remenova
02.03.10,11:37
Dobrý deň,
prešla som množstvo príspevkov, ale nenašla som presnú odpoveď na môj problém.
1. Som zamestnaná nepretržite od roku 2002 a od 1.9.2009 som aj dobrovoľne nemocensky poistená v minimálnej výške, čím som dokopy dosiahla maximum. Od 15.2.2010 som PN, stále trvá pravdepodobne do 7.3.2010. Doklady o PN som odovzdala zamestnávateľovi, ktorý ich odovzdal v SP. Je mojou povinnosťou odovzdať nejaké doklady do SP aj z titulu doborovoľného NP, kedy a ktoré? A či mám aj nárok na dávku z dobrovoľného NP? A akým spôsobom si ju mám žiadať?Alebo mi to SP zašle automaticky spolu s dávkou vyplývajúcou z poistenia povinného zo zamestnania?
2. Je možné si dobrovoľné nemocenské poistenie odpočítať z daňového základu? Akým spôsobom, môže to urobiť zamestnávateľ v ročnom zúčtovaní, alebo iba tým spôsobom, že si sama podám DP? Aký doklad treba priložiť?

ďakujem
remenova
03.03.10,07:13
Prosím, vie mi niekto poradiť? Aspoň ohladne tej PN. Nechcela by som niečo pokaziť.
rodina1
03.03.10,09:03
Dobrý deň,
prešla som množstvo príspevkov, ale nenašla som presnú odpoveď na môj problém.
1. Som zamestnaná nepretržite od roku 2002 a od 1.9.2009 som aj dobrovoľne nemocensky poistená v minimálnej výške, čím som dokopy dosiahla maximum. Od 15.2.2010 som PN, stále trvá pravdepodobne do 7.3.2010. Doklady o PN som odovzdala zamestnávateľovi, ktorý ich odovzdal v SP. Je mojou povinnosťou odovzdať nejaké doklady do SP aj z titulu doborovoľného NP, kedy a ktoré? A či mám aj nárok na dávku z dobrovoľného NP? A akým spôsobom si ju mám žiadať?Alebo mi to SP zašle automaticky spolu s dávkou vyplývajúcou z poistenia povinného zo zamestnania?
2. Je možné si dobrovoľné nemocenské poistenie odpočítať z daňového základu? Akým spôsobom, môže to urobiť zamestnávateľ v ročnom zúčtovaní, alebo iba tým spôsobom, že si sama podám DP? Aký doklad treba priložiť?

ďakujem
Odpoveď na 2. otázku:
http://www.porada.sk/t133760-rzd-a-dobrovolny-platitel-poistneho.html#post1320400

Na otázku 1 som našla odpoveď:
Zákon o sociálnom poistení po novele 555/2007 účinnosť od 1.januára 2008 § 33 odsek 2 Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
brčko
03.03.10,11:53
Dobrý deň,
prešla som množstvo príspevkov, ale nenašla som presnú odpoveď na môj problém.
1. Som zamestnaná nepretržite od roku 2002 a od 1.9.2009 som aj dobrovoľne nemocensky poistená v minimálnej výške, čím som dokopy dosiahla maximum. Od 15.2.2010 som PN, stále trvá pravdepodobne do 7.3.2010. Doklady o PN som odovzdala zamestnávateľovi, ktorý ich odovzdal v SP. Je mojou povinnosťou odovzdať nejaké doklady do SP aj z titulu doborovoľného NP, kedy a ktoré? A či mám aj nárok na dávku z dobrovoľného NP? A akým spôsobom si ju mám žiadať?Alebo mi to SP zašle automaticky spolu s dávkou vyplývajúcou z poistenia povinného zo zamestnania?
2. Je možné si dobrovoľné nemocenské poistenie odpočítať z daňového základu? Akým spôsobom, môže to urobiť zamestnávateľ v ročnom zúčtovaní, alebo iba tým spôsobom, že si sama podám DP? Aký doklad treba priložiť?

