inulka
03.10.05,10:30
Prosím o radu, aký zákon sa vzťahuje na odmeňovanie - platy zamestnancov občianskeho združenia. Potrebujem to uviesť do platového dekrétu.
Jura
03.10.05,09:29
Skús si pozrieť zákon č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo ver. záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
GabiZ
05.10.05,06:35
Chcem sa spýtať na odmeňovanie predsedu spoločenstva vlastníkov bytov. Bola tu rozoberaná téma, či urobiť dohodu o vykonaní práce (čo je otázne, nakoľko je to väčšinou opakovaná činnosť), alebo na príkaznú zmluvu atď. My sme urobili dohodu o vykonaní práce s tým, že každý mesiac vykonáva iné činnosti. Ale problém je v odmeňovaní. Predseda nepoberá žiadny príjem zo štátu, je dobrovoľne nezamestnaný. Jediný príjem je odmena za vykonanú prácu v spoločenstve. Nakoľko je táto odmena menšia ako odpočítateľná položka, neodvádzame daň. Odvádzame len 0,8% ÚP Soc. poisťovni. Vzhľadom na nový zákon o zdravotnom poistení, ak si ho platí sám, vzniká aj nám povinnosť odviesť za neho (neviem, či som to správne pochopila) 10% ZP a 4% si platí on sám? Ako je to v tomto prípade. Lebo si myslím, že ak pracuje na DoVP, my ZP neplatíme. Prosím o radu, lebo mám v tom asi chaos.

GabiZ
Jana Motyčková
05.10.05,06:50
Zamestnávateľ z dohôd v žiadnom prípade poistné na ZP neplatí.

Ak je to dobrovoľne nezamestnaná osoba, platí si preddavky na ZP ako DNO minimálne 575 Sk (ZPS 288 Sk). Ak jeho príjem z dohôd z 1-9/2005 bude 13000 Sk a viac musí si on urobiť ročné zúčtovanie, vypocítať 14% (7% pri ZPS) z príjmu a on prípadný nedoplatok odvedie do ZP. Nie zamestnávateľ !
GabiZ
05.10.05,06:55
Zamestnávateľ z dohôd v žiadnom prípade poistné na ZP neplatí.

Ak je to dobrovoľne nezamestnaná osoba, platí si preddavky na ZP ako DNO minimálne 575 Sk (ZPS 288 Sk). Ak jeho príjem z dohôd z 1-9/2005 bude 13000 Sk a viac musí si on urobiť ročné zúčtovanie, vypocítať 14% (7% pri ZPS) z príjmu a on prípadný nedoplatok odvedie do ZP. Nie zamestnávateľ !
Ďakujem, moc mi to pomohlo.
GabiZ
durisovad
05.10.05,14:11
Ja by som z odmeny odviedla aj dan. Ak bude mat narok na odpocitatelnu polozku, nech si spravi danove priznanie po skonceni roka a tam si ju uplatni.
Jana Motyčková
05.10.05,14:50
Ak si u nich podpísal daňové vyhlásenie, musia mu odpočitateľnú položku uplatniť, ak si nepodpísal, nesmú mu ju uplatniť. Nie je to na ľubovôli zamestnávateľa.
GabiZ
05.10.05,15:01
Má podpísané aj daňové vyhlásenie, takže odpočítateľnú položku mu uplatňujeme.
lenni
28.12.05,20:26
nemusíš to uviesť do platového dekrétu, musíš len platiť dane a zomrieť.Akú mzdu im dáte takú budú mať.Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda.