, vypisuje DP typ A, ktoré podáva da daňový úrad v mieste trvalého bydliska do 31.3.2010

O RZD mal požiadať do 15.2.2010, ak nepožiadal už len podať DP
Jovana
05.03.10,12:27
Keď sú v živnosti tieto nasledúce činnosti môžu sa uplatniť paušálne vydavky remeselnícke 60% pozerala som to aj medzi remeslami ale neviem si s tym rady.
Obchodná činnosť v rozsahu voľných živností

Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľných živností

Demolácie, zemné práce a prípravné práce pre stavbu

Omietkárske práce

Obkladanie stien a kladenie dlážkových krytín

Maliarske, natieračské a sklenárske práce

Montáž sadrokartónových priečok a podhľadov
galova.silvia
05.03.10,12:33
podla mojho nazoru ano, su to remeselnicke prace, takze pausalne vydavky 60%
Jovana
06.03.10,06:04
pridjú sa aj iní až to viem na 100%
jacekova
06.03.10,06:10
Keď sú v živnosti tieto nasledúce činnosti môžu sa uplatniť paušálne vydavky remeselnícke 60% pozerala som to aj medzi remeslami ale neviem si s tym rady.
Obchodná činnosť v rozsahu voľných živností

Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľných živností

Demolácie, zemné práce a prípravné práce pre stavbu

Omietkárske práce

Obkladanie stien a kladenie dlážkových krytín

Maliarske, natieračské a sklenárske práce

Montáž sadrokartónových priečok a podhľadov


podľa mňa je dôležité, ktorú z týchto činností v roku 2009 SZČO vykonávala a čo presne fakturovala
babi2
06.03.10,06:17
Keď sú v živnosti tieto nasledúce činnosti môžu sa uplatniť paušálne vydavky remeselnícke 60% pozerala som to aj medzi remeslami ale neviem si s tym rady.
Obchodná činnosť v rozsahu voľných živností

Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľných živností

Demolácie, zemné práce a prípravné práce pre stavbu

Omietkárske práce

Obkladanie stien a kladenie dlážkových krytín

Maliarske, natieračské a sklenárske práce

Montáž sadrokartónových priečok a podhľadov
Pozri si Živnostenský zákon, prílohu č. 1 k zákonu č. 455/1991 Zb. ak vykonával v roku, obchodnú, alebo sprostredkovateľskú činnosť, to určite medzi remeselnými živnosťami nenájdeš, ale nezáleží na tom čo má v živnostenskom liste, ak vykonával iba remeselné činnosti tak si môže uplatniť 60% paušál
jacekova
06.03.10,06:17
Keď sú v živnosti tieto nasledúce činnosti môžu sa uplatniť paušálne vydavky remeselnícke 60% pozerala som to aj medzi remeslami ale neviem si s tym rady.
Obchodná činnosť v rozsahu voľných živností

Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľných živností

Demolácie, zemné práce a prípravné práce pre stavbu

Omietkárske práce

Obkladanie stien a kladenie dlážkových krytín

Maliarske, natieračské a sklenárske práce

Montáž sadrokartónových priečok a podhľadov


v linku nájdeš zoznam remeselných živností. podľa mňa ani jedna z uvedených tam nepatrí, takže uplatníš 40% paušálne výdavky

http://www.porada.sk/t124301-vymedzenie-remeselnych-zivnosti-jun-2009-a.html
Zita5
06.03.10,06:23
Keď sú v živnosti tieto nasledúce činnosti môžu sa uplatniť paušálne vydavky remeselnícke 60% pozerala som to aj medzi remeslami ale neviem si s tym rady.
Obchodná činnosť v rozsahu voľných živností

Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľných živností - voľná živnosť