ďakujem

Je dôležité, aké máš v odbobí od cca 15.2.2008 (dva roky pred vznikom PN) nem.poistenia. Máš:
1. DNP od 1.9.2009 doteraz
2. zamestnanie:
a) stále ten istý prac.pomer=nem.poistenie od r.2002 doteraz alebo
b) si mala napr.
PPč.1 (NPč1) od r.2002 do 31.12.08 a
PPč.2 od 1.1.2009 doteraz.
Pre uplatnenie nároku na nemocenské z DNP musíš splniť podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN (zo zamestnania takúto podmienku splniť nemusíš), t.j. v období 15.2.2008-14.2.2010. Podla výkladu SP (v zákone to nenájdeš) možno ku dnom trvajúceho poistenia (DNP) prirátať dni "akéhokolvek ukončeného nem.poistenia" v obd.dva roky pred vznikom PN. T.j. dni trvajúceho zamestnania (NP) nie, len ukončeného. Takže záleží, či máš stále ten istý prac.pomer=nem.poistenie, t.j. či platí 2a) alebo 2b) vid vyššie.

Ak platí 2a) tak nárok na nemocenské z DNP nemáš. V prípade 2b) dni PPč.1 prirátaš ku dnom DNP a spolu to bude aspon 270dní, tj. nárok na nemocenské vznikne aj z DNP.

Ak by si nárok mala, tak bolo treba si od lekára vyžiadať dva papiere o PN. JEden by si dala zamestnávatelovi a druhý sama odniesla/poslala na SP podla trv.pobytu. Na oboch by si uviedla, že si nárok uplatnuješ aj z iného nem.poistenia a uviedla by si na každý z nich z ktorého si uplatnuješ. Potom aj papier o pokračovaní PN ku koncu mesiaca by si potrebovala 2x.

Ale počula som aj prípady, že lekár vystavili druhý papier o PN neskôr (lebo nemôže vystavovať PN s velkým opozdením, bežne len 3dni späť) aj s dátumom začatia PN neskôr ako tá prvá PN (napr. po dosiahnutí 270dní DNP) a nebol problém. Ale asi štandardný postup to nie je.

2.
Poistné si môžeš odrátať aj v ročnom zúčtovaní, no môže byť problém s dokladovaním výšky poistného. Zo SP nie vždy takéto potvrdenie dávajú. Mne ho jeden rok vystavili a druhý (mala som preplatok) nie, len takú tabulku s platbami a povinnoťou platiť. Ale dá sa vraj dokladovať aj kopiami úhrad poistného.
remenova
04.03.10,11:41
Je dôležité, aké máš v odbobí od cca 15.2.2008 (dva roky pred vznikom PN) nem.poistenia. Máš:
1. DNP od 1.9.2009 doteraz
2. zamestnanie:
a) stále ten istý prac.pomer=nem.poistenie od r.2002 doteraz alebo
b) si mala napr.
PPč.1 (NPč1) od r.2002 do 31.12.08 a
PPč.2 od 1.1.2009 doteraz.
Pre uplatnenie nároku na nemocenské z DNP musíš splniť podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN (zo zamestnania takúto podmienku splniť nemusíš), t.j. v období 15.2.2008-14.2.2010. Podla výkladu SP (v zákone to nenájdeš) možno ku dnom trvajúceho poistenia (DNP) prirátať dni "akéhokolvek ukončeného nem.poistenia" v obd.dva roky pred vznikom PN. T.j. dni trvajúceho zamestnania (NP) nie, len ukončeného. Takže záleží, či máš stále ten istý prac.pomer=nem.poistenie, t.j. či platí 2a) alebo 2b) vid vyššie.

Ak platí 2a) tak nárok na nemocenské z DNP nemáš. V prípade 2b) dni PPč.1 prirátaš ku dnom DNP a spolu to bude aspon 270dní, tj. nárok na nemocenské vznikne aj z DNP.

Ak by si nárok mala, tak bolo treba si od lekára vyžiadať dva papiere o PN. JEden by si dala zamestnávatelovi a druhý sama odniesla/poslala na SP podla trv.pobytu. Na oboch by si uviedla, že si nárok uplatnuješ aj z iného nem.poistenia a uviedla by si na každý z nich z ktorého si uplatnuješ. Potom aj papier o pokračovaní PN ku koncu mesiaca by si potrebovala 2x.

