denzel
01.03.10,19:23
zdravim vas....potrebujem uz vazne poradit,uz sam si neviem rady ako pomoc a ako dalej postupovat.

mam priatelku sme spolu uz vyse pol roka,Ona ma 17 rokov ja 25.Ide o to ze sa mi priznala ze ju otec doma bije,povedala mi to asi tak po dvoch mesiacoh nasej znamosti.Ze ju otec bil aj pred tym,nejde o to ze jedna facka ked neposlucha alebo tak ale ked dostane nervy tak berie co ma po ruke.Raz ju Zbil aj tak(to sme este spolu neboli) ze mala zlomenu ruku a bola par dni v nemocnici.vtedy zavolala jej teta socialku,lenze ona sa bala a nic nepovedala.a takto to slo hoci kedy niekedy mesiac klud niekedy aj tyzden mala bytku kazdy den.A najhorsie je to ze jej vlastna mam pri tom aku ju otec bil hukala a kricala nech jej este da ze co to ma za dceru.No jej mama je tak ktora to u nich doma riadi a to doslova,Co povie ona to sa musi robit ,za poriadkom je tak zblaznena ze podla mna aj inych ludi je uz chora,ked priatelka upratuje tak chodi s palcom lahne si pod postel a skusa ci tam neni prach.ako toto by sa este dalo zvladnut len take dirigovanie a buzerovanie ake predvadza je za hranicov zdraveho rozumu.
Priatelka ma predstavila doma cez vianoce na kolko som ju uz tlacil na nu lebu je otec pred tym hocikedy zbil,a tak som je nemohol pomoc tym ze b som tam bol ze by si to nedovolil.Od vtedy bolo s bitkou klud,jej rodicia sa zdali byt v pohode.Lenze stretavali sme sa na 2 hod max.potom im aj vadilo aj to.tak po mensej vymene nazorov a dohode sa dohodla cez skolu kazdy druhy den dve hod vikend,piatok sobota pohoda do pol noci alebo 2rana,v nedelu zas dve hod,prazdniny kludne.takto to bolo asi mesiac a prisli jarne prazdnnyi boli sme spolu kazdy den ku veceru tak na3-4hod. a uz im to zacalo vadit.Teraz je tak ze uz uz vadi vsetko su alergicky aj na to ako rozprava,pritom neviem co ked hovori normlane.rodicia jej zakazuje vsetko lepsie povedane mama,otec robi tak ako povie mama.mama jej vsetko kaze takto rob to si oblec,tolko jedz(teraz jej velmi chuti a je hladna stale),no proste vsetko,..do toho pohara si daj kavu,hlavu si zmyvaj len raz za tri dni pritom je velmi mastneju vlasy a potrebovala by kazdy druhy den,je toho strasne moc proste vsetko vadi jej mame.A je neviem ako je mam pomoc ako pravne,ci porozpravat sa s rodicmi,Skusal som ju aj presvedcit pred tym ked ju bil ze nech povie ze ho uda alebo tak,lenze ma mladsieho brata o dva roky a sa boji ze budu aj jemu nieco robit,pritom jemu sa ani vlasok na hlave neskrizi.
kaco11
01.03.10,18:48
otázka je či chce s tým niečo robiť ona. Pokiaľ nie, tak moc pomôcť nemôžeš. Rozhodne by som sa tam nevybrala sama porozprávať sa s jej rodičmi. Mohol by si to ešte zhoršiť. Nejaká tá poriadkumilovnosť dobre, dirigovanie dobre. Nie je to síce správne, ale neuspelio by to moc pre žiadnym orgánom. Ale problém je v tom bití. Dá sa to riešiť cez políciu, sociálku, ale to by musela ona chcieť. Pretože pokiaľ by si to nahlásil niekde tak prídu ľudia zo sociálky polície, začnú sa vypytovať a ona to možno bude mať ešte horšie. Ak sa bojí a chcela by hovoriť tak by som sa spýtala či by nemohla ísť k tebe napríklad. Resp. či nemá starú mamu, kde by aj s bratom mohli ísť.
tutiola
01.03.10,18:55
Nechcem sa Ťa dotknúť, ale najprv klikni pod svoj príspevok na políčko "uprav" a skús to trošku pravopisne upraviť. Veľmi ťažko je orientovať sa v Tvojom príspevku.
Nepíšeš o dôvode bitiek, aké výsledky dosahuje v škole. Ty si zamestnaný, alebo študuješ? Podľa toho, ako si opísal časy vzájomných stretnutí, mať 17.ročnú dcéru, vadilo by mi to tiež. Veď tam ostáva minimum času na učenie. Nie som zastancom bitiek, ale nie som ani odporca výchovného plesknutia, ktoré však je až na poslednom mieste. Ak je to tak ako píšeš, že ju rodičia bezdôvodne bijú, pri najbližšej bitke, kde dôjde k ublíženiu nech vyhľadá lekársku pomoc a ohlási na polícií. Ublížením myslím aj to, že bude mať modriny.
kaco11
01.03.10,18:58
mimotemytutiola a ty to nerobíš ako ja? s pravítkom na obrazovke:):):) riadok po riadku:):)
iriska
01.03.10,19:26
čítala som jednu knihu... neviem názov, išlo tam o psych.poruchu matky (bolo to v Amerike, ale dosť mi to pripomína), keď svojmu manželovi nadávala: "riadne jej daj, vidíš, že ti robí stále naschvály, ukáž že si chlap, poriadne jej ukáž"

aha... tým som chcela povedať, že tu vidím poruchu v niekoho myslení, ale maloleté deti nemajú veľmi ako s tým niečo robiť
buchač
01.03.10,19:41
čítala som jednu knihu... neviem názov, išlo tam o psych.poruchu matky (bolo to v Amerike, ale dosť mi to pripomína), keď svojmu manželovi nadávala: "riadne jej daj, vidíš, že ti robí stále naschvály, ukáž že si chlap, poriadne jej ukáž"

aha... tým som chcela povedať, že tu vidím poruchu v niekoho myslení, ale maloleté deti nemajú veľmi ako s tým niečo robiť


