ondrejvla
01.03.10,21:05
Pekný večer, prosím o radu, neviem sa vymotať z tohto problému.
Vo firme boli prijaté preddavok v roku 1999 na výrobu hriadeľov,
Od firmy A bolo prijaté 100 tis.Sk, od firmy B 200 tis.Sk, účtovníčka ich doteraz držala na účte 324 z dôvodu, že firmám boli za predtým prijaté preddavky vyhotovené daňové doklady, tieto sumy zostali nevysporiadané.
Firma A zanikla, bola zlikvidovaná, nikdy nežiadala vrátiť preddavok, nakoľko vyrobené hriadele prestala odoberať, tam by som vedela poradiť, zaúčtovať MD324/D 646,
Firma B je v likvidácii, nikdy neodsúhlasovala svoju pohľadávku voči dodávateľovi, ani nežiadala vrátiť preddavok, taktiež odmietla prevziať výrobky, ktoré zostali na sklade na účte 121, tu by som sa dosť obávala to riešiť takýmto spôsobom, prakticky aj ten prvý prípad, nakoľko preddavky boli prijaté, neboli na ne vyhotovené daňové doklady, ten ani z pohľadu DPH, i keď viem, že v roku 1999 nebola ešte povinnosť na prijatý preddavok vystaviť daňový doklad. Pripadá mi to ako obrovská guľa, ktorú táto firma tlačí pred sebou už dlhé roky. A ešte je tu problém, firma C, tej bola vystavená faktúra, firma je v likvidácii, nie je nádej. Že pohľadávka bude u správcu uspokojená, jedná sa tu o 250 tis.Sk, tu by som taktiež navrhovala na základe dokladu od správcu konkurznej podstaty, že pohľadávka nebude uhradená zaúčtovať to na odpis pohľadávky MD 546/D311.
Poraďte prosím, ako by ste riešili vy tento problém, ja som sa už domotala, chcela by som im pomôcť, ale ako nájsť tú správnu cestu, aby sa tieto záväzky nemuseli dodaniť, dajú sa odpísať?
Vopred ďakujem všetkým, určite odmením za každú odpoveď.
ondrejvla
01.03.10,20:19
Posúvam.
IvoM
02.03.10,07:23
Pozri, podľa §29 zákona o účtovníctve každá účtovná jednotka keď zostavuje účtovnú závierku je povinná vykonať inventarizáciu a overiť či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti. Takže uvedené prípady mali byť zúčtované v dobe , kedy nastala skutočnosť /napríklad keď zanikla firma A/.
Teraz k účtovaniu:

Preddavok od firmy A - áno 324/646 treba zrušiť záväzok
Preddavok od firmy B - takisto, veď od roku 1999 je dávno premlčaný,
treba zrušiť záväzok 324/646,čo sa týka zásob 121, takisto zistiť či je možné výrobky predať niekomu inému ak nie minimálne vytvoriť k nim OP, a o pohľadávke z roku 1999 ani nehovorím, tá už mala byť predsa dávno odpísaná, teda ak je z roku 1999, veď podľa OZ je premlčacia doba 4 roky, maximálne 8 rokov /ak vykonávate kroky k jej vymoženiu a veriteľ svoj záväzok písomne uzná/
ondrejvla
02.03.10,20:21
Ďakujem, aj ja som bola toho názoru, že by sa to takto malo riešiť.
tanusik
03.03.10,18:31
Pekný večer,
a čo v prípade, ak platba bola prijatá tiež na 324 cez bank.účet (tiež ešte dakedy v r.2000 alebo 1999) ale faktúru akosi majiteľ zabudol vystaviť...resp. mi ju nedal k zaúčtovaniu...a nejedná sa o malú čiastku...čo v takomto prípade...
betka
04.03.10,21:43
Pozri, podľa §29 zákona o účtovníctve každá účtovná jednotka keď zostavuje účtovnú závierku je povinná vykonať inventarizáciu a overiť či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti. Takže uvedené prípady mali byť zúčtované v dobe , kedy nastala skutočnosť /napríklad keď zanikla firma A/.
Teraz k účtovaniu:

Preddavok od firmy A - áno 324/646 treba zrušiť záväzok
Preddavok od firmy B - takisto, veď od roku 1999 je dávno premlčaný,
treba zrušiť záväzok 324/646,čo sa týka zásob 121, takisto zistiť či je možné výrobky predať niekomu inému ak nie minimálne vytvoriť k nim OP, a o pohľadávke z roku 1999 ani nehovorím, tá už mala byť predsa dávno odpísaná, teda ak je z roku 1999, veď podľa OZ je premlčacia doba 4 roky, maximálne 8 rokov /ak vykonávate kroky k jej vymoženiu a veriteľ svoj záväzok písomne uzná/

Ivo, ale ste mi dali, už som myslela, že idem prerábať niekoľko hod. drinu.

