Janka6685
03.10.05,10:33
Ahojte.

Otváram túto tému v rubrike "Po porade", lebo v "Mzdy, perso.,..." s tým nechcem obťažovať.

Chcela by som vedieť, ako je podľa vás možné, že všade, kde sa pozriem, zamestnávajú ľudí na Dohodu o vykonaní práce na také činnosti, ktoré sú opakujúce. Či už je to predavačka, alebo upratovačka, informátor na vrátnici,.... A dokonca ma zaskočilo, keď som čítala ako Korzár písal o tom, že mesto chce zamestnať na dohodu opatrovateľku pre tie nedávno narodené štvorčatá. To nie je opakujúca sa činnosť?:eek: Alebo sa to dá nejakým legálnym spôsobom zariadiť? AKO???:confused:

Zažil už niekto kontorlu a dostal pokutu za to, že zamestnával dohodárov tam, kde nemal?

Čo si o tom myslíte?
swing
03.10.05,11:10
Tiež som sa nad tým zamýšľal, poznám veľa prípadov, kto to može napadnúť ? Inšpektorát práce, Daňový úrad ?
Pepa
03.10.05,11:36
Mne dohody / aj ich obsah/ kontrolovala aj SP.
luebchenko
03.10.05,14:13
Ahojte.

Otváram túto tému v rubrike "Po porade", lebo v "Mzdy, perso.,..." s tým nechcem obťažovať.