Ona ma 17 rokov....len pre presnosť ....
denzel
01.03.10,19:57
No za chyby pardon z jazyka ovladam len ten svoj:).

No staru mamu ma(babku) uz aj par krat odisla k nej,aj s zbalenymi vecami ale otec prisiel na druhy den a nasil ju odtial zobral,jedneho casu to bolo take zle ze je mama vynadala do kuriev a vsetkeho mozneho ineho,aj jej raz zamkli dom a musela k babke spat,aj ju z domu skoro vyhodili,povedali jej nech si zbali kufre a vypadne tak si zacala balit a mam jej to vsetko rozhadzala vyflaskala otec este vecer ked prisiel.
Ja som uz aj skusal ju presvedcit nech to povie nech sa neboji ale ma velky strach.aj k doktorovi som ju presviedcal ze nech ide ked ju zbil.Ide o to ze modriny mi nikdy neukazala,bambila sa ale skrabance po tvary co mala po bytke od opasku s pracky alebo ked po nej hodil stolicku a bil ju s nou tak v tedy mala 4 tyzdne problemi s bruchom a chrbatom,uz to vyzeralo ze bude musiet do nemocnice,.Ale ani pcut o doktoroviV skole sa uci tak normalne,skola ma obchodnu akademiu,a na polroka mala 4 trojky inac jednotky a dvojky.Ja som zivnostnik a monentalne doma.Co sa tyka ucenia tak to ze sa vidime kazdy druhy den je dobre aspon sa ma cas ucit.V skole jej nebranim ,ja ju tam tlacim,aby nevymeskala ucila sa atd.A o ucenie nejde je celkom sikovna,ide to to ze ako nahla pride mama domov hned vo dverach ju vyhuka pre nic za nic a uz to ide dookola.Bitky zacali asi tak ked mala 14 rokov podla toho co mi povedala.Jej mam ju porodila ked mala 17 .Aj ich chapem ze sa boja ju niekam pustit aby sa nestalo to co jej.Ale priatelka nema ani skoro kamaratky,kamaratov..iba spoloziacky v skole.Nikam ju nechcu pustat.
Co sa tyka mojho vztahu k jej rodicom tak ked ma predstavila a aj potom jej otec povedal ze je rad ze ma ma ,a ze su so mnou velmi spokojny.U nich je take pravidlo ze co sa stane u nich doma sa nevytahuje nerozprava nikde.
iriska
01.03.10,19:58
veď preto som napísala maloleté

po 18tke bude ešte stále nezaopatrené dieťa, ale ak má podporu u niekoho (neviem, aký vážny je vzťah) teoreticky môže odísť a prípadne od rodičov žiadať výživné
denzel
01.03.10,20:01
čítala som jednu knihu... neviem názov, išlo tam o psych.poruchu matky (bolo to v Amerike, ale dosť mi to pripomína), keď svojmu manželovi nadávala: "riadne jej daj, vidíš, že ti robí stále naschvály, ukáž že si chlap, poriadne jej ukáž"

aha... tým som chcela povedať, že tu vidím poruchu v niekoho myslení, ale maloleté deti nemajú veľmi ako s tým niečo robiť

ano je to presne tak ako pises.Tak sa sprava jej mama.Za cely zivot jej nepovedal ako ju ma rada lubi atd,vzdy len kricala na nu,Vacsinu casu stravila pri babke(ktora je pre nu mama) .Mama len na nu zle hovori prekruti vsetko proti nej.Aj ked dodrziavame pravidla ktore nam dali,ked som u nich tak jej pomozem opratat pripomenie aby nezebudla spravi to,no mama si vzdy nieco najde aj rok stare a vyhodi jej to na oci len aby jej mohla ublizit,aby videla na nej ze jej smutna a je jej zle.Ja chapem viem ze jej aj papulnata a ked mama rypne do nej tak aj ona.Lenze prestala kontorluje sa aby bol klud,ked jej nepovie nic je zle ked povie este horsie.Posledne sa to vlastne zhorsilo tym ze praitelka mala kratsie vlasy a tak som ju poprosil nech si necha dlhsie.Jej mama ze nie ze jej skareda.Protom vsetci jej hovoria ze je krajsia a jej to pristane ba dokonca aj jej ocovi.No lenze ked povedal mama ze sa jej to nepaci tak sa to nemoze pacit nikomu aj otec potom prikývol ze sa mu to nepaci(pritom paci),no ale islo hlavne o to ze sa sla nafarbit a farba jej tak chytala s predu ofinka do cervena zbytok tak spinavy blon.Mam ju za to zhukala a ze ako si ja dovolujem jej rozkazovat,ze ci ked poviem aby skocila tak skoci?ze ta farba je rysava a nie cervena,otec najprv povedal ano je cervna ze oka,ale za chvilu podla jej mami prikývol ze je rysava.Pritom ja som je na farbu nehovoril nic proste si vybrala,no vybrala ako vybrala musela si taku vybrat aku chce mama,nemoze si sama.proste nemoze nic spravit ine ako povie mama.Podla mna je jej mama uz psychicky chora ale je jej to nemozem povedat......
Stanislav 1975
01.03.10,20:02
Kamoška mala dávno podobný problém a pomohol jej to vyriešiť taký kamoš ako si ty-zohnal pár známych a dotyčného si raz pri vchode "odchytili" a jasne mu vysvetlili ručne ako sa nemá správať a dotyčný sa zrazu zmenil...
Viem,že som asi za hranicou etikety,ale vtedy to fakt pomohlo-zožeň nejakých 3kamarátov a skús to aj ty...
buchač
01.03.10,20:03
No , možno pôjdem trochu iným smerom ...

