Dada
30.07.04,09:18
Prijali sme preddavok od odberateľa z Českej republiky. Mám vystaviť doklad na účely DPH ako pri klasických prijatých preddavkoch od slovenského odberateľa? Nemám v tom moc jasno ako postupovať, čo potom pri ostrej faktúre, kde vyfakturujem tovar, keď fakturujem bez DPH?
alexaneta
30.07.04,07:23
ešte napíš prosím načo to je preddavok -tovar alebo služba a aká??pretože daňová povinnosť prijatím platby vzniká aj v tom prípade ak daň bude povinný zaplatiť prijímateľ služby- ide o prípady samozdanenia podľa §69 ods.2 až 4ak prijímateľ služby zaplatí ešte pred samotným poskytnutím služby, vzniká mu daňová povinnosť /teda vášmu odberateľovi, ktorý vám skôr zaplatil/
Dada
30.07.04,07:26
Je to preddavok na tovar.
alexaneta
30.07.04,07:31
dadka s tým sa nezaťažuj : v prípade ak platiteľ prijme platbu pred dodaním tovaru do iného členského štátu / ak sa má tovar fyzicky prepraviť z tuzemska do iného členského štátu/ daňová povinnosť nevzniká, pretože ešte nedošlo k nadobudnutiu tovaru podľa §11
Dada
30.07.04,07:38
Super, takže nechám to tak a pri faktúre, kde budem dodávať tovar, tak len tú zálohu odrátam. Ďakujem. :-))))
Katty
30.07.04,07:52
...to potom znamená že sa § 19 ods.4 nevzťahuje na všetky prijaté platby vopred ale iba tuzemské a zahraničné iba v prípade ak sa vzťahuje platba k službám???

§19 ods.4 totiž hovorí: Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

ja by som to chápala že je týmto upravená každá prijatá záloha
Dada
30.07.04,08:00
Katty - lenže ako by to bolo s DPH, keď tovar do ČR budem fakturovať bez DPH a z prijatej zálohy by som si ju uplatnila? Neviem si to predstaviť.
Katty
30.07.04,08:16
hmmm hmmm fakt

ja som myslela že napr. do ČR pošlem zálohu a oni ju tam maju mesiac kým mi dodajú tovar tak by mi mali podla zákona poslať ostru fa na prijatie platby v jej celej výške s dátumom daňovej povinnosti prijatia platby a ja by som si to v tom mesiaci dala do daň.priznania a samozdanila a potom ked mi pošlú tovar tak by mi odpočítali z fa zálohu a celková čiastka by bola len ten rozdiel a ten by som uviedla do DP v mesiaci nadobudnutia tovaru, ale to je asi blbosť...
Tak nič za pokus to stálo :D zas som o voľačo múdrejšia
vladan
30.07.04,08:16
Dada, zákon ti ukladá vystaviť faktúru na prijatú platbu do 15 dní od prijatia platby, resp. ak dôjde k prijatiu platby a zároveň dodávke tovaru v rámci mesiaca, tak len vtedy nemusíš vystavovať ostrú faktúru na zálohu.
vladan
30.07.04,08:18
to čo píše alexaneta, tak to sa týka daňového priznania - tam by sa nemali uvádzať ostré faktúry na zálohy, ktoré boli prijaté pred dodaním tovaru do iného členského štátu - toto dávanie do daňového priznania zatiaľ nemám 100% potvrdené, takže ja aj ostré faktúry na zálohy do daňového priznania dávam.
alexaneta
30.07.04,08:40
len vás upozorním rozlišovať prijaté zálohy tuzemské a z EÚ.to čo som napísala som našla v komentári k DPH v poradcovi 10/2004 pri §19 a20
vladan
30.07.04,08:57
§ 19 a 20 hovorí o daňovej povinnosti a otázka bola, či sa má vystaviť ostrá faktúra na prijatú zálohu
alexaneta
30.07.04,09:03
podľa mňa sa to nevzťahuje na prijaté platby vopred od odberateľov z EÚ iba z tuzemska !!!
Katty
30.07.04,09:06
neviem je to diskutabilné
vladan
30.07.04,09:10
§ 72 ods. 1 Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu
Platiteľ je povinný vyhotoviť fa aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví fa najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.