646, by som nepoužila-to je odpis pohľadávok. Ak som v minulosti odpísala do nákladov pohľadávku a teraz vznikla situácia, že dlžník pohľadávku uhradil.

Pre odpis záväzkov sa používa účet 648:
- účtovanie: 324/648 opis účtovného prípadu: zúčtovanie nevyžiadaného prijatého preddavku po premlčaní.
betka
04.03.10,22:03
Pekný večer,
a čo v prípade, ak platba bola prijatá tiež na 324 cez bank.účet (tiež ešte dakedy v r.2000 alebo 1999) ale faktúru akosi majiteľ zabudol vystaviť...resp. mi ju nedal k zaúčtovaniu...a nejedná sa o malú čiastku...čo v takomto prípade...

Či banka, či hotovosť, to je jedno. Ešteže je tento rest naozaj starý, ani pokuta už nemôže byť, 5 rokov už uplynulo, premlčané. Zdaníte teraz.
EMILY04
04.03.10,22:54
Pozrela som sa bližšie na účty 646 a 648 a aj vďaka betke a jej upozornení s ňou musím súhlasiť. Ozaj viac mi to sedí na účet 648. A aj v Cenigovej na str. 549 je takýto zaniknutý a premlčaný zäväzok účtovaný na účte 648. Oproti účtom 32..,37..,46..,47..
IvoM
05.03.10,06:10
Ivo, ale ste mi dali, už som myslela, že idem prerábať niekoľko hod. drinu.

646, by som nepoužila-to je odpis pohľadávok. Ak som v minulosti odpísala do nákladov pohľadávku a teraz vznikla situácia, že dlžník pohľadávku uhradil.

Pre odpis záväzkov sa používa účet 648:
- účtovanie: 324/648 opis účtovného prípadu: zúčtovanie nevyžiadaného prijatého preddavku po premlčaní.


Sorry, tiež ma úplne v tej rýchlosti pomylil pôvodný príspevok kde ondrejvla účtoval 321/646, samozrejme že odpis záväzku ide na 648, tomu hovorím účtovnícka slepota.:)
tanusik
05.03.10,17:43
To: betka
k príspevku č. 5: ...to znamená, že si tento preddavok zúčtovať na 324/648 (688) a bude to odpočítataľnou položkou? ďakujem
azla
05.03.10,17:58
Na základe čoho sa domnievaš, že by to mala byť odpočítateľná položka ?
betka
05.03.10,17:59
To: betka
k príspevku č. 5: ...to znamená, že si tento preddavok zúčtovať na 324/648 (688) a bude to odpočítataľnou položkou? ďakujem

Prečo OP? V žiadnom prípade OP.
Prijali ste preddavok, prijali ste cash. "Nedopatrením"??? Zabudlo sa??? ste nevyhodili FA, kde by bolo účtované: 311/6xx, a toto by bolo vo výnosoch.
ondrejvla
05.03.10,20:07
Janka ďakujem, tento problém nie je môj, len som ním chcela pomôcť jednému poraďákovi, pomohla si mi, vďaka.
betka
06.03.10,15:44
Janka ďakujem, tento problém nie je môj, len som ním chcela pomôcť jednému poraďákovi, pomohla si mi, vďaka.

Niet za čo, tiež tápem v účtovníctve. Je to ako začarovaný kruh mnohých problémov:)
tanusik
07.03.10,14:03
To betka:
prečo odpočítateľná, bo som si myslela, že keď si to zúčtujem 324/648 (lebo neviem čo s tým), tak to je ako nedaňový výnos, a tie sa potom odpočítavajú, nie? ...tú faktúru nemám, už som sa na ňu pýtala šéfa a vravel, že ju z účta vybral...ale nevie prečo. Teraz neviem, dať to do výnosov ako daňový výnos? Ďakujem
azla
07.03.10,14:47
Áno, bude to výnos - daňový.
Nie je dôvod to zo zdaňovaných výnosov vyberať.
ladyrs
24.02.11,17:22
chcela by som oprášiť túto tému...... odúčtovanie premlčaného prijatého preddavku 324/648 je daňový výnos ? pýtam sa preto, že ani prijatie preddavku neúčtujeme do nákladov... ďakujem.
Tweety
24.02.11,17:29
chcela by som oprášiť túto tému...... odúčtovanie premlčaného prijatého preddavku 324/648 je daňový výnos ? pýtam sa preto, že ani prijatie preddavku neúčtujeme do nákladov... ďakujem.
Áno, je to tvoj výnos, podliehajúci zdaneniu, veď máš predsa peniažky za nič. Preddavok je na nejakú službu, dodanie, ak to zrealizujeme, máme výnos, ak nie, rovnako je to výnos, samozrejme, ak peniažky vrátime, tak je to o inom, ale takto to musíme zdaniť.
ladyrs
24.02.11,17:31
no vlastne áno, je to pravda, ale majitelia si to myslia inak :-))) ... ďakujem za odpoveď.