Zaujímal by ma aj vek rodičov ...aj ich zázemie , z akého vyšli ...aj keď to nemusí byť podstatné , lebo podobné veci sa robia aj v rodinách inteligencie , preto je to ešte horšie , lebo vedia rafinovanejšie ublížiť a aj zakryť pred verejnosťou . Jednoduchý človek s tým okolky nerobí , ublíži a je mu jedno , čo sa s ním niekedy stane ....

Čajočka má 17 rokov , t.j. je neplnoletá ....

Po právnej stránke veľa vody nenamútiš , iba to , čo je povolené ...a naše niektoré orgány sú niekedy fakt " orgány " ...ale čo už ...nebudú si zbytočne páliť prsty ...

Čo sa týka poriadku , sú ľudia normálny a iní ...
Vychádzky ....a každý druhý deň len dve hodiny denne ....17 ročná ....to už je choré !!!!

Tak Ti poviem ....a veľmô tvrdý budem !!!

Ak by ste aj vytrvali v tom vzťahu až do zdárneho konca , tak ver , že sú - budú potom len dve možnosti , lebo sa do vzťahu budú montovať , t.j. :
- buď sa prispôsobia a prestanú sa starať
- alebo potom nastúpiš Ty ....a ktožho vie , možno aj Ty si udrieš ...;):---:D

Alebo je potom ešte aj iná možnosť ....a Ty asi už tušíš , že aká , však ...
Ale ak ju máš rád , ľúbiš ju ...tak vytrváš do jej plnoletosti a potom čau ...začiatky budú ťažké , ale všetko sa dá , ak sa chce ....
iriska
01.03.10,20:04
Kamoška mala dávno podobný problém a pomohol jej to vyriešiť taký kamoš ako si ty-zohnal pár známych a dotyčného si raz pri vchode "odchytili" a jasne mu vysvetlili ručne ako sa nemá správať a dotyčný sa zrazu zmenil...
Viem,že som asi za hranicou etikety,ale vtedy to fakt pomohlo-zožeň nejakých 3kamarátov a skús to aj ty...

ženu ale asi nebudú biť... tu si myslím, že je to v matke

p.s. neplnoletá, maloletá, mladistvá... každý použije ako sa to práve hodí
buchač
01.03.10,20:06
Kamoška mala dávno podobný problém a pomohol jej to vyriešiť taký kamoš ako si ty-zohnal pár známych a dotyčného si raz pri vchode "odchytili" a jasne mu vysvetlili ručne ako sa nemá správať a dotyčný sa zrazu zmenil...
Viem,že som asi za hranicou etikety,ale vtedy to fakt pomohlo-zožeň nejakých 3kamarátov a skús to aj ty...

Toto som chcel aj ja napísať , lenže dnes som za umierneného slušňáka , vidím Stano , že si sa už niečomu odo mňa priučil a zastúpil ma ....:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Stanislav 1975
01.03.10,20:06
ženu ale asi nebudú biť... tu si myslím, že je to v matke

Ja neviem,že by bol aj starý pod riadnou papučou?:mee::confused:-ale keď vlastnej dcere zlomí ruku:eek::eek::eek:,tak to musí byť iný chrapúň teda...:mad:
Stanislav 1975
01.03.10,20:07
Toto som chcel aj ja napísať , vidím Stano , že si sa už niečomu odo mňa priučil ....:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

ja som učenlivý človiečik...;)-ale inak,fakt by to mohlo pomocť, nie Juraj?
iriska
01.03.10,20:08
Ja neviem,že by bol aj starý pod riadnou papučou?:mee::confused:-ale keď vlastnej dcere zlomí ruku:eek::eek::eek:,tak to musí byť iný chrapúň teda...:mad:

žeby radšej poslúchal akoby mu mala obžierať uši celé dni rečami a nadávkami aký je neschopný, nič nerobí, nič nevie?
Stanislav 1975
01.03.10,20:09
Tu by som sa nespoliehal nejako moc na príslušníkov , to je tak,že pokiaľ niekoho nezabije niekto,tak nič nemožu robiť...
iriska
01.03.10,20:13
len doplním - keď sa rozhodne odísť od rodičov dobre to obaja premyslite, lebo ak sa k nim vráti so slzami v očiach, keď nebude vedieť ako ďalej, nebude to najlepšie
Stanislav 1975
01.03.10,20:16
len doplním - keď sa rozhodne odísť od rodičov dobre to obaja premyslite, lebo ak sa k nim vráti so slzami v očiach, keď nebude vedieť ako ďalej, nebude to najlepšie