Chcela by som vedieť, ako je podľa vás možné, že všade, kde sa pozriem, zamestnávajú ľudí na Dohodu o vykonaní práce na také činnosti, ktoré sú opakujúce. Či už je to predavačka, alebo upratovačka, informátor na vrátnici,.... A dokonca ma zaskočilo, keď som čítala ako Korzár písal o tom, že mesto chce zamestnať na dohodu opatrovateľku pre tie nedávno narodené štvorčatá. To nie je opakujúca sa činnosť?:eek: Alebo sa to dá nejakým legálnym spôsobom zariadiť? AKO???:confused:
Ved tie detičky raz dorastú :D a práca sa ukončí a budú žiť až kým nepomrú jak v tej rozprávke. V takej istej ako je rozprávka o "nezamestnávaní" ľudí na dohody! Ked dám upratovačke jeden kvartál napr. ošetriť veškerú zeleň vo firme, v druhom oprať textílie, v treťom vyglančiť všetky mosadzné kľučky a vo štvrtom pripraviť vianočnú výzdobu - kde som porušila zákon?! Alebo si myslíš, že to ozaj príde niekto kontrolovať? Fantázia a zákony nám dávajú krídla :D:D:D
ilona
04.10.05,04:42
Ja by som bola rada,keby sa niekto taký ozval čo mal na dohodárov kontrolu.Napíšte odkiaľ a ak len so socialnej tak či aj posudzovali že to môže byť závislá činnosť a či aj nejaké dohody vyhodili.
garter
04.10.05,04:49
To by mal kontrolovať inšpektorát práce.
Oni by si mali posvietiť či je práca závislá alebo nezávisla, porovnať počty dohôd o vykonaní práce a pracovných zmluv - podľa mňa, návod na zistenie či sa zneužíva alebo je to iba príležitostné.
anika
04.10.05,05:48
SP pri kontrole povedala, že ich zaujíma len 300 hodín. To či ide skutočne o dohodu
vraj posudzuje inšpektorát práce.
danielko
04.10.05,07:09
Zdravím Vás, mali sme vo firme kontrolu na dohody o vykonaní práce z Inšpektorátu práce, pri tejto kontrole bol aj finančný postih ohľadom dohôd, pretože "v dohode o vykonaní práce nesmie byť uvedená opakujúca sa činnosť, ale činnosť vymedzená konkrétnym výsledkom". Napr. dojednaná pracovná úloha nesmie byť uvedené vodič, ale : vodič nákl. vozidla - preprava štrku pre firmu AB v objeme XY t.
Taktiež nesmie byť uvedené upratovačka, ale upratovanie kancelárii - umytie XY okien, apod.
Aj keď s tým druhým príkladom sa neztotožňujem a pravdupovediac ani s prvým, ale beriem to v prípade, keď sa jedná o zastupovanie zamestnanca , alebo v naliehavých prípadoch. (Inak to konkrétne vymedzenie úloh a ich znenie mi bolo nepriamo poradené na IP. )
Podľa toho sa niet čo čudovať, že takmer každá práca sa dá vykonávať na dohodu o vykonaní práce.
Ale zas na druhej strane, aj keď sa majiteľovi snažím vysvetliť, že zamestnávať niekoho na DoVP je dosť riskantné, zväčša si majiteľ nedá poradiť a trvá na svojom, pretože tak sa vyhne plateniu odvodov a zas zamestnanec je rád, že si čosi zarobí, ale nemyslí na to, čo ďalej.
Ale s tým máte skúsenosti asi všetci...
luebchenko
04.10.05,07:21
zamestnanec je rád, že si čosi zarobí, ale nemyslí na to, čo ďalej.
... napríklad že bude doplácať na ZP...:D - upozorňujete tých chudákov aj na túto možnosť? :D :D :D
danielko
04.10.05,07:33
Veď práve! Problém je v tom, že ja síce majiteľa upozorním na povinnosti z toho vyplývajúce, ale nie som priamo v kontakte so zamestnancami a ani ich fyzicky nevidím. Pripravím doklady podľa požiadaviek a pokynov majiteľa, podám vysvetlenie, dám mu k tomu písomne pokyny pre zamestnancov, atď., ale nemám možnosť (a už ani chuť, nie som priamo vo firme) kontrolovať, čo zamestnancom majiteľ naozaj povie a čo nie.
Keď vidím DoVP, ktorú mi donesie majiteľ, pretože najnovšie si ich spracúva sám a mne ich len donesie na spracovanie miezd, je mi tých chudákov ľúto, ale čo mám urobiť? Telefonovať zamestnancom, či vedia čo podpísali, alebo či vedia o všetkých povinnostiach, ktoré budú nasledovať? Nehnevajte sa, nie som sebec, ale to je nemysliteľné!
Zuzka11
04.10.05,07:43
Ja by som bola rada,keby sa niekto taký ozval čo mal na dohodárov kontrolu.Napíšte odkiaľ a ak len so socialnej tak či aj posudzovali že to môže byť závislá činnosť a či aj nejaké dohody vyhodili.
Mali sme kontrolu z inšpektorátu práce, kontrolovali nám najmä dohodárov, jednoznačne sa jedná o opakovanú činnosť - upratovačky, ale tak ako písala lubebchenko...zmluvy boli postavené tak, že jeden deň zametie, druhý poumýva... krútili hlavami, ale nechali to tak, vytkli len znevýhodnenie zamestnancov na tpp, pretože na hodinu mali niektoré pani upratovačky viac ako predavačka v obchode....ale bolo to bez pokuty, len z upozornením na nejaké drobnosti, ktoré sme odstránili...ak ťa to bližšie zaujíma, najdem protokol a napíšem čo ich najviac trápilo:-)
Janka6685
06.10.05,08:45
Mali sme kontrolu z inšpektorátu práce, kontrolovali nám najmä dohodárov, jednoznačne sa jedná o opakovanú činnosť - upratovačky, ale tak ako písala lubebchenko...zmluvy boli postavené tak, že jeden deň zametie, druhý poumýva... krútili hlavami, ale nechali to tak, vytkli len znevýhodnenie zamestnancov na tpp, pretože na hodinu mali niektoré pani upratovačky viac ako predavačka v obchode....ale bolo to bez pokuty, len z upozornením na nejaké drobnosti, ktoré sme odstránili...ak ťa to bližšie zaujíma, najdem protokol a napíšem čo ich najviac trápilo:-)
Založila som túto tému, ale nedostala som sa k PC skôr ako dnes...

Ďakujem, že ste sa pustili do rozoberania tejto témy.

Zuzka, mohla by si napísať viac, čo všetko kontrolu zaujímalo?

Mne išlo o to, že sme mali dohodárov......potom sme samozrejme zamestnali na pracovné zmluvy, ale teraz máme také náklady na mzdy a odvody, že ledva to zaplatíme a zisk žiadny. Zamestnanci sú na prvom mieste, takže im zaplatiť musíme, ale z čoho budeme žiť? Dalo by sa to jedine s dohodou, ale jedná sa o stráženie parkoviska. Nemôžem im predsa písať, že každý mesiac strážia iné parkovacie miesto:D . A zrušiť firmu by sme nechceli, lebo nám tam robia ľudia, ktorí sú strašne radi, že si môžu zarobiť. Už sa im ťažko hľadá robota, preto by som nechcela, aby skončili na úrade práce.