Je to špeciálne určený paragraf pre odberateľov z EÚ, alebo som to zle pochopila?
Pekný deň
Katty
30.07.04,09:13
osobne si myslím že vystavovanie faktúr po prijatí faktúr sa vzťahuje na všetkých či už tuzemsko alebo EU
alexaneta
30.07.04,09:18
´dakujem za upozornenie to som ani nepostrehla ale ako to potom bude kedy vlastne vznikne daňová povinnosť ke´d k nadobudnutiu tovaru ešte nedošlo??to sa strašne bije lebo deň vystavenia fa sa berie ak už došlo k nadobudnutiu tovaru .to je dobry zmätok :-(
vladan
30.07.04,09:23
preto hovorím, že tie ostré faktúry k zálohám dávam do daňového priznania, aj keď som ešte tovar nedodala, lebo zatiaľ nikto to nejako nezdôvodnil, že ako sa to má robiť.
Alexanet, nerob si z toho nič, máme určite menší zmätok ako na DRSR alebo na daňovom.
Ináč, dnes som veľmi šťastný človek :-))) Dňa 7.5.2004 (6 dní po novele DPH) som posielala na DRSR do BB jeden dotaz a viete čo? Dnes, t.j. 30. 7. 2004 mi prišla odpoveď!!!
To je promptnosť, čo? Keby som sa spoliehala na "tie múdre hlavy", tak asi 3 mesiace nevystavím žiadnu faktúru!
Pekný deň
alexaneta
30.07.04,09:25
nato už som dávno prišla a preto sa na ich stanoviská nespolieham .asi čakali kým nato sami prídu čo tým všetkým chcel básnik povedať a ak akej problematike máš stanovisko ak sa smiem spýtať??
vladan
30.07.04,09:28
preprava tovaru do členského štátu - fakturácia bez DPH - § 16 ods. 1
aj keď mi odpovedali dosť odveci, lebo moja otázka bola smerovaná na § 16 ods. 1 a oni mi tu píšu § 22 ods. 2 - kde sú náklady na prepravu.
Ale nevadí!!!
Dada
30.07.04,09:35
Takže mám vystaviť faktúru kvôli DPH? A čo potom, keď dodám tovar v auguste, odrátam tam tú zálohu? Ale tú faktúru už s konkrétnym tovarom budem vystavovať bez DPH, lebo je to dodanie do EU pre registrovaného na DPH. Čudné to je.
vladan
30.07.04,09:40
počkaj, trošku pomaly.
myslím, že máš prípad dodanie tovaru do iného členského štátu, čiže tvoja dodávka bude bez DPH (v prípade, že ty aj Čech máte IČ DPH - ináč § 43)
takže:
1. ostrú faktúru k zálohovej platbe na tovar - vystavuješ bez DPH - ale ja dávam na faktúru poznámku podľa § 72 ods. i)
2. po dodávke tovaru vystavíš faktúru v plnej výške a odpočítaš prijatú zálohu - aj to ide bez DPH (§ 43)

ešte k tvojej poslednej reakcii:
ty nemusíš vystaviť faktúru na prijatú platbu kvôli DPH, ale na základe zákona o DPH, ktorý ti to ukladá
Pekný deň
alexaneta
30.07.04,09:41
veď práve to mi nejde do hlavy síce zákona ti ukladá vystaviť faktúru do 15 dní po prijatí platby ale nemyslím že odberateľovi vzniká aj daňová povinnosť tá predsa vzniká pri nadobudnutí tovaru a ty to fakturuješ ako oslobodené ako píšeš.tak toto neviem kto vyrieši.
držím palce
vladan
30.07.04,09:44
alex, odberateľovým vznikom daňovej povinnosti by som sa vôbec nezaoberala, veď tiež majú svoj zákon o DPH a tam to určite majú uvedené, že kedy im vzniká daňová povinnosť. Ešte že to, aby som študovala talianske, slovinské, holandské, nemecké a ešte neviem aké zákony o DPH :-)))
Pekný deň
alexaneta
30.07.04,09:44
vladan ďakujem už je to aj mne jasnejšie ale aký to má zmysel mu vystavovať aj k prijatej zálohe iba informačne???
vladan
30.07.04,09:45
pekná otázka :-)))
aký to má zmysel???
ani muška netuší!!!
Pekný deň
alexaneta
30.07.04,09:49
aha tak to som chcela počuť lebo ja sa všetkým moc zaoberám nerobí mi to dobre a v týchto zákonoch mi to nedáva logiku tak asi sa už nebudem radšej ...
prajem vám pekný deň
Dada
30.07.04,09:52
OK, takže tam DPH nerozpisujem, ani nič podobné. A účtujem ju vôbec? A ako?