čistý súhlas- žiadne áno,nie, neviem- buď nejdem alebo idem a to natvrdo ale s tým,že možno sa tam už nikdy nevrátim...
denzel
01.03.10,20:23
veď preto som napísala maloleté

po 18tke bude ešte stále nezaopatrené dieťa, ale ak má podporu u niekoho (neviem, aký vážny je vzťah) teoreticky môže odísť a prípadne od rodičov žiadať výživné
za dva mesiace bude mat 18 rokov.No lenze odist,kludne aj ku mne bývame v jednej dedine moji rodicia ju maju velmi radi.lenze to by jej rodicia nedovolili.Jej rodicia si davaju velky pozor na to co si ludia o nich myslia.Tvaria sa ako dokonala,uzasna rodinka pred navstevou,a ked navsteva nevidi v kuchyni tak jej mam aj vlepi facku ze neutrela riad alebo nasla na koberci smiektu ,a ze sa musi hambit pred navstevou.A pritom na vianoce pri stedrovecernom stole je priatelka sama v izbe vecera sama a rodicia s bratom pri stromceku.Lebo ju mama vyhodi ze dala nakrivo pribor a take hluposti
Stanislav 1975
01.03.10,20:26
za dva mesiace bude mat 18 rokov.No lenze odist,kludne aj ku mne bývame v jednej dedine moji rodicia ju maju velmi radi.lenze to by jej rodicia nedovolili.Jej rodicia si davaju velky pozor na to co si ludia o nich myslia.Tvaria sa ako dokonala,uzasna rodinka pred navstevou,a ked navsteva nevidi v kuchyni tak jej mam aj vlepi facku ze neutrela riad alebo nasla na koberci smiektu ,a ze sa musi hambit pred navstevou.A pritom na vianoce pri stedrovecernom stole je priatelka sama v izbe vecera sama a rodicia s bratom pri stromceku.Lebo ju mama vyhodi ze dala nakrivo pribor a take hluposti

Ale inak sa čudujem aj priateľke,že je taká submisívna-predsa len už má 17 rokov a aby mna niekto v 17-tich vyskakoval,že som neumyl riad,alebo príbor je nakrivo-toto už je také prehnané-predsa nemože byť taká šubka...
denzel
01.03.10,20:29
no ano odist to je pravada ze si to treba premysliet a to poriadne to neni len tak a ako pisete potom uz sa nemoze vratit keby nieco.
denzel
01.03.10,20:37
No , možno pôjdem trochu iným smerom ...

Zaujímal by ma aj vek rodičov ...aj ich zázemie , z akého vyšli ...aj keď to nemusí byť podstatné , lebo podobné veci sa robia aj v rodinách inteligencie , preto je to ešte horšie , lebo vedia rafinovanejšie ublížiť a aj zakryť pred verejnosťou . Jednoduchý človek s tým okolky nerobí , ublíži a je mu jedno , čo sa s ním niekedy stane ....

Čajočka má 17 rokov , t.j. je neplnoletá ....

Po právnej stránke veľa vody nenamútiš , iba to , čo je povolené ...a naše niektoré orgány sú niekedy fakt " orgány " ...ale čo už ...nebudú si zbytočne páliť prsty ...

Čo sa týka poriadku , sú ľudia normálny a iní ...
Vychádzky ....a každý druhý deň len dve hodiny denne ....17 ročná ....to už je choré !!!!

Tak Ti poviem ....a veľmô tvrdý budem !!!

Ak by ste aj vytrvali v tom vzťahu až do zdárneho konca , tak ver , že sú - budú potom len dve možnosti , lebo sa do vzťahu budú montovať , t.j. :
- buď sa prispôsobia a prestanú sa starať
- alebo potom nastúpiš Ty ....a ktožho vie , možno aj Ty si udrieš ...;):---:D

Alebo je potom ešte aj iná možnosť ....a Ty asi už tušíš , že aká , však ...
Ale ak ju máš rád , ľúbiš ju ...tak vytrváš do jej plnoletosti a potom čau ...začiatky budú ťažké , ale všetko sa dá , ak sa chce ....
rodicia no s rodiny zazemie maju dobre oni sa len tak zmenili ked mala asi 14 rokov a hlavne jej otec ju zacal bit.Zozaciatku mi to pripadalo ze mama ziarli na svoju dceru lebo mala s ocom vyborny vztah mohla mu povedat hoci co a tak vypocul len potom jej mama zacala proti nej,a uz to islo dole vodou.