V zákonníku je spomenuté, že okrem toho, že DoVP môžem uzatvoriť na neopakujúcu sa činnosť, je to možné aj vtedy, ak je zamestnávanie na pracovný pomer nerentabilné. Išlo by to ako obhajoba zamestnávania na DoVP pred kontrolou? Neboli by samozrejme všetci na dohodu.
Pepa
06.10.05,09:17
Založila som túto tému, ale nedostala som sa k PC skôr ako dnes...

Ďakujem, že ste sa pustili do rozoberania tejto témy.

Zuzka, mohla by si napísať viac, čo všetko kontrolu zaujímalo?

Mne išlo o to, že sme mali dohodárov......potom sme samozrejme zamestnali na pracovné zmluvy, ale teraz máme také náklady na mzdy a odvody, že ledva to zaplatíme a zisk žiadny. Zamestnanci sú na prvom mieste, takže im zaplatiť musíme, ale z čoho budeme žiť? Dalo by sa to jedine s dohodou, ale jedná sa o stráženie parkoviska. Nemôžem im predsa písať, že každý mesiac strážia iné parkovacie miesto:D . A zrušiť firmu by sme nechceli, lebo nám tam robia ľudia, ktorí sú strašne radi, že si môžu zarobiť. Už sa im ťažko hľadá robota, preto by som nechcela, aby skončili na úrade práce.

V zákonníku je spomenuté, že okrem toho, že DoVP môžem uzatvoriť na neopakujúcu sa činnosť, je to možné aj vtedy, ak je zamestnávanie na pracovný pomer nerentabilné. Išlo by to ako obhajoba zamestnávania na DoVP pred kontrolou? Neboli by samozrejme všetci na dohodu.
Nerentabilné - to by ti v tomto prípade, podľa môjho názoru, neprešlo.
Náklady na mzdy a odvody - to čo ti odpracujú im zaplatiť musíš a pokiaľ máš na mysli vysoké odvody /trápia nás všetkých/ - skrátený pracovný úväzok.
No neviem - ak im dáš skrátený pracovný úväzok - na papieri im vyplatlíš menej ako na ruku. Takže do nákladov to nevieš dať.
My to riešime formou pracovného pomeru na kratší .......... - teda u niektorých.
Janka6685
06.10.05,10:00
Nerentabilné - to by ti v tomto prípade, podľa môjho názoru, neprešlo.
Náklady na mzdy a odvody - to čo ti odpracujú im zaplatiť musíš a pokiaľ máš na mysli vysoké odvody /trápia nás všetkých/ - skrátený pracovný úväzok.
No neviem - ak im dáš skrátený pracovný úväzok - na papieri im vyplatlíš menej ako na ruku. Takže do nákladov to nevieš dať.
My to riešime formou pracovného pomeru na kratší .......... - teda u niektorých.
No ale, keby sme mali všetkých na skrátený, veľa by sa nevyriešilo, lebo aj tak potrebujeme obsadiť všetky dni pracovníkmi. Po sčítaní by to bolo to isté. Ide o nepretržitú prevádzku. Mne nejde o to, ako to robí veľa zamestnávateľov, aby sme na odvodoch ušetrili z vypočítateľnosti. Jednoducho nemáme na to prostriedky. A dohodári by to vyriešili. Booooooože to sú zákony....:mee:
kikoza
06.10.05,11:42
My to robíme tiež z nedostatku fin.prostriedkov, ale zároveň aj preto,že ten pracovník by zo zárobku na kratší prac.úväzok nevyžil /4 dni do mesiaca/.Teraz je na ÚP a má aspoň niečo a u nás na dohodu ako príležitostný príjem.
Janka6685
06.10.05,12:40
My to robíme tiež z nedostatku fin.prostriedkov, ale zároveň aj preto,že ten pracovník by zo zárobku na kratší prac.úväzok nevyžil /4 dni do mesiaca/.Teraz je na ÚP a má aspoň niečo a u nás na dohodu ako príležitostný príjem.
Akú prácu u vás vykonáva?
kikoza
07.10.05,11:04
opravu obuvi
Janka6685
07.10.05,12:32
opravu obuvi
Neviem, či sa to pri tejto činnosti dá, ale píšete im vždy inú prácu na dohodu, alebo vždy to isté?
ajobs
07.10.05,13:35
My napr. pri dohodároch píšeme slovo " sezónne práce", neviem, či by to pomohlo, ale vždy dávame iba jednu dohodu 1 človeku - väčšinou iba na sezónu (kamenárstvo). Samozrejme, 300 hodín sledujeme.
Janka6685
09.10.05,06:53
My napr. pri dohodároch píšeme slovo " sezónne práce", neviem, či by to pomohlo, ale vždy dávame iba jednu dohodu 1 človeku - väčšinou iba na sezónu (kamenárstvo). Samozrejme, 300 hodín sledujeme.
Neviem si ale predstaviť, čo by sme mohli písať my, aby to nebola opakujúca sa činnosť. Pri stráženom parkovisku mi nejako nefunguje fantázia...