Nemôžem to nechať tak, že v júli som prijala 100.000,- Sk, a v auguste, keď dodám tovar v hodnote 150.000,- Sk, odrátam tam tú zálohu 100.000,- Sk a k úhrade bude 50.000,-, a fakturujem to bez DPH, lebo to je do členského štátu a odberateľ je platiteľ DPH??
vladan
30.07.04,09:56
keďže to je normálna faktúra, tak účtuješ.
u nás:
- prijatie preddavku 311x/384x
- vyúčtovanie preddavku 324/311

ináč to účtovanie - to ne moja práca, to náš ext. účtovník, takže neviem.
Dada
30.07.04,10:00
Takže na 100% to s DPH nemá nič spoločné? Nedávam to ani do priznania ani nemám DPH na "výstupe"?
vladan
30.07.04,10:10
ja to do priznania dávam do riadku 08
Dada
30.07.04,10:12
Tam by som to šupla až keď vystavím faktúru aj s tovarom.
vladan
30.07.04,10:14
keďže ja na faktúru dávam tú poznámku (podľa § 72 ods. i)), a týka sa mi táto záloha dodávky tovaru, tak to dávam tam.
Dada
30.07.04,10:18
Ahaaaa..... a potom pri poslednej faktúre tam dáš len ten zvyšok?
vladan
30.07.04,10:25
áno, iba rozdiel faktúrovanej sumy (teda celej dodávky tovaru) a zálohy.
Katty
30.07.04,11:00
jééé ako pekne ste sa dohodli
vladan
30.07.04,11:09
ináč mám rada také témy, na ktorých sa nakoniec dohodneme. Toľko rôznych názorov a pohľadov na vec má niečo doseba.
Pekný deň
alexaneta
30.07.04,11:38
no dobre takto ste to pekne vymysleli a čo spravíte do súhrnného výkazu tam to dáte kedy keď ešte nedošlo k dodaniu tovaru do EÚ - ospravedlňujem sa ale zas moc rozmýšľam
vladan
30.07.04,11:42
do súhrného výkazu to dávam tak ako do DPH, aby mi to sedelo - ale aj kvôli poznámke, že § 43
ale okrem iného, aj tie zálohy, súhrnný výkaz, intrastat - vôbec nie sú na seba napasované, ale čo už - nik ti v tejto dobe nepovie na 100%, že DAJ abo NEDAJ v tom a tom období.
Pekný deň
tomas
30.07.04,11:45
nerad Vam otvaram uzatvoreneu temu, len by som chce povedat Dade, ako sa pytala ze ci to ma uctovat, tak podla mna sa tato zalohova faktura neuctuje.

Ved nie je o com uctovat. Uctoval sa prijaty preddavok a na tejto zal.fakture by sa uctovala iba DPH, ale ta tu ziadna nie je.

Ja som to tiez tak pochopil ze je to iba papier, ktory poslem odberatelovi, ale nikto z nas s nim nebude nic robit. (iba ze by mali ine zakony v statoch odberatelov)