a niesi tvrdy uz davno som to chcel spravit zobrat par ludi a vysvetlit mu to.Vlastne ma takeho uja ktory keby sa to dozvedel tak by ho asi prizabil.chcel som to aj mu povedat ale priatelka stale ze nie ze to vydrzi .a zatial je klud od vianoc od bitky.No neviem ako dalej vo mne to uz vrie,a ak nahodou uvidim ze jej da facku ,alebo ju zbije zas tak ma nezastavi uz nic a pustim sa do neho,strach nemam a fyzicky ho zvladnem.len ide o to ze co potom vsak to neni len tak zmlatit jej oca,zvazujem este jednu moznost mu povedat ze ak to niekedy este spraví tak sa do neho pustim,vlastne mu pohrozit.To by slo ale co z jej mamou,na zenu ruku nemozem zvdihnut a ta bude stale vymyslat a zle robit
sarasara
01.03.10,20:59
No, má za dva mesiace 18 rokov a zrejme jeden rok do skončenia strednej školy. Alebo to vydrží a po skončení školy nie do manželstva, ale napríklad na VŠ niekde preč, kde bude dochádzať domov raz za dlhší čas. Popri VŠ môže si privyrábať, najlepšie v Bratislave.
V osemnástich rokoch ju treba nechať, nech dokončí strednú. Mohla by sa dohodnúť so starou mamou, že tá ju potrebuje občas na výpomoc, tak by získala viac oddychového času.
Rozhodnúť sa v stresovej situácii pre odchod z domu k chlapovi nie je dobré riešenie. A ešte k tomu v jednej dedine.
kaco11
01.03.10,21:00
treba hlavne vysvetlit jej, že rozhodne nie je vhodné takéto správanie voči nej zo strany rodičov. Možno jej to príde v určitých momentoch normálne resp. prežíva pocity týranej ženy. Že sa za to hanbí, že sa vlastne nič také nestalo, že môžem za to sama atd. Potrebuje tvoju podporu. Nepotrebuje aby ked sa do toho ručne stručne zamontuješ, aby si skončil niekde vo vyšetrovačke. O dva mesiace má 18. V tom prípade ahojte rodičia. Majte ma radi. Bude to ťažké, ale zase na druhej strane je plnoletá. Ak by bolo možné tak na jej mieste by som odišla k babke. S tým, že váš vzťah bude fungovať nadalej a tam ju môžeš navštevovať. Odtial predpokladám odísť nemusí keby ste sa náhodou rozišli. Skús ju presvedčiť ak ju najbližšie zbije, aby išla k lekárovi a na políciu.

Mimochodom písal si, že už bola zo zraneniami aj v nemocnici. Jej ošetrujúca detská lekárka si doteraz nič nevšimla????? Nerozumiem tomu. Ved tá ma povinnosť takéto veci nahlasovať.
Stanislav 1975
01.03.10,21:03
No, má za dva mesiace 18 rokov a zrejme jeden rok do skončenia strednej školy. Alebo to vydrží a po skončení školy nie do manželstva, ale napríklad na VŠ niekde preč, kde bude dochádzať domov raz za dlhší čas. Popri VŠ môže si privyrábať, najlepšie v Bratislave.
V osemnástich rokoch ju treba nechať, nech dokončí strednú. Mohla by sa dohodnúť so starou mamou, že tá ju potrebuje občas na výpomoc, tak by získala viac oddychového času.
Rozhodnúť sa v stresovej situácii pre odchod z domu k chlapovi nie je dobré riešenie. A ešte k tomu v jednej dedine.

s tým koncom nesúhlasím-keď je to dobrý chlap,tak prečo nie...?;):cool:
kaco11
01.03.10,21:25
o minutku sme sa so sarou minuli:) ale k veci. Stano problem je, že ak sa skutočne rozidu alebo čo nebude vediet kam dalej. Ak teraz odide k starej mame tak sa môzu stretavat aj viac ako dve hodiny kazdy druhy den. Oni v podstate mavaju rande velmi sporadicky a po tak kratkom case zacat spolu fungovat nie je dobre. Holka sa hlavne musi spamatat a znormalizovat. Viem si celkom zivo predstavit tie tiky, ktore musi mat so spravania rodicov. Polozim nakrivo pribor, priatel sa krivo pozrie /náhodou/ a ona dostane strach. Po troch rokoch takéhoto spravania jej rodicov to zanecha stopy. V podstate sa bavíme o puberte kde sa holka formuje a hlada sama seba. Neviem v akom je psychickom stave, ale ani psycholog by nebol zly napad.
denzel
02.03.10,07:53
treba hlavne vysvetlit jej, že rozhodne nie je vhodné takéto správanie voči nej zo strany rodičov. Možno jej to príde v určitých momentoch normálne resp. prežíva pocity týranej ženy. Že sa za to hanbí, že sa vlastne nič také nestalo, že môžem za to sama atd. Potrebuje tvoju podporu. Nepotrebuje aby ked sa do toho ručne stručne zamontuješ, aby si skončil niekde vo vyšetrovačke. O dva mesiace má 18. V tom prípade ahojte rodičia. Majte ma radi. Bude to ťažké, ale zase na druhej strane je plnoletá. Ak by bolo možné tak na jej mieste by som odišla k babke. S tým, že váš vzťah bude fungovať nadalej a tam ju môžeš navštevovať. Odtial predpokladám odísť nemusí keby ste sa náhodou rozišli. Skús ju presvedčiť ak ju najbližšie zbije, aby išla k lekárovi a na políciu.

