zora
03.10.05,09:02
Po prevzatí evidencie majetku od predchádzajúcej pracovníčky sme zistili, že je zle zaradená budova do 3.odpisovej skupiny a odpisuje sa tak od r.1996.
Ako napraviť túto chybu. Môžem zmeniť odpisovú skupinu?
KEJKA
03.10.05,08:58
účtovné odpisy treba nechat tak ako sú. Zmeniť sa dajú - od 1.1., ale teraz asi máš na mysli daňový pohľad. treba vyrátať do tabuľky správne DAŇOVÉ odpisovanie od r. 1996. Pre rok 2005 uplatníť v daňovom priznaní daňové odpisy - je tam tabuľka na UO a DO, rozdiel ovplyvní základ dane.
A predchádzajúce roky - zvážte, či musíte dať daňové priznanie. zrejme ste si uplatňovali vyšší odpis, ale ak si zvolíte vhodnú formu pre daňové odpisovanie, nemusí to byť pravda.
urs
03.10.05,10:11
Máš na mysli otvoriť všetky staré roky? Lepšie by asi bolo napasovať sa. To ale nebude jednoduché
anto
03.10.05,10:30
Nie Lida myslela, že ak zvolíte vhodnú formu odpisovania pre účely dane z príjmu, kde je možné uplatniť zrýchlený odpis alebo rovnomerný odpis, potom suma, ktorú ste si mohli uplatniť v minulosti do nákladov pre daň z príjmu, môže byť vyššia, ako ste si v skutočnosti uplatnili. Tým by ste potom mali vyšší daňový základ a odviedli ste v podstate vyššiu daň z príjmu PO.
KEJKA
03.10.05,21:30
ak píšem o daňových odpisoch, tak tie sú mimo účtovníctva. Žiadne otváranie minulých rokov. Presne tak som to myslela ako píše anto.
zora
04.10.05,09:54
Ďakujem pekne za rady. Pochopila som. Iba jedna doplňujúca otázka. Keď som sa rozprávala so správcom nášho softvéru o možnostiach realizácie správnych nastavení účtovných odpisov, povedal, že sa to môže urobiť aj v priebehu účtovného obdobia. Ak si to zdôvodníme. Môžem meniť účtovné odpisy aj počas účtovného obdobia?