Ako pise vladan ze by to davala do priznania, tak si to neviem predstavit v nasom SW, kde do priznania dostanem iba to o com uctujem, a vlastne ako vystavim fakturu, tak aby som ju nezauctoval, lebo nemozem ju nechat v stave nezauctovanom. No ale to su uz moje problemy.
katka
30.07.04,11:46
Ja som mala tiez pripady,ze sme prijati vopred platbu pred splnenim dodavky do statov EU.Pytala som sa na tieto pripady na skoleni a bolo mi povedane,ze prijatim platby za tovar z EU mi nevznika danova povinnost.Ta mi vznikne az skutocnym dodanim tovaru a to 15-ty den kalendarneho mesiaca nasledujuceho po mesiaci,ked bol tovar dodany,alebo dnom vystavenia faktury,ak bola vystavena pred 15-tym dnom.Pri prijatych a platenych zalohach za tovar do EU je to ine ako pri tuzemskych,nakolko tovar musi byt fyzicky dodany a datumy kurzu pre vznik dan.povinnosti a naroku na odpocet musia byt zhodne,inak by sa asi nedal odkontrolovat pohyb tovaru v ramci EU.Aj do suhrnneho vykazu a intrastatu ide tovar,ktory skutocne presiel hranice do ineho statu EU.Takze ja som toho nazoru,ze do dan.priznania zalohy za tovar nejdu,lebo mi nevznikla dan.povinnost.
Druha vec je,ze par.72 hovori o tom,ze treba vystavit fakturu po prijati zalohy pred dodanim tovaru do EU.Ja som na prijate zalohy faktury nevystavovala,lebo mi to urobi zmatky v uctovnictve a do dan priznania to aj tak nedavam.Neviem ci za to mozem dostat pokutu??
Dada
30.07.04,11:48
tomas - tú faktúru nebudem účtovať, mne SW ponúka tú možnosť vystaviť faktúru aj bez zaúčtovania a do priznania DPH ju dostať viem. Podľa mňa je zbytočné ju účtovať cez 384 a dookola. Stačí len prijatý preddavok účtovať a potom koncovú ostrú faktúru.
vladan
30.07.04,11:50
to tomas - kľudne sa ozvi, to neznamená, že keď sme sa ako-tak zhodli, že téma je pod kladkou!!! ale my sme sa bavili, že vystaví ostrú faktúru na prijatú zálohu - čiže už nie zálohovú faktúru.
to katka - kto viedol to školenie, rada by som sa s ním spojila, a ešte kedy bolo to školenie?
Ďakujem
Pekný deň
katka
30.07.04,12:05
To Vladan - skolenie bolo zaciatkom juna a robila ho ing.Filipova z DR Kosice.Bola som za nou osobne sa o tom poradit,lebo skoro vsetky obchody robime so statmi EU a mimo EU.
Inac,zatial som fakturu za prijatu zalohu za tovar dostala,len z Ciech.Podla toho si myslim,ze v inych statoch EU ani takuto podmienku nemaju.Takze aj to ma utvrdzuje v tom,ze dan.povinnost vznika az skutocnou dodavkou tovaru.
tomas
30.07.04,12:05
Aha, tak to mi nieco uslo. Divil som sa vyrazu ostra faktura k zalohe. O co ide? To preto ta 384-ka?

Takze ked ja prijmem platbu uctujem 221/324
Ked do konca mesiaca nedodam tovar a musim vystavit, fakturu k prijatej zalohovej platbe, tak uctujem 324/343
A ked dodam tovar a spravim vyuctovaciu fakturu tak uctujem 311/601,343/324 a 324/311.