Mimochodom písal si, že už bola zo zraneniami aj v nemocnici. Jej ošetrujúca detská lekárka si doteraz nič nevšimla????? Nerozumiem tomu. Ved tá ma povinnosť takéto veci nahlasovať.
ano mas pravdu to spravanie od rodicov je nepripustne.Snazil som sa jej to vysvetli aj stale vysvetlujem,ona si to uvedomuje ale zas povie ze ma brata a ze sa boji ze jeho zbiju,alebo ze by jej rodicia vyhadzovali na oci ze rozbila rodinu-na to som jej povedal ze ta uz je rozbita z vnutra len na vonok pred ostatnymi funguje ako dobra rodinka.To ze by som to vysvetlil rucne jej ocom ako pisem nebol problem ale ako zas vy tu co potom aby som skoncil na policii,a co ked ma priatelka nepodrzi.Skor hladam nejake pravne kroky co by som mohol sa nejako ohanat zakonom,pravom aby jej dali pokoj.Ano k babke by bola moznost ist s tym by nebol problem,len ako sa babka ubrani ked pride pre nu otec a ja budem za pracou dlhsie prec?
A k lekarovi nechcela ist asi pre to ze by to ako pises musela doktorka nahlasit ze ma modriny.Raz takmer 3 tyzdne mala bolesti brucha a teploty a radsej povedala ze je jej uz lepsie len aby som do nej nehučal a netahal k doktorovi.A vlastne chodila k doktorovi,ta jej teta ma priatela doktora ktory ked bolo zle tak jej vzdy pomohol dal lieky vysetril.Lenze ani on nemohol nic spravit ked moja priatelka uz raz nehcela hovorit ked zavolala ta teta s tym priatelom(doktorom) socialku.A s toho ze mala priatelka taky strach tazili jej rodicia a vedeli ze nic nepovie tak jej ublizovali a ublizuju dalej.

Predsa ma len 17 a taketo diavcata by mali byt vesele ist sa niekam zabavit s kamaratkami.Co ked ju nikam nechcu pustat.Aj ked niekedy ked sme neboli spolu chcela sa ist niekam zabavit tak sla spat k jednej alebo druhej babke a babka ju pustila,inac nikam nemohla.


Viem si celkom zivo predstavit tie tiky, ktore musi mat so spravania rodicov. Polozim nakrivo pribor, priatel sa krivo pozrie /náhodou/ a ona dostane strach. Po troch rokoch takéhoto spravania jej rodicov to zanecha stopy.
No a vies ze ano ze mala taky tiky.Ked sme spolu zacinali chodit tak sme boli na prechadzke a ked som ju chcel pohladit po vlasoch,alebo pošteklit palcom na ličko,alebo som len zdvihol len tak ruky smerom k jej hlave tak sa stiahla a akoby branila a myslela si ze jej chcem ublizit.Potom ako sa mi priznala a zacala mi verit tak sa ma prestala bat ale je to v nej.Aj v zime sme divili obhadzovali snehom a tak a ked som ju chcel hodit len tak do snehu tak sa mi rozplakala a bala sa ze jej chcem ublizit.

No v psychickom stavej asi takto ze na vonok posobí ze jej nic neni ale pritom v sebe drzi vela zlosti a toho co by chcela povedat svojim rodicom ako jej ublizuju a vsetko.K psychologovi chodila no lenze ako doslo k tomu ze aj psycholog jej povedal ze je psychicky a fyzicky tyraná a chcel to riesti tak tam uz nesla.

V porovnani s jej rovesnickami ktore idu cez vikend von sa zabavit tak priatelka musila byt vzdy doma,A to nehovorim o letných prazdninach do siedmej vecera musela byt doma.Teraz ked sme spolu tak ju zoberiem aspon von niekam ale je to tiez obmedzene len do polnoci.iba v sobotu su dva krat stalo co bola do jednej a druhej so mnou.

Neviem ja som to povedal aj mojej sestre(starsej,ma uz deti 15 rocneho syna) a ta nechape ako to mozu robit jej rodicia.Chodia do kostola dobre ze nesedia pri fararovi a takto sa spravaju.Uz mi aj par ludi povedalo ze jej mama je chora s poriadkom,trebars maju doma cestu zo zamkovej dlazby cca 25m aj chodnik a priatelka ho musi rajbat kefou s teplou jarovou vodou kazdy druhy tyzden ak nahodou prsi tak kazdy tyzden.Aj ked dakedy prisla od mna o jedenastej vecer domov a mame sa nepacilo ako umyla dom(v sobotu riadi cely dom) alebo nasla smietku prachu tak musela na novo poumyvat.Jej otec sa ked ide do domu sa musi vyzliec do trenirok a tak ist domov aby nedoniesol spinu a piliny ,ma dielnu na pracu s drevom.Je to
Problem u nich je jej mama ta robi najhorsie keby bola ona v poriadku tak je vsetko ok
sarasara
02.03.10,22:29
s tým koncom nesúhlasím-keď je to dobrý chlap,tak prečo nie...?;):cool:

