Jarino62641
02.03.10,08:39
Dobrý deň, založil som si živnosť minulý týždeň a zaujímali by ma nejaké skutočnosti, ktoré neviem nájsť na internete tak by som potreboval od Vás pomoc. Potreboval by som vedieť, aká je nezdaniteľná čiastka základu dane, čiže aký príjem môžem za rok dosiahnuť, aby som neplatil daň? Mal som nejaké informácie, že ako nový živnostník nemusím rok platiť zdravotné a sociálne poistenie tak neviem čo je na tom pravdy? Živnosť mám na prepravu, tak by ma zaujímalo či si môžem dávať niečo do nákladov keď som neni platca DPH.

Za pomoc vopred ďakujem.
Timka1
02.03.10,07:43
NČ ročná je 4025,70 €, čiže ak budeš mať základ dane do tejto sumy, daň ti nevyjde.
Zdravotné poistenie je povinné, treba sa ísť prihlásiť do zdravotnej poisťovne, pre rok 2010 je to suma z minima 44,73 € mesačne.
Sociálne poistenie nie je povinné prvý rok, len ak by si chel dobrovoľne platiť.
Na prepravu môžeš dávať do nákladov všetko čo si obhájiš v prípade kontroly, ale predovšetkým auto, PHL, môžeš si dávať aj stravné na seba, poistenie .....
veronikasad
02.03.10,07:47
Dobrý deň, založil som si živnosť minulý týždeň a zaujímali by ma nejaké skutočnosti, ktoré neviem nájsť na internete tak by som potreboval od Vás pomoc. Potreboval by som vedieť, aká je nezdaniteľná čiastka základu dane, čiže aký príjem môžem za rok dosiahnuť, aby som neplatil daň? Mal som nejaké informácie, že ako nový živnostník nemusím rok platiť zdravotné a sociálne poistenie tak neviem čo je na tom pravdy? Živnosť mám na prepravu, tak by ma zaujímalo či si môžem dávať niečo do nákladov keď som neni platca DPH.

Za pomoc vopred ďakujem.
NČZD pre rok 2010 je rovnaká ako v roku 2009 - 4025,70€

zdr. poistenie - do 8 dní si povinný prihlásiť sa v zdr. poisťovni ako SZČO - ak to za teba neurobil živ. úrad. Platíš preddavky z min. vymer. základu = 44,73€ mesačne - splatnosť do 8 kal. dní po skončení mesiaca

soc. poistenie - minimálne do 30.6.2011 nie si povinný platiť, či sa staneš povinným platitelom závisí od toho, či tvoj príjem = tržby za rok 2010 presiahnu 12-násobok min. vymer. základu. Doporučujem prihlásiť sa aspoň na dobrovolné nemocenské poistenie.

Daňové výdavky nesúvisia s platitelom DPH (ale ty si mal zrejme na mysli daň z príjmov)
Jarino62641
02.03.10,07:49
Ďakujem za radu a ešte by ma zaujímalo čo sa týka účnovníctva, podáva sa iba na konci roka a to daň z príjmu?
Paula
02.03.10,07:50
Ďakujem za radu a ešte by ma zaujímalo čo sa týka účnovníctva, podáva sa iba na konci roka a to daň z príjmu?

Dobrá otázka od účtovného poradcu;)
Timka1
02.03.10,07:50
do 31.3. nasledujúceho roka podávaš daňové priznanie za predošlý rok, takže DP za rok 2010, budeš podávať do 31.3.2011
Evanka
02.03.10,07:50
Jarino62641
02.03.10,07:57
ďakujem Vám všetkým ale som dosť zmätený z toho...je toho moc vela naraz :D
Jarino62641
02.03.10,08:03
už sa stalo...robím účtovníctvo pre dve firmy a teda radšej si overím skutočnosti pretože živnostík je niečo nové pre mňa nie ako sro