leninka23
01.03.10,19:52
Dobrý večer, prosím poraďte mi ako mám dať do účtovníctva 80% nákup benzínu, keď som dávala benzín v priebehu roka a teraz neviem ako to mám zaúčtovať z toho tých 80%. Moc dík za radu.
babi2
01.03.10,19:05
Dobrý večer, prosím poraďte mi ako mám dať do účtovníctva 80% nákup benzínu, keď som dávala benzín v priebehu roka a teraz neviem ako to mám zaúčtovať z toho tých 80%. Moc dík za radu.
Ak si dávala celý rok PHM do nákladov 100%, tak na konci roku si vypočítaj z tejto čiastky 20%, a túto sumu daj ako mínus náklad
marjankaj
01.03.10,19:17
Ak si dávala celý rok PHM do nákladov 100%, tak na konci roku si vypočítaj z tejto čiastky 20%, a túto sumu daj ako mínus náklad

No ja som počul, že daňovákov školia na túto situáciu takto.
Ak si dá daňovník presne 80% do výdavkov, tak nespĺňa podmienku v zákone a musí viesť knihu jázd.

Teda treba si dať aspoň o 1 cent nižšiu sumu.:eek::confused:
§19
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
leninka23
01.03.10,19:28
Prepáčte som začiatočník môžte mi povedať prosím akú konkrétne predkontáciu mám dať na ten benzín. Dík
leninka23
01.03.10,19:35
Myslím jednoduché účtovnictvo. Dík
babi2
01.03.10,20:27
No ja som počul, že daňovákov školia na túto situáciu takto.
Ak si dá daňovník presne 80% do výdavkov, tak nespĺňa podmienku v zákone a musí viesť knihu jázd.

Teda treba si dať aspoň o 1 cent nižšiu sumu.:eek::confused:
§19
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Ja si myslím, že ak sa povie do výšky 80%, tak je to vrátane, prikladám aj odpoveď z DRSR, ktorá tomu nasvedčuje

18. Otázka:
Daňovník bude uplatňovať paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 %. Ako bude tento daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva účtovať o 80 % a 20 % pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na PHL ?
Odpoveď:
Daňovník môže uznať za daňový výdavok spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby.
U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:
a)
vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo
b)
ako výdavky ovplyvňujúce základ dane (80% z preukázaného nákupu PHL) a výdavky neovplyvňujúce základ dane (20% z preukázaného nákupu PHL).
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/phl_092009.pdf
babi2
02.03.10,06:19
Prepáčte som začiatočník môžte mi povedať prosím akú konkrétne predkontáciu mám dať na ten benzín. Dík
a)
vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované

Čiže 20% budeš účtovať tak ako nákup PHM, ale mínusom
slavkavar
04.03.10,15:29
Môže mi niekto prosim Vás vysvetliť či to môžem robiť aj takto - pri kupe benzinu v daný deň zaučtujem výdavok celkom 100%, 80 % VOZD, 20% VNZD. A v tom pripade nemusím viesť knihu jázd? Lebo z tej knihy mám hokej.
ego.mc
04.03.10,15:45
Môžete. Pozrite si príspevok č. 6, bod b.
slavkavar
04.03.10,16:11
Takže si možem uplatňovať paušalne náhrady aj ked nemám auto v majetku firmy? A možem si dať do VOZD aj náklady na STK, a náhradne diely použité na opravu auta? Alebo to možem iba vtedy ak je v majetku firmy? Asi su to trošku prihluple otázky ale nestretla som sa ešte s tým. dakujem za trpezlivosť.
Skladaná
04.03.10,18:08
Takže si možem uplatňovať paušalne náhrady aj ked nemám auto v majetku firmy? A možem si dať do VOZD aj náklady na STK, a náhradne diely použité na opravu auta? Alebo to možem iba vtedy ak je v majetku firmy? Asi su to trošku prihluple otázky ale nestretla som sa ešte s tým. dakujem za trpezlivosť.
Ak auto nie je v majetku firmy, uplatňujú sa iba náklady na PHM, iné náklady ako STK, opravy a pod. sa môžu uplatniť iba na auto, ktoré je v majetku firmy.
babi2
04.03.10,18:11
Takže si možem uplatňovať paušalne náhrady aj ked nemám auto v majetku firmy? A možem si dať do VOZD aj náklady na STK, a náhradne diely použité na opravu auta? Alebo to možem iba vtedy ak je v majetku firmy? Asi su to trošku prihluple otázky ale nestretla som sa ešte s tým. dakujem za trpezlivosť.
To čo je vyššie spomínané sú paušálne náklady, v prípade ak nie je auto v majetku firmy a používa sa na podnikanie, sa môžu uplatňovať paušálne náhrady a treba robiť evidenciu jázd
ego.mc
04.03.10,18:12
Ak nemáte auto v obchodnom majetku, môžete si uplatňovať iba paušálne náhrady podľa Zákona o cestovných náhradách, t.j. 0,183 € na km a náhradu za spotrebované PHM.
O PHM v takom prípade neúčtujete a predchádzajúce príspevky sa Vás netýkajú.
slavkavar
04.03.10,18:27
Takže ešte raz - ak nemam auto v majetku firmy ale sukromne používam na firemne účely možem si dať do vydavkov benzin 80% za každý nákup? A nemožem si dať iné nahradne diely na opravu, STK a veci ostatne ktoré kupujem na auto.
babi2
04.03.10,20:16
Takže ešte raz - ak nemam auto v majetku firmy ale sukromne používam na firemne účely možem si dať do vydavkov benzin 80% za každý nákup? A nemožem si dať iné nahradne diely na opravu, STK a veci ostatne ktoré kupujem na auto.
Ak je auto súkromné používné na služobné účely, treba robiť evidenciu jázd a podľa najazdených km vypočítať paušálne náhrady, je tu na Porade toho veľa k tejto téme popísané, skús pohľadať, prikladám link ktorý možno tiež pomôže http://www.podnikam.sk/forum.php?id=223&kid=12
Lenka1979
04.03.10,20:37
Takže ešte raz - ak nemam auto v majetku firmy ale sukromne používam na firemne účely možem si dať do vydavkov benzin 80% za každý nákup? A nemožem si dať iné nahradne diely na opravu, STK a veci ostatne ktoré kupujem na auto.