Veď práve. Ak to nevyjde, rodičia jej zrejme nepomôžu. Zostať potom v zlom vzťahu - dokedy? Pri hľadaní partnera by mala byť láska a trochu chladnej hlavy.
Ono, aj láska narobí niekedy pekné divy, že keď prejde, len oči človek otvára, čo to postváral za hlúposti. :(
Ak človek nemá rodičov, čo ho podržia, musí byť dvojnásobne opatrný, čo urobí. Ak u rodičov vydrží ten čas do skončenia školy s pomocou jednej aj druhej babky, môže odísť za prácou, za školou a nerozbije si vzťahy s rodičmi. Že sú zlí? Nebude s nimi už potom bývať, príde občas na návštevu.
Keď si kupuje človek topánky, poskúša, či netlačia, či dobre sedia na nohe. Hľadanie partnera na celý život si zaslúži aspoň toľko opatrnosti, čo kúpa topánok. Vyplatí sa to. :)
denzel
04.03.10,21:17
tak podla vasich rad mi neostava zatial nic ine len pockat kym bude mat 18.A co s jej mamou spravit ako to vyriesit lebo podla mna aj inych ma psychicky problem-uptratovanie a stale niekoho ovldat a buzerovat,ak nie podla mami tak je zle.
No ja len mam taky maly strach ze priatelka sa bude na tolko bat,a uz je tak ovplivnena svojou mamou ze to nebude chcet vyriesit.a ked to zacnem riesit ja rozhovor s jej rodicmi(na rovinu o vsetkom),pohrozit pravami dietata,nejakym zakonom,socialkou atd.,tak ze ma priatelka nepodrzi a ostanem sam v tom.
Je to tazke tak napr.dnes jej mama(krajcirka) usila kabatik.ako pohodicka velmi pekne sije len ten kabatik je vlastne 3/4 rukávy a tenky.No a u nas je teraz chladno rano dnes bolo -10°C a ona si ho musi zajtra obliec do takej zimy lebo mama jej nakazala.Pritom je nachladnuta a je hakliva na zapal mocovich ciest ale mamu to nezaujima.A takto je to vlastne skoro vzdy do kostola nemoze v rifloch a zimnej bunde,musi mat vzdy kabat,nohavice alebo suknu a takto celu zimu aj ked bolo-20°C.

a co teraz ake by som jej mohol pomoc,su nejake pravne kroky ktorými by som pohrozil jej rodicom?,hlavne mame aby jej dala troch klud,sukromie a slobodnu volu sa rozhodnut,Ako viem ze to by sa musela jej mama zmenit,ale to by si musela najprv sama uvedomit ze robi zle ,co je dost nerealne ,comu neverim ze si jej mama neco take pripusti.
kaco11
05.03.10,04:25
dievca musí chcieť. pokial ty pohrozis rodicom pravnymi krokmi, ktoré následne učiníš príde sociálka polícia neviem kto ešte. OK. Spýtajú sa rodičov či je to pravda-zaprú. Spýtajú sa dcéry-zaprie. Máš problém a možno doma si to ešte zlizne za teba. Nechodila by som na tvojom mieste k nim domov a neriešila to týmto smerom. skús sa porozprávať s jej tetou, strýkom babkou, ked už máš tú potrebu.
plackoo
05.03.10,04:51
tak podla vasich rad mi neostava zatial nic ine len pockat kym bude mat 18.A co s jej mamou spravit ako to vyriesit lebo podla mna aj inych ma psychicky problem-uptratovanie a stale niekoho ovldat a buzerovat,ak nie podla mami tak je zle.
No ja len mam taky maly strach ze priatelka sa bude na tolko bat,a uz je tak ovplivnena svojou mamou ze to nebude chcet vyriesit.a ked to zacnem riesit ja rozhovor s jej rodicmi(na rovinu o vsetkom),pohrozit pravami dietata,nejakym zakonom,socialkou atd.,tak ze ma priatelka nepodrzi a ostanem sam v tom.
Je to tazke tak napr.dnes jej mama(krajcirka) usila kabatik.ako pohodicka velmi pekne sije len ten kabatik je vlastne 3/4 rukávy a tenky.No a u nas je teraz chladno rano dnes bolo -10°C a ona si ho musi zajtra obliec do takej zimy lebo mama jej nakazala.Pritom je nachladnuta a je hakliva na zapal mocovich ciest ale mamu to nezaujima.A takto je to vlastne skoro vzdy do kostola nemoze v rifloch a zimnej bunde,musi mat vzdy kabat,nohavice alebo suknu a takto celu zimu aj ked bolo-20°C.

a co teraz ake by som jej mohol pomoc,su nejake pravne kroky ktorými by som pohrozil jej rodicom?,hlavne mame aby jej dala troch klud,sukromie a slobodnu volu sa rozhodnut,Ako viem ze to by sa musela jej mama zmenit,ale to by si musela najprv sama uvedomit ze robi zle ,co je dost nerealne ,comu neverim ze si jej mama neco take pripusti.

Zatiaľ nerieš právne kroky - to sa musí dobre zvážiť a býva to nezvratné !!

Dočasne - do jej 18 choď za tým strýkom (dopredu to s ňou nepreberaj - povedala by, že nie ). A vôbec nemusí prísť k fyzickému kontaktu :) - už pred "rovesníkom" a jeho "hmotou" môže byť dostatočný rešpekt, aby mala 2 mesiace pokoj.

PS
A pokiaľ nemusíš - nevracaj sa do minulosti - tú aj tak nezmeníš.
Ak budete mať šťastie - zmeníš kamoške budúcnosť :):):) .
Sojka 007
05.03.10,05:39
Neprečítala som všetko , ale aj tak toho bolo dosť. Ja by som povedala, že ak niečo chceš spraviť musíš si zadovážiť dôkazy- napr. odfotiť modriny, nakrútiť scénu keď ju bijú a pod. Prirodzene aby to nezbadali rodičia. Keď budeš mať tieto dôkazy urob si kópie a jednu im ukáž. Povedz im , že akonáhle sa jej ešte raz dotknú všetky dôkazy skončia na polícii. Len si dajte pozor aby na to neprišli predčasne. Treba kameru dobre zamaskovať. Prajem Ti nech to čím skôr vyriešiš. Nerieš to však bez dôkazov. Nebudú Ti veriť.
kyblik
05.03.10,06:04
Po prečítaní všetkých príspevkov (dúfam, že mi nič neušlo) usudzujem, že matka Tvojej priateľky sa cíti byť ohrozená ako žena. Hlavne ak to všetko začalo v čase keď Tvoja priateľka začala dospievať. Otec - psychicky slabší jedinec ustúpil a podriadil sa vôli diktátora.