Demolácie, zemné práce a prípravné práce pre stavbu - voľná živnosť

Omietkárske práce -keby bol predmet činnosti murárske práce tak 60% , inak 40%

Obkladanie stien a kladenie dlážkových krytín - voľná živnosť

Maliarske, natieračské a sklenárske práce - voľná živnosť

Montáž sadrokartónových priečok a podhľadov - voľná živnosť



http://www.porada.sk/t124301-vymedzenie-remeselnych-zivnosti-jun-2009-a.html
http://www.porada.sk/t124299-zoznam-volnych-zivnosti-odporucane-oznacenie-jun-2009-a.html
Zita5
06.03.10,06:28
Pozri si Živnostenský zákon, prílohu č. 1 k zákonu č. 455/1991 Zb. ak vykonával v roku, obchodnú, alebo sprostredkovateľskú činnosť, to určite medzi remeselnými živnosťami nenájdeš, ale nezáleží na tom čo má v živnostenskom liste, ak vykonával iba remeselné činnosti tak si môže uplatniť 60% paušál
Ani jeden z predmetov činnosti , nie je remeselnou činnosťou .Takže ja by som sa už tým ďalej netrápila a uplatnila 40%.
Maaaria
06.03.10,07:18
Poradaci! prvykrat robim DP typ A a potrebujem poradit.
zamestnanec bol od 1.1.-30.4. u nas zamestnany na dohodu a platil zrazk.dan.potom od 1.5. do 31.12. na hlavny pm. mzdu mal taku ze ma narok aj na zamest.premiu.
Ide mi o to ako vyplnim v dan.priznani uhrn prijmov. do r.32 dam len uhrn prijmov z hlavneho pomeru? a kde uvediem uhrn prijmov z ktoreho platil zrazk.dan? a danu zrazk.dan?
Prosim poradte, neviem sa z toho vysomarit.
dakujem za rady
Timka1
06.03.10,07:31
Poradaci! prvykrat robim DP typ A a potrebujem poradit.
zamestnanec bol od 1.1.-30.4. u nas zamestnany na dohodu a platil zrazk.dan.potom od 1.5. do 31.12. na hlavny pm. mzdu mal taku ze ma narok aj na zamest.premiu.
Ide mi o to ako vyplnim v dan.priznani uhrn prijmov. do r.32 dam len uhrn prijmov z hlavneho pomeru? a kde uvediem uhrn prijmov z ktoreho platil zrazk.dan? a danu zrazk.dan?
Prosim poradte, neviem sa z toho vysomarit.
dakujem za rady

zrátaš príjmy z dohody a hlavného prac. pomeru - sú to všetko príjmy zo závislej činnosti do riadku 32,

preddavky na daň sú v riadku č. 62 podľa § 35 a zrážková daň je v riadku č. 63 podľa § 43
Monika C.
06.03.10,07:33
Do riadku 32 spočítaš príjem aj na dohodu aj z hl. PP. Základ dane bude prijem na dohodu + príjem z HPP. Zo zamestnaneckou prémiou postupuješ s riadkami daňového priznania. Preddavky na r. 62 a zrážková daň r. 63
Monika C.
06.03.10,07:37
Dievčatá pomôžete mi úplne banálna otázka : vyplňujem DP typu B - kde riadok 77 mi vychádza 333,09 € /ZD znížené o NZČ/ daň z toho je 63,287 ako to zaokrúhlujem počítač mi ukazuje 63,- ale podľa mňa by to malo byť 63,28 €.:(
Anja111
06.03.10,07:39
Dievčatá pomôžete mi úplne banálna otázka : vyplňujem DP typu B - kde riadok 77 mi vychádza 333,09 € /ZD znížené o NZČ/ daň z toho je 63,287 ako to zaokrúhlujem počítač mi ukazuje 63,- ale podľa mňa by to malo byť 63,28 €.:(
Správne je 63,28 €
Monika C.
06.03.10,07:43
Správne je 63,28 €

Ďakujem za pomoc dievčatá :)
Maaaria
06.03.10,10:44
zrátaš príjmy z dohody a hlavného prac. pomeru - sú to všetko príjmy zo závislej činnosti do riadku 32,

preddavky na daň sú v riadku č. 62 podľa § 35 a zrážková daň je v riadku č. 63 podľa § 43


v ramci dohody mal prijem 331,92 a uhradena zrazk.dan bola 63,04. v hl.prac.pomere mal uhrn prijmov 2437,34, preddavkova dan nebola.

moja otazka znie, ma zamestnanec ma narok na vratenie zrazk.dane, cize sumu 63,04 uvediem do r.65??

dakujem vopred za odpoved
Timka1
06.03.10,10:48
v ramci dohody mal prijem 331,92 a uhradena zrazk.dan bola 63,04. v hl.prac.pomere mal uhrn prijmov 2437,34, preddavkova dan nebola.

moja otazka znie, ma zamestnanec ma narok na vratenie zrazk.dane, cize sumu 63,04 uvediem do r.65??