Akú pokutu môžu dať? Viem, že to záleží od podniku a počtu dohodárov, ale dostal už za to niekto pokutu? Akú?
ajobs
09.10.05,08:06
Ak je to strážené parkovisko 12, alebo 24 hodín pravidelne, asi by bolo nejaké slovné spojenie problém. Pri nepravidelnom strážení by pomohlo slovo "občasné" alebo "nepravidelné".
durisovad
09.10.05,08:07
Mna napada to, ze napr. par mesiacov by mohli upratovat sneh, par mesiacov zmetat popadane listie, par mesiacov kontrolovat a opravovat povrch parkoviska. Ine cinnosti ma zatial nenapadaju.
Janka6685
09.10.05,08:21
Mna napada to, ze napr. par mesiacov by mohli upratovat sneh, par mesiacov zmetat popadane listie, par mesiacov kontrolovat a opravovat povrch parkoviska. Ine cinnosti ma zatial nenapadaju.
Takéto činnosti napadli aj mňa, ale kto v tom čase, keď dohodár odpratáva sneh, stáži parkovisko?

Nezostáva nám nič iné, len čakať na kontorlu a potom to zabaliť. Môže mi niekto napísať o pokutách v tejto oblasti? Čo ak bude taká vysoká, že ju nebudeme mať z čoho zaplatiť? Neviem totiž, aké pokuty dávajú.
durisovad
09.10.05,09:35
Ja by som povedala, ze ak nema hnotnu zodpovednost za parkovisko,(resp. za auta, ktore na nom su) strazenie v popise prace a v zmluve byt nemusi.
Co sa tyka kontroly a z toho vyplyvajucich pokut, nemam prakticku skusenost ani som od nikoho nic podobne nepocula, takze neviem odpovedat.
kikoza
10.10.05,10:53
Neviem, či sa to pri tejto činnosti dá, ale píšete im vždy inú prácu na dohodu, alebo vždy to isté?Dávame mu len jednú dohodu na celé obdobie.
Zuzka11
11.10.05,05:25
Neviem si ale predstaviť, čo by sme mohli písať my, aby to nebola opakujúca sa činnosť. Pri stráženom parkovisku mi nejako nefunguje fantázia...

Akú pokutu môžu dať? Viem, že to záleží od podniku a počtu dohodárov, ale dostal už za to niekto pokutu? Akú?
Janka, až teraz som sa dostala k PC, takže: kontrolovali pomer zmluv na prac.pomer a dohodu, to, či sa prevažujúca činnosť firmy vykonáva prevažne zamestnancami na tpp, či nie sú zamestnanci na dohodu platení viac ako tpp, na dohodách kontrolovali tiež či je presne vyšpecifikovaná práca - v tejto firme sa jedná o upratovacie práce a boli rozpísané - zametenie podlahy, umytie podlahy, umytie okien, vynesenie smetí, dezinfekcia sanity...nenamietali. Vedeli, že ide o opakovanú činnosť, ale boli celkom rozumní a pochopili, že ináč by to nešlo a ľudia by zostali celkom bez práce. Možno sme mali šťastie ...ťažko povedať. Ukončili bez pokuty, len sme nemali zaradených pracovníkov do tried podľa ZP, tak to sme mali aj v protokole...
Na parkovisko ma nič nenapadá...asi len KPČ:-(
Janka6685
11.10.05,09:10
Ja by som povedala, ze ak nema hnotnu zodpovednost za parkovisko,(resp. za auta, ktore na nom su) strazenie v popise prace a v zmluve byt nemusi.
Co sa tyka kontroly a z toho vyplyvajucich pokut, nemam prakticku skusenost ani som od nikoho nic podobne nepocula, takze neviem odpovedat.
Akože nemusí byť stráženie v popise práce? Veď to je ich hlavná činnosť.

Ďakujem všetkým za rady a budem dúfať, že kontrola bude podobná ako mala Zuzka:o . Veď by si mali rozmyslieť, či budú chcieť mať zas o pár ľúdí na úrade práce viac...:rolleyes: