Tatikat
02.03.10,07:04
Ahojte, uvažujem, že by som išla na týždňový výlet do Talianska s tým, že by som letela do Ríma a po prehliadke Ríma si zašla vlakom napr. do Neapolu. Má niekto skúsenosti s cestovaním vlakmi v Talianku? Zvažovala som okrem Neapolu ešte Miláno alebo Florenciu, ale Neapol ma zaujal po Ríme asi najviac.
Pangur Ban
02.03.10,06:09
Ahojte, uvažujem, že by som išla na týždňový výlet do Talianska s tým, že by som letela do Ríma a po prehliadke Ríma si zašla vlakom napr. do Neapolu. Má niekto skúsenosti s cestovaním vlakmi v Talianku? Zvažovala som okrem Neapolu ešte Miláno alebo Florenciu, ale Neapol ma zaujal po Ríme asi najviac.

Ja som urobil v roku 2008 snuru Pisa, Florencia, Rim, Benatky, Milano. S tym, ze okrem trasy Rim - Benatky som chodil vlakom. Rim - Benatky som isiel lietadlom, daju sa najst akcie a vyslo to lacnejsie ako vlak. Vlaky v ITA su relativne lacne, len nesmies pouzivat eurocity (ci ako sa to u nich vola), ale regionale, su sice pomalsie, ale pohodlne. Inak, Florenciu skutocne odporucam, nadherne mesto.
Tatikat
02.03.10,06:19
Vdaka za tip, zatial som pozerala spojenie Rim-Neapol a Rim-Florencia vlakom IC a nebolo to take drahe, samozrejme keby som riesila Milano, letenky su lacnejsie. som sa tu docitala, ze Neapol je "drsny" co sa kriminality tyka, tak este zvazim tu Florenciu
Pangur Ban
02.03.10,06:27
Vdaka za tip, zatial som pozerala spojenie Rim-Neapol a Rim-Florencia vlakom IC a nebolo to take drahe, samozrejme keby som riesila Milano, letenky su lacnejsie. som sa tu docitala, ze Neapol je "drsny" co sa kriminality tyka, tak este zvazim tu Florenciu
Co som cital, tak na turistov neutocia, ked budes dodrziavat nejake zakladne bezpecnostne pravidla, nemalo by sa ti nic stat. Neapol by som kvoli niecomu takemuto nevynechal, vraj je to skutocne krasne mesto, hlavne niektore historicke pamiatky, aj ja ho mam v poradovniku miest, ktore chcem navstivit. :)
Tatikat
02.03.10,06:29
Co som cital, tak na turistov neutocia, ked budes dodrziavat nejake zakladne bezpecnostne pravidla, nemalo by sa ti nic stat. Neapol by som kvoli niecomu takemuto nevynechal, vraj je to skutocne krasne mesto, hlavne niektore historicke pamiatky, aj ja ho mam v poradovniku miest, ktore chcem navstivit. :)
Si mi nasadil chrobaka do hlavy, zvazim to este vsetko, kedze idem sama, nechcem zbytocne riskovat, ale urcite len v Rime ostat nechcem, uz ked tam budem :)
Pangur Ban
02.03.10,06:34
Si mi nasadil chrobaka do hlavy, zvazim to este vsetko, kedze idem sama, nechcem zbytocne riskovat, ale urcite len v Rime ostat nechcem, uz ked tam budem :)
Jasne, odporucam nejakeho dobreho sprievodcu, v tych kvalitnych najdes rady ktorym miestam sa mas vyhybat. Skus Lonely Planet, najlepsie nejaky aktualny.
Tatikat
02.03.10,06:37
Jasne, odporucam nejakeho dobreho sprievodcu, v tych kvalitnych najdes rady ktorym miestam sa mas vyhybat. Skus Lonely Planet, najlepsie nejaky aktualny.
Akoby si mi myslienky cital, chystam sa ist akurat dnes si ho zadovazit :-)
Pangur Ban
02.03.10,06:41
Akoby si mi myslienky cital, chystam sa ist akurat dnes si ho zadovazit :-)
ak by si chcela e-book, co by bolo v tomto pripade vyhodnejsie, pretoze ides iba do vybranych miest a stacilo by ti vytlacit par stran, tak daj vediet, mam novu ediciu Lonely Planet Italy po ang. Vedel by som ti ju poslat cez weekend.
Tatikat
02.03.10,06:47
ak by si chcela e-book, co by bolo v tomto pripade vyhodnejsie, pretoze ides iba do vybranych miest a stacilo by ti vytlacit par stran, tak daj vediet, mam novu ediciu Lonely Planet Italy po ang. Vedel by som ti ju poslat cez weekend.
k tomuto som ti poslala sukr.spravu
elaurie
02.03.10,11:01
Si mi nasadil chrobaka do hlavy, zvazim to este vsetko, kedze idem sama, nechcem zbytocne riskovat, ale urcite len v Rime ostat nechcem, uz ked tam budem :)

Fuuuha, dosť bohatý program na týždeň. Ja som bola v Ríme týždeň a zdalo sa mi, že na menej dní by to ani nemalo zmysel... Ale to samozrejme záleží od toho, čo všetko chceš vidieť a aké máš záujmy... Inak pre Rím odporúčam niekde objaviť slovenského sprievodcu "Rím a Vatikán" z roku 1969, ktorého vydali Slovenskí jezuiti, GALT, Ont. Kanada, vytlačil podnik Fotorapida-color v Terni. Moji rodičia mali tohto sprievodcu ešte po babke. Hoci sme s kamoškami mali v Ríme dohromady asi 5 alebo 6 brožúr, táto bola určite najlepšia. Obsahuje oveľa viac informácií o pamiatkach než noví sprievodcovia (plní fotografií a menej podstatných informácií napr. o tom kde sa dá najesť), dalo sa podľa nej orientovať ešte aj vo Vatikánskych múzeách (niektoré čísla exponátov ešte stále sedeli)...
Tatikat
02.03.10,13:00
Fuuuha, dosť bohatý program na týždeň. Ja som bola v Ríme týždeň a zdalo sa mi, že na menej dní by to ani nemalo zmysel... Ale to samozrejme záleží od toho, čo všetko chceš vidieť a aké máš záujmy... Inak pre Rím odporúčam niekde objaviť slovenského sprievodcu "Rím a Vatikán" z roku 1969, ktorého vydali Slovenskí jezuiti, GALT, Ont. Kanada, vytlačil podnik Fotorapida-color v Terni. Moji rodičia mali tohto sprievodcu ešte po babke. Hoci sme s kamoškami mali v Ríme dohromady asi 5 alebo 6 brožúr, táto bola určite najlepšia. Obsahuje oveľa viac informácií o pamiatkach než noví sprievodcovia (plní fotografií a menej podstatných informácií napr. o tom kde sa dá najesť), dalo sa podľa nej orientovať ešte aj vo Vatikánskych múzeách (niektoré čísla exponátov ešte stále sedeli)...
dakujem za tip, ale toho sprievodcu uz asi nezozeniem. ja na Rim planujem 5 dni (verim ze bude stacit, kedze si budem sama sebe panom) a rozhodujem sa, co bude druhe, ci Florencia alebo Neapol alebo Milano, zatial zvadza boj Florencia s Neapolom.
elaurie
02.03.10,13:37
Florencia je nádherná, tak ako celé Toskánsko.
Rozalka
02.03.10,17:11
dakujem za tip, ale toho sprievodcu uz asi nezozeniem. ja na Rim planujem 5 dni (verim ze bude stacit, kedze si budem sama sebe panom) a rozhodujem sa, co bude druhe, ci Florencia alebo Neapol alebo Milano, zatial zvadza boj Florencia s Neapolom.

Neapol nie je na zahodenie, sú nablízku aj Pompeje, krásne je Amalfitánske pobrežie, z takej blízkosti by bol hriech vynechať Capri .... a na toto všetko treba veľa, veľa času.

Čiže jednoznačne Florencia.
Tatikat
04.03.10,10:09
takze nakoniec vyhrala Florencia spolu s Pise a 9-dnova trasa bude Pisa-Florencia-Rim :) uz sa tesim
osky
04.03.10,21:10
co sa tyka praktik,chcela by som len podotknut-ked budes cestovat vlakom,nezabudni si vzdy pred nastupom oznacit listok-pri kazdom nastupisti i na staniciach su take zlte automaty,ako v elektrickach u nas-tam ti vytlai datum.
inak mozes mat aky chces listok,bez toho oznacenia ti napalia okamzite pokutu!!!!!!!!prakticky takyto listok je neplatny.

co sa tyka vyletu,je to na povazenie,mas naozaj malo casu.
Milano a Torino poznam ako vlastnu dlan,ak to tak mozem nazvat a su ozaj nadherne.
ak chces okrem pamiatok aj dobre nakupit,vyber sa do Torina.na Porta Palatina je obrovsky trh vsetkeho mozneho,najmä v lete sa da vyhodne nakupit i satstvo,cestuju tam cele autobusy z Francuzska.
okrem toho je tam vystavene turinske platno a kopu inych krasnych budov,vlastne este stale sa tam robia vykopavky.
nad Torinom je nadherna bazilika Superga,z mesta k nej ide mala zubacka.

v Milane si nenechaj ujst il Duomo,kde je vystavena okrem inych obrazov aj slavna Posledna vecera-hned nad hlavnym vchodom.
okrem toho slavna La Scala a stare mesto smerom ku Cadorne.
Milano je moderne mesto plne modnych butikov,takze ceny su podstatne vyssie .mam pocit,ze v celom Taliansku som nenarazila na take vysky.Mozno este v Rime.

Ak chces obdivovat maliarske a socharske umenie,chod do Florencie-galeria Ufizzi je skvostna,ale je tam vzdy natresk a na vstup sa v rade caka cele hodiny.....obchodiky na Ponte vechio su ocarujuce-ale zlato je aj pekne drahe.Florenciu az tak detailne nepoznam,stravila som tam len par dni,mam odtial kopu fotiek,ale nespominam si presne,ako sa to vsetko volalo.bola to len taka profesionalna staz,takze volneho casu na vylet po meste vela nebolo.
Tatikat
05.03.10,10:13
ahoj "osky", dakujem za radu o listkoch, urcite na to dam pozor.

tak nateraz myslim mi bude 9 dni stacit na tie 3 mesta, lebo nakupovat sa nechystam, vyslovene turisticky a poznavaci vylet to bude :) a vrch talianska Milano a Torino, pripadne dalsie zoberiem inokedy, pre mna je teraz lakavy hlavne Rim, este som tam nebola
osky
05.03.10,17:41
tak to je jasne-vecne mesto je prvy bod,ktory treba z Talianska navstivit.uzi si to,je tam toho neurekom.a pozor na peniaze-nikdy nenos vsetky na jednom mieste ,ale si ich rozdel na rozne miesta.kradne sa tam sialene!!!!
Mikrobiotik
05.07.14,10:37
Ahoj, chcem navstivit Rím. Netusím kolko dní na to potrebujem a ci je lepsie ist lietadlom, vlakom, busom? Kolko by ma to m,ohlo stat? Viete niekto poradit tak vseobecne konkretne? :)