Ale počula som aj prípady, že lekár vystavili druhý papier o PN neskôr (lebo nemôže vystavovať PN s velkým opozdením, bežne len 3dni späť) aj s dátumom začatia PN neskôr ako tá prvá PN (napr. po dosiahnutí 270dní DNP) a nebol problém. Ale asi štandardný postup to nie je.

2.
Poistné si môžeš odrátať aj v ročnom zúčtovaní, no môže byť problém s dokladovaním výšky poistného. Zo SP nie vždy takéto potvrdenie dávajú. Mne ho jeden rok vystavili a druhý (mala som preplatok) nie, len takú tabulku s platbami a povinnoťou platiť. Ale dá sa vraj dokladovať aj kopiami úhrad poistného.

Ďakujem obom za odpovede.

1. U mňa platí prípad 2a. Zamestnaná som od 2002 do 2004 PP č.1 a hneď na to nadväzujúci PP č.2 až doteraz. Takže musím počkať 270 dní od 1.9.2009 a potom ak náhodou budme PN, budem môcť čerpať nemocenské aj z dobrovoľného poistenia?

2. Medzitým mi zamestnávateľ urobil RZD, bez toho aby som dokladovala DNP, takže nič, budem o rok múdrejšia.

a zabudla som, čo sa týka platenia DNP počas obdobia PN, myslím že by som nemala platiť, ale mala by som poslať odhlášku a následne prihlášku, alebo na základe dokladov o PN od lekára? A tieto dni sa mi nebudú rátať do tých 270 dní?

Ďakujem.
Katy a R
04.03.10,11:50
.. k tomu dokladovani pozri tu ...http://www.porada.sk/957695-post154.html
Gottesgab
04.03.10,19:34


Dobry den, chcem sa poradit.
1/ Som DNPO od 19.12.2007 a zaroven som aj zamestnana. DNPO platim z min.VM. Chcela by som si ho zvýšiť na EUR 500 / spolu s prijmom dosiahnem cca 1080 EUR/. Je lepsie sa odhlasit a znovu zalozit s VM 500 EUR, alebo si ho len zvýšiť? Momentálne som sice PN, ale už končím 5.3. V prípade, že sa nanovo prihlásim a ochoriem počas nasledujúcich 6 mesiacov, dostanem dávku z DNP z minima, alebo nedostanem vôbec?
2/ Viete mi poradiť, ako to je pri súbehu poistenia /DNPO a zamestnaná/s vyplácaním dávky po ukončení pracovného pomeru. Viem, že je tam 42 dní ochranná doba, ale zaujímalo by ma, či je nárok na dávku z obidvoch poistení alebo len z jedného./zo zamestnania/. A ktoré sa berie do úvahy.
Ďakujem za ochotu a pomoc.:)
brčko
05.03.10,10:59
Ďakujem obom za odpovede.

1. U mňa platí prípad 2a. Zamestnaná som od 2002 do 2004 PP č.1 a hneď na to nadväzujúci PP č.2 až doteraz. Takže musím počkať 270 dní od 1.9.2009 a potom ak náhodou budme PN, budem môcť čerpať nemocenské aj z dobrovoľného poistenia?
áno

2. Medzitým mi zamestnávateľ urobil RZD, bez toho aby som dokladovala DNP, takže nič, budem o rok múdrejšia.

a zabudla som, čo sa týka platenia DNP počas obdobia PN, myslím že by som nemala platiť, ale mala by som poslať odhlášku a následne prihlášku, alebo na základe dokladov o PN od lekára? A tieto dni sa mi nebudú rátať do tých 270 dní?
podla mojich osobných skúseností (ale zatial som sa vyslovene na toto nepýtala, len ako mám preplatky vyčíslené v období trvania DNP) som platila DNP aj počas poberania PN zo zamesnania a v SP mi toto poistné nedali ako preplatok. T.j. treba platiť aj počas PN v zamestnaní, lebo v tomto prípade asi postupujú tak, že berú každé nem.poistnie osobitne. T.j. ak nepoberáš nemocenské z DNP, tak musíš platiť (pri materskom takto často nepostupujú).
A v žiadnom prípade pri PN sa nedávajú odhlášky!!! to by si si zmenila rozhodujúce obdobie a nanovo by ti začalo plynúť 26týždnov (aj ked neviem, či je to v tvojom prípade podstatné, záleží od VZ). Počas poberania nemocenského, ošetrovného, materského sa proste do SP odnesie lístok o uplatnovaní nároku na PN, očr, materské a na základe toho, ked poberáš nem.dávku, tak počas jej poberania si oslobodená z platenia poistného. Tieto dni sa ale rátajú do TRVANIA nem.poistnia, aj ked netreba platiť. Ale ty zatial platiť musíš.