80%-paušál si dať nemôžeš-auto nie je zaradené v majetku.
Ak si vlastník vozidla,môžeš si uplatniť náhradu sa spotrebované PHM (podľa počtu km a spotreby v TP) + náhradu za prejdené km 0,183 €/km-táto náhrada je paušálna náhrada (ako kompenzácia ,že si nemôžeš dať celú sumu opráv,STK a ostatných...) , a mal by si mať zaplatenú aj daň z MV.
marjankaj
04.03.10,20:42
Takže ešte raz - ak nemam auto v majetku firmy ale sukromne používam na firemne účely možem si dať do vydavkov benzin 80% za každý nákup? A nemožem si dať iné nahradne diely na opravu, STK a veci ostatne ktoré kupujem na auto.

Takže ešte aspoň päťdesiaty krát. Stále sa to tu točí dokola. Stačí hľadať.


NIE.
calawen
17.03.10,05:57
Mám jednu otázočku... Klient (konateľ sro) bol v novembri do 16-teho na služobnej ceste, potom sa vrátil do SR a samozrejme do konca roku jazdil autom, aj tankoval, ale bločky za toto obdobie nemá. Ako mám riešiť danú situáciu? Spísať zápis, že bločky nie sú, ale jazdilo sa a míňal sa benzín? Auto je v majetku spoločnosti...
calawen
18.03.10,11:07
Mám jednu otázočku... Klient (konateľ sro) bol v novembri do 16-teho na služobnej ceste, potom sa vrátil do SR a samozrejme do konca roku jazdil autom, aj tankoval, ale bločky za toto obdobie nemá. Ako mám riešiť danú situáciu? Spísať zápis, že bločky nie sú, ale jazdilo sa a míňal sa benzín? Auto je v majetku spoločnosti...

posuvam
cathyc
19.03.10,15:00
Mám jednu otázočku... Klient (konateľ sro) bol v novembri do 16-teho na služobnej ceste, potom sa vrátil do SR a samozrejme do konca roku jazdil autom, aj tankoval, ale bločky za toto obdobie nemá. Ako mám riešiť danú situáciu? Spísať zápis, že bločky nie sú, ale jazdilo sa a míňal sa benzín? Auto je v majetku spoločnosti...
Príjmy uviesť musíš, ale výdavky môžeš. To znamená, že ak bloky nemáš, tak tam nebudú.
calawen
22.03.10,07:25
Príjmy uviesť musíš, ale výdavky môžeš. To znamená, že ak bloky nemáš, tak tam nebudú.

platí aj pre PU? viem, že som otázku zadala do JU, ale nechcela som podobnú tému zakladať aj v PU...
Zita5
22.03.10,07:27
platí aj pre PU? viem, že som otázku zadala do JU, ale nechcela som podobnú tému zakladať aj v PU...

Založte si novú , aby sa nezakladala téma v téme .