Moja rada: Súhlasím s tými, čo radia vyčkať. Až príliš veľká snaha o ochranu z Tvojej strany jej skôr poškodí ako pomôže. O brata sa priateľka báť nemusí - ten má zjavne imunitu.
kaco11
05.03.10,08:11
imunita moze spocivat v pohlavi. zenu matku ohrozuje zena dcera a nie chlap syn vo vztahu chlap otec. suhlas s kyblikom
denzel
06.03.10,13:33
oki.Dakujem vam za rady,velmi mi pomohli,som sa troska ukludnil.Takze budem musiet este nejako vydrzat do jej 18-tych a potom nejako daco riesit.Je jasne ze sa boji no pojdem za jej tetou si o tom pokecat co a ako ona o tom vie,vlasnte volala uz raz socialku k nim.Co sa tyka dokazov to bude fakt takzke lebo jej mama ja tak chora s poriadkumilovnosti ze vidi aj milimetrovu smietku na zemi nie to este niekde schovanu kameru.A týmto ju aj vydiera,najde spinku nejdes nikam,nepytaj sa vecer von so mnou atd..No este vas budem informovat ako co prebieha ci sa zhorsilo zlepsilo a potom aj nejaky rady na to.
denzel
08.03.10,15:39
Takze vas informujem ako som pokrocil.Siel so za jej tetou nech sa dozviem viac a zistim kde je vlasne pravda.Mal som pochybnosti v urcitych veciach a na to som sa aj jej tety spytal.A co som sa dozvedel mi otovorilo oci uplne.A dozvedel som sa to ze ano otec ju bije aj mama,ale ze teta socialku nevola iba im pohrozila nakolko bol dva mesiace potom klud.Priatelka ani nebola v nemocnici (z dovodu ze ju otec zbil,nebola tam vobec) a tu to zacalo to ze mi teraz uz bývala priatelka klamala.Aby ste vedeli o co islo tak mi povedala ze je chora ze berie vela liekov (nikdy som ich nevidel) a pritom jej nic neni,je uplne zdrava,aj dokazala pred mnou zahrat divadlo ze ide odpadnut a ze ma bolesti a vsetko ostatne,a pritom ma 17 takmer osemnast.Vysvetlenie s jej strany bolo to ze si myslela ze keby mi povedala ze je uplne zdrava ze by som ju nechcel,vlastne takto som bol s nou zo sucitu,asi.Co sa tyka toho ze ju doma biju tak ano to je pravda len jej teta mi povedala aby som to bral s nadladu a neriesil to,ze ona si uz rozhadala celu rodinu.A priatelka si moze za velmi vela veci sama,Ze aj ona(teta) sa popalila na tom lebo jej chcela pomoc a priatelka nechcela.No po tychto zisteniach som sa s priatelkou rozisiel co ona este nechce pochopit a bude velky problem asi aby dala uplny pokoj.
Vam tu chcem podakovat za rady po ktorych som bol kludnejsi a rozvaznejsi a hlavne som nabral odvahu ist za jej tetou a porozpravat sa o tom a pritom som zistil ze niektore skutocnosti sa maju inaksie,a bol som vo velkom klamstve a zavadzani a primyslani zo strany mojej byvalej priatelky.

Je to super forum,pre rady mozno ineho charakteru urcite este pridem.Tato moja tema bude uz zrejme na nic a moze sa zmazat.

Dakajem za pomoc
kaco11
08.03.10,15:42
to je ale smutne, že si s nou bol len zo sucitu. prepac za uprimnost. Urcite robila aj ona chybu, v podstate ste obaja pochybili.môj nazor
denzel
09.03.10,20:10
nie nie ja som s nou nebol zo sucitu to sme sa zle pochopili.to si asi myslela ona ze ked bude chora tak s nou budem uz len koli tomu zo sucitu,a ze ju nenecham ked je taka chora.Ja som s nou bol preto zo som ju miloval a lubil,nie koli sucitu,...no len s takeho klamstva sa neda ist dalej vo vztahu...,ked vam povie ze mas chore srdce berie monostvo liekov,potom ze ma mozno rakovinu prsnika,hrala na mna odpadnutia ze ju srdce boli...atd...a to od zaciatku.. a pritom jej nic neni srdce zdrave ziadna rakovina prsnika nic...iba tie bitky doma a to tyranie zo strany mami a otca..tak ze tak..........
kaco11
10.03.10,03:27
ak mas pocit ze ta nikto nema rad a najdes niekoho tak sa ho snazis udrzat. neschvalujem jej konanie ale ak je to doma u nich divne tak ma jej spravanie az tak moc neprekvapuje. teraz si ju utvrdil v tom ze ak je zdrava tak bude sama. treba jej to vysvetlit lebo sa to bude opakovat. jednoducho sa snazila komplet tvoju pozornost upriamit na seba lebo jej mala zrejme malo.