Od začiatku DNP budeš mať nárok len na ošetrovné.
Na nemocenské až po splnení podmienky 270dní.

Ďakujem.
Aha, ty platíš len z minima, takže pre teba nie je podstatné, či platíš od posledného prihlásenia 26týždnov, dokonca by bolo výhodné túto podmienku nesplniť, lebo by sa ti nerátala dávka z min.mzdy v r.2009, ale z aktuálnej, čo je viac. To platí hlavne v prípade, že sa zvýši max. VZ.
remenova
05.03.10,13:46
Aha, ty platíš len z minima, takže pre teba nie je podstatné, či platíš od posledného prihlásenia 26týždnov, dokonca by bolo výhodné túto podmienku nesplniť, lebo by sa ti nerátala dávka z min.mzdy v r.2009, ale z aktuálnej, čo je viac. To platí hlavne v prípade, že sa zvýši max. VZ.
Ak na mesiac alebo dva prerusim, potom sa mi tych 270 dni bude spocitavat to co som platila doteraz spolu stym co budem platit potom? Pytam sa kvoli materskej, v pripade ze by som stihla matersku este ku koncu roka 2010. Lebo vlastne kvoli tomu som si davala DNP, aby som so mzdou dosiahla maximum.

Ďakujem za super odpovede.
brčko
05.03.10,19:16
Ak na mesiac alebo dva prerusim, potom sa mi tych 270 dni bude spocitavat to co som platila doteraz spolu stym co budem platit potom? áno, vždy dva roky pred pôrodom, dva roky pred vznikom PN Pytam sa kvoli materskej, v pripade ze by som stihla matersku este ku koncu roka 2010. Lebo vlastne kvoli tomu som si davala DNP, aby som so mzdou dosiahla maximum.

Ďakujem za super odpovede.
:)
brčko
05.03.10,19:23


Dobry den, chcem sa poradit.
1/ Som DNPO od 19.12.2007 a zaroven som aj zamestnana. DNPO platim z min.VM. Chcela by som si ho zvýšiť na EUR 500 / spolu s prijmom dosiahnem cca 1080 EUR/. Je lepsie sa odhlasit a znovu zalozit s VM 500 EUR, alebo si ho len zvýšiť? Momentálne som sice PN, ale už končím 5.3. V prípade, že sa nanovo prihlásim a ochoriem počas nasledujúcich 6 mesiacov, dostanem dávku z DNP z minima, alebo nedostanem vôbec?
Ak platíš DNP z minima, tak jednoznačne odhláška a nová prihláška. Nem.dávky budú potom pri vzniku PN, očr prvých 26týždnov od posledného/nového prihlásenia rátané z VZ 319,58eur (aktuálneho minima, čo je viac ako teraz, ked sa ti rátajú z VZ 295,5eur, t.j. minuloročného minima). Až po uplynutí 26týž. z nového VZ.
2/ Viete mi poradiť, ako to je pri súbehu poistenia /DNPO a zamestnaná/s vyplácaním dávky po ukončení pracovného pomeru. Viem, že je tam 42 dní ochranná doba, ale zaujímalo by ma, či je nárok na dávku z obidvoch poistení alebo len z jedného./zo zamestnania/. Ak vznikne PN v priebehu 42dní po ukončení PP a DnP bude trvať, tak nárok je na dávku z oboch nem.poistení. Ak by robili v SP problémy, treba sa ohradiť. NO čítala som také prípady, kedy to bez problémov uznali. A ktoré sa berie do úvahy.
Ďakujem za ochotu a pomoc.:)

A treba sledovať zmeny zákona o soc.poistení, je pravdepodobná po volbách. ;)