Teraz si spominam, ze ked to pred rokom zacalo s tymi zalohami tak boli nazory uctovat to cez 384. Niekto to takto pouzivate?
vladan
30.07.04,12:11
To Vladan - skolenie bolo zaciatkom juna a robila ho ing.Filipova z DR Kosice.Bola som za nou osobne sa o tom poradit,lebo skoro vsetky obchody robime so statmi EU a mimo EU.
Inac,zatial som fakturu za prijatu zalohu za tovar dostala,len z Ciech.Podla toho si myslim,ze v inych statoch EU ani takuto podmienku nemaju.Takze aj to ma utvrdzuje v tom,ze dan.povinnost vznika az skutocnou dodavkou tovaru.
mne to tiež nesedí, ale ako čítam-tak čítam, tak sa mi to zdôvodnenie od Ing. Filipovej nepozdáva.
Ja viem, že aj ostatné členské krajiny majú zákony o DPH, ale priznám sa, že som ich nečítala, takže neviem ako majú riešené zálohy na tovar a ich vyúčtovanie.
A keď si to tak v globále zoberieme, tak zákony DPH majú byť podľa smernice EÚ a napr. český zákon je (vraj) zrozumiteľnejší a presnejší. Takže to závisí od prekladateľov smernice a nakoniec na našich poslancoch.
Ale budem volať na daňový úrad v pondelok, tak som zvedavá čo oni na to.
Pekný deň
katka
30.07.04,12:23
To Vladan-pozerala som do poznamok zo skolenia a mam tam napisane : prijatim preddavku pri sluzbe a za tovar v tuzemsku vznika danova povinnost,zo statov EU vznika len pri sluzbe. Pri tovare nie!!! Ked budete volat na dan.urad dajte vediet,co Vam povedia.Pekny vikend!
vladan
30.07.04,12:25
katka, nemáte tam poznačený aj nejaký ten paragrafčok???
katka
30.07.04,12:42
Mam tam par.19 odst.4 a to co som pisala je k nemu vysvetlenie.Ja som mala z tych zaloh tiez bolenie hlavy,ale ked mi to bolo takto vysvetlene drzim sa toho.A v Poradcovi 10/2004 je tiez komentar k par.19,kde sa pise ,ak dodavatel prijme platbu pred dodanim tovaru do ineho clen.statu(ak sa ma tovar fyzicky prepravit z tuzemska do ineho clen.statu),danova povinnost nevznika,pretoze pre vznik dam.povinnosti platia osobitne pravidla podla odseku 8.
vladan
30.07.04,12:55
katka, takže v pondelok sa ozvem, že čo som zistila, ale mám taký ciťák, že budem musieť písať na DRSR do BB :-)))
Čítala som si Poradcu a komentár k § 19 ods. 4, ale poviem ti, nepoznám tú pani, čo vypracovala komentár JUDr. Alena Zuziková - neviem, či je z DRSR, alebo je to auditorka alebo čo, takže sa nemôžem 100% spoliehať na jej výklad zákona.
Ja to potrebujem mať na papieri, aby som podľa toho mohla postupovať.
Takže sa strašne teším na pondelok :-)
Pekný víkend želám.
vladan
02.08.04,06:05
to katka:
volala som s Ing. Filipovou a tá mi potvrdila, že faktúru na prijatú zálohu na tovar z členského štátu EÚ TREBA VYSTAVOVAŤ PODĽA § 72. Ale netreba ju dávať do daňového priznania = nevzniká daňová povinnosť, vzniká iba povinnosť vystaviť faktúru na prijatú platbu.
Čiže už to trošku chápem - vystavím ostrú faktúru na zálohu, ale do daňového priznania to nedám, dávam to až po fyzickom dodaní tovaru.
Pekný deň
Dada
02.08.04,06:29
Hurá, už je v tom jasno. Ale predpokladám, že tú faktúru netreba účtovať, len ju stačí mať vystavenú.
vladan
02.08.04,06:33
Dada, myslím, že o nej máš účtovať tak ako pri ostrých faktúrach na zálohu, ktoré vystavuješ pre tuzemsko.
Zálohovú faktúru len eviduješ, ale ostrú faktúru (myslím), že aj účtuješ - len pre účely daňového priznania DPH nemá význam, pretože ju tam nedávaš.
Ináč Ing. Filipová tiež nechápala, prečo ju treba vystavovať, keď ju nedávame do DP, ale nakoniec povedala, že sa mám držať zákona a faktúru vystaviť, no do DP nedať.
Pekný deň
betty
02.08.04,06:59
A o čom sa účtuje pri takýchto faktúrach?
tomas
02.08.04,07:23
Vladan, mňa na tom stále škrie, že prečo by sa malo pri tej "ostrej" faktúre účtovať. Čo sa zmení v postate tej transakcie, keď ja odberateľovi pošlem nejaký papier, ktorý aj tak nikomu na nič neslúži? Stále mám voči nemu záväzok z titulu prijatej zálohy? Nič som predsa neurobil. Podľa mňa nie je o čom účtovať.
vladan
02.08.04,07:24
o prijatej zálohe na dodanie tovaru.
Ako účtujete prijatú zálohu - teda ostrú faktúru na prijatú zálohu - ak ju vystavujete pre tuzemca? Akú predkontáciu používate?
Dada
02.08.04,07:24
Aj ja si myslím, že neúčtovať. Tiež premýšľam, že o čom tam účtovať. Hmmmm.
tomas
02.08.04,07:33
Prijatú zálohu účtujem keď dostanem peniaze na BU 221/324

A keď vystavím zálohovú faktúru k prijatej platbe, tak zaúčtujem iba odvedenie DPH 324/343
McMarti
02.08.04,07:38
Tomaš ale tu sa jedna o prijatu zalohu zo zahraničia. Učtovanie prijatia peňazí je OK ale učtovanie o DPH až po vystavení ostrej faktúry.
tomas
02.08.04,07:41
To máš pravdu ale Vladan sa pýtala ako účtujeme zalohu prijatú od tuzemca.