dakujem vopred za odpoved

áno má nárok na vrátenie zrážkovej dane z dohody vo výške 63,04, najprv ju uvedieš v riadku 63 - zrážková daň § 43 a riadok 65 je súčtový, takže aj v tomto riadku uvedieš sumu 63,04 €
a v XI oddieli nezabudni vyplniť žiadosť o vrátenie daňového preplatku a podpísať

a nemá nárok aj na zamestnaneckú prémiu?
Maaaria
06.03.10,10:51
ano ma narok, uplatnujem mu
jacekova
07.03.10,06:30
ano ma narok, uplatnujem mu

a nezabudni, že ak budeš uplatňovať zam.prémiu, nesmieš uplatniť životnú poistku.

na DRSR - usmernenie:

9. Otázka:
Ako má postupovať zamestnanec v prípade, ak mu počas roka zamestnávateľ uplatňoval
nezdaniteľnú časť základu dane a na konci roka vzhľadom na splnenie podmienok požiada
o zamestnaneckú prémiu ?
Odpoveď:
Ak bola zamestnancovi počas zdaňovacieho obdobia roka 2009 uplatňovaná nezdaniteľná
časť základu dane na daňovníka a po ukončení roka 2009 si zamestnanec uplatní nárok na
zamestnaneckú prémiu, uvedie túto skutočnosť v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania
preddavkov na daň.
V ročnom zúčtovaní preddavkov na daň zamestnávateľ zamestnancovi, ktorý splní
podmienky vymedzené v § 32a zákona o dani z príjmov, neuplatní nezdaniteľnú časť základu
dane na daňovníka, nevypočíta daňovú povinnosť a daň sa bude rovnať nule.
Zamestnávateľ vráti zamestnancovi zrazené preddavky na daň za rok 2009 a zároveň mu
vyplatí aj zamestnaneckú prémiu.
sali76
07.03.10,13:46
Ahojte.
Mam otazocku podobnu tej Maaarinej. Brat mal prijmy za minuly rok:

- ako zamestnanec 1719eur, zrazene preddavky 110eur

- na dohodu 400eur, dan vyberana zrazkou 76eur

- 9 mesiacov bol nezamestnany

Oplati sa mu podavat DP s ohladom na moznost nejakeho danoveho preplatku?

Dakujem za radu.
Timka1
07.03.10,13:49
Ahojte.
Mam otazocku podobnu tej Maaarinej. Brat mal prijmy za minuly rok:

- ako zamestnanec 1719eur, zrazene preddavky 110eur

- na dohodu 400eur, dan vyberana zrazkou 76eur

- 9 mesiacov bol nezamestnany

Oplati sa mu podavat DP s ohladom na moznost nejakeho danoveho preplatku?

Dakujem za radu.

oplatí sa mu veru podať DP typ A, pretože bude mať preplatok na dani vo výške 186 €
sali76
07.03.10,14:48
Vdaka za radu Timi ;) Brat sa potesi :):)

Este taka malickost, v riadku 43 DP A ma byt uvedena 0 alebo 4025,7? /sice riadok 43 = 4025,7+0+0 ale mali ste tu nejaku dilemu okolo toto co sa tam vyplnuje/
Jovana
08.03.10,13:57
Prosím Vás ešte o ďalšiu radu bolo mi povedané, že keď si manžel uplatňuje NČ na manželku môže si aj manželka na seba, ide o to, že manželka za rok 2009 bola na predĺženej materskej do augusta poberala len rodičovský príspeovk, 9,10,11,12 pracovala na dohodu, kde mala vyplatený príjem 874,05€, z toho jej bola zrazená daň 166,05€, môže jej byť vrátená daň? Ak áno mám na to správny postup do riadku 32 dám 874,05€, riadok 37 uplatním NČ, riadok 62 daň 166,05€. Prvý krát idem vypísovať A prosím poraďte mi
Anja111
08.03.10,18:56
Prosím Vás ešte o ďalšiu radu bolo mi povedané, že keď si manžel uplatňuje NČ na manželku môže si aj manželka na seba, ide o to, že manželka za rok 2009 bola na predĺženej materskej do augusta poberala len rodičovský príspeovk, 9,10,11,12 pracovala na dohodu, kde mala vyplatený príjem 874,05€, z toho jej bola zrazená daň 166,05€, môže jej byť vrátená daň?
Áno.
Ak áno mám na to správny postup do riadku 32 dám 874,05€, riadok 37 uplatním NČ, riadok 62 daň 166,05€.
Áno.
Prvý krát idem vypísovať A prosím poraďte mi
Máš to správne.
Jovana
09.03.10,10:48
k uvedenému prípadu sa mi natíska ešte otázka keď manželka si podá DP, musí si aj ročné zúčtovanie aj keď príjem mala nízky?