Zálohu zo zahraničia podľa mňa po vystavení faktúry netreba účtovať.
vladan
02.08.04,08:11
tomas, ten účtovací predpis, čo som písala s tou 384 je (podľa teba) správny?
Alebo to nemám účtovať? Ale nebude ti chýbať v účtovníctve tá vystavená faktúra (veď má aj číslo, aj dátum vzniku daňovej povinnosti).
Čiže ty ju nebudeš mať v účtovníctve, alebo ju dodatočne zaúčtuješ po dodaní tovaru?
Aký účtovací predpis použiješ ty?

- prijatá záloha na dodanie tovaru do iného členského štátu: ???
- vystavená faktúra na prijatú zálohu: ???
- faktúra za dodanie tovaru do iného členského štátu (§ 43): ???
- úhrada tovaru od odberateľa(rozdielu medzi sumou dodávky a prijatej zálohy): ???
Ďakujem
...ja osobne neúčtujem - máme externého účtovníka a on používa tú 384 (pozri príspevky hore), ale neviem, či je to potrebné.
Pekný deň
Dada
02.08.04,08:19
Ja tú faktúru k zálohe nebudem účtovať a ostatné účtujem takto:
- prijatá záloha 221/324
- vystavená faktúra na prijatú zálohu - bez zaúčtovania
- faktúra za dodanie tovaru do iného ČŠ: 311/604, 311/324(mínusom)
- úhrada faktúry: 221/311
tomas
02.08.04,10:32
Vladan, takže k tuzemskej zálohe a 384-ke:

Ja sa na to pozerám tak, že ked porovnám dve firmy, platcu a neplatcu, tak rovnaký obchodný prípad by sa unich mal prejaviť rovnanko. Platca má iba ten rozdiel že preúčtuje svoj záväzok voči odberateľvo na záväzok voči DU. To je ale realita, že DPH je treba odviesť. (324/343, inak záloha ostáva na 324)

V porovnaní s neplatcom ca mi preúčtovane na 384 nezdá, z obchodno-právneho a účtovného hladiska sa nič nemení. Aj po vystavení daňového dokaldu k platbe máme stále ten istý prijatý preddavok. Na účet 384 sa účtuje ak poznáš vecný obsah, sumu a obdobie, nemyslím že vystavením tej faktúry sa ti mení pohľad na niektorú z týchto podmienok. (Ak sa ti zdá že všetky podmienky na 384 spĺňaš tak potom by na 324 nemalo byť účtované vôbec)

A k zahraničným zálohám:

Ak sa dá súhlasiť s predchádzajúcim, tak potom nie je dôvod účtovať odlišne zahraničné faktúry. Tie by tiež mali ostať na 324 aj po vystavení fa k prijatej platbe. Či je možné vystavyť fa bez jej zaúčtovania je asi záležitosť SW. Ja s tým asi budem mať problém. Ale možno by sa to dalo vyriešiť účtovaním 324/324 ak nevadí nabalenie obratov.
vladan
02.08.04,10:35
ok, budem konzultovať s naším ext. účtovníkom. Má prísť vo štvrtok, tak sa naňho vrhnem :-)))
Pekný deň
tomas
02.08.04,10:46
Potom daj vedieť čo on na to. Sú to moje úvahy a vychádza mi to tak. Možno on má na to nejaké iné argumenty.

Podobne prajem príjemný deň!
katka
02.08.04,16:23
Faktura na prijatu zalohu pred dodanim tovaru sa neuctuje,ma sa len vystavit.Uctuje sa az faktura vystavena po dodani tovaru.
Ja som sa tiez pytala,aky to ma potom zmysel vystavovat fakturu na zalohu prijatu z EU,lebo je to len papier,ktory nema vplyv ani na DPH, no odpovedi sa mi nedostalo.Preto som ani taku fakturu nevystavovala,hoci par.72 mi to kaze.
marianna
03.08.04,05:20
Neviem Katka či robíš dobre, že tú faktúru nevystavuješ, pretože tým vlastne porušuješ zákon, a zober si tú druhú stranu, teda toho kto ti tú zálohu zaplatil. Ja osobné mám nervy ak mi dodávateľ nevystaví faktúru, ak ja zaplatím zálohu. Pretože v tuzemsku mi ide o odpočet DPH (ak platím zálohu ja). A čo sa týka účtovania, ja učtujem aj zahraničné aj tuzemské faktúry na prijaté zálohy rovnako cez účet 324. Komu nieje jasné účtovanie zálohových faktúr, je to vysvetlené aj na stránke Ministerstva financií. Pokúsim sa to nájsť.
bea
03.08.04,06:23
Na stránke Min. financií je usmernenie, ktoré pripájam.
Dada
03.08.04,06:27
Marianna - Katka predsta faktúru vystaví, len o nej nebude účtovať.
Bea - to účtovanie sa vzťahuje na prijaté a poskytnuté "slovenské" zálohy. My sme tu rozoberali prijatú zálohu z iného členského štátu.
bea
03.08.04,06:32
O.K. Dada, reagovala som na Mariannu, ktorá, myslim, chcela nájsť uvedené usmernenie. Inak účtujem zálohy prijaté z iného členského štátu tak, ako Ty.
marianna
03.08.04,07:36
Marianna - Katka predsta faktúru vystaví, len o nej nebude účtovať.
Bea - to účtovanie sa vzťahuje na prijaté a poskytnuté "slovenské" zálohy. My sme tu rozoberali prijatú zálohu z iného členského štátu.Dada, čítaj pozorne, čo Katka píše. Že faktúru nevystavuje. Preto si myslím, že to nie je správne. Aj keď má pravdu, že je to iba papier o ničom. K tomu účtovaniu, mne napríklad SW nedovolí vytvoriť fa bez zaúčtovania, takže niejakú predkontáciu tam musím dať. Tak to účtujem tak ako tuzemské faktúry na zálohy.
Dada
03.08.04,07:43
Tuzemské faktúry na zálohy predsa účtuješ s DPH, pri zahraničnej zálohe DPH neúčtuješ. Ale ak ti SW nedovolí vystaviť faktúru bez zaúčtovania, tak to nejako urobiť musíš. Ja ten problém nemám, mne SW dovolí vystaviť faktúru aj bez zaúčtovania.
marianna
03.08.04,07:47
Jasné, že zahraničné bez DPH, ale myslím čo sa týka tej 324. Ale aj tak špekulujem či sa to nedá nejako jednoduchšie.
mlyn16
23.08.06,09:45
Skúsim sa na problematiku platieb z ČR (resp. štátov EU) pozrieť z iného pohľadu. Niekedy sa posielajú zálohy na základe zmluvy tzn. bez faktúry a preto dali do § 72 vetu: ...platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.
My sme práve dostali preddavok z ČR k nami vystavenej zálohovej faktúre, určite nebudem vystavovať ďalší doklad až pri dodaní tovaru t.j. v septembri ostrú faktúru. Uvidím, čo sa bude diať, ale inakšie robiť sa mi zdá nelogické :(((
daniek
23.08.06,09:57
Skúsim sa na problematiku platieb z ČR (resp. štátov EU) pozrieť z iného pohľadu. Niekedy sa posielajú zálohy na základe zmluvy tzn. bez faktúry a preto dali do § 72 vetu: ...platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.
My sme práve dostali preddavok z ČR k nami vystavenej zálohovej faktúre, určite nebudem vystavovať ďalší doklad až pri dodaní tovaru t.j. v septembri ostrú faktúru. Uvidím, čo sa bude diať, ale inakšie robiť sa mi zdá nelogické :(((
súhlasím ale pozor na to o akú zálohovú platbu ide pretože výnimkou sú dodanie katalógových služieb § 15 ods. 8, služieb alebo tovaru dodaných s inštaláciou a montážou, preprava tovaru medzi členskými štátmi EÚ § 16 kde daňová povinnosť vzniká v deň prijatia platby u dodávateľa služieb.

to iba upozorňujem na výnimku pretože s vášho príspevku je jasné že ide o tovar.:D
apo
27.08.06,20:34
Super, takže nechám to tak a pri faktúre, kde budem dodávať tovar, tak len tú zálohu odrátam. Ďakujem. :-))))

Nedávno sme tu riešili podobný problém a uzavreli sme problém tak, že keď prijmeme platby vystavíme faktúru o prijatej platbe. Z tejto faktúry nám nevzniká žiadna povinnosť, ale netušíme ako presne vyzerá zákon o DPH v ČR. Náš zákon o DPH nám dáva za povinnosť vystaviť faktúru po prijatí úhrady, tak ju teda vystav a v ČR nech s ňou urobia čo chcú.

apo